Koľko trvalo vašim deťom zvyknúť si na mladšieho súrodenca?

berus222
22. dec 2011

Už neviem čo so starším synom. Začal sa pocikávať, je zlý, robí naschvál. Doktorka povedala, že to žiarli na mladšieho. Ako dlho trvalo vašim deťom, kým si zvykli na mladšieho súrodenca? Dr. povedala, že to môže trvať aj rok. Už som na konci s nervami.

yukki
22. dec 2011

No to najtvrdšie žiarlivostné obdobie trvalo veru asi rok. A žiarliť neprestane možno úplne nikdy, ale teda po tom roku najneskôr by sa to malo začať lámať k lepšiemu.

berus222
autor
22. dec 2011

@yukki dakujem, aj ked toto som nechcela pocut. no nic, budem si musiet zvyknut ja.

jaduska
22. dec 2011

@berus222 súrodenecká žiarlivosť trvá niekedy aj celý život....aj keď najviac ju prejavia asi tie malé deti. Ten reverz vo vývine (že sa začal pocikávať), je úplne normálna reakcia...
Otázka je, či ste ho na príchod súrodenca nejako pripravovali. Aj keď bol dosť maličký, keď si otehotnela, tak je mi jasné, že tomu nemohol celkom rozumieť a nevedel, "do čoho ide" 🙂
Ale hlavu hore. Musíš sa obrniť riadnou trpezlivosťou, ukázať staršiemu, že sa nič nedeje, že aj jeho stále ľúbite, rozprávať mu, aké to bude super, keď braček podrastie a budú sa môcť spolu hrať, ako je človeku smutno, keď je sám atď. Psychológovia odporúčajú vyhradiť si čas, ktorý stráviš len so starším dieťaťom osamote, mladšie dieťa zveriť do opatery inému príbuznému a aspoň pár hodín sa venovať výhradne staršiemu, porozprávať sa, zahrať sa, ísť niekam von.... Možno by bolo dobre trošku ho zapájať do starostlivosti o bračeka, ukázať mu, že je dôležitý, že už je veľký a čo všetko dokáže.... 😉 Držím palce

alca85
22. dec 2011

no moja to brala donedávna ešte celkom v pohode, ale posledný mesiac ich už ani na minútku nemôžem nechať bez dozoru, lebo mu vždy začne robiť zle....vie sa s ním aj zahrať, ale to musí mať dobrú chvíľku. Ale ani sa mojej malej nečudujem, že žiarli, bo Filipko si vyžaduje neustále nosenie a všetku pozornosť ☹ ...tiež ma vždy sestrička u doktora na to upozorňuuje, že sa malá môže začať pocikávať a tak.

mykky
17. jan 2012

@berus222 presne ako moja. Taká bola poslušná a keď sme prišli z nemocky s bábätkom, ani som ju nespoznávala. Tiež sa pocikáva a trucuje, nechce spinkať...je to dosť na nervy, hlavne, keď som s nimi sama... ☹

mirinecka
17. jan 2012

tak u nás to trvá tiež už rok starší 3roky aj 4m. žiarli stále a vymýšla len aby si vyžiadal pozornosť, bere mladšiemu 13m. všetky hračky a robí mu zle, žiarlil už od jeho narodenia, nakoľko bol mladší veľmi uplakaný 20hod denne plakal tak sa mu ani nečudujem, ale aj tak ho strašne ľúbi a preč by ho nedal nikomu 🙂, tá žiarlivosť tam bude ešte asi dlho predsa ešte sú to malé deti a moc tomu nechápu, len to treba troška držať pod kontrolou aj keď sa to nedarí ☹

