Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
14. říj 2011

@jasekd jeeej ale mate srandu na nocniku 😵 😵

luty
14. říj 2011

@jasekd Jeee, ti jsou suprovni!!! 🙂 🙂 🙂 Tak krasne vysmati a spokojeni 🙂
Jak Vam jde bkm s Martinkem? A jak se vubec srovnal motoricky? Jeste dochazite na rehabku?

luty
14. říj 2011

@majka1981 No, ja jsem taky dostala kombinezku po detech od znamych. Ma sice super zapinani az temer dolu a po obou stranach, ale stejne bych ho asi musela celeho vysvlikat, kdyz se rozhodne curat venku... Bundicka asi bude praktictejsi.
J. byl ted 2 dny u babicky, vzdycky jsem za nim prijela odpoledne z prace, ale ani za nic nepujde na nocnik. Krasne se vycura v klubicku do umyvadla, ale na nocnik si sedne, jen kdyz uz ma asi plny mocak. Tak si rikam, ze bych ho nad umyvadlo davat nemela a nechat ho, at si rekne sam, nebo to pusti do teplacku. Snad se trochu doma zase srovna 😒 Celkove mi prislo, ze je doma mnohem sikovnejsi, lip hlasi, krasne sedi na nocniku. U nasich ma asi vic veci k objevovani, doma je to uz nuda 😀

luty
14. říj 2011

@zlilly Nemas nekoho, kdo by Ti kamasky upletl? Je to opravdu pro zacatecnika! Kdyz je upletes z Merina, nebo nejake prize s primesi vlny, budou superteple. J. je nosi uz od leta v chladnejsich dnech, ted staci pod sustaky a je mu teplo. A navleky nemlich to same🙂

sussanah
15. říj 2011

@jasekd a Vendy ma modre oci? Moc to tak tozi nevypada 🙂 nas blondacek je opravdovy blondacek-arijsky typ, zato Sima ma i kuzi snedsi. No uvidime, az trochu povyroste, ale jestli bude spis do moji slovenske vetve, tak to bude sranda, tak mame vylozene tmave typy 😀
A Vendy na nocniku, to je super fotka 😵

jasekd
15. říj 2011

@luty Stridave, ale kaka prevazne do nocniku, curani jak kdy, ale bez plinek neni ani nahodou.
@sussanah Ono ty fotky mam v malem rozlyseni, ale ano, V. ma krasne modre oci a nazrzle vlasky a plet uplne bilou, a M. ma tmave hnede oci a plet mel tmavsi i kdyz jeste nechodil jako malej vubec na slunicko, ted to ma jeste priziveny slunickem. Kvuli lekum by nemel na slunce, ale tomu nezabranim, tak se snazim mazat ho 50kou, nosi vetsinou dlouhy tenky kalhoty a trika s dlouhym rukavem a je z nas nejtmavsi 😅 A to ja se opaluju hodne dobre. No a Venous na nocniku, strasna sranda, ale maximalne se obcas vycura aprdne si, ale v zivote se do nej nevykaka, i kdyz predtim tlaci, no ale bavi ji to na nem 😀

jasekd
15. říj 2011

@luty Motorika, no stale sam nechodi,ale male pokroky dela, a na rehabku my nechodime, jen na neurologii, prej je OK, jen hodne pomalej...

jasekd
15. říj 2011

@sussanah tady to mozna bude videt lip...

sussanah
15. říj 2011

@jasekd beru zpet, je to blondyna z londyna 😀

jasekd
15. říj 2011

@sussanah 😀 Mam ty fotky takove nekvalitni, musela bych to hodit do photoresize nejak, ated nevim jak, a manzel v hospode... Pracka vola, a pak spat, nez se Venous zase vzbudi 😝 Dobrou

