Dojčenie počas tehotenstva

strapco13
11. máj 2011

Veľa mamičiek otehotnie popri dojčeni a začnú sa vynárať otázky: Prestať, či neprestať kojiť? Ohrozuje dojčenie bábo v brušku? Nebude mamička vyčerpaná príliš? Nespusti sa predčasne pôrod?
Mamička môže kojiť naďalej, pokiaľ gynekológ nenájde reálny dôvod, prečo prestať. Pri kojení sa vyplavuje oxytocín a maternica naň reaguje fyziologickými sťahmi. Ale oxytocín sa vyplavuje aj pri intímnych činnostiach, čiže pokiaľ nie je zakázaný sex, netreba sa báť ani dojčenia. Príroda to zariadila tak, že živiny si ako prvé berie bábätko v bruško, potom idú do mliečka a zvyšok ostáva matke. Čiže pokiaľ sa mamička cíti dobre, tak ani detičkám nič nechýba. Základom je plnohodnotná a pestrá strava matky, po pripade vitaminove doplnky.
Laktácia v tehotenstve vplyvom tehotenských hormónov klesá. Okolo 16. týždna sa zloženie mliečka začne meniť pomaly na kolostrum. Niektoré deti reagujú na zmenu chuti a toku mliečka odstavením, iným deťom to nevadí a dojčia sa bez problémov až do pôrodu a potom tandemovo s mladším súrodencom. Dieťa sa nedá do dojčenia nútiť, nedá sa dopredu povedať či sa po pôrode vráti k dojčeniu alebo nie.
Po pôrode má prednosť pri dojčení novorodenec, potrebuje kolostrum – to prvé mliečko. Podľa veku a režimu staršieho súrodenca mamička môže kojiť naraz obe deti alebo každé zvlášť. Každé dieťa môže mat pridelený svoj prsník, ale môžu si prsníky aj striedať. Mala by sa rešpektovať individualita každého dieťatka. Rovnako to platí pri dojčení dvojčiať či viacerčatách /alebo troch a viacerých deťoch rozličného veku/, je to trošku náročnejšie, ale mliečko sa tvorí podľa potreby a pokryje potrebu všetkých detí. Pri viacerčatách sa väčšinou deti koja buď každé samo, alebo sa koja dve naraz a ďalšie odpočívajú, pričom vynikajúca pomôcka je vankúš na kojenie, deti sa koja vo futbalovej polohe a matka ma voľné ruky pre ďalšie dieťatko.

effie81
30. máj 2011

@strapco13 Ahoj,tak potom moze pit 3 rocny syn nadbytok odsateho mlieka?Jemu velmi chuti,on bol tiez do 6,mesiacov vylucne dojceny a do roka nevypil ziadne ine tekutiny iba moje mlieko.Ale teraz som pocula,ze by mu mohlo moje mlieko sposobit nejake alergie.Ale to sa mi nechce verit.

strapco13
autor
30. máj 2011

@effie81 kludne mu svoje mliecko mozes davat. Alergie mu to urcite nesposobi. Vela mamiciek to takto riesi, bud koja tandemovo ak sa dieta prisaje, alebo odsavaju pre starsie dieta.

effie81
29. jún 2011

@strapco13 ahoj 🙂
zas som tu s novou otazkou.Maly vypije denne okolo 600-700ml MM(vypil by aj viac,ale uz som mu to zacala musiet regulovat).A odvtedy sa zhorsil v papani.Doteraz celkom pekne papal a odvtedy skoro na vsetko hovori,ze nie je hladny,ze bude jest neskor.Uz neviem co s nim.Sice na jednej strane mu MM pomohlo,lebo doteraz velmi tazko a zriedka kakal a teraz kaa pekne a vzdy sasmeje,ze ho to neboli.Moze byt,ze dostava tolko zivin z MM ze mu to postaci popri tom jeho zobkani?Mala pribera tyzdenne tiez 250-300g.

