Mám zlé skúsenosti s jaslami U žirafy

arielko
17. dec 2010

Moja dcera zacala chodit do jasli u Zirafy, kore sme vybrali, lebo na prvy krat na nas urobili dobry dojem. Vsetky nase poziadavky majitelka akceptovala a nic nevidela ako problem.
Ked som tam vsak dceru priniesla, hned na chobe ma privitala sestricka s tym, ze ideme neskoro a nosit malu na zvykanie po obede bude problem. (predtym to problem nebol) Ked som sa po malu o 1,5 hod. vratila bola uplakana ( co je normalne). Sestricka mi oznamila, ze moja dcera svojim placom budila ostatne deti a ze to takto nebude fungovat. Velmi ma prekvapilo, ze mi niekto zrazu tvrdi, ze vsetky deti spia v rovnakom case, lebo majitelka mi pri prehliadke jasli hovorila, ze sa prisposobuju rezimu deti a davaju ich spat podla ich rezimu (aj dvakrat denne). Doma som malu rozbalila a objavila som malej na nozicke velky hlboky skrabanec az do krvi, ktory sa tahal cez cele lytko. Nemohla si ho sposobit sama, kedze mala pancusky a na nich podsite rifle. Usudila som, ze sa to stalo pri prebalovani a bolo mi divne, ze mi o tom nikto npovedal. Stacilo povedat: „Prepacte“. Povedala som si, ze mala sa asi branila pri obliekani a stalo sa. Nechala som to tak, ale zacala som si vsimat ruky a prstene sestriciek.
Po zvazeni vsetkych pre a proti som sa prisposobila a zacala dceru nosit do jasli doobeda. (priznavam, ze po tomto zlom dojme som si uz nechavala zadne dvierka a obzerela sa aj inde, bola som skepticka) Nevyhodou bolo, ze v jasliach boli 4 alebo 5 sestriciek, zakazdym si po dceru prisla ina a my sme netusili, kto sa o nu ktory den stara. Nikdy sme ju tam viac ako 3 hodiny nenechali. Niektore dni boli uplne super. Mala cikala do nocnika, vratili nam ju v suchej plienke a tvrdili, ze si aj pospala. Taktiez musim konstatovat, ze niektore sestricky posobili velmi dobrym dojmom a aj na dcere bolo vidno s ktorou chce ist a s ktorou nie.
Urcite sa tam nejako striedal personal, lebo skoro kazdy druhy den to bolo uplne zle. Dceru nedali spat tak, ako sme sa dohodli, ale s ostatnymi detmi, potom ju budili, ked som po nu dosla. Bola cely cas v jednej plienke precurana az za usami. Na nocnik ju teda asi nedavali. Dokonca sa pokakala, co doma uz pol roka nerobi. (mohlo byt aj zmenou prostredia uznavam) Takto si nadstandardne sluzby nepredstavujem. Po cely cas som sa kazdy den pytala na majitelku, ale ani raz som ju bohuzial nezastihla. Posledna kvapka bola, ked mala dosla znovu s rovnakym skrabancom, iba na druhej nohe. Dlhy cez cele lytko a hlboky. Uz som vedela, ze jedna mlada tmavovlasa sestricka ma pravu ruku plnu prstenov, ale to neznamena, ze to sposobila ona. Zavolala som majitelke, povedala som jej, co sa stalo a nech nam spravi vyuctovanie, aby sme to ukoncili. Bola velmi mila, slubila, ze zisti, co sa mohlo stat hned na druhy den a spravi aj vyuctovanie. Tri dni sa neozvala…… Zavolala som ja a podrazdene mi oznamila, ze dnes ne mna naozaj nema cas. Velmi ma to rozculilo. Vyziadala som si, aby mi dala termin a sli sme dcere po veci. Majitelka tvrdila, ze ziadna sestricka prstene nenosi a zranenie sa nemalo kde stat. Asi sme zle videli ruky jej zamestnankyn. Pani majitelka je podla mna moc zaneprazdnena a este ma aj male dieta. Nezdrzuje sa moc v praci a jej personal si robi, co chce. To, co Vam naslubuju, proste nefunguje.