evala777
17. jan 2012

@berus222 ahoj, aj moja staršia dcéra žiarli na mladšieho syna (a to už malý má štyri roky), najprv to bolo v pohode, veľmi chcela pomáhať až som ju miestami musela krotiť, no a dorazilo ma, ked asi po roku v návale zlosti mi zahlásila:"Keby som vedela, že to bude také, tak žiadneho súrodenca nechcem!!!" Ako sú spolu v pohode, niekedy sú takí zlatí spolu, ale niekedy.... 😠 .U nás bola tá žiarlivosť spôsobená asi tým, že malý mal isté zdravotné problémy, takže sa mu veľa veci prispôsobovalo (liečebné pobyty apod.), tak dcéra musela isť trošku bokom. Podľa mňa tá rivalita tam bude stále v istej miere. prajem pevné nervy 😉 🙂 😉

berus222
autor
17. jan 2012

@evala777 dakujem, budem ich potrebovat.

pukacka1
17. jan 2012

@berus222 , uplne ta chapem a silno drzim palce, aby si to zvladali v ramci moznosti co najlepsie. U nas to trva uz vyse roka ale mozem ta potesit posledne mesiace je vidno zlepsenie. Hlavne si treba uvedomit co vsetko sa zmenilo v tvojom resp. tatovom spravani k starsiemu po prichode mladsieho a eliminovat to. My sme si z muzom nedavno konecne sadli a rozdelili sme si ulohy tak, aby som vzdy ked len mozem bola so starsim (umyvanie, krmenie, obliekanie, prechadzky) a on sa co najviac stara o mladsieho. Ku koncu to uz totiz vyzeralo tak, ze mladsi bol na mne stale pricucnuty a aj ostatne aktivity okolo neho som tak nejak prirodzene robila len ja... a starsi opravnene ziarlil. U nas to ale bolo tak, ze sa hneval hlavne na mna a vsetky prejavy agresivity vznikali vtedy, ked som ja bola s malym. Neviem ako je to u vas.

pukacka1
17. jan 2012

niekedy som niekde citala dobra prirovnanie, aby mamina pochopila ako sa citi starsie dieta po prichode mladsieho... Predstav si, ze mas milujuceho manzela, znesie ti modre s neba, je s tebou 24 hod denne, vyznava ti lasku, no mozes sa zblaznit od stastia.... a zrazu na 5 dni zmizne a vrati sa s milenkou. Povie "toto je moja nova laska, odteraz bude s nami byvat, bude so mnou spavat v posteli, budem jej varit, nosit ju na rukach a ty k nej musis byt mila a lubit ju tiez" 😀 No neziarli... ja by som sa scvokla...

tehua
5. feb 2012

to bude trvat rok? su to zatial len 2 tyzdne od porodu a uz teraz mam pocit, ze ma z toho starsieho dietata trafi slak.

mirusa30
11. feb 2012

ahojte zienky, ja mam doma teraz skoro rocnu dcerku a mladsia 8 rocna nenormalne ziarlila, v skole sa zhorsila aj v spravani...uz sa to lepsi, clovek si musi rozdelit pozornost aj medzi ostatne deti....snazim sa aj starsim venovat, pocuvat ich problemy a ide to.....

katecameron
12. feb 2012

u nas si zvykli celkom dobre ale podla mna na seba ziarlia az dodnes a to maly uz bude mat 5rokov 😉

sante81
5. máj 2012

my čakáme dievčatko zač jula, starsí 2 roky 7mes sa na sestričku tesí, hladká brucho, rozpráva o nej, uz jej nechal kočík, hracky, plienky, ešte dudel 🙂 ale posledny mesiac nepočujem nič iné, len ako bude ziarlit, či su to susedky, uz aj babka a ide mi to na nervy, ze čo budem robit ako to budem riesit, zatial nad tym nerozmyslam, az ked to bude aktuálne. a dá sa to vôbec nejako riesit?

miele
25. máj 2012

Ahojte. Narodilo sa nam babatko a starsia dcerka ziarli. Ma 3 roky. Ako ste sa vy vysporiadali s tymto problemom? Stale ju chce hladkat a bozkat, a ked jej nedovolime, tak place a krici. Snazime sa jej s muzom dat najavo, ze ju velmi lubime, casto ju objimame a pusinkujeme. Ako dlho to potrva, kym to prejde?

