Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
13. dec 2009

veronika pp - u zdravých detí by malo stačiť iba jednorázové podanie vitamínu K

annag
13. dec 2009

given - materské mliečko v laktačnej banke má prísne normy a môže s skladovať len 3 mesiace. No pre naše domáce použitie a naše vlastné bábo sa MM môže skladovať 6 mesiacov ideálne, 12 maximálne pri mínus 18 stupňoch celzia. Takto to odporúča napr. Medzinárodná laktačná liga

tin007
13. dec 2009

veronikapp my sme davali kanavit 1 kvapku 1x mesacne do pol roka

evikg__2
13. dec 2009

ahoj annag, praveze my sme mali opacny problem. Mliecka bolo malo, mala bola spava a nedokazala sa spravne prisat. Iba s klobucikom. Dokrmovali sme aj UM, cez flasticku. Viem, same chyby 😖 .Asi v 3 mesiacoch zacala odmietat jeden prsnik a neskor oba. Vtedy som si zavolala aj laktacnu poradkynu a ani ona si s tym nevedela poradit. Mala bola hystericka a ja nestastna, ze nechce sat. Tak som to "vzdala" a zacala som iba odstriekavat. Sice sme zo zaciatku davali aj UM, ale ako sa mi produkcia mlieka zvysovala, tak asi od 4 mesiacov som davala vylucne iba MM.
Takze ak som spravne pochopila, tak zacat vzdy odsavat iba jeden prsnik a frekvenciu odsavania pomalicky znizovat. I ked som si teraz uvedomila, vlastne odsavam kazdych 6 hodin, takze to bude 4x za 24 hodin.
Dakujem za radu a skusim 😉

annag
13. dec 2009

boncusink - bábätko, ktoré sa správne prisáva, si dokáže vytiahnuť samé dosť mliečka pri dobre rozvinutej laktácii. To znamená, že ak sa ozaj dobre prisáva nepotrebuje žiadne dokrmovanie Tvojim mliečkom. Keďže pozná fľašu - prisatie nemusí byť ideálne, preto vrele odporúčam laktačnú poradkyňu - Mgr. Ema Krajčovičová (aj Trnava) - 0911 102 138, emama@emama.sk - je to vynikajúca , skúsená poradkyňa 🙂

Intervaly aj každú hodinu sú normálne, môže papať raz každú hodinu, potom každé 3 - je to úplne jedno, dôležité je, aby na prsníku ozaj pil , veľa cikal, kakal. 🙂

annag
13. dec 2009

evikg, mhm, ťažké si to mala, ale krásne a obdivuhodne si to zvládla 😉 🙂 . Správne si pochopila, iba jeden prsník na jedno odsávanie. Myslím, že to bude bohato stačiť a laktácia sa utlmí v priebehu pár dní. - Možno sa potom opäť budeš musieť vrátiť na obidva prsníky - dobre si to sleduj, ak by sa Ti zdalo, že sa to tlmí príliš, začni odsávať obidva.

lelask
13. dec 2009

Ahoj Annag,vlastne pisem len aby som sa ti PODAKOVALA,mala som problem s nadprodukciou mliecka,zelenymi stolicami a bolavym bruskom.Vsetko teraz funguje presne tak ako si povedala,malicka je teraz spokojna a s bruskom skoro ziadne problemy ( dufam,ze to teraz nezakriknem ).Obcas este musim pred dojcenim odsat,aby som ju tym prudom neutopila(este obcas zakasle) ale prave dnes mam pocit ,ze sa laktacia upravuje.Ak som si dobre precitala, v niektorych tvojich prispevkoch,mozem zasa prejst na striedave dojcenie.Aj ked toto" dvojdojcenie " mi celkom vyhovovalo 🙂
Naozaj mozme skladovat zmrazene mliecko dlhsie ako 3 mesiace??
Mozem este zamrazit mliecko, ktore je v chladnicke z predosleho dna ale je tam dlhsie ako 24h?Niekedy nestiham sledovat cas.
Tiez som bola na tvojom webe-uzasne-na niektorych clankoch som sa aj zasmiala-hlavne na vyraze prsia ako handricky 😀 presne tak to volame aj my.
Este sa chcem opytat mam prestat davat malej cumel? Nieje na nom zavisla ale ulahcuje mi to zivot.Hra to nejaku rolu ci babo cumle tvarovany alebo klasicky gulaty?
Este raz velmi pekne dakujem za rady.