strapco13
autor
29. jún 2011

@effie81 mala ti pribera uzasne 😉
materske mlieko je tvorene hlavne podla potrieb mensieho baba..a kedze je to jedina potrava pre babatko tak je na ziviny bohate..teda aj maly dostava to najlepsie 😉
zhorsil sa maly odkedy si mu zacala regulovat MM? alebo odkedy zacal dostavat znovu MM?
ako casto ake davky vypije? dostane MM pred alebo po jedle? kolko inak zje a kolko jedol predtym?

zuzkat1
8. aug 2011

@effie81 ahoj🙂 ty kojis oboch? super... aj ja sa chystam ked sa zadari druhe mimi🙂 som prekvapena ze som ta tu stretla🙂 inak ze tyzdenne ti priberie 300g🙂 to moja dala za mesiac🙂 super... ja mam takeho drobceka🙂 v 19tich mes. ledva 9,5kg😅 inak ked si bola tehotna kojila si maleho kedy chcel? lebo moja je naucena cez den aj 10x a v noci 2-4x... tak neviem co bude ak budem tehu (chceme druhe mimi)

parvitas
9. aug 2011

táto téma ma naozaj zaujíma... čakáme teraz dvojičky a zo svojho okolia (príbuzní, kamarátky) cítim neustále tlaky, nech už dcérku prestanem dojčiť.
jediný, kto ma v tom podporuje, je môj manžel...
mne dojčenie malej neprekáža... práve naopak, cítim sa pritom fajn. nebolí ma ani bruško, ani mi netvrdne...
je to pre dcréku istota, o ktorú ju nechcem teraz pripraviť (len prednedávnom sa odučila od plienok) a navyše mi na prsníku zvyčajne iba zaspáva - je to do 5tich minút a pohoda. takže len 2x pred zaspatím pije (na obedňajší spánok a večer), v noci zvyčajne len keď sa veľmi preberie a plače a nič iné nepomôže. vie síce zaspať aj pri manželovi, ale len večer a aj to si musí aspoň trošku cucnúť...
neviem si teraz síce predstaviť ako to zvládnem.. najkôr nakŕmiť dvojičky a potom ju? a čo ak vytiahne viac?

bambulka814
9. aug 2011

jemineni baby, ja vas obdivujem...ja kojim jedneho a staci mi bohate 😀 starsi mal 1.5 roka, ked sa mladis narodil a teda neviem si to predstavit nijak raz, ja som uz potrebovala, aby bol naopak samostatnejsi, nie na mne nalepeny. no ale samozrejme je to vec nazoru, kazzdy ako citi.

inak, pozorujem, ze kedze je kubko taky zavislak, ovela menej papa prikrmov ako simonko v jeho veku. je skutocne takmer plne dojceny, prikrmy len ochutnava, o jeden nemoze byt reci.

strapco13
autor
10. aug 2011

@parvitas ci dojcis jedno alebo 3 deti..mliecko sa stale tvori na poziadanie 😉 a cim viac kojis tym viac mliecka mas...vacsinou je pri tandeme nadprodukcia
prednost pri dojceni by mali mat mladsie deti..cize u vas dvojcata, cize najprv nakojis ich a potom ju..to uz bude na nej, ci jej bude stacit jeden prsnik alebo vypije ona..nemusis sa bat, ze by na dalsie kojenie dvojciat nebolo dostatok mliecka..najviac mliecka sa tvori prave pocas dojcenia, vtedy dostava telo najsilnejsi signal, ze ma tvorit mliecko

@bambulka814 nemozes porovnavat deti /aj ked podvedonmie to bude skusat aj tak 😅 /..kazde dioeta je ine..mozno keby nebol taky zavislak, tak by papal este menej...materske mliecko pozbudzuje chut do jedla
moj starsi bol tiez zavislak a prikrmy papal jedna radost

happy8051
10. aug 2011

dakujem za tuto temu. este sa len snazime o druhe babo ale prave pred par dnami som rozmyslala, ako to spravim s dojcenim ked sa babo podari.