mateson
22. dec 2010

predpokladám,že máš ozaj vážny dovod dávat dieta do jaslí. Na tvojom mieste by som ale pohladala iné zariadenie. Už to , že sestrička pri detoch má plnu ruku prstenov o niečom svedčí. Neviem si predstavit aké su tam poplatky a aké su tvoje finančné možnosti ale čo nejaku "paní na hlídání ". V každom prípade Ti držím palce aby sa to podarilo vyriešit čo najlepšie 🙂

misicka1980
17. jan 2011

Uvažovala som nad týmito jaslami, a som rada že som našla niekoho kto tam svoje dieťa dal a podelil sa o svoje zážitky a referencie. Na stránke toho sľubujú veľa a číta sa to pekne.Horšie je, že to tak nefunguje. Môžem sa spýtať, kam si dala dcérku teraz? Už ste spokojní? Robím si zatiaľ len prieskum a zvažujem jednotlivé škôlky. Dúfam, že ste už teraz spokojní a dcérka už nie je vystresovaná. Držím palce a ďakujem. 🙂

plienocka79
29. jan 2011

Ja so Zirafou nemam ziadnu zlu skusenost mala som tam dve deti a bola som velmi spokojna.Deti do jasli chodili velmi radi a aj spokojne odchadzali....nikdy nemali ziaden skrabanec.Sestricky boli vzdy mile a akceptovali vsetky nase poziadavky.alebo vedeli povedat ako to bude lepsie.Ved oni v tomto chodia a vedia ako spravit dieta spokojnym v jaslickach,ony maju viac skusenosti. Aj ked mi vadili ze tam casto boli deti so soplikmi ale to ku kazdym jasliam patri.to je kolektiv...mozem tieto jaslicky odporucit.
A tiez k tomu ze nechcela ist k niektorej sestricke,dieta ked odchadza od mamy vzdy place a bude to trvat aj niekolko tyzdov kym si zvykne.
Prstene som si na niektorych sestrickach vsimla lenze boli to prstene bez nejakych kamenov,len jednoduche...
Asi by si si malu nechat doma a budes najspokojnejsia...

bubienok
7. okt 2012

Ahojte,rada by som pridala aj svoj nazor, nakolko dieta-dievcatko som mala v zirafe 2 roky. Taktiez som mala uvodny ohovor s majitelokou ,kedze dieta malo 11 mesiacov ked nastupilo do jasli a tiez som bola zvedava ako to tam funguje. Musim povedat ze mala zvladla tie 2 roky bez problemov . To co ciatam ze sestricky vezmu aj chore deti nie je pravda. Vzdy ked mala prisla so soplikom , musela som ju nechat doma alebo ak som vedela ze je to len prechodne zasla som k lekarke aby ju pozrela ,pripadne dala potvrdenie ze je mala zdrava. Az nasledne som ju mohla v jasliach nechat .Samozrejme ze je dolezita aj imunita ktoru dieta ma. My sme do tychto jasli chodili s usmevom a ta mlada tmavovlasa sestricka bola pre nas najlepsou sestrickou .Naucili sme sa pekne same papat, chodit na nocnik a vela inych dalsich veci..pesnicky, basnicky...takze je na kazdom nech vyskusa co mu vyhovuje ..ja mozem len odporucat...

mima4
7. okt 2012

Zaujimave ze do tejto temy prispely @plienocka79 a @bubienok a za celu svoju existenciu na modrom konikovi maju iba jeden prispevok a to v tejto teme 😉

Az to bije do oci!!! 😀 Tomu sa hovori "ZLA REKLAMA"

bubienok
13. okt 2012

a nebude to mila mima4 tym , ze nesedim cele dni kvakanim o blbostiach 🙂) prepac ale naozaj nevidim zmysel v tom co si napisala, pretoze to v dnesnych casoch nie je nutne aby sa niekto obhajoval takouto reklamou...kedze kazde jasle a skolky su preplnene. Jednoducho som si precitala prispevky , nakolko som chcela aj ja pridat svoj nazor ...ale ak niekto uz od zaciatku hlada chyby vo vsetkom, nikde a s nikym nebude spokojný.

janulcik
15. apr 2013

Dakujeme za zalozenie tejto temy.. pomohla 😉 .