dur
14. dec 2009

AHOJ, Annag ja som ti pisala minuly tyzden ohladom hryzenia stale to trva uz neviem co mam robit uvazujem o odstaveni. ☹ Ona si to neuvedomuje co robi ked na nu skriknem tak sa mi rozplace , dnes sme plakali obe.Doteraz to nerobila uz ju kojim skoro 11mes. a zuby ma uz tiez dlho.Ona tlaci zubami i ked si pisala ze sa to neda ked pije ale je to tak. Skusala som aj ine polohy ale nebolo to lepsie.Na pravom prsniku sa mi ranka zahojila masila som si to kalciovou mastou .A som ju z toho prsnika nekojila ale som si odstriekala a sa mi zda ze tam mam uz aj menej mlieka . To odstriekne som skusala davat z hrnceka ale to nechcela.Ranka je vzdy na dvorci.Kojim ju do obeda a poobede a vecer ked ide spat,rano ked stane a 2X v noci.

annag
14. dec 2009

dur - budeš tam mať infekciu - kúp si v lekárni Canesten, (alebo Candibene, Imazol) mastičku a okrem tejto mastičky ak máš doma Bactroban(alebo Framykoin) a natieraj si po každom dojčení v tenučkej vrstve, pred dojčením neumývaj.

annag
14. dec 2009

lelask - môžeš postupne prejsť na dojčenie kalasické raz jedne, raz druhý - a ak budeš vidieť. že sa prsníky opäť nalievajú, malú horšie trávi .... prejdi späť na 2 za sebou - sú mamičky, ktoré tak dojčia dlhodobo, dokonca i v druhom polroku - takýmto rytmom dojčenia sa dá krásne laktácia korigovať v krátkom čase 🙂

naozaj ho môžeme skladovať dlhšie. Ono je to aj taký pozostatok z dávnejších čias, keď neboli bežné mrazničky na mínus 18 stupňov ale len na mínus 12. Iveľa dôležitejšie pre kvalitu mliečka je zachovať sterilnú manipuláciu a vyvarovať sa izbovej teplote - baktériám sa darí množiť najmä pri izbovej teplote - takže po odsaní chytro do chladničky . Približne 24 hodín by bolo fajn dodržať

cumlík - z hľadiska dojčenia je akýkoľvek cumeľ nevhodný. Možno je jeden lepší než druhý pre pocit bábätka, no pre dojčenie určite nie a v tomto zmysle by bolo fajn ho zrušiť - potom riešime problémy s hryzením bradaviek, odmietaním prsníka ...

ďakujem za pochvalu - snažím sa to sem tam odľahčiť, lebo mám pocit, že dojčenie i materstvo často berieme ako riadnu drámu, ba dokonca tragédiu 😀

annag
14. dec 2009
annag
15. dec 2009

pridala som hryzenie pri dojčení

http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hryzie...

meinkonka
15. dec 2009

ahojte. dopocula som sa, ze toto je najlepsia tema o kojeni. konkretne annag je vraj odbornicka.
tak prosim ta o radu. maly ma 6 dni, rodila som ho sekciou. mliecko sa mi zacalo tvorit az na 4-5den. moj problem spociva v tom, ze maly sa nechce prisat na prsnik, len s klobucikom. ked ho uchopi tak saje ale po chvili ho pusti a potom zacne plakat a to je uz problem s uchopenim. a druha vec je, ze cez tie klobuciky sa mi zda, ze mu to mliecko velmi netecie. tak sa snazim odsat a dat mu z flasky. najprv skusim teda klobuciky a potom dam flasku. ale to odsavanie, dost dlho to trva, aj 20min odsavam 20ml mliecka z jedneho prska. a kedze sa maly budi nepravidelne, netusim ako si s tym poradit a kedy odsavat. ved nemozem odsavat nonstop. no a odkedy ho kojim /predtym som mu davala nutrilon s porodky/ tak len chudne. cize usudzujem, ze nie je dobre kojeny. co mam robit? prosim o radu. a tiez kolko by mal vypit mliecka v ml z flasky? ☹

