Dávali by ste injekcie Cerebrolysin a Fosfoser Memory?

suninka
20. jún 2010

Ahojte, chcela som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti s podávaním injekcii Celebrolysin deťom,alebo s výživovým doplnkom Fosfoser Memory.
Nám lekárka predpísala tieto injekcie, ale ja sa ich bojím dať, lebo na inom fórume mamičky píšu, že ich deti z toho dostali epilepsiu.

latvia
20. jún 2010

😕 na co vam predpisala cerebrolysin??? ja som sa s tym stretla len u dospelakov....ale to boli v kome 😅

ivush
21. jún 2010

@suninka

je to pravda, ten liek má ako jeden z vedľ. úcinkov to, že môže vyvolať EPI... 😒 ☹

ivush
21. jún 2010

@latvia vieš čo, ja som o tom debatovala s jednou deckou neurologičkou a ono v krajných prípadoch ho dávajú i deckám..vraj robí zázraky, ale je nebezpečný, no....

latvia
21. jún 2010

my sme ho davali urazom hlavy alebo inym komam ale zriedkavo, hlavne kvoli cene.....vedlajsie ucinky som nevidela, ale zrejme by som sa tiez rozhodla podla toho, na co by to malo brat dieta....ak je po tazkom uraze hlavy, asi by som ho dala...

ivush
21. jún 2010

no presne, on stimuluje mozog a vraj pomohol niekomu, kto mal ochrnutú nohu, lekári ho totálka odpísali a bo týchto inj. začal hýbaŤ prstami...

latvia
21. jún 2010

ano, toto by bola indikacia na to...asi by som kukala pomer riziko a prospech....preto som sa pytala kvoli comu ho predpisala doktorka

suninka
autor
21. jún 2010

Ahojte, mne ho predpísala pre malú neurologička, aby ju posunula v psychomotor. vývoji. Malá troška mešká, ale je nedonosená, tak na to je trocha iné ako u donosených.

latvia
21. jún 2010

@suninka a povies nam v ktorom mesiaci je tvoja mala? a v com meska? niektore deti aj donosene nerobia veci podla tabuliek a predsa su zdrave..

suninka
autor
21. jún 2010

mala ma 11 mesiacov plazí sa, nechce sa jej štvornožkovať, tak v tom mešká. ja viem,že niektoré deti neštvornožkujú, ale nedonosené musia robiť všetko, nad čím donosené mávnu rukou.

latvia
21. jún 2010

11 mesiacov ma od narodenia alebo k 11 mesiacom este pripocitavas tyzdne pred donosenim?

latvia
21. jún 2010

a okrem toho ze s ajej nechce stvornozkovat, je na nej nieco ine? slabe svaly, nedzavoce, ,nepretaca sa?

latvia
21. jún 2010

jaby som sa asi este poradila s inym neurologom.....neviem.....nepytala si sa jej na tie vedlajsie ucinky? aka je pravdepodobnost, ci je riziko velke?

latvia
21. jún 2010
suninka
autor
21. jún 2010

malá má 11 ale vlastne 9 po odpočítaní. pretáča sa,ale má tonusovu poruchu, ktorá sa jej ale veľmi zlepšila. Človek, ktorý nevie o čo ide, tak nič nevidí na nej.
Už som písala aj inej neurologičke, tak uvidíme..A na tie vedlajšie účinky som sa jej ani nespýtala, lebo naše vyšetrenie je také rýchle ako rezervácia v reštaurácii. Vlastne ona sa ani nejako netvárila, že to nejaké vedľajšie účinky by mohlo mať.
Latvia, ďakujem za tie stránky, ale už som ich kukala. Ale vážne ďakujem. Musím končiť, idem kúpať to naše zlato. pa

latvia
22. jún 2010

@suninka tak to by som do toho nesla, moj maly ked mal 9 mesiacov tak tiez este nestvornozkoval a to bol donoseny.
zacala by som tym fosrorumom a na cerebrolyzin by som si pockala s vyjadreniami viacerych neurologov....a duplom ked ta takto rychlo vybavila 😝 moja doktorka by si povedala ze je uplne ok 😀 jej syn v 9mesiacoch len lezal a dohnal to, nemal ziadnu poruchu, proste sa mu nechcelo 😉

maatkka
22. jún 2010

@suninka v prvom rade chcem napisat ze ja som za cerebrolysin velmi vdacna... nasa Julinka vybrala 70 injekcii tohto lieku (30 este v nemocnici a potom dve 20-injekciove kury uz doma) - doma jej ho pichal mm...
dr. mam vtedy povedala len ze je znasany dobre a epilepsia nie je vedlajsi ucinok ale kontraindikacia - vtedy by sa nemal podavat - aj pribalovy letak som citala 1000 x ...
ALE nasa dcerka mala nasledkom predcasneho porodu silne krvacanie do mozgu III. stupna - takze sme nemohli moc uvazovat ci jej ho davat alebo nie... ak vase dieta nema zavaznejsiu neurologicku diagnozu urcite by som sa poradila s viacerymi lekarmi hlavne ked vas dr. vysetruje tak ako pises...
nam cerebrolysin velmi pomohol a som si skoro ista ze za to ako teraz na tom nase dietatko je vdacime tomuto lieku + cviceniu vojtovky...