strapco13
autor
10. aug 2011

@happy8051 drzim palce, nech sa babo zadari. O dojcenie sa v podsate starat nemusis..deti si to zariadia..nadaklej dojci malu na poziadanie a potom uvidis ako to pojde 😉

kristip
12. aug 2011

Ahojte, som zatial len na zaciatku tehotenstva, ale ak bude vsetko v poriadku, chcem Petka dojcit aj nadalej. Je pravda, ze ma teraz mliecko inu chut? Petkovi akoby chutilo viac... A chcem sa este opytat, kolkokrat za den je unosne v tehotenstve dojcit rocne dieta? Dakujem 🙂

strapco13
autor
14. aug 2011

@kristip je to mozne ze mu viac chuti, je mozne aj to, ze vplyvom tehu hormonov /tomu sa nevyhnes, tie sa v tehu produkuju 😉 / moze klesat tvorba mliecka, preto si dieta moze pytat castejsie.
cca okolo 16 --20 tt sa mliecko meni na kolostrum..uz sa pripravuje pre novorodenca..tu sa tiez moze zmenit chut . kukni uvodny clanok
kolkokrat je unosne kojit v tehu 2 rocne dieta?...tolkokrat kolko to potrebuje a kolko to mamicke vyhovuje 😉 samozrejme podla toho ako sa citis, ci nemas rizikove faktory /prdcasny prvy porod/..pokial si v poriadku tak kludne mozes dojcit az do porodu a potom tandemovo obe deti naraz 😉

zuzkat1
15. aug 2011

@strapco13 ahoj... ja este neviem ci som tehu zajtra idem k dr, ale mala je na mne nacucnuta prakticky cely den.. a v noci tak 3-4x a najvacsi problem, neviem co to do nej voslo ale najnovsie chce spat len s nami... mam to nejako riesit alebo ked sa narodi mimi sa to nejako utrasie?

zuzkat1
15. aug 2011

@strapco13 zabudla som dodat ze ma 19 mesiacov

strapco13
autor
17. aug 2011

@zuzkat1 takze gratulujem 😵 😵 😵
neries dojcenie..ono sa to utrasie same..aj tak si dieta sparvi to co chce
su deti, ktore citia, ze mama je tehotna skor ako to vie mama..nie ze to vedia presne, len citia zmenu, niekedy to vyzaruje z matky, niekedy je to v mliecku..zmena chuti a pod
aj nas maly spal s nami...a co?..uz ste dieta zarobili, tak uz vam to neprerusi :D

zuzkat1
22. aug 2011

@strapco13 ahoj🙂 dakujem🙂 no teraz sem chodim strasne malo...stale mi je zle tak sa snazim kazdu minutu vyuzit na lezanie... ako si prezila nevolnosti pri malom dietati? ved ja nevladzem ani zit☹ strasne zle mi byva... vracanie, a ked nevraciam tak aspon je mi nonstoip na vracanie, toci sa mi hlava, dviha zaludok, obcas aj dvojmo vidim... a stale by som len spala... no proste radost 😝 🙄

kristip
22. aug 2011

ahoj, mam povedat gynekologicke, ze kojim? Bojim sa, ze ma bude od toho odhovarat a ja nechcem prestat 🙂

strapco13
autor
22. aug 2011

@kristip povedz to svojej gynekologicke a rovno jej aj povedz, ze pokial sa budes citit dobre aj kojit budes
moj gynekolog to vedel a jedine co mi na to povedal, bolo, ze mam si dat pozor na stravu, aby bola vyvazena a ze radsej mam brat vyitaminy nejake aby vsetky deti a aj ja mali vsetkeho dostatocne..ani slovo o tom, ze mam prestat dojcit 😉

