Odplienkovanie za 7 dní

gumimaci
8. máj 2012

Ahojte,
skusali ste niektora tuto metodu? Ak ano s akym uspechom? Tuto metodu som objavila prvy x na MK, potom mi ju pripomenula jedna znama. https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...
Zaujimalo by ma ako pokracujete od nocnika k wecku (redukcii) a ako riesite cikanie vonku. Moj krpec este velmi nerozprava (19m), takze sa nevie vypytat verbalne. Doma sa za ten tyzden naozaj naucil chodit sam na nocnik (neverila som tomu, lebo pred tym o serbli nechcel ani pocut) Ale na prechadzky musime nosit nahradne oblecko, aj ked na nom vidim, ze sa mu chce cikat, tak sa vonku nevycika, ani na wecko nechce. Dnes som ho aspon zacala posadzat po zobudeni na redukciu, aby si zvykal.
Inak plienku mame uz iba na noc, na denne spanie mu netreba 🙂

anjelicek26
8. máj 2012

Maleho sme takto odplienkovali v januari, po tyzdni bol aj v noci bez plienky, ale pytat - pytat sa zacal az teraz v aprili. Inak som ho posadzala ja kazde dve hodiny a fungovali sme. On je taky tutko ehm, no vela si nepokecame. Az teraz sa mu rozviazal jazycek, chodi na na nocnik uplne sam, vonku cika - no drzim ho na dievcatko, ziaden problem s tym nema. Ja som mu hovorila, ze ma ocikat travicku, chrobacika, zvladol to, aj ked prve tyzdne drzal aj 4 hodiny, kym sme prisli domov, ale nedocikal sa, drzaaaal 🙂

Cikanie na zachod - len ked ho podrzim ja, rozumej na pol ho zavesim do zachoda, nech mi nic neobcura na opacny smer, na redukciu si sam nevysadne a aj ked vysadne aj tak niekedy vycura vrchom 🙄 Takze tak, musi este podrast, aby si tam normalne sadol, u nas fici nocnik, do zachoda cika ked ho dam tiez, on to nejako neanalyzuje - poviem cikaj - cika.

gumimaci
autor
8. máj 2012

@anjelicek26 tak to pekne zvladol, Ondreja uz ani nemusim posadzat. Staci ked mu poviem aby sa isiel vycikat, a on si sadne na nocnik aj sam a vycika sa. Jasne, ze to nieje vzdy, ma aj svoje nalady 🙂 Uz sa dokonca 3x stalo, ze si sadol na nocnik sam od seba a vycikal sa. prvy x som z toho mala riadny sok teda 😀 Tak ako si pisala, ze v prirode ho drzis ako dievcatko, som aj ja skusala, ale on to tak jednoducho nechce. Aj to ako pises s weckom, ze ho podrzim, jednoducho nie. Ale hovorim si, ze sme len na zaciatku- 8 den bez plienky.

benne
8. máj 2012

Napíšem konkrétne o cikaní vonku. Mal vzor v staršej sestre 😅 Prvý raz bol dole bez, čupol si a vycikal, další raz bol dole bez, povedala som, nech sa postaví a rozrkočí a vycikal sa tak, a potom sme prešli na další level, cikanie postojačky so spodným oblečením.

-v podstate však, chodíme na krátke výjazdy, aby mal šancu cikať na nočník

a pri dcére som asi 2 týždne nosila nočník so sebou, lebo jednoducho nevedela sa dostatočne uvoľniť.

Syn sa momentálne odplienkováva druhý týžden a najviac nehôd sa mu stalo doma 😅 😅

gumimaci
autor
8. máj 2012

@benne dik, tak to najblizsie skusime tiez tak Esteze je uz teplo a mozme vonku trenovat aj s nehodami 🙂 U nas uz druhy den doma bez nehody 🙂 pocika sa len vonku ☹

stvura
8. máj 2012

Kocky, ja sa vas spytam jednu vec...prosim maminky co mate chlapceka a dievcatko mi napiste....mam 3.5r chlapceka a momentalne odplienkovavam 19m sestricku...vsetko jej ide, ale...vecne chce cikat ako chlapcek 🙂 ...smejem sa na tom, len vzdy ju musim presviedcat ze dievcatka cikaju inac ako chlapcekovia...proste ona si vstane, da gate dole a ukazuje ze ide cikat...dava mi to vela zabrat, kedze v 39tt musim za nou sprintovat a rychle ju dat cupnut. Ako ste to riesili? Mali ste i vy daco takehoto? Vela nehod nemame, lebo plienocku uz nechce (nocnu jej davam ked uz je polospiaca aby si ju nedala dole).