sussanah
15. říj 2011

@jasekd Jinak my mame s nocnikem vcelku uspech. Zatim fakt nejedeme na suche plinky i kdyz uz se fakt sem tam zadari, ze je treba 2h vzhuru a pritom si krasne rika a udrzime ho v suchu. Hlavne ale kaka prevazne do nocniku, coz je bezvadne. A uz i hezky reaguje na signaly, no dela nam jen a jen radost 🙂 A blije jenom obcas, i kdyz ve stredu nam privezli novou sedacku a uz ve ctvrtek nam ji hezky poblil 😀 Ale nastestijsme poridili ten dobre cistici potah a muzu potvrdit, ze se cisti dobre 😀

jasekd
15. říj 2011

@sussanah Tak to mam radost, ze se ani u jedne z nas neopakuje dite s GER, Vendy uz se zlepsila hodne, blinka jen obcas, to uz ani neberu jako blinkani, proste jako ostatni normalni miminka 😵 Ale potah na kreslech jeste neperu (Poang kresla z Ikea, strasne spatne se to sundava a nandava, tak jeste pockam, at to nedelame zbytecne, zatim jen pretru hadrikem)Jinak koukam do profilu, ze jste prospali celou noc, taky prima, Vendy to taky umela, pak byla naprosto priserna, a ted je zas v normalu, vstavam 2x v noci, to uz jde, i kdyz M. v jejim veku uz spal celou noc. Jo a to jak jsem psala bez plinek ani nahodou, ale ze kakani do nocniku, to se luty ptala na Martinka, Venous neni BKM ani nahodou 😀

sussanah
15. říj 2011

@jasekd ajo, to jsem myslela, ze bylo na Vendy 🙂 jinak noci jsou u nas vcelku v poho, vetsinou se budi po 5-6h, ale obvykle ho nakojim, nez jdem spat my (mezi 11-12) a pak az kolem 5-6 a jeste spi do 8. Ale pokud ho neco budi, tak se mi zda ze spis prdiky. Krouti se vzdycky jako zizala, pak se v noci vykaka no nocniku, nasosa a spokojene usne. Ta jedna komplet prospana noc byla potom, ze pulku vecera rval, potom se poradne vykakal a pak spokojene usnul 🙂 No snad to bude jen a jen lepsi 😎

luty
16. říj 2011

@jasekd Diky bohu za to kakani do nocniku. Curani mi tolik nevadi, ale myt porad pokakany zadek a sundavat to z plinek, by me nebavilo..
Stejne jste dobri, ze vubec provozujete bkm s obema!!! Ja nestiham hlidat jednoho...
Myslim, ze Vendulce prospiva i to vyprdeni - u nas to hodnen pomahalo na bolave brisko.
Je super, ze je Martinek neurologicky v poradku, vsak on vsechno dozene🙂

luty
16. říj 2011

Holky, ja nevim, co se to u nas deje. Plinky doma nedavam, asi tyden si J, rikal slusne sam, okolo 1-2 nehod za den. Ted byl 2x pres den u nasich, od te doby moc nehlasi, na nocnik si sedne jen nekdy, casto krici, jen ho k nemu vedu, ale pak se krasne okamzite vycura do umyvadla, kdyz ho dam. Vcera jsme byli na navsteve cely den, nocnik jsem nechala v aute a uz se mi nechtelo pro nej vracet, tak jsem ho davala cca co 45-60min nad umyvadlo a nemeli jsme nehodu. Dneska jen jedno ucurnuti do trenek, ale cca pulka sla do umyvadla, pulka na nocnik... Rve hystericky, kdyz ho na nocnik dam a zrovna se mu tam nechce byt...
Nevim, jestli ho davat dal a verit, ze to prejde, nebo ho davat nad umyvadlo, nebo ho nechat, at si rika sam (a tim padem cura do teplacku...). Chjo...

sussanah
16. říj 2011

@luty a nevis, co se stalo u vasich, nenutili ho treba na nocniku sedet, dokud neco nevytvori? Neco podobneho jsme zazili u mladeho s mymi rodici, porad ho na nocnik nutili a vysledek byl ten, ze on se zabejcil a tyden jsme to davali zase zpatky.