suninka
autor
22. jún 2010

Ahojte, dnes som dostala mail od inej neurologičky, tak sa k nej objednáme, nech malú vidí viacej lekárov.No uvidíme po tom vyšetrení.
Maatkka, chcela som sa ťa spýtať, než ste malej začali dávať tie injekcie, bola vyšetrená aj na EEG?Lebo my sme boli iba na sone a to naposledy pred pol rokom.

maatkka
22. jún 2010

@suninka Julinke robili sono mozgu pravidelne pred podavanim cer. pocas aj po - a vzdy sa vdaka nemu nalez velmi zlepoval...
neposledy mala UTZ robeny asi v 10-tich mesiacoch... pretoze potom sa jej uz celkom zrastla fontanela a vtedy uz sono nie je mozne...
od vtedy jej robili 2x EEG ale uz z ineho dovodu - nie kvoli cer.

suninka
autor
22. jún 2010

Maatkka, nám vlastne už na tom poslednom sone povedala lekárka, že má už skoro zrastenú fontanelu, takže potom by nám mohla urobiť iba CT. Ale v iných diskusiach písali, že im robia EEG pred podaním cer. aby vylúčili prípadu epi., nám ale nič nerobila a ani EEG nikdy nespomenula. Tak preto neviem, čo je správne urobiť. Vyskúšame ešte inú lekárku a potom sa rozhodneme. Nechcem niečo zanedbať, ale nechcem jej aj dať niečo čo by jej ešte uškodilo. Ďakujem Ti za to, že si mi napísala a Julinke prajem iba to najlepšie, veď už toho zlého si určite vytrpela strašne veľa, tak teraz už jej patrí iba to pekné detstvo 🙂

latvia
22. jún 2010

@suninka tak to je dobre ze skonzultujes aj druhu neurologicku 😉 CT je dost velka radiacna zataz na telo, tak ked to uz podstupite tak nech je prospech fakt vacsi nez vsetky rizika a neziaduce ucinky

maatkka
22. jún 2010

suninka my sme cer. pichali kym sa jej dalo robit sono - tak tym bola kontrolovana... dr. nam chcela spravit aj CT ale az neskor - kvoli narkoze...
EEG nam dr. vlastne robila kvoli ockovaniu a preto ze to 1. nedopadlo najlepsie - inak to mohlo byt aj dlhodobym uzivanim cer. - tak nam ho teraz budu robit pravidelne
prve EEG mala abnormalne druhe uz v ramci sirsej normy - preto to podla dr. mohol byt vedlajsi ucinok injekcii kedze sa to same casom upravuje
poznam baby ktorych detickam pichali cer. ale "len" jednu kuru 20-30 injekcii a potom im robili EEG a bolo v poriadku... u nas to mozno bolo tym ze sme jej ich pichali az 70 a dlhodobo - niekolko mesiacov... ale moznoze by EEG nebolo v poriadku ani bez cer.(ak to bolo ako nasledok krvacania) a mozno by bez cer. bolo este ovela horsie... ???
si velmi zodpovedna mamina a uplne ti rozumiem ze nechces nic zanedbat ale ani zbytocne "riskovat"... velmi by som vam priala nech sa injekciam vyhnete a hlavne nech vam to cele dobre dopadne...
a dakujem za Julinku 🙂

tanaja
23. jún 2010

Ahojte,tak ja mam skusenost mozno z trochu ineho pohladu. my mame Kubika s downovym s. oni su velmi hypotonicky a nam tiez chcela neurol.pichat tieto injekcie. ja som nevedela,co to je. tak som sa pytala mamimiciek,kt.to detom davali. (deti s DS) nemaju s tym dobre skusenosti, deti ostali hyperaktivne,az agresivne. kvoli tomu,ze zaostava by som ich urcite nechcela. ale viem,ze sa to dava detom s DMO a ludom v kome a presne ako pisla maatkka,jednoducho na mozog. tie lieky su akoby taky vitamin pre mozog,ale nikdy nevies ako to dieta prijme! takze bacha !!! my cvicime vojtovku a to pomaha na svaly bez liekov.

ivush
23. jún 2010

tanaja, no presne, deti môžu byť po tých inj. hyperaktívne, takmer celú noc nespať atď, pretože to proste vzpruží mozog a tak sa im spinkať nedá...

tanaja
25. jún 2010

ivush, mne maminy vraveli,ze deti sa im doslova zmenili zo dna na den!! ale to su deti s DS,tak netusim ako to zabera u zdravych deti. pokial by som mala zdrave dieta a bolo by trochu oneskorene vo vyvoji,vobec by som to neriesila.....sak to aj tak dobehne. len treba cvicit.