bubelko
25. máj 2012

@miele a ako sa prejavuje jej ziarlivost? lebo to si nenapisala. to, ze chce babo hladkat a bozkat mi ako ziarlivost nepripada.😉
okrem toho, preco jej nedovolite hladkat a bozkat babatko? u nas starsi strazil novorodenca na gauci, kym som bola na wc. sedel vedla neho, drzal ho za rucicku, rozpraval mu a spieval, hladkal ho a pusinkoval. mal vtedy 2,5 roka. ak sa ju bojis nechat samu s babom - tak moze babo predsa pusinkovat a hladkat pod vasim dohladom 😉

tiez ju skuste zapojit do starostlivosti - nech pomaha kupat - starsi kupal mladsiemu utierkou nozicky, rucicky, brusko... utierat, podavat plienky, krem na zadok. kocikovat, neskor hojdal v zavesnej koliske.
okrem toho, skuste urobit program len pre starsiu - trebars nech ide s nou manzel sam na ihrisko, na kupalisko... alebo ty - muz nech strazi babo a ty sa venuj len jej - nemusite ist von, staci ak si budete nieco stavat, hrat nejaku spolocensku hru...aby si bola po ruke, pre strycka nahodu 😉

zabkatt
28. máj 2012

No ahojte som rada že tato tema existuje ja mam dvoch chlapcov Paťko bude mať 4 a Alex rok. Už som tiež niekedy pekne na nervy ten starši hrozne žiarli uraža sa vrieska a kriči na menšieho no hruza☹ od rana po nom len vrieska že alex prestan toto nemôžeš toto mi neber nechaj to hrozne cely dom hore nohami☹ Snažime sa so staršim traviť viac času manžel ho bere na dvor majstrovať s nim a ja som s mladšim ale jak bol doteraz to najlepšie dieťa na svete tak v poslednej dobe sa za neho musim hanbiť aj na navšteve čo prestal posluchať☹ Ja viem že treba sa obrniť ale niekedy mam pocit že ma už čo chvila porazi. Dnes maly stal pri stoliku a pil čajik a starši zatože cez neho nevidel tak ho zhodil a maly ma chudak taku hrču na hlave že ich nemôžem nechať bez dozru ani 5min. ☹

malabiba
9. júl 2012

@berus222 hlavne prvé mesiace sú problém, ale taká zdravá rivalita medzi súrodencami a porovnávanie bude vždy

berus222
autor
9. júl 2012

ahojte. pisem ako sme "pokrocili". mladsi syn bude mat 9 mesiacov, starsi 3 roky 2 mesiace. ziarli este stale. mladsi je nervak, takze ked mu starsi nieco zoberie alebo ho posunie, zacne vrieskat a jedovat sa. starsi na seba puta pozornost tym, ze z nicoho nic pride a napr. postipe, buchne ma, kopne,... takze ziadna zasadna zmena. od septembra nastupuje do skolky a uz teraz stresujem, ze sa bude citit este viac odstrceny.