luty
16. říj 2011

@sussanah Nasi tvrdili, ze ne. Celkem se snazi ho nenutit, ale obcas taky sleduju takove ty hlask: "ty jsi ale zlobivy kluk, ani se nevucuras" apod...
Jsem rada, ze ho obcas pohlidaji, kdyz jsem v praci, a ze se snazi ho davat curat.
Byva u nasic tak 1x za 14 dni a jeste se to nestalo. Snad se to brzy srovna🙂

majka1981
16. říj 2011

ahojte, tak nas vikend vyzeral tak ze v piatok sli zuby a ani jedno curani neslo do nocnika/do wecka okrem hned po spanku. zato ako za odmenu vcera bez nehody 🙂 a dnes iba 2 nehody 🙂 .
co ma viac trapi je, ze v noci sa budi casto a vela krat nechce spat dalej, dnes bol hore uz od stvrtej a zaspal o stvrt na sedem na 20 minut. minuly tyzden bol v noci 2 hodiny hore od 0:00 do 2:15 ☹ ☹ .

@luty fiha, to je zahada preco zrazu nechce na nocnik. moznoze je to pre starkych alebo co ?

luty
16. říj 2011

@majka1981 To budou zuby. U nas to vypada podobne, kdyz rostou: budi se jeste drive nez normalne, hur usina, pres den moc nechce spat, jinak pred den celkem normalni, nerekla bys, ze mu neco je. Pak se spani do tydne upravi. Neboj, brzy to prejde🙂
Je mi zahadou, proc se J. vycura do umyvadla, nekdy do zachodu, ale do nocniku jen obcas. Kdyby ho odmital uplne, tak bych rekla, ze se neco stalo na nocniku. Je to tak 50/50, nekdy jde v pohode, vykaka se, vycura, ale nekdy jen reknu, ze jdeme curat, tak vresti...

Jo, jeste jsem chtela pridat k dobru jednu usmevnou historku. Uz je to par tydnu zpatky, kdy najednou J. zacal brat nocnik, kdyz se vykakal, sel se mnou na zachod ho vynest, koukal do misy (div tam nespadnul), cekal, az to "cachne" a radostne mi oznamoval :"mami, cach", pak jsem splachla a on zamaval hovinkum, rekl "papa" a sel 😀 😀 😀 Doted si musi nocnik vynasel "sam" a "rozloucit se"🙂)))))

majka1981
17. říj 2011

@luty diky, urcite uz bude lepsie... mna to len vtedy strasne hneva,lebo on stvornoskuje po celej posteli a ja musim byt v pozore, na koniec ma to prestane bavit ho stale chytat po celej posteli a davat pozor aby nespadol. Tuto noc uz spal dobre, tak som kludnejsia.

Jeej ta vasa historka o rozluceni je super 😅 . U nas daco take nie je ze sa rozlucujeme, ja ho len chvalim ze aky je sikovny a ko sa pekne vycikal / vykakal 🙂 . Ale zacina nakukavat do wecka co tam je a chce to chytat rukami 😝 , zato teraz zatvaram dosku na wecku aby sa tam nehral rukami dnu.

Dnes som mu dala na von vlniaciky + stvorec na rovno, aby som bola sikovnejsia pri cikani a super to slo, lebo na patentky plienky su von ked je chladno o nicom. Takto ho zase napravim po stojacky a on obzera kocik po stojacky 🙂 . Este som myslela na tie kombinezy, ze ked ich nevyuzijem a budem nadalej skusat davat aj von cikat, tak aspon jednu pokazim a spravim z nech nohavice 🙂 , jedna uz tak ci tak nie je najkrajsia, tak to neako prerobim.

paula_1
18. říj 2011

ahojte. ja sa len chcem podelit o pancuchovy napad - aby boli nozky v teple a pristup lahky 🙂. sice nie sme uplne BKM ale prebalujeme sa stale a pri tom cikame do umyvadla 😉 .

anicka1981
18. říj 2011

da sa na to naucit aj 4 mesacne babo?, neviem, ja som na nom nepostrehla, kedy chce curat, a ked kaka, tak to pocujem, ale zase nie v takom predstihu aby som ho stihla dat nad nocnik,...

