Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bambulka7
11. dec 2009

ahojte 🙂 rada by som sa opýtala:
- začala som si platiť DNP z rozdielu maximalneho VZ a VZ zo zamestnania - vyšlo mi to podla oktobrovej vyplaty 613 EUR (ten rozdiel). ALE - za mesiac november som dostala k vyplate odmenu a z VZ ktory som mala zo zamestnania cca 471 EUR (v oktobri) mam za november 805 EUR. To znamena že si platim zo 613 EUR (1084 - 471) a teraz to vychadza 1084 - 805.
Z tohoto mi vychadza že by som mala mať preplatok na poistení, lebo platit už musím 6 mesiacov stale tolko kolko som si vyratala podla oktobra.
Niekto mi tu ale pisal raz, že to nejako ovplyvni tu vyšku materskej a ja neviem ako. Je možné že to maximum už nedostanem? (myslim mimo toho že tie vypočty su aj tak len cca, ale ide mi o to či ten zvyšeny VZ zo zamestnania ovplyvni tu maximalnu)
Možete mi prosim Vas povedat ako to funguje ked sa mi to takto zvyšilo? Ďakujem veľmi pekne

bambulka7
11. dec 2009

ešte dodatok - DNP si platim od 2.11 a planujem poberat matersku v r. 2010 čiže rozhodujuce obdobie by malo byt 11, 12/2009

mirka183
11. dec 2009

uz sa tu o tom urcite pisalo, no ja stale nemam jasno. Budem rada, ak mi nejaka dobra dusa poradi. 🙂
Zamestnana som bola do marca 2009, od septembra som DNP. Na MD mam ist 3.4.2010. Chcela by som ist vsak na PN, len mam dilemu, ci mi to nejako neovplyvni vysku materskej. Aby som nahodou nedostala minimum. ☹

Taktiez by ma zaujimalo z akeho obdobia sa mi nemocenkse bude vyratavat? Bolo by lepsie ist na PN dokonca roka alebo az v januari, alebo je to jedno? Dakujem

jozefmihal
11. dec 2009

PN neovplyvní výšku Vašej budúcej materskej.
.
Ak pôjdete na PN predtým, než uplynie 26 týždňov od začiatku DNP, budete mať nemocenské vypočítané z minimálneho základu (55% z 295,50 alebo z 319,58 po 1.1.2010).
.
Ak pôjdete na PN potom, čo uplynie 26 týždňov od začiatku DNP, budete mať nemocenské vypočítané zo základu, ktorý ste si určili na DNP.

katka888
11. dec 2009

Dobry den p. Mihal,
ked Vas tu vidim, mozem Vas poprosit o jednu info? z akej sumy sa rata pravdepodob VZ pre zamestnanca, ak som dlhsie zamestnana so zakladom 664 eur v zmluve, za rok 2009 mam priemerny VM / kedze mam mesacne odmeny / pr. cca 800 eur a v roku 2009-2010 som na MD, 2010 som na RD a v roku 2011 planujem druhu MD. Rada by som si to ujasnila kvoli prihlaseniu sa na DNPO - aby som v pohode stihla na DNPO 270 dni. dakujem

jozefmihal
11. dec 2009

katka - základná mzda zo zmluvy plus priemerná odmena za mesiac. V konečnom dôsledku záleží na zamestnávateľovi.
.
Prípadne odporúčam počas RD rokovať so zamestnávateľom o zvýšení základnej mzdy v zmluve.

katka888
11. dec 2009

velmi pekne dakujem, uz som mudrejsia 🙂

sonicc
11. dec 2009

pozriete sa prosim na moju otazku z predch. strany?
dakujem

standa82
11. dec 2009

Sonicc, počas PN si nemusíš platiť. No ak chceš získať PN aj z DNP a z toho VZ, z ktorého si platíš, tak si daj PN až od dátumu, kedy ti uplynie 270 dní. Onak ti budú PN počítať z minima.

sonicc
11. dec 2009

standa dakujem
a ako je to s tlacivom na pn? dr mi dal len ako zamestnanec uradu.
mam si pytat aj z dnp od 8.12.09 ci mi to moze dat az vtedy ked uplynie 270 dni (cca v pol. januara)?
moze to dat aj vtedy dr?

balambi
11. dec 2009

ahojte, dnes som sa chcela ísť prihlásiť na DNP a pani za prepáškou mi nevedela povedať, akú čiastku si môžem doplácať. 😠 som zamestnaná a budem potrebovať platový priemer? dakujem.

standa82
11. dec 2009

Sonicc, ak chceš vyššiu PN, potom nech ťa vypíše až keď uplynie 270 dní. Ak ti stačí aj minim.PN, môžeš sa dať aj teraz vypísať. Povedz Dr.,že si aj platca DNP a chceš si PN uplatniť aj odtiaľ.

