Kolik ma kojenec vypit?

ivetalopourova
1. srp 2007

🙂 holky poradte, mam holcicku 2 mes. Dokrmuji umele, Nutrilon. Mela by vyp?t 90 az 120 ml, ale ona stale vypije jen 60 ml. Vaz? 3740 g, ale porodni hmotnost byla jen 2930. Prib?ra, ale mela by uz vyp?t v?ce. Jake mate zkusenosti vy?

achina
16. říj 2009

Ahojte,tak pisu znovu, protoze uz zacinam byt bezradna. Precetla jsem celou diskusi a vydesila se, ze odbornici nedoporucuji vyssi davky nez jsou uvedene v tabulce. Muj maly napr. vcera vecer vypil 230 ml Nutrilonu, ja jsem zoufala, nechci mu toho davat tolik, ale on furt mava rukama, vyplazuje jazyk, pokud neni dojedeny, neusne. Prijde mi neustale hladovy, je to pro me vysilujici, hlidat alespon 3h intervaly. Vypada to, ze nejsme sami, kdo ma hlad prave po Nutrilonu ☹ Zacinam uvazovat o zmene mleka, ale nechce se mi do toho, Nutrilon nam jinak vyhovuje...

cestovatelkaandrea
16. říj 2009

130ml na jeden kg vahy dietatka denne
napr. 130ml *4.2kg = 546ml mliecka na den

niektory lekary udavaju vyssie mnozstvo ml na kilo vahy dietata za den napr 150
ja som pisala take mnozstvo ake pouzivaju u nas v poradni

zratajte si to kolko vam vypiju drobci za den a potom budete vediet ci vase miminka piju dost alebo nie 😉
nezalezi na tom ci vypije 120ml namiesto 180ml v jednej davke. dolezite je mnozstvo za cely den 🙂

cestovatelkaandrea
16. říj 2009

Sorry pisala som ako keby som gramatiku nepoznala. Hadam to pochopite aj napriek mojim chybam 😔

sunea
16. říj 2009

Achina, napísala som ti odpoveď (našu skúsenosť: hlad vs. UM) do témy "Umelé mlieka", kde si tiež písala.

ojo
16. říj 2009

tak Tomášek vypije co vím, tak okolo 300ml UM (někdy méně) + co ještě nakojím...takže nemám představu, jestli má dost nebo ne...je spokojený, nikdy moc nepláče, jen když nemůže zabrat...

kojím v 5h ráno, 8h, 10:30h, 13h po zelenince a pak v 16h UM a 19h UM a 22h kojo, teď poslední dobou ráno pije i z prsa krátce, vždy se odtrhne a chechtá se na mě a pak už se ani nechce chytit...tak se bojím, jestli vypije dost... 😕

my měli ve 3. měsících ňák 5400g, pak po 14 dnech 5700g - v srpnu a od tý doby nic nepřibral ☹ mám málo mlíka, tak jsem minulý týden musela najet na UM a kojo z obou, zatím jsme nahradili jen 2 koja a uvidíme, jak bude teď přibírat 🙂

e.vicca
16. říj 2009

Achina a je to určitě hlad? Já jsem s Martínkem taky hodně bojovala s papáním. jsme na UM od třetího týdne a začátky byly šílené. taky jsem měla pocit, že chce papat pořád. Jenže až později jsem zjistila, že ne vždycky křičel hlady ☹ dávky jsem samozřejmě nedodržovala ani přesně tříhodinové intervaly, ale i tak jsem se to snažila držet v racionálních hodnotách. Takže jsem si spočítala kolik má spapat podle váhy a věděla jsem že když to za den přepískneme třeba o 100 nebo 150 ml tak to nebude žádná trága. Snažila jsem se ale aspoň dodržet interval 2 a půl hodiny a to nám taky většinou vycházelo.
Zkoušela jsi mu dávat čajík nebo převařenou vodu? u nás to nezabíralo ale na některá mimi to platí...
Osobně si myslím že 230 ml na tak malé miminko je dost, ale pokud máš pocit, že má opravdu takový hlad, tak mu popřej, ať je mimísek spokojený a hlavně si nedělej starosti. Každé miminko je jiné a nemůžeš ho dát do tabulek. Říká to i moje doktorka a i já vím, že mi Martínek vždycky pil na dávku více než bylo určené na jeho věk tabulkami a upravilo se to až teď kolem 4 měsíce, kdy se mi konečně stává, že mu udělám dávku 165ml a on mi třeba 20 ml nechá a pořád papá 7x denně, i když by měl podle chytrolínů z nutricie papat jen 5x. ale přece ho nenechám hlady, ne? Důležité je spokojené mimi. Tak hlavu vzůru a uvidíš, bude lépe 😉

berenika39
16. říj 2009

mamči, moje švagrová má šestitýdenní slečnu,je na UM, a praktikuje to tak, že prostě udělá mlíčko, a kdykoliv malá zapláče, dostane napít, takže jednu lahvičku pije na několikrát a další lahvičky se připravují podle potřeby....pije průběžně celý den a v noci taky.....marná moje snaha opatrně jí naznačit, že by mimčo na UM mělo pít v jakýchsi intervalech, aby stihlo mlíčko strávit, že pro určitý věk jsou přibližné dávky UM, že mlíčko není čaj, ale jídlo....