paula_1
18. říj 2011

@anicka1981 nejak ta furt najdem v temach co prave studujem 🙂 keď viem že už by mal kakať (náš kaká tak raz, dva krat za týždeň) tak po jedle ideme rovno nad záchod. a tiež sa mi nezdá že by nejak dával najavo cikanie tak ho dávam cikať len keď sa prebaľujeme. ale už vidím že začína reágovať na "cssssss csssikaj" a vycika sa aj keď nemá plný mechúr 😉

anicka1981
18. říj 2011

@paula_1 😅 no nas kaka kazdy den, niedy sa mu podari aj 2x,,,, a cika neviem kedy, ked bol mensi,tak ma ocikal pri prebalovani, ale teraz us asi mesiac dozadu necikal,ked som ho rozbalila, tak neviem,, mne sa zda, ze toto by bolo dobre ako predpriprava na nocnik, nechcem aby mam maly 2 roky a este v plienke chodil, cim skor na nocik ho chcem naucit....

anicka1981
18. říj 2011

@paula_1 a k tym temam, mam asi o mesiac strsie babo, tak ideme cez vsetky temy spolu 😀

paula_1
18. říj 2011

@anicka1981 moj sa tiez nevycika vzdy ked ho rozbalim ale az po minutke - dvoch. predpokladam ze budes chciet aj znakovat tak je dobre ho znak naucit. my ideme zatial na zvuk uvidime kedy zacneme ukazovat. ja sa hlave tesim ze nekaka do plienky a nemusim to prat 😀 takze cikanie az tak neriesim... a k tym temam ziadna nebola vo vsetkych "mojich" temach iba ty 😉

sussanah
18. říj 2011

@anicka1981 cau 🙂 V pohode to proste zacni zkouset a uvidis, jeslti se chytne. Zkus treba davt nad umyvadlo pri pravidelnem prebalovani a potom kdykoliv mas pocit, ze potrebuje. Intuice je nejlepsi pomocnik. Nezamerovala bych se ani tak na suchou plnku jako spis na to, at se mu obcas podari neco mimo vytvorit a uvidis jak to pujde. Hodne zalezi i na mimcu, nektere se chytnou hodne rychle, nektere uspesne odolavaji 😉

sussanah
18. říj 2011

Jinak vcera jsem poprve vyrazila s malym s kamoskama do restaurace a byl to spr relax 🙂 Jen teda mi maly hrozne nadaval, kdyz jsem ho prebalovala a nedala vycurat/vykakat. Takze to v sobe zadrzoval, vecer byl plac od briska a pak se konecne vykakal do plinky asi ve 3 v noci 😖 No ale nastesti uz dneska zase v pohode a od probuzeni jsme na suchu. A dneska nastesti jedu ke kamosce, ktera taky delala bkm, takze budem normalne vysazovat.

anicka1981
18. říj 2011

@paula_1 😀 , hmm, 😀 ,no len teraz asi nie je najlepsi cas na zacinanie, lebo sa bojim, ze ked ho necham rozbaleneho a budem cakat kym sa nevykaka, alebo vycika,tak ze mi prechladne....

@sussanah tak ten tvoj drobec uz v pohode tak vie, tak to super mas, ja zacinam viac pororovat svojho, a uvidime.... ja prebalujem v izbe, do kupelne sa mi nevojde pult, ale nad noicnik, a mozno uz aj na nocnik,, celom pekne zacina sediet....a myslim, ze ked sa mu raz podari na ocnik, dostane pochvalene, tak sa mu to bude pacit,, 😅

moj je taky zarevany a nespokojny teraz, asi zubky,,,,,uz nech je von a netrapi mojeho chlapca

paula_1
18. říj 2011

@anicka1981 no to musis oblecenie prisposobit aby bol cely obleceny a mal len holy zadok + ja ho prekryvam plienkou aby fontanky nerobil... 😉