sophie1981
23. júl 2012

@berus222 ahoj...akurat hladam nejake temy, kde by som mohla najst odpoved na moj problem......je obdobny ako ten tvoj.....medzi detmi mam rozdiel 2,5 roka....ked sme otehotneli, dcerku sme pripravovali na prichod surodenca, tesila sa, brusko hladkala, spievala piesne drobcekovi......ale aj napriek tomu ze to vyzeralo tak krasne to zatial je na riadnu katastrofu....zacalo to hned po narodeni maleho....o to horsie bolo, ze 3 tyzdne pred porodom sme sa konecne prestahovali do nasho domu, cize odstahovali sme sa od mojich rodicov, kde bola babka a dedko ti co sa boli stale ochotni obskakovat male vtacatko.....dva tyzdne pred narodenim mala nastupila do skolky na 4 hodiny denne, prve mesiace hroza a plac, potom nastal zlom a skolku zacala milovat...no a potom sa narodil jej bracek, prve 4 mesiace mal silne koliky, cize bol nonstop na mojich rukach, k tomu nezabyvana domacnost, a jej ziarlivostne sceny, maleho isla zabit v kazdej moznej chvilke, hadzala don hracky, tahala mu rucky, nozky, tlacila hlavku...proste uz som myslela, ze z jeho nekonecneho placu od bolesti bruska a jej nervackych vystupoch sa zblaznim... ☹ ....po 4 mesiacoch nastal taky lespi zlom, zacala maleho ignorovat, bol klud, ked maly zacal sediet, tak tiez pohoda.....ale trvala len pokial drobec nezacal lozit....zase som mu musela venovat viac pozornosti ako predtym, a on sa uz dostal aj tam, kde predtym nedokazal.....a teraz je to len o vecnych bitkach, hadkach, tahani si hraciek, akonahle vezmem jedneho na kolena druhy zacne revat a hadzat sa...lebo jasne ze jej maly brat zacal ziarlit tiez...manzel je vecne v praci a ked nie v praci tak na fuskach, lebo zit sa musi a vychodoslovenske platy za moc nestoja... 🙄 ....a aj ked je nahodou doma, je to este horsie, lebo narusa uz nas aj tak dost velky chaos.......uz som premyslala, ze potrebujem nejaku dr nech poradi, lebo momentalne si pridem ako ta najhorsia matka na svete, co nezvlada svoje deti, a porodila len dvoch chorobnych ziarlivcov....snazim sa im obom venovat...ked sme spolu, spolu sa hrame, kreslime....tak je dobre..akonahle ich necham samych, ze si aj okolo domu porobim, navarim upracem...koniec....zase na vrazdu.....ak mam moznost ist k babke, tak zvacsa jej nechavam maleho a ja sa venujem dcerke, davame si babske jazdy...ale zjavne nepomaha ani to....maleho stale kojim, tak je na mne zavisly a nemozem ho nikde nechat...ani jeden nechce ist k druhym ludom, ked sme na navsteve obaja na mne vysia a bojuju.....najnovsia veta nasej Katky je ze ona Vratka zabije a uz viac nebude... 😔 ☹ ....je mi to tak strasne luto, predstava bola uplne ina......

potesi niekto, ze to bude lepsie??...raz??....a hlavne kedy??....a to planujeme este tretie babo..no ale v urcitych momentoch som si nie ista, ci naozaj aj bude....lebo tretie tak ziarlive by som uz asi nezvladla... 😝

xlucia
23. júl 2012

@sophie1981 bude lepsie. nas starsi chcel mladsieho najprv doktorke darovat, a potom ho aspon vyhodit z okna. teda slovne.... ale daleko od otho nemal. ono sa to ukludni neboj, a jednak aj ty zacnes mat odstup. no a ze o teba bojuju. moji doteraz sedia kazdy na jednom mojom kolene 😎 . este ze mam dve ruky a dve nohy 😀

mimasimi
23. júl 2012

@sophie1981 Ako keby som čítala o nás doma a ešte k tomu máme aj rovnako staré deti. Ja si myslím, že sme spravili chybu v tom, že keď sa malý narodil, tak sme všetcia tancovali len okolo Mišky, aby sa necítila odstrčená, no a teraz stále čaká to isté ....

sophie1981
24. júl 2012

@xlucia u nas je momentalne in, ze maleho nechame vsade a kazdemu na prazdniny a ona ide domov....oni nieze sa nemaju radi..oni sa priam nenavidia.... 🙄

@mimasimi my sme tiez skakali okolo malej, nech to nema tazke, kedze presla velkymi zmenami.......ale ona aj bola zvyknuta na to, ze som sa jej vela venovala....kedze sme boli u rodicov, vela prac sa podelilo medzi clenov rodiny a ja som s nou travila skoro cely den, kreslili sme, spievali, chodili do centier na ihriska.....aj teraz to robime ale uz vo trojici a to jej zjavne prekaza.....

