Aký máte postoj k očkovaniu?

Ahojte,
robim antropologicky vyskum o postojov rodicom k ockovaniu. Touto chcela by som Vas chcela poprosit o Vase nazory na povinne ockovanie na Slovensku. Zaroven by ste mi mohli aj napisat odkial ziskavate informacie o ockovani.

Dakujem pekne za pomoc

daniela 🙂

ajkuska
2. aug 2012

postoj k očkovaniu mám zmiešaný - na jednej strane sa bojím nedať zaočkovať svoje dieťa a na druhej strane sa bojím toho všetkého čo očkovacie látky obsahujú a ich nežiadúcich účinkov, takže skutočne nepoviem jednoznačne áno ani jednoznačne nie.

soldi
2. aug 2012

@danielaantropolog jednoznacne negativny.

myslim, ze v urcitych individualnych pripadoch, podmienkach, ci krajinach moze mat svoje opodstatnenie.
ale plosne ockovanie rad radom bez prihliadania na individualny stav dietata je proste chore chore chore.

uz len nazov povinne ockovanie ma zdviha zo stolicky. to kde sme, aby sme museli pod hrozbou pokuty pichat do svojich deti svinstva? preco my mame niest zodpovednost za nasledky vplyvom neockovania, a za nasledky po povinnom ockovani tiez?

nebudem sa ani rozculovat, uz ma to preslo.
nad otazkou ockovat, ci neockovat som rozmyslala a badala niekolko mesiacov. moj nazor je definitivny.
preferujem prevenciu prostrednictvom posilnovania imunity a spravneho stravovania nez prevenciu pichnutim ihly. to je pre lenivcov a nevzdelancov 😀

halienka
2. aug 2012

Povinnosť očkovať je podľa mňa proti ľudským právam a slobode, proti ústave, kde je zakotvené, že žiadny zdr, výkon nesmie byť vykonaný proti vôli človeka. Povinne očkovať pod hrozbou pokuty deti bez akéhokoľvek dôkladného predošlého vyšetrenia na genetické predispozície, stav imunity, prítomnosť skrytého prebiehajúceho infekčného ochorenia atď., kde je vcelku dosť možné prejavenie sa nežiadúcich účinkov od najľahších až po tie smrteľné je podľa mňa trestuhodné. Nechápem ako toto ešte v dnešnej dobe môže byť spoločnosťou tolerované - resp. keďže sa to celé zakrýva rúškom ochrany zdravia a nedostatočnou informovanosťou rodičov, tak to aj chápem... 🙄
Informácie som za tie roky získavala z netu, kníh, časopisov, lekárov a sestričiek.
Nie som apriori proti očkovaniu ako takému, som ale striktne proti tej POVINNOSTI očkovať, všetci by sme mali mať na výber, žiadne sankcie za odmietnutie by nemali existovať, poprípade malo by skôr existovať odškodnenie postihnutých než. účinkami očkovania. Mala by existovať skutočná pravdivá informovanosť rodičov o každom jednom očkovaní, chorobe proti ktorej je, možnosti nákazy v prostredí v ktorom žijeme, možnosti liečby, a takisto o možných nežiadúcich účinkoch. Každému očkovaniu by malo predchádzať dôkladné vyšetrenie zdr. stavu. Vtedy by to bolo férové a hodné demokratického štátu.

amulienka
2. aug 2012

moj nazor je, aby to bolo bezplatne a nerobil sa z toho biznis. ale najlepsie sa zaraba na tom najcennejsom, strach robi vela a toto je obchod so strachom.
nedokazem si predstavit (a dufam to nebudem musiet nikdy zazit) ked uplne zdrave, normalne sa vyvijajuce dieta sa akosi zazrakom po ockovani zmeni na zdravotne tazko postihnuteho cloveka a aj tak mu budu do oci tvrdit, ze to urcite bolo kvoli inym moznym pricinam.
pytam sa teda, preco sa pred ockovanim nerobi KOMPLETNY rozbor a prehliadky, ci je dieta zdrave a moze sa zaviest ockovacia latka. byt doktor je dnes uz len biznis, hippokrat sa isto obracia v hrobe.
informacie mam aj pisomne aj ustne, osobne skusenosti len co som videla, nastastie nezazila vo svojej rodine

piiiipiii
2. aug 2012

Kedze verim ze nic na svete neni len cierne alebo biele a vsetko ma svoje pre a proti ockovanie ako take neodsudzujem ale ako pisala halienka - Každému očkovaniu by malo predchádzať dôkladné vyšetrenie zdr. stavu ...a nie ockovat halabala a do radu .