strapco13
autor
22. aug 2011

@zuzkat1 no ja som tioez pregrckala prve 4 mesiace...zila som na cistej vode a suchych rozkoch a tehuvitaminoch
su aj cipky proti vracaniu..ked je to velmi zle, moze ti ich predpisat gynekolog

bubelko
23. aug 2011

@zuzkat1 nie som sice strapco, ale tiez mi bolo prve tri mesiace strasne 😉 pomohli mi slane tycinky, slane krekre, suchare pri posteli a kola. a tiez kompot - broskynovy. . 😉
zdrave to sice nebolo, ale aspon som zvladla navarit pre starsieho. a este skoro chodit spat - hned ako syn zaspal som bola v posteli uz aj ja. domacnost na tu dobu prevzal muz a co nestihol, pockalo az mi bolo opat lepsie 🙂 so synom som robila len to najnutnejsie, hracky sme nanosili do obyvacky, ja na gauci oddychovala a robila dozor - on sa hral, ak nieco potreboval, bola som po ruke. takto sme nejako prezili tu nevolnost a potom uz bolo viac-menej dobre 😉

zuzkat1
23. aug 2011

@bubelko no moja ked vidi ze lezim hned je pri mne a taha ma za ruky nech vstanem, spavat chodim s nou a cola by asi pomohla len sa bojim kedze kojim... myslis ze mozem?

zuzkat1
23. aug 2011

@kristip pokojne to povedz a povedz ze predsa ti je OK nemyslim tehu nevolnost ale ze inak ste obaja v poriadku ... ja som povedala mojmu ten akurat povedal ze mala je uz dost velka ze nepotrebuje,ale ze kym vladzem nevadi... ze mozno by som mala neskor prestat kvoli sebe - ze ma to bude zatazovat... ale nebral to tragicky skor to len skonstatoval... ja som rada ze to vie, nemusim predstierat a ukryvat nieco... aspon ked aj budu nejake problemy tak vie ze kojim a nebude tapat ze co to moze sposobovat (aj ked ziadne problemy nebudu🙂)

bubelko
23. aug 2011

@zuzkat1 ja som pila aj pocas kojenia. nie vela, ale sem tam som si pollitrovku kupila a jonasovi nikdy nic nebolo. aj kavu som pila 😉 a nebudes ju predsa pit na litre, takze podla mna mozes. 🙂

kristip
23. aug 2011

@zuzkat1 zabudla som jej to povedat, taka som bola stastna, ze som videla srdiecko...No nevadi, nabuduce jej to urcite poviem. Ja sa skutocne citim velmi dobre, nemam ani nevolnosti. Keby som nevedela, ze som tehotna, tak to ani neviem 😀 .
V ktorej casti Petrzalky byvas? Ty mas akeho drobceka doma, citala som si status k 15 mesiacom. Moj Petulo mal teraz rok - 83cm a 11500g 😉

zuzkat1
24. aug 2011

@bubelko tak zhodou okolnosti manzel vcera kupil pepsi a fakt zivotabudic...dala som do chladnicky a ked mi pride zle dam hlt ci dva... teda do dna max. 2 deci...

@kristip jej zavidim...ja teda viem ze tehotna som☹ nevolno cely den aj manzel na mne vidi ze je to zle... dokonca horsie ako pri malej bolo😝
no moja ma 19 mesiacov a zrovna dnes som ju vazila🙂 9,2kg...ale trochu podrastla, neviem presne vysku ale cca tych 82cm uz urcite ma🙂 som od technopolu🙂

kristip
24. aug 2011

@zuzkat1 moja zlata, ja si ani neviem predstavit, ze by mi bolo zle, Petko teraz zacina chodit, takze to mam doma vesele... 😉 Ja byvam na Znievskej, oproti tej sukromnej nemocnice Medissimo. Ked ti uz bude lepsie a budes mat chut, mozeme sa stretnut niekde pri Drazdiaku alebo pri dostihovke. Zelam ti vela sil 🙂
Ja si kavu tiez sem tam dam, ale skor nie, no ked som este nebola tehotna, teda myslim tento druhykrat, pila som aj viac denne. Na Petkovi som to nijako nebadala. Myslim si, ze tie 2 deci Pepsi su uplne v pohode.

