Hirschsprungova choroba. Je vrodená alebo získaná?

sss204
25. jan 2011

dobry den mamicky chcem vas poprosit o radu mam 2r syna a asi mesiac zadrziava kakanie, sadka si nohy spoji a zadrziva lebo ho to vraj boli mal raz zle skusenosti s tvrdou stolicou.Skusala som aj Dufalac a nic nepomohlo ma z toho stres reve ako divy, kaka len nasilu a to ked mu uz same ide z ritky.Citala som rozne diskusie na tuto temu az som sa dopracovala k Hirschsprungova choroba a teraz mam strach z toho. Ma niekto s tym skusenosti, je to len vrodena choroba alebo sa da aj ziskat?Doteraz kakal normalne.Je to zacarovany kruh som z toho na nervy.dakujem za rady

susik77
25. jan 2011

ahoj, verca mala raz natrhnuty konecnik a tiez nechcela sama kakat asi mesiac. davali sme glycerinove cipky a lactulosu sirup. konecne po mesiaci nas poslala detska dr. na vysetrenie na detsku proktologiu-tam dr. pozrel normalne do konecniku a hned videl ze tam ma jazvicku-ze mala natrhnuty konecnik predtym a preto nekakala. tak ked to trva mesiac, chodte radsej hned na odborne vysetrenie. Este som chcela napisat, ze ma dr. upozornoval, ze ta trhlinka nemusi byt vobec vidiet, ale ze ju to bolelo, preto zadrziavala.

vlasa
25. jan 2011

@sss204 my sme toto mali pol roka,bolo to strasne,kazdych5dni strasny plac a vzpieranie,az kym to same nevyletelo..doslova porody 😨 nesmies naliehat,iba stale chvalit a ubezpecovat ze nebude boliet,nam pomohla benefibra prasok a avenoc kremik na znecitlivenie konecnika,popripade aj cipky,su fakt super.preslo to spontanne,ked zistila,ze cirkus bol zbytocny a viac to neboli.akurat si davame vacsi pozor pri cokolade,aby sa nezapiekla a nevratilo sa jej to.neboj,odide to,je to normalny psychicky blok,ziadna choroba.ale davajte pozor,aby nebol bez k´akania viac ako tyzden 😒 nam nepomahali glycerinove cipky,aj tak su navykove,obcas som jej premastila konecnik znutra a slo to lahsie 😀 drzim palceky,treba vydrzat,ale je strasne sa pozerat na vrieskajuce dieta ktore beha po byte a zadrziava ako sa len da,

sss204
autor
25. jan 2011

dakujem,dufam ze to prejde lebo este aj v noci sa poriadne nevyspime,ja som z toho psychicky uplne hotova, musime ist na to odborne vysetrenie lebo asi nebudem spokojna.To je najhorsie ze male 2r dieta len tak nepresvedcim:oD

sss204
autor
25. jan 2011

este sa chcem spytat na tie glycerinove cipky, tie su tusim az od 10r kolko treba dat 2r dietatu?

vlasa
25. jan 2011

@sss204 ja som davala polku,vzdy som to orezala,nech niesu take hrube.ale hovorim,ze nam nezaberali a doki nam ich zakazala,ze su navykove.

susik77
25. jan 2011

@sss204 - su tuim od 6 rokov, ale kludne daj polovicu. su neskodne. nemaju sa casto, tak raz za 4 dni ked das je to ok. menej skodl. je lactulosa sirup. a hlavne to rychlo vyries tym vysetrenim. malej nic nerobil, len jej pozrel na ten konecnik.

evina313
25. jan 2011

ja som si glycer.cpky davala obe cele tehotenstva denne, a nenavykla som si vobec. akonahe som porodila, nabehla som na moj normal rytmus. viem, ze je to aj v pribal. letaku napisane, ale tak neviem. ja som si nenavykla.
Starsi syn zadrziaval az vo veku 6 rokov a skoncilo to tym, ze sa mu tam ta stolica hromadila, az zacala po troskach samovolne odchadzat. presli sme koopou vysetreni, ale nic nezistili a casom sa to upravilo. keze sa pricina nenasla, do spravy malemu napisali, ze - matka sa prehnane zaujima o jeho vyprazdnovanie. skuste sa nezaujimat, ked som denne musela prat x slipov 😠
no mladsi syn zadrziava tiez, ma tvrdu stolicu.
zistila som, ze mu to ide lepsie po vypiti ochuteneho acidka. skus takee veci. alebo prevarene susene slivky a tu vodu z toho. mozno ked mu to par x po sebe pojde lahsie, prestane mat strach

susik77
25. jan 2011

mne poradili este na pohotovosti ked som tam vtedy volala kvoli zacpe, ze nech jej dam teplu vodu do nocnika, ze jej to podnieti ten vyprazdn. reflex.
inak, glycer. cipky su kontaktne laxativum-podnietia vyprazdnovanie podrazdenim konecnika. Su asi najmenej skodlive oproti ostatnym cipkom na vyprazdnovanie. U nas ucinkovali tak do polhodiny. Este jemnejsia je ta Lactulosa sirup-ale ucinkuje tak do 1 dna. Ona posobi zase tym, ze zvacsenim objemu stolice podnieti ten vyprazdn. reflex.