bobocka
2. aug 2012

jednoznacne som za slobodu v ockovani a ked uz ockovat,tak nie ako ovecky na beziacom pase,ale ku kazdemu ockovaniu pristupovat individualne,presvedcit sa,ze je dany clovek v maximalnom zdravi,brat do ohladu i choroby v rodine vyskytujuce sa a spol.o ockovani a obsahu vakcin som si ako rodic musela zistovat sama na internete.lekarka mi pribalovy nedala do ruk a info o ockovani mala take ake ma i bezny clovek,ktory si precita letacik k danemu ockovaniu(a v nom info od farmafirmy vakcinu vyrabajucej,teda len proockovacie info).minimalne info od lekara a pri neziaducich ucinkoch ziadne spajanie si s danym ockovanim.cely ockovaci system na slovensku je velmi zle nastaveny a viem o nejednej rodine,ktora nan doplatila zdravim svojich najblizsich. ☹

misa0411
2. aug 2012

V skratke...som za slobodnú voľbu v očkovaní, nik nemá právo nútiť ohroziť zdravie vlastného dieťaťa, poprípade svoje vlastné zdravie povinným očkovaním, a pod hrozbou pokuty atď. 😠 😠
Informácie zbieram odkiaľ sa dá...internet, literatúra, ale človeku satčí si prečítať aj príbalový leták vakcíny a myslím, že drtivá väčšina súdnych ľudí sa rozhodne za neočkovanie (samozrejme treba ešte vedieť čo ktorá choroba je, a všetko PRAVDIVÉ o nej) 😉

murinka
2. aug 2012

moj postoj-dam ockovat len to co je povinne-to sa bojim odmietnut...nie kvoli lekarovi...napr.odnoveho roka prestali ockovat proti tbc...skor ci neskor zacnu ludia byt menej odolny voci tejto chorobe a ta sa rozsiri...ja som za povinne no NIC viac... 😕

gubcikova
2. aug 2012

prvú dcérku sme dali očkovať.žiadne reakcie na očkovanie nemala.syna sme dali očkovať teraz druhou dávkou hexa vakcíny a pekné nežiaduce účinky.ďalej už neočkujeme.podľa mňa by to nemalo byť zákonom dané,ale slobodná vôľa

mahmulienka
2. aug 2012

od a po z suhlasim s halienkou, voci ockovaniu by sa malo pristupovat individualne, na zaklade predchadzajucich dokladnych vysetreni. moje deti su ockovane (povinnym ockovanim, kedze musim), ine zatial neplanujem dat, ak nad niecim budem uvazovat, dokladne si nastudujem info z literatury, netu a poradim sa s pediatrickou.

hradnapani
2. aug 2012

moj postoj je viacmenej negativny a to najma z dovodu, ze pediatri (uplna vacsina, cest vynimkam) nemienia na tuto temu s rodicmi diskutovat a povazuju ich za nezodpovedne individua, ak sa nahodou chcu o tomto rozpravat. Nepochopili, ze zijeme vo velmi informovanej dobe a ze by sme v tejto otazke boli radi brani ako partneri, kedze nam obom stranam ide o zdravie a dobro deti.
Prekaza mi takisto nanutena povinnost (postavena na neracionalnych zakladoch, ako napovedaju mnohe vyskumy) a v protiklade k tomu stoji to, ze ako rodic som zodpovedna za svoje dieta. Ked vsak bude mat nasledky, zodpovednosti sa zbavia aj lekar, aj stat.... proste, si rodic, dal si dieta zaockovat a mate proste smolu.
a k mojmu negativnemu postoju takisto prispieva aj to, ze lekari nezistuju aktualny zdravotny stav, resp, stav imunity dietata pred ockovanim, max sa opytaju, ci nemalo pred tyzdnom sople. Pritom ockovat by sa mali iba ludia s vybornou imunitou.

careamell
2. aug 2012

My sme práve odmietli MMR očkovanie a som naštvaná na to, že budem musieť zaplatiť pokutu za zdravie svojho dieťaťa štátu, ktorý mi prikazuje niečo, o čom som ja presvedčená, že nie je správne a zdravé pre moje dieťa.

mimikas
2. aug 2012

ja som za povinne ockovanie a malo by byt dame zo zakona ako je aj dnes, vynimkou by mali byt ale deti a ty ludia ktori maju oslabenu imunitu u tych je ockovanie dost ohrozujuce. Vdaka ockovaniu sa dnes nemusime bat ochoreni ako su prave kiahne - variola, cierneho kasla, sarlach apod. Dnes docadza aj ku velkemu pohybu obyvatelov a tym sa ku nam dostavaju aj ochorenia ktore sa uz v nasich zemepisnych sirkach dlho nevyskytovali, plus mame tu este aj neprisposobyve skupiny obyvatelov ktorych hygiena a zdravotny stav su na bode mrazu. Ja netvrdim ze ockovanie je bez vedlajsich ucinkov a ze deti ho znasaju skvele a ze to nie je zasah do organizmu, ale podla mojho nazoru je to lepsie ako sa trapit s nejakym vaznym infekcnym ochorenim.
Informacie ziskavam hlavne od pediatricky ktorej dost doverujem a vystudovala som infekcne ochorenia a robila niekolko rokov v nemocnii.