dudu
30. okt 2013

Štátne jasle na Čajkovského, su neskutocne dobré, opatrovatelky sa s mojou malou dokonca aj cmučkali 😅 😵 😵 , zaujimavy pocit 😵 😵

karuskaa
14. jan 2014

ja všetkým odporučam jasle veselá lienka , je to jasle a školka na http://www.veselalienka.sk/ je to hned pri račku skoro na nom , a videla som na vlasné oči prístup a to ako sa chovaju k deťom , doslova užasny prístup , deťičkám je tam veselo , to žial o iných jaslách nemôžem tvrdiť a to som bola v troch ento mesiac na návšteve,.......

ivkadracova
16. jan 2015

Ahojte, ma niekto realne skusenosti so Zirafou dnes, po rokoch? Vdaka za info. Rada by som vedela mieru spokojnosti.

pepsina333
8. júl 2015

Ja som tiez bola velmi spokojne s Jaslami u Zirafy maly tam chodil 2 roky a vsetko faj aj sme ho odplienkovali lahko vdaka dobrej spolupraci v jaslickach

vestei
26. okt 2016

Túto tému som objavila úplnou náhodou pred asi cca rokom (no vzhľadom na starostlivosť o dve deti som nemala čas zareagovať skôr) a musím povedať, že až som neverila vlastným očiam čo tu čítam na tému jasle Žirafa. Keby som tieto názory čítala skôr, v čase ako som tam dieťa dávala, určite by som ho tam na základe týchto referencií nikdy nedala. No, našťastie som túto tému objavila asi až rok potom, ako tam moje dieťa už chodilo. Názory na tieto jasle mi prišli po mojich skúsenostiach s dieťaťom tam až tak zlé až mi to evokovalo, že už nejde ani o vyjadrenie subjektívneho názoru, ako skôr o jednoznačné poškodenie dobrého mena jaslí Žirafa, resp. akási osobná pomsta majiteľke/riaditeľke za niečo. Dcéra do jaslí Žirafa chodila dva roky a teraz v septembri 2016 končila a čo som tu ohľadom daných jaslí čítala „nešlo okolo ani 100 km, ak nie 1000“.

Na základe mojich dvojročných skúseností s jasľami Žirafa môžem povedať, že ide o jedny vynikajúce jasle, kde deti jedným slovom „poľudštia“, kde s deťmi pracujú, kde deti nie sú len „odložene“, ale reálne sa veľa aj naučia. Myslím tým, že vám „vrátia“ dieťa so všetkými návykmi a režimom od hygieny, cez odplienkovanie, samostatné obslúženie sa, najedenie sa, úchop na jedenie, písanie a kreslenie atď, atď, plne socializované, slušné a nápomocne. Učia sa rôzne básničky, pesničky, ktoré si dcéra následne celé dni spievala, organizujú sa rôzne spoločné akcie deti a rodičov, divadielko, Mikuláš ... Proste majú taký typický škôlkarsky režim, ktorému sa učia a „pilujú“, čo mne sa osobne veľmi páčilo. Dcéra mi bola vďaka nim „hotový človek“, malá slečna, ktorá prekvapovala tým čo všetko čo som s ňou ja skúšala a nereagovala na mňa, vďaka prístupu riaditeľky/majiteľky vedela zo dňa na deň vďaka jasliam Žirafa. My sme tam boli maximálne spokojní. Dcéra tam bola nadmieru šťastná (v kolektíve svojich kamarátok, na ktoré nevie zabudnúť dodnes a stále ich spomína; chodila tam s radosťou, dokonca raz aj manžela poslala domov, že ešte nechce ísť, lebo sa tam chce „s detičkami ešte hrať“). Chodila tam rada a tešila sa. Proste sa jej tam páčilo. A dieťa by som si tam dala určite zas a znova aj druhý krát a myslím si, že toto je dôležitejšie pre výber zariadenia, ako to, či je dieťa ufúľané od vlastného jedla, mimochodom preto, že ho učia samého sa najesť, čo ja hodnotím veľmi pozitívne.