lante
25. jan 2011

Ahojn presne toto a v rovnakom veku mal aj Vili....jedna zlá skúsenosť a zápasil s tým pol roka....Dufalac tiež moc nepomohol...postupne sa to akosi samo dostalo do normálu...

sss204
autor
26. jan 2011

dakujem, objednala som sa na gastro,ale termin je az o 3tt tak dufam ze dovtedy sa nezblaznim 🙂 🙂

cairka
26. jan 2011

Ahojte. aj my máme tento problém 😒 už sa to zlepšovalo, ale pred 3 týždňami mala črevnú chrípku, vyprázdnila bruško úplne. Po skončení hnačiek sa vykala po 5 dňoch - tak strašne ešte asi nekala, dokonca aj krvičku mala 😔 a od vtedy je to boj ... 😔
malá berie Duphalac, ale nijak extra nepomáha. Predpísali jej ho na chirurgii, kde chodíme, lebo má trhlinku na konečníku (tiež z tuhej stolice)

sss204
autor
27. jan 2011

Cairka a co vam dali na tu trhlinku, nas poslala doktorka na gastro a nie na chirurgiu, mne sa zda ze ma tiez trhnlinky na konecniku ale neviem presne ci su to trhlinky alebo vyzrate od unikajucej stolice.
Este prosim o radu dala som glycrinove cipky ale s unikajucou stolicou mu vybieha von, ja som z toho na nervy

cairka
27. jan 2011

@sss204 , predtým len Duphalac, ale predtým nekrvácala, len sa jej urobil také jak kožný vačok. Teraz ideme zajtra, sama som zvedavá, čo povedia a čo jej dá na to krvácanie. Dnes som kúpila, čo mi poradili, mastičku AVENOC, ale dnes ešte nekakala, tak neviem posúdiť účinok. Ale vraj to troška znecitliví konečník a teda ju tak nebolí pri tlačení. Ešte tie čípky musím kúpiť, ale sa spýtam zajtra doktora, či môže, predsa len je ešte malá 😕

sss204
autor
29. jan 2011

cairka ako ste dopadli?

cairka
29. jan 2011

@sss204 , no že nevidí novú trhlinku, ale našiel zbytky krvi, tak že asi vo vnútri má trhlinku ☹ zvýšiť dávky Duphalacu, že kľudne ju môže teraz do kontroly aj preháňať - teda ako riedko, nie často, len nech nemá zápchu, poradil kúpele v dubovej kôre a mastičku Faktu 😒 o 14 dní kontrola a uvidí sa, čo ďalej. Dnes kakala (od stredy) a mala už menej krvi, tak hádam sa to lieči.
Som im dala vodu z tej dubovej kôry do vane, tak staršia mala šou, že sa kúpu v čaji 😝

sss204
autor
29. jan 2011

no ved aj my sme dnes rodili, ja som ho posadila do repika, revel ako divy, chudacik take stresy mu sposobujem, potom spinil kazdu plienku, vystipalo mu ritku, ani dotknut sa jej, bal sa dat aj prebalit, a nakoniec sa to uz same tlacilo von tak sme s revom vykakali obrovske hovienko, a tiez mal trosku krv na konecnicku, neviem ci to je nieco ako zlata zila alebo co ale je to hrozne takto sa trapit chuda male a pritom to nebolo ani tvrde.

evina313
30. jan 2011

inak este mi napadlo, ze obe deti sa lepsie vykakali ked sedeli v teplej vode vo vani. ked vidim, ze sa maly teraz storcuje a uz je na nom vidno, ze mu treba kakat, vacsinou mu poviem, ze sa ideme kupat. posadim ho do teplej vody a o par minut uz krici, ze chce kakat. zachod mame v kupelni, takze potom ho len x krat prenasam z vane na zachod, kedze nikdy nevykaka vsetko na jeden krat 😠