gumimaci
autor
8. máj 2012

@stvura 😀 opakuje ti po malom...
Ja zas musim streihnut, aby sa nehral na nocniku s pipikom, lebo potom ma erekciu a cast cikania ide krajom nocnika a von 😅

csina
8. máj 2012

Tak ja sa priznám, že som o tejto metóde, teda respektíve o konkrétnom návode, ako na to, počula od maminky z MK a aj vzhliadla priamo tu na MK, a ani som netušila, že som podobne postupovala už pri prvej dcérke pred 8 rokmi len to teda nebolo 7 dní, ale asi 2 týždne 🙂 Teraz sme to s Timkou s malou obmenou robili tiež podobne a musím povedať veľmi úspešne.. Začali sme najprv s oboznamovaním, nálepkovou motiváciou (za každé dlhšie posedenie, alebo úspech na nočníčku si sama vyberala nálepky obľúbených postavičiek a lepila priamo na šerbel), sama sa nepýtala ale hoci verbálne je na tom fantasticky, ignorovala to. Najprv to bolo len v jej réžii, ešte mala plienku a mala možnosť sama sa rozhodnúť, či sa pri mne posadí / vyciká do šerblíka na wc, keď som bola aj ja, nenútila som ju, len motivovala možnosťou odmeny. Potom sme prešli na level 2. 🙂 To sme už dali dole plienku a striktne odložili bokom na celý deň s výnimkou spania. Posádzala som ju asi každé 1,5- 2 h, niekedy úspešne, niekedy nie.. Za nehody som ju nekarhala,len som ju posmeľovala, že na ďalší raz už to bude lepšie, v tom období bolo ešte veľa nehôd, ale postupne sa to lepšilo a lepšilo. Zlom nastal začiatkom marca, keď sa oteplilo a tešila sa, že bude môcť vonku cikať na trávičku. Ešte stále sa ale sama nevypýtala, len keď som sa ja opýtala, povedala áno, alebo nie. A onedlho ani neviem ako, sama sa začala pýtať. Plienky sme odložili už celkom a sem tam sa síce stane, že malý cvrk zablúdi do gatiek. Ale už je to skôr výnimočne. S wc nemá problém, na redukciu ani veľmi nechce chodiť, vraj ju to tlačí, ale bez nej v pohode hocikde ciká, vonku detto, a aj sa vykaká, hoci aj na trávu, ak sa inak nedá.. 😀 Všetkým držím palce, aby boli rovnako úspešní.. 🙂 😉 Netreba sa dať odradiť prvými neúspechmi a ani sa nedajte umelo tlačiť, že do 7 dní to musí byť.. nemusí. pomaly ďalej zájdeš a aj toto si treba nacvičiť individúálne, ako komu dlho treba.. Nám asi pár týždňov, ale svet sa nerúti, lebo viem, že nemá žiadny blok a nemá problém sa kedykoľvek, kdekoľvek vyprázdniť podľa potreby.. 🙂

stvura
8. máj 2012

@gumimaci no ved toto, opakuje po nom asi vsetko...ona cika vonku bezproblemov a tiez na wc bez problemov...len ak cika nahodou vtedy i maly, tak to uz stoji aj ona a ukazuje ze ide ocikat stromcek ako bracek... 😀. Je to smiesne, ale stoji ma to vela sil ju hned dat cupnut ked uz je pripravena

gumimaci
autor
8. máj 2012

@csina ahoj, dakujem za prispevok. Nalepkova metoda funguje aj u nas 🙂 a velmi uspesne musim napisat. Velke farebne auta si zas lepi na chladnicku (uz ich aj sem tam nenapadne odlepuje) 🙂 Ja som myslela, ze z toho ani nic nebude, zlom nastal okolo 5-6 dna.

csina
8. máj 2012

@gumimaci my sme začiatky mali riadne kostrbaté, ale oplatilo sa vytrvať.. 🙂 aj ma lámalo, že to vzdám, keď sa mi zásadne v začiatkoch pocikala ako vstala po 15 min zo šerbla.. aj 5x po sebe 😀 ale nálepky to zachránili a aj to, že si sama v obchode vyberala gaťky s Minie a tú nechcela pocikať, aby nebola smutná.. 🙂
tak držím palce, ste na dobrej ceste...