sabiacik
16. dec 2009

ahoj annag, citam tvoju poradnu a velmi pekne by som ta chcela poprosit o radu. mam 6 mesacnu dcerku,ktoru kojim od zaciatku uplne bez problemov.len v posledne cca 3 tyzdne mam dost velky problem.z nicoho nic mi na lavom prsniku hore tesne nad bradavkou navrela hrca, ktora sa ani po kojeni neuvolnila(ostatna cast prsnika vzdy ostane uplne "vycicana"a uplne makka) pomohla len 2 hodinova masaz a postupne odstriekavanie mlieka.myslela som ,ze vsetko uz bude v poriadku, ale nasledne po dvoch tyzdnoch sa mi situacia opakovala, minuly tyzden uz 4 krat. Zas teda za kazdym nahrievanie soluxom a nekonecna masaz a odstriekavanie.K tomu mam stale citlivu bradavku,myslela som si ,ze z toho ako som si to odstriekavala a o par dni to prejde.Co som si ale vsimla, na bradavke mam akoby bielu ciarku, ktoru som si naposledy skusila vysterilizovanou ihlou prerusit.Zdalo sa ze z toho miesta zacalo mliecko vytekat a podarilo sa hrce zbavit. Je to dnes treti den co mam prsnik makky a bez zatvrdliny.Ale stale sa mi na bradavke v tom mieste vytvara ta biela ciarka a pri prisati ma to zakazdym chvilku boli.Akoby sa to v tom mieste co som si prerusila ,alebo teda prepichla sa to opat hoji a zaceluje.Bradavka je oproti tej druhej akoby aj hrubsia a ztvrdnutejsia.Neviem teda co si o tom myslis, ci moze ist o upchatie vyvodu na bradavke, ked sa mi tam potom zadrzuje mlieko. Prosim ta teda velmi pekne o radu, lebo uz som z toho zufala, nic ine nerobim len si stale skumam ci sa mi tam zas netvori hrca.Dakujem velmi pekne

pemar
16. dec 2009

ahoj annag, tiez by som potrebovala poradit. mam 3 a pol mesacnu dcerku, plne kojenu. cez den zhruba kazde 3 hodiny, davam jej podla toho ako si vypyta, v noci kojime okolo 22hej naposledy, potom si pyta az okolo 4tej rano. je to spokojne, kludne babatko. akurat nasa pediatricka ma problem s nasim udajne pomalym priberanim, teraz mame 6300g, a pekne faldicky, len jej sa stale nieco nepozdava. mam ju teraz vraj zacat v noci budit a ked sa jej to o tyzden opat nebude pacit, dostaneme umelu vyzivu. ja vsak na to nevidim dovod, ani na to budenie v noci ani na nejake prikrmy. ja myslim ze keby bola mala hladna, pytala by castejsie resp. by stale plakala, ale ona je uplne kludna a spokojna tak neviem. dojcim vzdy z jedneho prsnika, myslis ze by mohlo pomoc zacat vzdy z toho co sme uz dojcili aby bolo to mlieko kalorickejsie? castejsie ju nechcem krmit ked si nepyta lebo jednak ten prsnik odmieta ked nepyta sama a jednak potom dost grcka... dakujem velmi pekne

vieraj
16. dec 2009

ahoj annag, pred pol rokom si mi v case laktacnej krizy veeelmi pomohli, lebo som uz bola na dne. robis pre mamicky skutocne velmi vela, dookola som si citala od teba mail, a ubezpecovala sa, ze to musim zvladnut. vsetko je odvtedy ok, kojime sa stale, uz ma 8 mes. dcerka. len by som sa ta chcela spytat, co mam robit, ked sa v noci na kojenie budi aj 6x. vecer jej dam instantnu kasicku, ale aj tak sa tolko budi....a este nieco. staci jej mliecko aj ako tekutiny, lebo cajik ani vodu nechce. flasku vobec.prikrmy si tiez vybera, zemiak ani za svet, iba ovocie...a stale mliecko a mliecko. co si o tom myslis-, diiik za tvoj cas a radu.pa

annag
16. dec 2009

sabiacik - áno, je to upchatý mliekovod - ktorý sa môže , ale nemusí prejaviť aj viditeľnou bodkou na bradavke