najhorsi je ten pocit vo mne, ze som spravila niekde chybu....JA... ☹

sophie1981
24. júl 2012

@xlucia este ak sa mozem opytat...ako si riesila starsieho ked ublizoval mladsiemu??....lebo dohovaranie u nas nehrozi, trest taktiez, aj ignoracia uz bola, tie nula bodov, aj po zadku ked ho udrela dostala,....tiez nemam pocit, zeby si s toho madam nieco robila...je strasne tvrdohlava palica.... 🙄 ...co mam robit??..len cakat??.....a s bolestou sa prizerat ako sa mi deti otlkaju???

sedem
24. júl 2012

ahojte, tak sa k vam pridavam, aj u nas zacala po prichode babatka uradovat ziarlivost starsej dcerky, po prichode z porodnice to vyzeralo este celkom fajn, ale to sa mala len rozkukavala a asi po mesiaci to zacalo, tiez sa mi zacala cez den pocikavat(trvalo to asi mesiac), odmietala cokolvek robit sama - veci, ktore uz sama robila, vyzadovala si krmenie(odmietali sme to, kedze by to bol krok spat a o to viac sa zlostila) atd., no a neskor sa pridali utoky na malu, najskor slovne - zabijem N. (fakt netusim, kde take nieco pocula, doma sa tak nerozpravame), dame ju prec a podobne a ked N. trosku podrastla a zacala docahovat sestrickine hracky, zacali aj fyzicke utoky - buchanie hrackou hlava nehlava, ked uz zacala chodit par krat ju sotila, no cista katastrofa a pre oko matky, ktora lubi obe svoje deticky uplny horor.... ☹ Niekolkokrat som si kvoli tomu poplakala, rozmyslala som aj nad navstevou psychologicky...Stale jej vela vysvetlujeme, snazime sa je ukazat, ze aj jej kamaratky z ihriska maju surodencov a lubia sa, staraju sa o seba, pri slovnom osocovani(zabijem N.) sa nam osvedcila jedine ignoracia, par krat dostala za to aj po zadku(to uz utocila aj na nas), ale cim viac som sa hnevala, tym viac to hovorila, najhorsie to bolo vonku, isla som sa od hanby prepadnut, pripadala som si uplne neschopna, ale nastastie sa to uz zlepsuje, zlepsenie u nas nastalo, ked sa mladsia naucila chodit a nabrala uz trosku aj stabilitu - uz su si viac partnermi aj na hru - nahanaju sa mi okolo kocika, na odrazadlach, clupkaju v gumacikoch po mlakach...a vzdy, ked sa spolu pekne hraju, tak starsej hovorim o tom, ako sa ma, ze ma doma sestricku, ze sa ma s kym hrat, ze by jej inak bolo smutno a straaaaaaaasne vela chvalime za vsetko pozitivne, co urobi, poda sestricke vodicku, pomoze jej vstat, pozicia jej hracku, ukazujeme spolocne fotky, ake su spolu krasne sestricky....je to beh na dlhu trat, stale mame lepsie a horsie dni, obcas sa nemozem od nich pohnut, vtedy ide domacnost bokom a snazim sa im viac venovat a stale vyzdvihujem, ake je uzasne, ze su dve, ze maju jedna druhu...viem, ze surodenecka rivalita medzi nimi bude ci chcem, ci nechcem, to je asi normalne, len sa nedokazem pozerat, ako si ublizuju, nastastie uz cim dalej menej a menej... 🙂 nezufajte maminky, ono sa to raz prelomi, dolezite je nestratit nervy, trpezlivost a donekonecna s laskou vysvetlovat, aj ked sa to obcas zda uz nemozne, vydrzte! 😉 Chvile, kedy uvidite, ako sa vase deticky lubia, vam to vsetko vynahradia 😵