syla
2. aug 2012

Môj postoj k očkovaniu je negatívny po skúsenosti s nežiadúcimi účinkami očkovania. Malo by byť dobrovoľné a rodičia sa slobodne rozhodnúť, či budú očkovať. Keď sa rozhodnú neočkovať, tak nebyť postihovaní pokutou a detičky poškodené očkovaním by mali byť odškodnené a zabezpečená im adekvátna starostlivosť. A hlavne pediatri by už konečne mali začať brať vážne svoju prácu, venovať sa nežiadúcim účinkom a nahlasovať ich, aby potom netvrdili, že neexistujú o tom informácie.
Informácie získavam štúdiom kníh, článkov, štúdií, ktoré sa očkovaním zaoberajú. Pediatri o tom naozaj vedia veľmi málo.

salma22
2. aug 2012

ja stym problem nemam ...aspon deti budu zdrave

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petah82
2. aug 2012

negativny. ockovanie je zasah do organizmu. ak sa niekto boji chorob viac ako latok vo vakcine, nech sa da ockovat, aj svoje deti. je to v poriadku. ak ja uvazim, ze sa bojim latok vo vakcine viac ako chorob, malo by to byt akceptovane a nemal by ma nikto nazyvat sektarkou a siritelkou verejneho ohrozenia zdravia. coho sa vsetci proockujuci boja? sak ich deti budu ockovanim chranene... a nikdy nebudu proockujuci cestovat? lebo inde nie je povinne vsetko co u nas, takze kludne vsade sa da narazit na nezaockovane deti proti niektorym chorobam... aj nezaockovane deti mozu prist na dovolenku k nam...ved je to cisty biznis a hranie sa s emociami rodicov, ktori chcu pre svoje deti len to najlepsie a kupia mu aj tu "poslednu" vakcinu...

usiko
2. aug 2012

negativny, nemam dieta ockovane a ani nebudem mat....mame tbc vakcinu, po ktorej nasledovala operacia, studium informacii a nasledne uz len udiv nad tym, ako este niekto ockovanie moze povazovat za bezpecne a za zaruku zdravia dietata.....ano mam, neockovane dieta a viem, ze bude zdravsie ako ockovane deti......

co ma mrzi je, ze sme dali tbc , mali sme strasne komplikacie a ako vsetci viemne, ockovani proti TBC tuto chorobu chytia este lahsie ako neockovani...takze toto ma mrzi, to ze som bola hlupa........

vinifred
2. aug 2012

..a ja by som zakázala očkovať aj toho,kto cestuje do Afriky,Ázie a podobne...keď už,tak nech... 😀

lucia2207
2. aug 2012

môj postoj k očkovaniu??? Jednoznačne negatívny ,ale žiaľ moja nevedomosť spôsobila,že som dala deti očkovať a nezaobišlo sa to bez komplikácií ☹ akurát viem,že už očkovať nedám Teraz by sme mali byť zaoč. MMR ,ale našťastie som dostala informácie skôr ako som stihla urobyť chybu a môjho syna som ušetrila od ďalšieho svinstva

adriana7
2. aug 2012

rovnaký ako k endoprotéze, bypasu, alebo chemoterapii - lekár doporučí, ja zvážim a LEN JA rozhodnem...za seba aj za moje dieťa....žiaľ, žijeme v absurdistane, takže ovca, ohni hlavu, ale keď sa vážne ohrozí zdravie, ohnú hlavu kompetentní, zvesia plecia a pošlú ťa domov - zažili sme a ďakujeme, viac si neprosíme...a ak budeme potrebovať, poprosíme
...práve som dopozerala dokument o walderovi matuškovi, jeho posledná manželka spomínala, akou ranou preňho boal totalitná povinnosť očkovať, nakoľko mu následne po vakcinácii zomreli dievčatká - dvojičky... 😢
@anielaantropolog - potom v práci o výskume formuluj otázku "výskum o postojoch rodičov k očkovaniu" - ak budeš potrebovať jazykovú korektúru, rada pomôžem

gangulienka
2. aug 2012

ja som za ockovanie, dala som ockovat aj dve nepovinne, nevravim ze nema negat. ucinky urcite ma dokonca pri mojej dcerke bol ockovanie spustacom atopickeho exemu a ockovanie ho vzdy zhorsilo....ale myslim ze riziko negat. ucinkov je mensie ako riziko nakazenia sa chorobami nevravim hned ale ak sa prestane ockovat postupne sa ochorenia zase rozsiria..vid cierny kasel...mam medicinske vzdelanie a trochu do toho vidim tak asi z toho prameni moj postoj k tomu...