- postupuješ veľmi dobre
- ešte by mohol pomôcť teplý vlhký obklad na bradavku na cca 10 min - aby sa to mliečko zastavené uvoľnilo (ide vlastne o stuhnuté mliečko, ktoré čiastočne alebo úplne upcháva mliekovod)
- odsávaj si daný prsník krátko v teplej sprche cielene ručne aj každý deň
- pomohol by možno Lecitín, ak by si ho brala dlhodobo
- no najdôležitejšia je správna poloha - priloženie bábetka - tak , aby jeho brada smerovala k postihnutému miestu a aby išlo o asymetrické prisatie, kedy je brada bábetka doslova zaborená v prsníku - tým bábo masíruje prsník a mliečko ľahšie tečie

biele bodky sa častejšie objavujú, ak je na bradavke infekcia - najmä mykotická - aj bradavka niekedy páli, štípe, svrbí, je citlivá na dotyk , chlad ...?

annag
16. dec 2009

pemar, neviem, aké má maličká jednotlivé prírastky, no na 3 mesačné bábo váži veľmi pekne

tu mám o váhe článok: http://dojcenie.wordpress.com/2009/12/10/kolko-...

- za nižším váhovým prírastkom môže byť ozaj to, že nedopíja prsníky až do dna :
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ve...

teda je možné, že by na pár dní pomohlo dojčenie dva krát na za sebou z toho istého prsníka , no najskôr sa treba zamerať na správne priloženie a stláčanie prsníka - to pomôže bábetku vytiahnuť i kalorickejšie mliečko http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/

annag
16. dec 2009

vieraj, veľmi sa teším, že sa stále dojčíte 🙂

- tekutiny zatiaľ vôbec nemusí a aj príkrmy môže ešte papať poslabšie - je ešte maličká - daj jej čas, ponúkaj, ale nenúť, stačí, ak bude papať len pár lyžičiek - ide skôr o nové chute , zoznámenie sa s jedlom a to potrebuje ochutnať aj 15 x bábo kým si zvykne ...

- v noci sa jasne nebudí pre hlad, tu o nespaní v noci píšem viac, možno Ti niečo z toho pomôže:
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

martina1305
16. dec 2009

Katka idem sa opät poradit. Ako pises na tvojej stranke, aj tu na MK, neodporucas kojenemu babätku cumlik. Nasa mala ma dnes 11 mesiacov, stale sa kojime a dudlik pouzivame od pôrodnice. Ja neskusena mamicka-prvorodicka som jej davala cumlik uz v pôrodnici, aby neplakala napr. pri prebalovani, po kupani, pri obliekani. No a odvtedy ho stale pouzivame, pri spani stale (ked vecer tvrdo zaspi, uvolni sa jej pusinka, dudlik vypadne. po 30 min. tvrdeho spanku precitne a zacne plakat, lebo nema dudlik), aj ked sa kocikujeme a zaspinkava v kociku. Mala ma dudliky rada, ked ich ma viacero v dosahu, tak si ich pekne vsetky vystrieda, aby sa ani jeden dudlik necitil ukrateny 😀 .
Ma zmysel podla teba ju este v tomto veku oducat od dudlika alebo to uz nechat tak?

vieraj
16. dec 2009

annag dakujem, teda vlastne Katka.
veru bude to tym, ze kontroluje, ci je maminka nablizku a cucne v pritmi spalne azase spinka. nastastie do 2 sekund spim aj ja, takze nie je to nic hrozne.este raz velmi pekne dakujem.vj

macikjm
17. dec 2009

ahoj kati...
ako ma voniat, vyzerat M mliecko po rozmrazeni???mne sa to moje nezda...ma taku vonu, ako ked je na prsnej vlozke mliecko a rozklada sa to tam...neviem, ci ma chapes...vcera som vyliala dve flasticky... ☹
je zmrazene cca 3 mesiace...juj...je mi ho skoda...tolko som sa s tym natrapila, kym som ho dostala do mrazaku...sterilizovala flase, odsavala rucne...nemam odsavacku....juj...ale co uz...pokazene ho ninke nebudem davat... 😅
ale rozmyslam, ze si kupim odsavacku a budem ninke na kasicky odsavat vzdy cerstve mliecko...malo by to ist rychlejsie ako rucne, ze??prosim ta o nejaky typ na mechanicku odsavacku...
dakujem...