Obzvlášť hodnotím prístup, odbornosť a erudovanosť majiteľky/riaditeľky p. Grossmanovej, vďaka ktorej dcéra zvládla pre ňu naozaj veľmi ťažkú adaptáciu v kolektíve a zariadení vôbec. Bez nej by, podľa mňa, ešte stále bola so mnou doma. Dcéra nebola ochotná za nič na svete ísť do jaslí. Musela pre ňu, osobne ju prevziať jedine p. Grossmanová a nikto nikto iný. Trvalo to fakt dlho možno až pol roka kým toto prešlo. Majiteľka p. Grossmanová tam vždy vždy ráno bola a vždy ju prišla osobne prevziať. Veľmi oceňujem tento jej individuálny prístup. Dcéra dlho odmietala byť v kolektíve, tak ju proste mala pri sebe. Od dcéry viem, že zo začiatku nemusela byť s detičkami keďže nechcela, ale bola a pri „tete Jane“, „pri jedle tete Jane pomáhala rozdávať poháriky“. Okrem toho si všimla, že dcéra má tzv. „lenivý jazýček“, logopedickú chybu a odporučila nám skúsiť logopéda. Keďže sme žiadneho nepoznali, vedela odporučiť aj konkrétnu osobu (a tak som na to nemusela ísť metódou pokus-omyl), ku ktorej chodíme dodnes, pričom mala pravdu, dcéra naozaj nevie vyslovovať základné slabiky, či písmenká a treba s ňou v tomto smere pracovať. P. Grossmanová bola v tomto smere natoľko vzdelaná, že si to proste v rannom štádiu dokázala všimnúť, upozorniť na to a v poslednom rade odporučiť aj veľmi dobrého logopéda. Ako písali iné maminy, môžem len potvrdiť, že bola vždy ústretová, nápomocná, informovala o dieťati, či už osobne pri preberaní, alebo následne emailom atď. Áno, niekedy nezareagovala do hodiny, ani dvoch, ale v priebehu nasledujúceho dňa, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že má taktiež svoju rodinu (čo vie asi každá mamina len potvrdiť, že pri rodine človek niekedy nemá čas ani ...., nie ešte vypisovať a reagovať na všetky maily atď.), alebo bola zaneprázdnená ohľadom zabezpečovania potrieb pre detičky v jasliach a vtedy radšej nech mi neodpíše hneď pre môj dobrý pocit, ale naozaj sa v prvom rade venuje detičkám, v takom prípade ja rada počkám. Áno, nie vždy sa mi všetko páčilo, ale vždy keď sa mi niečo nepáčilo, na čo som ju upozornila, atď, sa snažila veľmi rýchlo vysvetliť, prezistiť, vykonať nápravu atď. Vzhľadom na moje dvojročné skúsenosti asi nie je jediná vec, ktorú by som jej vytkla. Ad koment, že jej dlho trvalo kým vrátila preplatok, no vidíte, a mne ho išla vrátiť hneď.

Nám Žirafa pomohla s odplienkovaním. A to konkrétne tak, že sme ani daný proces nestihli začať. Dcéra nám jedného dňa povedala, že plienku nechce (typujem, že videla pol roka detičky na WC, ako to tam funguje, ako majú hygienický režim v Žirafe, ako ich učia atď) a my sme ju poslúchli. Odvtedy sa nikdy nepocikala (nerátam keď bola chorá a naliala som do nej pred spaním vodu). Za toto ďakujem len a len Žirafe. Za ich naozaj odborný postup na poli návykov ohľadom hygieny.

Ad jasle Žirafa – miesto: nachádzajú sa v priestoroch bývalých mini-jaslí, prispôsobených teda na jasle už predtým, s ohradeným dvorom, veľkými herňami, množstvo hračiek, spálňou atď. Mne to vyhovovalo skôr, ako rodinné domy, v ktorých teraz často zriaďujú jasle. Priestory vo vnútri boli určite čisté! Patrila som k tzv. „šmírujúcim“ mamičkám (a ešte viac „šmírujúcou“ som sa stala po prečítaní recenzií vyššie) a pri nejakých akciách, ktoré boli aj s rodičmi, som si jasle dokonale zvnútra popozerala, vrátane nakuknutia do miestností s nápisom „zákaz vstupu“, či tam - po prečítaní názorov vyššie - čokoľvek negatívneho nenájdem. A nikdy som nič nenašla. Mamičky, ktoré sa vyjadrovali k čistote – videli ste tú kuchyňu? Nerezová a čistá.