katka0905
2. aug 2012

ockovanie ako take by mala byt dobrovolna vec - v idealnom pripade by sa rodicia na zaklade objektivnych informacii a statistik mali sami rozhodnut, ci chcu ockovat ci nie, takisto aj proti ktorym chorobam a takisto aj v akom veku dietata.Takze uplny opak, toho, co sa tu deje. O idealnom pripade hovorim preto, ze sa objektivne informacie k rodicom dostavaju velmi tazko, kedze trh kaze, predat co najviac vakcin, na strane proockovacej mi chyba akakolvek citlivost. Naopak, druha - protiockovacia strana - je zas obcas zatazena prilisnou citlivostou, kedze castokrat ide o ludi, ktori mali velmi vaznu zlu skusenost s ockovanim a komunikacia moze (ale nemusi) byt narusena emociami. Informacie ziskavam pozorovanim a komunikaciou - ci uz z internetu, medii, knih (mimo materskej pracujem ako ucitelka na chemickej skole, takze obcas sa mi dostali do ruky aj nejake texty suvisiace so zlozkami vakcin), casopisov, od ludi na ulici, na detskom ihrisku. Dospeli sme s manzelom k rozhodnutiu neockovat.

manof
3. aug 2012

Osobne si myslím, že očkovanie je nevedecké resp. pavedecké šarlatánstvo, ktoré (v tej forme, ako sa u nás vykonáva) v 21. storočí nemá čo hľadať.

Informácie získavam prevažne z cudzojazyčnej literatúry, z lekárskych časopisov, kníh, ale aj z osobných skúseností ľudí s očkovaním.

Odporúčam prečítať si krátku knihu (35 strán) americkej imunologičky ukrajinského pôvodu Dr. Taťjany Obuchanyč:
http://www.slobodavockovani.sk/news/dr-tetyana-...
aby si človek utvoril obrázok o (ne)vedeckosti a (ne)oprávnenosti očkovania.

stanislavao
3. aug 2012

som rada, ze mame tu moznost dat zaockovat svoje deti proti kadejakym "pliagam" a nemusia nam deti umierat na choroby, ako pred niekolkymi desiatkami rokov. nie je nic horsie, ako vidiet vlastne dieta trpiet od bolesti, v chorobe, v horuckach a podobne. dakujem za moznost ockovania.

norwayka
3. aug 2012

Dakujem Bohu, ze zijem v krajine, kde sa mozem slobodne rozhodnut. Zaockovanost je tu okolo 90% niekedy viac, niekedy trosku menej v zavisloti od tej ktorej vakciny. Pre moje deti: akekolvek ockovanie len cez manzelovu a moju mrtvolu.

nikimax
3. aug 2012

K očkovaniu mám veľmi negat. postoj, odkedy naše zdravé dieťa utrpelo vážne následky vakcín s trvalým poškodením zdravia. kedže lekári a úrady sa snažili zakryť toto mega- fiasko, som skeptická aj k medicíne a jej možnostiam (často agresívnej) liečby. O to horšie, že tento omyl máme denno-denne na očiach, trpí dieťa aj celá naša rodina.... Info sme získali hlavne po vlastných skúsenostiach, kedže tie boli od "múdrych rád a informácií" lekárov úplne odlišné. Donútilo nás to hľadať objektivitu a pravdu a nie len slepo veriť niekomu, komu je teraz všetko naše trápenie ukradnuté. ☹ Očkovanie čoby PREVENCIA, veľmi výrazne a vážne zmenilo chod a život celej našej rodiny ☹ ☹ Má navždy STOP. 😠

miriem
3. aug 2012

My s manzelom sme za slobodnu volbu v ockovani. Kto ma strach pred chorobami, nech da ockovat, ale mal by si predtym dat tu namahu a co to nastudovat- proti akym chorobam sa ockuje (niektori rodicia nevedia ani len toto, stretla som sa s presvedcennim, ze deti su ockovane proti DMO, sarlachu, ze sa plosne ockuje proti cholere...), aky je vyskyt chorob, ale je zlozenie vakcin, ake su neziaduce ucinky, ako postupovat v pripade neziaducich ucinkov, kde ich hlasit... My sme studovali, citali, zvazovali a rozhodli sa neockovat. Konceptu ockovania neverime, a sme presvedceni, ze pravdepodobnost vaznych neziaducich ucinkov je vyssia ako vaznych dosledkov prekonania danej choroby.

Rada by som si potom precitala vystup z tohto prieskumu 😉

nat28
3. aug 2012

Neockujeme. Svoje dieta prilis milujem na to, aby som do nej dovolila pichnut to svinstvo.

elen2
3. aug 2012

ja som dala ockovat obe moje deti a vobec stym nemam problem...