kveetiinka
1. aug 2010

ahojte chcem sa opytat na celebrolysin, nam ho predpísali lebo zaostavame. moja piskorka je narodena v 32. tt, teraz ma 9 mesiacov, no mala by mat len 7 no a este sa neprevracia... pomaly si sadame aj na styri si uz dvíha zadocek, len mame asi slabe rucky... cvicime vojtovku , chodime aj plavat ... citala som reakcie na celebrolysin a je pisanych viac negativnych ako pozitivnych ohlasov, preto som sa rozhodla jej ho zatial nedavat... chcem sa opytat na vase skusenosti s nim 🙂 kedze si myslim ze moja piskorka zatial nie je na tom az tak zle 🙂

suninka
autor
2. aug 2010

Ahoj kveetiinka! Ja som založila túto tému a tiež som sa bála dať svojej malej tieto injekcie. Zatiaľ som jej ich nedala, začala som jej dávať tablety fosfoser memory, ktoré by mali tiež nakopnúť tu motoriku. Skús sa na ne opýtať svojho lekára.

mirka282
25. dec 2010

Ahoj žienky. Tak teraz som trošku zmetená. Mám 9 mesačného synčeka Tomáška. Nenarodil sa predčasne, ale pôrod bol veľmi náročný. Tomáško mal opuch na mazgu, ale to sa časom upravilo. Hneď po prepustení z nemocnice nám nariadili cvičiť vojtovou metódou, pretože bol (a aj je) hypotonický. Naša rehabilitačná doktorka nám napísala do správy pre neurologičku cerebrolysin, aby zvážila, či by nebol vhodné mu ho podávať. Neurologička nejako nenamietala, len vravela, že nemáme čakať žiadne extra zázraky. O nežiadúcich účinkoch nepadlo ani slovko. Náš malý Tomáško sa sám prevráti na bruško, aj naspäť, na brušku aj dvíha zadoček, ale vrchnú časť tela(hlavne rúčky) má stuhnuté a stále ich má zavreté do pästí. Taktiež sám nesedí. Pozerala som si nejaké stránky v angličtine a tam boli recenczie na tento liek veľmi pozitívne. Tak teraz neviem. Dokonca mu ani nerobili nejaké to predbežné vyšetrenie pred podávaním lieku. Jednoducho mám ísť k svojej detskej lekárke a tá mu ich bude podávať. Zatiaľ mu predpísala 30 injekcií. januári ideme na 3-týžd.rehabilitáciu do Šamorína, kde s ním budú cvičiť. Zvažujem, že počkám, kým neprídeme z liečenia a potom sa uvidí. Chcem sa opýtať tie tablety fosfoser memory majú nejaké vedľajšie účinky? Pozorovala si už nejaký výsledok?

suninka
autor
25. dec 2010

Mirka, ja som sa rozhodla nedať ten celebrolysin, dávala som malej fosfoser. Je to výťažok zo sóje, nemal by mať nejaké vedľajšie účinky, iba v prípade, že malý berie ešte nejaké lieky na povzbudenie by mohol byť predráždený. Mojej malej to vyhovovalo. Teraz máme pauzu, neberieme. Podľa mňa sú tie tabletky o.k. Malá stále napreduje. 🙂

monnaa
25. dec 2010

Ahojte. My sme tiež podávali cerebrolyzín / zaostávanie v motorike, hypotonický syndróm /, prvá kúra bola 30 injekcií, z 2. kúry vybral malý len 10, lebo potom sa mi zdalo, že po ňom v noci zle spával, tak som ho sama vysadila. Prvá kúra bola podľa mňa účinná, injekcie sme pichali pred cvičením Vojtovou metódou, kedy je efekt najlepší. Zo začiatku som zháňala tiež info o tomto lieku, bola som dlho na vážkach, či podať alebo nie.....dokonca som si vybojovala u neurologičky aj eeg počas liečby.
Držím palce maminky, aby ste sa správne rozhodli, je to niekedy fakt ťažké. ja som nakoniec cerebrolyzínu vďačná za naše pokroky.

@mirka282 - ak ideš na rhb pobyt, tak práve tam je dobré cerebrolyzím podávať / teda ak si už rozhodnutá ho dať /, najlepšie ho pichnúť do 30 min. pred cvičením. Pichnú ti ho určite sestričky a cvičenie počas pobytov je vždy intenzívnejšie ako doma, tak potom má táto liečba rozhodne lepší efekt 😉 . Tabletky fosfoser memory sú dosť veľké a také malé bábo ako máš ty ich neprehltne. Nie je dobré riešiť ani podávanie tabletiek ich polením a vylievaním obsahu na lyžičku, lebo tá vrchná vrstva má tiež svoj význam pre vstrebávanie.

mirka282
27. dec 2010

Ahoj mamičky, ďakujem veľmi pekne za vaše rady a skúsenosti. Ešte stále nie som pevne rozhodnutá, aj keď ma povzbudili slová od mamky monnyy. Čo vlastne znamená to eeg vyšetrenie? Nemalo by to byť povinné pred podávaním tých injekcií? Chcem sa ešte opýtať, mamičky chodíte s vašimi detičkami plávať? Ak áno, používate nejaké nafukovacie vankúše? S manželom sa chystáme, len nevieme či by sme nemali niečo také mať. Máte niekto aj skúsenosti s liečebným ústavom v Šamoríne? Trošku sa desím tej predstavy, že s ním budú cvičiť a on bude stále plakať ☹