m.i.r.i
8. máj 2012

my sme nemali strikne takuto metodu, ale drobec to zvladol za tyzden tiez ked mal 17 mesiacov...my sme mali serblik v izbicke uz asi od 9-10 mesiacov..nas maly zacal neskoro chodit, az skoro 16 mesacny a ked sedel, zacalo mu byt neprijemne kakat 🙂 Zdvihal sa na stolicke alebo ked sedkal, tak proste tlacil"do zeme" a bolo mu to strasne neprijemne, tak sme ho potom asi okolo 12-13 mesiacov zacali davat kakat na nocnik - ale to mal normalne plienku, len sme ho tam posadili a jemu to bolo pohodlne, lebo nesedel na zemi...a tak sme jedneho dna dali plienku dole ked sme videli, ze uz ide kakat..a kakal do nocnicka teda asi ako 14 mesacny..inak uz ani nechcel..zistil, ze je to lepsie..tym padom bol s nocnickom oboznameny..a tak ked zacal v 16 mesiacoch chodit a hned na to aj rozpravat, tak sme skusli aj cikanie....nemali sme vobec problem...nebolo treba ani nalepky...par dni sa pocikal, co pustal do gatiek..ale uz o asi 3 dni sa zacal sam pytat..my sme nikdy neposadzali nasilu, od zaciatku sme ho motivovali k tomu, ze sa ma pytat..a u neho to slo ihned...prave sme potom mali neskor problem ho davat cikat organizovane - pred spanim, pred odchodom vonku, nebol na to zvyknuty, lebo stale chodil vtedy ked chcel...v lete to ale slo, vycikal sa aj vonku, ale ako sla zima, tak som sa obavala, ze mu bude treba vonku...
cikanie vonku nam trvalo inak tiez trosku dlhsie...ked sa naucil na nocnik, tak este asi 2-3 tyzdne bol problem vonku, museli sme najprv nosit vonku nocnik- nastastie mame dom, tak ho mal v zahrade a ked mu bolo treba, vypytal sa cikat na nocnik..az neskor mu nejako tatinko ukazal ako sa da cikat na travicku a nocnik sme mohli zo zahrady odlozit...

lenok
8. máj 2012

Ahojte...
Super tema, padla mi do rany, lebo pomaly zaciname odplienkovavat. Moja mala kaka do nocnika od 8 mesiacov, do zachoda od 1 roka.... mala som to stastie, ze velku potrebu vykonava priblizne v tom istom case a mam prehlad aj o tom, co papa, takze predpokladam, co ju kedy a ako rychlo posunie 😉 Velakrat sa pyta,ale len kakat. Cikanie ako by si este dostatocne neuvedomovala. Aj ked, posledne 2 tyzdne minieme denne uz len 2-3 plienky, je teplo, chodi lahko oblecena, takze casto ju davam cikat, a aj sa sama vyberie na vecko. Nevie sa este sama vyzliect... ako mam dalej postupovat?

gumimaci
autor
8. máj 2012

@lenok ahoj, zakladnym principom tejto metody je to, ze plienky zrusis uplne, aj za cenu, ze sa ti prve dni pocika 10 x do gati. a cele dni vysvetlovat co robi a preco to robi, pripadne nejak dietatko motivovat ( u nas funguju nalepky, za vycikanie do nocnika/wecka si moze nalepit na chladnicku paradnu velku nalepku auta a tiez moze sam splachnut zachod)

gumimaci
autor
8. máj 2012

@csina noooo to dobre poznam... 30 minut sedel na serbli, hral sa s autam-i potom sa postavil a vycikal sa vedla. ked mi to na treti den spravil asi 50 krat, tak som myslela, ze to bud vzdam, alebo skoncim v blazinci a donekonecna tam budem utierat mláčky 😅 😀

lenok
8. máj 2012

@gumimaci iii... takze vymysliet tu spravnu motivaciu... 😉 hmmmm.... co to bude u nas? idem tuho premyslat.... 😉 😉