sydney07
19. aug 2012

ahojte,ja by som tiež potrebovala poradiť. mám syna z prvého vzťahu, bude mať o mesiac 5 rokov, už dva roky žijeme s novým partnerom, syn chodí k otcovi na víkendy + keď sú prázdniny. S terajším partnerom nemá malý žiaden problém, vychádzajú spolu dobre. Vo februári čakáme bábätko, malý o ňom vie, aj sa teší a vypytuje a tak. Dnes z neho pri hraní človeče z ničoho nič vypadlo,že keď sa bábätko narodí,tak jeho už nebude mať radi, že on potom povie svojmu tatinkovi, aby bol už iba u neho a že sa ku nám nevráti. Snažili sme sa mu to vysvetliť,že to nie je pravda,ale vôbec nás nepočúval a stále si len to svoje opakoval. Dosť nás to oboch zarazilo, nakoľko mu stále dávame najavo, že ho ľúbime,trávime spolu čas,chodíme von atď. Absolútne neviem, kde na také niečo prišiel a bojím sa čo môže nasledovať. Máte s niečím takým skúsenosť ?

sashena1
12. nov 2012

@zabkatt Boze to akoby si hovorila o mojich detoch. Starsi ma 4.5 a mladsia bude mat rok. Maly ziarli, sace ju, vsetko jej berie, krici, no des...dokonca sa 2x pocikal co sa predtym nikdy nestalo. ☹ Hanbim sa s nim ist uz aj do obchodu...beha, krici, dozaduje sa pozornosti od uplne cudzich ludi a za kazdu cenu chce byt stredobodom pozornosti on. 😒 Viem ze je to pre neho tazke ale fakt sa snazime aby nemal pocit ze je odsunuty alebo nemilovany ale mam pocit ze to akoby som hrach na stenu hadzala 😒 Vzhladom na to ze to trva uz rok silno dufam ze to skoro skonci 😅

zabkatt
16. nov 2012

no ahojte tak u nas sa to pohlo smerom že kupujeme hračky rovnake a dva krat☹ čo ma jeden chce aj druhy. Najhoršie su vykendy kedy su doma obaja inak je starši v škôlke a doma celkom pohoda ako nahle pride starši zo škôlky tak je to u nas o vreskotu bitkach no už len čakam na socialku🙂 Starši mu nič nepožičia ked si postavi kolajnice mladši mu to rozbije starši ho zbije alebo mu vykruti ruku no ide ma poraziť. Je to lepšie v tom že už aspon na odražadlach sa spolu zahraju vybesnia ale kedže niesu rovnake tak je bitka aj tam. Teraz im na vianoce ideme kupiť tie autička čo krutiš volantom a autičko jazdi samozrejme rovnake🙂 Včera kupa žu žu škrečky dva krat a rovnake 😀

isabella_fly
25. dec 2012

@sophie1981 lepsie to nemusi byt nikdy, iba v dospelosti sa mozu zacat ignorovat, to je ta lepsia varianta ako ked sa male deti mlatia (rodinna skusenost)

boka79
25. dec 2012

@sophie1981

ahoj, chcem Ta povzbudit, ze my sme na tom rovnako a tiez som casto zufal, lebo neviem, co s tym. Nepomaha nic, mam tiez doma taku tvrdohlavu palicu, a stale len na neho krici, navlaca ho, stucha do neho a aj vedomo ublizi.. Nepomaha absolutne nic, dohovaranie, po dobrom, po zlom tiez nie, uz som raz zo zufalstva povedala, ze vezmem martinka a pojdeme prec, ked mu bude zle, zaco sa aj hanbim, ale uz naozaj neviem, co s tym.Ja tiez dufam, ze to bude lepsie.. Slecna nechce robit nic sama, a to uz je tu maly 9 mesiacov.. MM vravi, ze to je normalne a , ze to prejde, tak dufam a cakam.. ale su aj dni, ked ho nekonecne lubi a hladka.. ale toho je skor menej ako viac.