Ad počet deti: nie, za dva roky ich nebolo nikdy denne 30 , ako sa uvádza vyššie, ale vždy medzi 10-13. Netreba rátať množstvo postieľok, ale počet kabátikov v zime. To, že ich bolo max. 13 viem presne, lebo sa podľa toho nieslo na narodeniny vždy niečo malé. A ak by ich tam bolo viac, asi by mi nepovedali počet 13, lebo čo, iné deti by akože nedostali?

Ad chorobnosť: určite neprijímajú choré deti. Videla som na vlastné oči, ako „otočili domov“ dieťa, ktoré vykazovalo známky choroby. A áno, aj dcéra bola chorá, našťastie len zo začiatku (cca. pol roka chodila len na tri dni v týždni a len na dopoludnie). Chvíľu. Ako sa hovorí „kým si nevybudovala imunitu“. Potom vyše roka a pol nič (do konca chodenia do týchto jaslí), ani raz. Čiže podľa môjho názoru nejde o to, že v týchto jasliach je dieťa viac choré a v iných menej. Ide, podľa môjho názoru, o čisto individuálnu záležitosť toho ktorého dieťaťa. Každé ochorie keď príde do zariadenia, niektoré viac a častejšie, niektoré menej. Ale určite nie, že tu boli chorejšie deti, lebo jasle Žirafa. Poznám aj iné deti z tých jaslí, ktoré choré taktiež neboli. Takže jasľami Žirafa to určite nebolo.

Ad špina: špinu v zariadení, ani prach ani nič podobne, som si nikdy nevšimla, a to som si všímala ešte aj neumyté okna a nafúkané lístie pred dverami. Ale zariadenie mi prišlo v poriadku čo sa čistoty týka. A áno, dcéra bývala ufúľaná, ale len a len od vlastného jedla. Proste nechali ich jesť samých. Na rovinu, nemôžete od detičiek chcieť, aby sa učili samostatnosti a na druhej strane, aby boli ako „z práčky“. A radšej nech mám dieťa v danom veku s istou mierou samostatnosti, aj keď za cenu mierneho ušpinenia, ako kŕmené tetami, ale čisté. Toto je ale asi individuálne, čo ktoré mimina preferuje. Maminy sú rôzne a majú na určité veci svoj názor. Detto čo sa týka názoru, že dieťa bolo moc krémované na zadočku – no ja som to len ocenila, nakoľko mi dcérka raz dostala také strašné zapareniny, napriek môjmu častému prebaľovaniu. Proste bola na to háklivá, tak radšej viac krému, ako menej. A ad vši , tak ako tu niekto hore písal, vši proste sú aj v tých najlepších a najdrahších jasliach a škôlkach a nezáležia od špiny či prachu, ale od toho, že dieťa nakazí iné. To s tým, že jasle Žirafa nemá vôbec nič spoločné. Pri hľadaní dcérinej už škôlky sme boli v jednej bratislavskej medzinárodnej a renomovanej (po slovensky drahej ako ...) a neuveríte aký oznam mali na nástenke „pozor v škôlke sú vši“ 

Ad jedálniček – že dieťaťu dali „cestoviny s tuniakom, hlavne že ryby sa do 1. roka jesť nesmú!!“ ako sa uvádza vyššie. Nikde nie je napísané, že „nesmú!“, len že sa neodporúča. Ale keď si vezmete deti španielov alebo talianov (Európanov) (schválne nejdem vyťahovať napr. Malajzijcov, ktorí sú v inej geo zóne), tak tí začínajú s rybacími príkrmami. A ad lepok – ten komentár („Ja sama som chlieb a piškoty malej ešte nedávala, lebo ani lepok by sa podla rád odborníkov nemal skôr ako po ukončenom 8. mesiaci, ale ja som našla kočík plný chlebových omrviniek a celú piškotu samozrejme“) bol písaný dávnejšie, r. 2011, teraz je 2016 a práveže sa prišlo na to, že lepok ma musí (by sa mal kvôli zabráneniu alergie) podať medzi 6-8 mesiacom. Vo svetle názorov pediatrov v priebehu rokov teda tento koment vyznieva ... no urobte si názor samé. A čo a týka pitného režimu – pri „šmírovaní“ som niekoľko krát, rôzne dni, videla, že detičkám podávali vodu, samé od seba. Mali plastové poháriky a nalievali im a dávali piť. Práveže sa mi to veľmi páčilo.