Balambi, tebe sa na DNP stačí prihlásiť z rozdielu VZ. VZ 1084,55 (to je maxim.) - tvoj VZ v zamestnaní a z rozdielu si plať DNP.

janulap
11. dec 2009

janulap • Včera o 19:48
standa82 • 1d • Dnes o 14:26 [Užívateľka nemá žiadne albumy]
Ktoré pravidlá porušuje: | Zruš
Nie je to podľa mňa problém. Oni sa ani mňa nepýtali ako som poistená, keď som sa prihlasovala na DNP.
Je to z VZ 660 eur. Potom ak si to budeš platiť minim.9 mesiacov, tak 660X9= 5940:270= 22x55%=12,10 eur/deň, t.j. mesiac je 363 eur. Materskú by si mala cca 360 eur (10845,-Sk). Je to len približne, lebo každý mesiac iný počet dmí a závisí to od kedy a do kedy (do pôrodu) by si si to platila.Nie je to RP ale materská, RP je po materskej.

Standa ,to bola pre mna odpoved?
Nechapem,co je tych 660€..... Ja som z tychto zakonov debil

standa82
11. dec 2009

Janulap, áno, pre teba.
Tých 660 eur je VZ, z ktorého si tá tvoja kamarátka platí tých 29 eur/mesačne. Z tohto VZ 660 eur je prihlásená na DNP. Potom materská je cca. 360 eur/mesačne. Lenže výpočet je len orientačný, pretože výpočet závisí od dátumu začiatia poistenia a dní v mesiacoch, za ktoré sa poistenie platí.

balambi
11. dec 2009

standa, prosím ta, čo je VZ? ja som z toho už vážne šiši

standa82
11. dec 2009

Balambi, VZ je vymeriavaci základ, z ktorého sa prihlásiš na DNP. Je to zuma, z ktorej sa 4,4% mesačne odvádzajú. Teda tých 4,4% platíš mesačne.
Napr. z VZ 1084,55 je 4,4% = 47,4 eur. Túto sumu odvádza osoba mesačne na DNP.

balambi
11. dec 2009

vdaka standa

balambi
11. dec 2009

a VZ v zamestnaní mi určí zamestnávateľ?

standa82
11. dec 2009

Áno, zamestnávateľ, ale môžeš sa riadiť podľa hrubej mzdy. Ak máš HM napr. 630 eur, tak VZ pre DNP je 1084,55 - 630= 454,55 eur a toto je VZ, z ktorého by si si platila DNP.

balambi
11. dec 2009

a potrebujem aj doklad od zamestnávateľa? lebo to mi tiež tá pani nevedela povedať. a ak hej, za aké obdobie?
dakujem

standa82
11. dec 2009

Nepotrebuješ žiaden doklad. To je tvoje dobrovoľné rozhodnutie, že si to ideš platiť. Pozri sa do prac.zmluvy alebo na pásku akú máš hr.mzdu a výslednýn VZ si určíš aj sama. Ak sa chceš uistiť, len choď za mzdárkou a nech ti ona povie aký je tvoj VZ.

balambi
11. dec 2009

dakujem 😀 už mi to je jasné.moc si mi pomohol

lubica69
11. dec 2009

fakt a ak tých 270 dní bude splnených tých 8-6 týždňov pred pôrodom teda pri nástupe na MD treba si platiť DNP až do pôrodu???
ďakujem

standa82
11. dec 2009

Myslím, že nie. Ale počas MD je každá oslobodená od platenia na DNP.

jajka78
11. dec 2009

ahoj standa prosim poradis mi?
planovala som otehotniet teraz v decembri ale odlozili sme to a nechali na jun 2010.
odkedy si mam platit DNP a z ktoreho VZ,minim al.max? ?netreba uz teraz? dakujem.
nie som zamestnana od 14.10.2009, mala som dobu urcitu, teraz som na rodicovskej.
dakujem ti.

standa82
11. dec 2009

Jajka a odkedey si bola zamestnaná. Tebe bude stačiť prihlásiť sa najneskôr do 8 t.t., pretože sa dni (nemocenské) zo zmestnania pripočítajú k dňom v DNP. Pokiaľ chceš max.materskú, tak sa prihlás z maxima, ktoré je 1084,55 eur a mesačne je to 47,7 eur. Takže budeš platiť minimálne 26 týždňov a toto musíš splniť do nástupu na MD.

standa82
11. dec 2009

Jajka, v skratke: ak chceš otehotnieť v júni, choď sa prihlásiť v júni - júli (najneskôr do 8 t.t.) lebo musíš splniť do nástupu na MD 26 týždňov.

lubica69
11. dec 2009

fu tak to potom musí byť splnená podmienka 26 týždňov či 270 dní pri nástupe 8-6 týždňov pred pôrodom na MD?

lubica69
11. dec 2009

standa82 ďakujeme za pomoc 🙂

standa82
11. dec 2009

270 dní musí byť splnených pred pôrodom, ale 26 týždňov platenia z posledného VZ do nástupu na MD.