juliagregor
17. dec 2009

ja mám opačný problém. Mám dvojčatá, ktoré majú 16 mesiacov a rozhodla som sa, že ich odstavím. Mám malé prsia a veľa mlieka, stačí ak vynechám len jednu dávku a hneď mám hrčky, robí sa mi zápal.
Ako ich mám odstaviť? Skúsiť postupne znižovať tvorbu mlieka alebo medikamenty. Lieky by som najradšej nebrala 😒
ďakujem Júlia

sabiacik
17. dec 2009

annag , dakujem velmi pekne za odpoved. skusim tvoje rady, len s tym spravnym prilozenim je probem. lebo ta hrca sa mi vzdy urobila v hornej casti prsnika, nad bradavkou, velka asi ako ked spojis ukazovak a palec.
Inak bradavka ma nestipe, nepali, len ma chvilu boli po prisati. Na konci bradavky je pokozka zhrubnutejsia akoby ztvrdnuta

carodejnica
17. dec 2009

Keď sa tu spomína skladovanie mliečka... tak mám jednu otázku (inak - annag, aj skladovanie MM môžeš buchnúť na tvoju super stránku 😉 )

My ideme zachvíľu papať prvé jednozložkové zeleninkové príkrmy. Chcem si ich robiť sama doma tak, že si urobím na dva-tri dni zásobu dopredu, veď na začiatku toho isto malá moc nespapá. Vyčítala som, že do príkrmu je možné a zároveň dobré primiešať materské mliečko. Tak to chcem urobiť tak, že do rozmixovanej zeleninky pridám čerstvo odstriekané mliečko.

No a teraz znie otázka,
za a) vydržalo by to takto zmiešané dva-tri dni v chladničke (pred podávaním by som zohriala vo vodnom kúpeli na izbovú teplotu),
alebo za b) v chladničke nechať len zeleninku a tesne pred podávaním do odobraného množstva pridať čerstvé mliečko?

Zdá sa mi lepšia tá možnosť b) ale čo by som mala robiť v prípade, že chcem ísť napríklad na celodennú návštevu k rodine, kde by som chcela malú na obed nakŕmiť príkrmom, ktorý by som chcela mať deň vopred pripravený (aj s mliečkom, lebo na návšteve nechcem vyťahovať odsávačku a hľadať súkromie, kde by som si mohla mlieko odstriekať a chaosiť ... atď...).
Bolo by to možné si to takto deň vopred nachystať a ponechať v chladničke v uzavretom sklenenom pohári od detskej výživy?
Nepokazilo by sa to v chladničke do druhého dňa?
Respektíve, ako dlho by to takto vydržalo v chladničke?

annag
17. dec 2009

martinka1305 - malá už má svoje zvyky - odúčanie určite príde na pretras dňa - raz sa ho zbaviť musí 😀 , ale ak ho má tak rada, asi to bude náročné 😅

čo sa týka prisávania - tam už cumeľ dojčenie príliš neovplyvní , no jeho následky by si mohla pocítiť , keď sa tok mliečka spomalí a najmä ak sa to skombinuje s nejakým mrchavým obdobím ako sú napr. zúbky, nejaké ochorenie .... môže sa skrátka odstaviť o čosi skôr ako by to bolo, ak by cumeľ nepoznala

annag
17. dec 2009

macikjm -
mliečko bude v poriadku, väčšine detí to ani nevadí. Divnú vôňu mliečka po rozmrazení má väčšinou na svedomí enzým lipáza, ktorý štiepi tuky - pomôže pasterizácia mlieka - zohriatie na vysokú teplotu - ako keď zaváraš - keď vychádzajú prvé bublinky a následné rýchle ochladenie, ktoré ju deaktivuje.

mechanická odsávačka - buď Medela alebo Avent

annag
17. dec 2009

juliagregor - a odsávaš alebo dojčíš?

optimálne riešenie je práve to, ktorého sa bojíš - vynechať vždy jednu dávku -

annag
17. dec 2009

sabiacik - polož si bábo na posteľ a nahni sa nad neho v správnom smere - je to krkolomné. ale v akútnom stave pomôže

a čo je dôležité, ozaj využívať dôkladne techniku stláčania http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

annag
17. dec 2009

carodejnica

- mimochodom - to je osôbka, ktorej sa konečne podarilo ma zlomiť a web stránku pripraviť 😉 🙂 za čo jej veľmi ďakujem, lebo mi stránka uľahčila život a poradenstvo 😅

- ja by som to vyriešila tak, že by som pripravila deň vopred príkrm a trebárs i deň vopred odsala mliečko a konečné zmiešanie by som urobila až v daný deň tesne pred podávaním - teda nemusí byť čerstvo odsaté,

- zeleninový prkrm by vydržal jeden deň , na neskoršie použitie potom by som ho buď zamrazila alebo zavarila - vysterilizovala ako kompóty...