hviezdickamaria
24. aug 2011

ahojte, prave dnes som objavila tuto temu 🙂
ak by ste mi vedeli pomoct, poradit, tak by som bola velmi rada.

takze moj problem: mam 25 rokov a devat mesacnu dcerku, ktoru stale kojim. minuly tyzden som vsak zistila ze som tehotna a ze som v 8tt tehotenstva a vtedy nastali nase problemy. dcerka uz 5 dni vracia, ale vobec to nesuvisi s jedlom tak, ze ked sa napapa, tak vracia. ona sa naje a o niekolko hodin vsetko vyvracia, boli sme na neurologii, gastre aj na KO, ale nic jej nezistili, vsetko je v poriadku.

takze detska doktorka prisla s nazorom, ze je to z mojho mlieka, kedze som tehotna, tak ze ju musim odstavit, no ona na to este nie je pripravena, ona sa kojit chce velmi a strasne place, ked nemoze, pretoze teraz ma prisnu dietu aspon tri dni ju nemam vobec kojit a potom postupne odstavovat...☹ vraj mi moze kojenie sposobit aj potrat... moze vracat z mojho mlieka????

toto som pisala jednej laktacnej a ona prisla s nazorom, ze je mozno psychickeho razu, ze to tehu prislo necakane a ja som to zobrala asi trocha horsie ako by som mala 😀 a ze ona to citila a preto vracala, moze to byt z toho? ze dietatka su na take veci velmi citlive...
dakujem za vsetky odpovede 😉

hviezdickamaria
24. aug 2011

inac, aj mne je neskutocne, ale neskutocne zle, nevraciam, ale chcela by som to vsetko dat vonku, mozno by sa mi polepsilo... a s 9 mesacnou dcerkou, ktora prave zacina chodit, to fakt nieje ziadna sranda, tak mi jej je luto, ze sa jej nemozem venovat ako by som chcela, a ako by si zasluzila zubrienka moja krasna 😢
mna napina aj ked ju krmim, pri kazdej lyzicke mi dviha zaludok 😢 😢 😢 ale asi tiez skusim kolu a nieco slane... cely den som s nou sama doma a nevladzem, nedokazem sa o nu starat...

strapco13
autor
24. aug 2011

@hviezdickamaria za vrcanie tvojej malej urcite nemoze dojcenie, ani to ze ti je zle
Mne tiez bolo priserne zle a maly mi nezvracal. /maly mal 11 m dojceny ked som otehotnela/
Skor je mozne ze mala nejako citi, ze sa nieco deje /urcite nevie presne, ze co..ale proste nieco citi/..a dava to najavo, nevie to spracovat
urcte neprestan dojcit
skus sa spytat svojho gynekologa, ci neexistuju lieky, ktore by si na to napinanie na vracanie pomohli
skus vynechat bublinkove napje ak pijes..tie niekedy robia sarapatu..myslim tebe ako tehotnej
skus cmulat tabletky tums...mozu sa aj v tehu, mne velmi pomohli ked ma posledne 3 mesiace palila zaha..a su aj na nevolnost, tak by ti mohli zabrat

zuzkat1
24. aug 2011

@hviezdickamaria mne je na vracanie nonstop a uistujem ta ze malej nic nie je a kojim o 106 napriek tomu ze ma 19 mesiacov... to ze vracia z tvojho mlieka je podla mna blbost...sice som laik ale nedava to absolutne ziaden zmysel... skorej by som povedala ze je to z tepla z toho pocasia - ze to jej organizmus velmi zle zvlada...