Ad sestričky a prstene a telefonovanie: po prečítaní týchto názorov tu, som si začala sestry detailne všímať. Nikdy som nevidela na ich rukách v rokoch 2014-2016 prstene. Ani že by telefonovali počas doby ako mali detičky.

Proste síce prvé negatívne recenzie boli písané dávno, tak neviem posúdiť, či sa to tam proste, kým sme tam boli my, zlepšilo, ale ako som spoznala majiteľku/riaditeľku, ako píšu vyššie iné maminy, ústretovú a nápomocnú (aj keď to niekedy nebolo do „hodiny“) nezdá sa mi, že by to tam mohlo v tom čase tak vyzerať. Každopádne teraz to tam je super 

Na záver pridávam jednu foto z rozlúčkovej akcie. Lúčili sa s detičkami, ktoré išli do škôlky (pri príležitosti odchodu dostali milé pozornosti, ktoré dcére pripomínajú pekný pobyt v týchto jasliach).

pinko
1. jan 2017

Ahojte. Moja mala tam prave zacina chodit.. Samozrejme urevana,unavena,hladna...ale to som cakala. Myslim ze sa jej nik extra nevenoval,n9 aj to som cakala. Velmi neprijemne na mna posobilo,ked pre nu prisla sestricka a tahali z nej cigarety...to ma dorazilo.Pozitivne dojmy zatial nemam,este nemam velmi z coho. Ale beriem to tak, ze vsade na zaciatku bude tazko a vsade slubuju hory doly

anetah100
24. máj 2017

ahoj, možeš napísať, ako ste na tom teraz. My sme začali a v podstate mam divné pocity, viem, že na začiatku je to ťažké, ale skôr ma zaráža prístup. Sestrička, ktorú ma pridelenú, sa stále ponáhľa, ráno mi ju iba vytrhnú z ruky a o dve hodiny malá spí v kočíku a ona sa znova ponáhľa za ďalšími deťmi, ani mi nepovie čo robili, resp. ako sa malá správala. Mam dvoch známych čo tam dávajú deti a sú na 100% spokojní, tak dúfam, že sú to iba začiatky a všetko bude ok.

pinko
26. máj 2017

Ahoj. Odhlasili sme ju, nasla som ine jasle,hoci to nemam po cese ale nevadi.ako pises,nik mi ju teraz nevytrhne z ruk,pekne s nou mozem pockat kym sama nevojde dnu a nejde sa hrat, prist po nu mozem kedykolvek nik nesyci na mna ze si pridem pre vlastne dieta o 2h skor,mozem ju tam nechat len 4h,alebo 3, neprekaza im to, v Zofii sa to nedalo...nechceli vyjst v ustrety v nicom.....vidim velku zmenu, mala nie je urevana a unavena,nieje hladna ked ju vyzdvihujem, neplace ked pre nu pridem ale usmieva sa a dokonca obcas ju neviem odtrhnut od hrania...

katka_kroslakova
7. jún 2017

@pinko ahoj prosim kam chodite? Ja idem zajtrA pozriet zirafu ale uz mam jednu zlu skusrnpst z jasli

555sara
8. jún 2017

Milé mamičky ak hľadáte opatrovateľku k vašmú dieťatku vrelé odporúčam pani Adiku z Ružínova.Mala som tam dcéru 3 roky a starostlivosť je na jednotku.Ma kolektív malých detičiek do 3 rokov.Skúsenosti a referencie si overte osobne ,alebo na stránke zariadim.sk/andrea-aupair

pinko
23. jún 2017

@katka_kroslakova sme v Alfemaciku, obcas ma zaparenu ritku ale inac sme spokojni velmi