tiffanka
8. máj 2012

... tak som si vás tu všetky prečítala...Ste šikuľky, že to takto zvládate, prípadne, že ste to tak bravúrne už zvládli! :o) Žeby sme to vyskúšali aj my? Drobec mal 20 mesiacov a s nočníkom nie je nejaký kamarát /so záchodom ani nehovorím/. Jediné, čo vo mne trošku navodzuje pochybnosti, či sa do toho pustiť je, že o mesiac ideme na svadbu, komplet celá rodina a nebolo by to nič moc, brať mu tam zopár gatí navyše + nočník:o)))) ...pretože plienka by neprichádzala do úvahy. A ešte aj prostredie by bolo pre neho neznáme...A zase stresovať sa, aby sme to dovtedy stihli...no, neviem..to mi za to nestojí. Lenže potom mesiac po svadbe máme ďalšiu svadbu v rodine :o)))))... Mám ešte dve staršie baby: 12 a 17 a pri tých som to akosi neriešila. Šlo to akosi spontánne. Jedna je decembrovka, druhá januárovka a v lete ako 18m boli už bez načisto. A teraz mi to neviem prečo pripadá tak, že ešte má malý ešte čas. Šibal je veľký, neobsedí ani chvíľu. Normálne sa teším na tú prípravnú fázu :o))... asi začnem odmeňovaním nálepkami za to, že vôbec obsedí... Mám to risknúť a pustiť sa do toho medzi tými dvomi svadbami?

zuzanockamt
8. máj 2012

@tiffanka a preco na to nejdes tak ako v pripade tvojich dcer? ... sama pises, ze to slo spontanne a neriesila si to ... tak neries a nechaj to na spontannost aj v tomto pripade, co budes stresovat seba aj dieta, ked mate momentalne nabity program

gumimaci
autor
8. máj 2012

@tiffanka ahoj, minimalne s tou pripavnou fazou mozes zacat. Neviem ci si si otvorila ten link co som skopirovala... tam je presne popisane, ako prebieha prva faza a ta je aj najdlhsia. A podla jeho reakcii sa po prvej svadbe rozhodnes 😉 urcite sa nestresujte, ze to musite stihnut.

tiffanka
8. máj 2012

@zuzanockamt dííííky...si zlatáááá...veď hej, to by bolo aj najpohodlnejšie :o))) Veď každé dieťa je iné a porovnávať sa neopláca... že ony sa v toľkých mesiacoch a on má už toľko a ešte žiadne náznaky ani... uvidím, možno aspoň tú nácvikovú fázu začneme praktizovať a uvidím, či sa ujme...tak ako píše
@gumimaci :o)). Jasnééé, link som si otvorila, prečítala komplet a už ho mám aj vytlačený... Nepôsobím ako prvorodička?? :o)))))))))))) Jááj, smejem sa... Ďakujem vám krásne za podnety a rady...prajem dobrú nôcku a krásny dník :o)

xenicka13
9. máj 2012

no my sme bez plienky dva tyzdne a tak ako sme sa zo zaciatku bali nocnika tak sa teraz bojime cikat do travy takze nosime nocnik pod kocikom a neni problem ked si dcera zmysli jej je jedno ze sme na pesej zone 😀 😀 😀

gumimaci
autor
9. máj 2012

@xenicka13 ahoj, my uz kocik skoro nepouzivame, tak si neviem predstavit, ze by som nosila serblik pod pazuchou 😀
Dnes skusame cikat do wecka, zatial sa mu to dari len cez redukciu. 🙂

lenok
9. máj 2012

@xenicka13 serblik pod kocikom nezavrhujem, to nieeee.. aby si si nemyslela 😉 ale ma rozosmiala predstava, ze kde by som narvala ten nas, kedze mam nunu, a tam je taky kosik, ze na 5 rozkov a jedno mleko 😉 😀 😀 😀

kiwi82
9. máj 2012

ahojte baby, super téma, prečítala som si tú metódu, aj Vaše postrehy, dakujem za motiváciu 😉 Naša posedí na nočníku aj 30 minút ale nepustí. na záchode sedí ale furt sa otáča za hadičkami , splachovačom a držiakom na toaleťák, že niekedy má fakt na mále, že sa mi prekotí aj ked som pri nej. takže pojdem aj ja si nejaké nálepky zabezpečiť aj sa na to celkom teším. no uvidíme ako nám to pôjde. inač máme v byte koberce, tak to asi bude náročnejšie s tým zmývaním 😕

gumimaci
autor
9. máj 2012

@kiwi82 nooo tak budes vela cistit, priprav sa na to. My sme mali len jeden velky v obyvacke a ten som na teraz radsej zrusila :P Drzim palce a daj vediet ako sa vam dari 🙂

ivanajelinek
9. máj 2012

@kiwi82 Ahoj. U nas je to presne tak isto. Na nociku posedi aj pol hodinu, ale neurobi nic. A potom sa bud postavi a urobi vedla alebo dam plienku a hned urobi do plienky. A prinesie si cistu ze chce prebalit. Ja vobec neviem ze ako mam zacat s tym odpienkovanim... 😒