evina313
30. jan 2011

sss204 - ked starsi spinil do vsetkeho, jemu dokonca v nemocnici robili niekolko krat klystyr. uz mal ale 6 rokov a nastastie bol vzorny pacient. ten klistyr bol fajn v tom, ze bol komplet vyprazdneny a uz mu konecne po dlhej dobe nemalo co odchadzat. v nemocnici bol 2 tyzdne, robili mu vsetky mozne vysetrenia, ale zistili len alergiu na mlieko.
ozaj, mlieko ake davate? neskusis zmenit na sojove? nam kazali akurat vela tekutin, vela pohybu, vlakniny a sojove vyrobky. kupovali sme vtedy aj soja mlieko aj jogurty. skus zmenit na par dni to mlieko. inak, zazraky necakaj, on uz ma toho v brusku asi hrozne vela a pomaly to odchadza, nam to fakt trvalo dlho . mozno by ho tiez nebolo zle uplne vyprazdnit, ale chudatko take malinke...mladsi syn ma s tym tiez problem, ale zatial zabera acidko, tepla vana / daj mu do nej dubovu koru a nech sa v tom clapka aj pol hodinky/, kompoty...

sss204
autor
31. jan 2011

no ale ja si myslim ze u nas je problem psychicky lebo stolica ked horko tazko vyjde nie je tvrda, mlieko davam obycajne a ked je chory pohankove

vierasab
1. feb 2011

týmto sme si prešli prednedávnom. Malá kakávala v pohode na nočníku asi od kedy vedela sedieť, jedného dňa, vymýšľala, a prevrátila sa a celý obsah ostal na koberci. Odvety sa zaťala, a 2 mesiace nočník ani vidieť ani kakať ani cikať. Iba keď ju moc tlačilo, že už musela, išli sme k pediatrovi, a ten len mávol rukou, že je to normálne. Nasadili sme probiotiká a detský čajík na lepšie trávenie. Síce sa vykakala pekne ale len do plienočky. Raz sa varovala s manželom, a ten ju nejako zabudol prebaliť, až kým nebola izba zamorená, asi ju to trochu vyštípalo, ale odvtedy sa pýta na nočník. proste sme ju v tom nechali vydusiť 🙂)))

ilijanka
1. feb 2011

@sss204 Hirschprungova choroba je vrodená, ide o chýbanie nervových zakončení v koncovej časti hrubého čreva, čo spôsobí, že sa nevyprádzňuje, ako sa má, ak malý kakal od narodenia normálne, tak je nepravdepodobné, aby mal Hirschprunga

sss204
autor
1. feb 2011

@ilijanka no to som rada

sss204
autor
1. feb 2011

@vierasab dufam ze aj ja pridem na nejaky figel a zacne normalne kakat, zatial nepomahaju ani vyhrazky ani auticka ani kindervajcia 🙂 🙂

basika
1. feb 2011

@cairka koľko ml vám doporučil dávať toho Duphalacu?

cairka
1. feb 2011

@basika , teraz, ked má problémy do kontroly 2x 5 ml. Ináč brala 5ml ráno.

vierasab
2. feb 2011

@sss204 neboj, raz aj my sme skúšali, nakoniec to vyriešila tatova rýchlosť 🙂 určite, a keď to nepôjde kúpite malú misku do záchoda, a možno tam skúsi. držím palce

sss204
autor
2. feb 2011

my davame 3ml rano a vecer

laki
3. feb 2011

ahoj @sss204, my sme prekonali ten istý problém keď mala Kika 2 roky,hotové pôrody, boli sme aj na gastre, dali nám duphalac a a nejaké čípky, zarábali nám ich v lekárni.A jedna stará babička mi poradila, aby som jej dávala len nízkotučné mlieko.Po cca 2 mesiacich sa kakanie upravilo, ale potom sa mi začala sťažovať na bolesti nožičiek, kolienok. Teraz už viem, že to kakanie ( a potom aj nožičky ) bolo vlastne bolo spôsobené diagnózou, ktorú nám zistili, keď mala Kika 5 rokov - celiakia, ale vtedy jej nikto nezobral krv na toto ochorenie. Ešte som chcela napísať, že odvtedy sme problém s kakaním nemali.

sss204
autor
3. feb 2011

my sme boli dnes na gastre, tiez sme dostali zvysene davky dufalacu a cipky, tak dufam ze sa to nezopakuje,no na buducej kontrole sa musim spytat na tu celiakiu, dakujem za typ 🙂 🙂

habibi78
3. feb 2011

baby, nas tiez dopovali Duphalacom, nakoniec sa zistilo ze ma alergiu na laktozu.....a duphalac je sama laktoza, takze jej to nepomohlo, ale este viac zapekalo.... 😠
presli sme na Fruktolax, co je vytazok z figy a slivky, mala si zvykla kakat bez problemov, postupne sme vysadzali teraz je kakanie super, bez liekov dvakrat denne.... nase trapenie sa po 3 ROKOCH skoncilo.... 😀 😀 😀