ivv
9. máj 2012

ahojte baby, ja sa na odplienkovanie podla tej metody chystam uz dlhsie, stale ma vsak odradza jedna vec.. a to ze malaje tvrdohlavec, ma dva roky aj styri mesiace, ale odmieta sadnut na nocnik, alebo redukciu.. par krat sa nam to uz podarilo, ale potom opat zacala odmietat.. navyse dost casto cestujeme, a ked napokon sme doma, tak ideme raz k jednym a potom k druhym starkym a pokial viem, toto asi nieje vhodny sposob kedy zacat. Mala vie velmi dobre, kedy ide cikat, ale nepyta sa, len oznami, ked sa tak stalo. Inak ked som ju zo zaciatku posadzala,tak zacala zadrziavat stolicu a zacala kakat tvrde bobky a teda nechcela by som aby mala problem este aj sozapchou 😒 Neviem, chcela som ist cestou najmensieho odporua pockat si kym na to "dozrie" ale teraz rozmyslam, ze ci pri jej povahe toto bolo rozumne.. Mali ste aj vy takeho tvrdohlavca? A mam ju teda odplienkovat aj ked budeme doma len kratko a potom pojdeme zas mimo domu? 😕

kiwi82
9. máj 2012

dievčatá, kde kúpim nálepky 😕 ??? U nás v papiernictve nedržia. Bola som v Dráčikovi ale tam nehorázne pálky. kúpila som je Cars za 1,39 tuším, boli jedny z lacnejších. ja si pamtám na také pekné nálepky,že domček, stromček, zvieratko.... to vôbec ešte dostať, alebo už len Kitty a spol ?

kiwi82
9. máj 2012

@ivv moja ešte neoznamuje. nevie povedať, že pišá alebo kaká a ani neukáže. ani jej to nevadí. Ja si myslím, že teraz v lete je ten správny čas, či už podľa tej metódy alebo skúsiť iný spôsob. je pravda, že leto je také, že vkuse niekde vonku a tak... ale aspon je teplo a pocikané dieťatko neprechladne.
a máte niektorá ten cestovný nočník? či je to originál blbosť?

luciferkax
9. máj 2012

Mna odradil hned prvý bod, že vek nad 18. mesiacov. A potom zoznamovanie s nočníkom a záchodom. Podľa mna by tak velké dieťa už malo nočník dávno poznať, môlj drobec ciká a kakaá do nočníka od 9. mesiaca. Nepýta sa, ale ked ho tam dám sadnúť, tak sa hned vyciká, dokáže ovládať zvierače, ked je bez plienočky, od pása dole holý, tak dokonca príde ku nočníku a ukazuje na pipíka (sám si sadnúť nevie)
Nevdidím dôvod, prečo by malo dieťa vysedieť na nočníku aspon 5-10 minút, ved ked treba cikať, vyciká sa, ak netreba, neciká. Drobec so mnou stále chodí na záchod (/ a ukazuje mi, čo mám robiť) má 14 mesiacov.
Myslím však, že za veľa vdačím práve látkovým plienkam, že začal skôr vnímať, že "aha, niečo sa stalo, zrazu som mokrý". Dieťatko musí mať na učenie aj motiváciu, vždy pochválim, zatlieskam, a on sa teší, že sa mu podarilo ma rozosmiať :D

adelaine
9. máj 2012

ahojte baby,
ja som tiez s mojim krpcom vo faze snahy o odplienkovanie, ma 22 mesiacov a total ignoruje nocnik 😖
ked som mala snahu posadit ho obleceneho, tak sa vzpieral, reve ako o dusu, tak som zacala ist na to tak, ze si ho donesieme do obyvacky pred rozpravky, alebo si citame knizky, kym tam sedi, obsedi tam kratko ale predsa....stale vsak obleceny, plienku si dole dat nechce....nechcem to nejak pokazit vo faze, ze som docielila aspon sedenie ☹ co teraz? on si ten nocnik donesie niekolko krat za den, ze si na neho sadne, ale mam pocit, ze on to berie ako hru, potom ho rozvlaca po byte, vyklada kade tade a ked mu to stopnem, rozpravame sa o tom, dohovaram mu, on vsak place ako besny....vobec neviem, co dalej...poradte prosim
inak, rozprava malicko, vie povedat "ciky" ako cikanie, kakanie neoznamuje, ba priam zatajuje.
dakujem za komentare