Určitě není třeba se bezezbytku držet návodu na krabici s mlíčkem, ale odpovídající je spočítat si podle váhy (už to tu někdo psal) denní objem mlíčka a rozdělit ho do dávek po x hodinách. Trávení opravdu zabere nějaký čas. Jasně že když má hlad, není potřeba čekat na minutu a ubírat mu dávky.

Švagrová už dostala vynadáno v poradně, že malou přecpává, přibírá týdně kolem 300g, a to je dost.

sunea
17. říj 2009

Bernika, ked mal moj maly rastovy spurt (cca od 6.-8. tyzdna), mali sme vahovy prirastok 800 g za 2 tyzdne... a to ciastocne kojim ciastocne sme na UM (pomer MM: UM asi 1:1)...Doktorka vravela, ze je to vela, ale ze niektore deti tak rychlo rastu napr. do polroka a potom je stagnacia. My sme s manzelom mali, aj ako mimina sme boli mali, takze nas synacik si rastie ako chce, genetika negenetika 🙂 Dalsi mesiac od toho velkeho vahoveho prirastku sa to uz stabilizovalo (nieco vyse kilecka za mesiac). Pokial z toho babatko tvojej svagrinej nema traviace problemy, tak asi to netreba moc riesit. My sme mali od zaciatku prevahu UM, az okolo druheho mesiaca som sa viac rozkojila, a v tych zaciatkoch kakal syn aj raz za 3 dni (ale potom to bola davka az po lopatky 🙂, teraz pri vacsom prisune MM kaka paradoxne aj 4-5x denne.
Este poznamka k nahradzaniu UM vodickou a cajikom: z nasich skusenosti je to na dve veci (na figu a nanic), syn sa mi z caju vzdy kvalitne dovracal - davala som mu trochu caju, ked boli take horucavy nad 30 stupnov, a bud sa dovracal hned, alebo napr. po hodine.

lucenek
17. říj 2009

optimum tekutin pro prcka na 24hodin je 60-80ml tekutiny na kilogram váhy, tož počítejte

berenika39
17. říj 2009

lucenek, ahoj, určitě? J8 ti věřím každé slovo, čtu tě 😉 😉 , vím že jsi z oboru medicína 😉 😉 , ale to by bylo jen asi 300 ml mlíčka pro 4 kilové dítě. Nemyslela jsi tekutiny u větších dětí, které už mají příkrmy?

Můžu se plést, ale aby to někoho nezmátlo. Fakt žiju v tom, že je to cca 130-150ml mléka na kg.

Pokud jsem mimo, omluva 😉 😉

lucenek
17. říj 2009

ber...zítra mám noční optám se kapacit 😀
ale přijde mi osobně že 130-150ml tekutin na kilo je drsné....ale písnu jo?

berenika39
17. říj 2009

😉 😉 , jasně.

Na čistě mléčnou stravu cca do 5 měsíce se mi to zdá ok, pokud už by se váha vyšplhala tak, že by to bylo přes litr mlíčka na den, může se začít s příkrmem. Dejme tomu, že 5ti měsíční prcek váží 6 kilo, to je 900ml mlíčka za den, to je při šesti papáních za den 150ml na dávku, to mi přijde celkem normální.
(jééé, hlavně at se na mě hned někdo nevrhá že 5ti měsíční dítě má mín nebo víc kilo, že jí jen 5x nebo zas 7x za den, já to napsala jen jako příklad 😉 😉 😉

Mluví se tu doufám o UM?

e.vicca
17. říj 2009

Holky já mám pocit, že s těma tekutinama už se to řešilo v jiné diskuzi a udává se pro optimální hydrataci miminka na UM 120-150ml na kg váhy dítěte. Já jsem se tím teda řídila od začátku a protože byl Martínek vždycky jedlík, tak jsem to počítala z té horní hranice tj. 150ml. a pokud už se přikrmuje, tak to pak nevím, ale kdybyste to některá věděla, ráda se poučím, protože přikrmování nás čeká zhruba už za měsíc 😉

sunea
17. říj 2009

Na 100% je to 150-180 ml mliečka na kg na deň, máme to tak napísané aj v prepúšťacej správe z porodnice. Keď si vezmeš 4 kg bábo, tzn. 600-720 ml na deň, pričom papá dajmetomu 8x denne - takže na každé kŕmenie je to malá dávka, ale za 24 hodín sa to nazbiera 😵 Je jedno, či sa jedná o MM alebo UM, akurát u MM to ťažko odmeriaš (váženie pred a po kŕmení nie je úplne presné, náš "aktivista" sa na váhe v kuse mlel, takže niekedy sme navážili po kojení menej ako pred ním 😅 ). Ale - aj my dospelí máme každý deň iný hlad, ray vačší, ray menší, takže je to orientačné počítanie a pomože hlavne pri dokrmovaní UM.

achina
17. říj 2009

Holky, diky moc za rady. Cajik ani prevarenou vodu jsem zatim nezkousela. Obcas teda ten Nutrilon jakoby vic zredim, ze ma vice vody. Je teda pravda, ze pokud spocitam, kolik vypije za cely den, tak skoro nikdy tu hranici nepresahne. Ale je to i tim, ze se pres den snazim ho tak nejak zabavit nebo ho hodim do kocarku a venku uvozim. Jenze vecer je to tezke.

Sunea, mam to presne, jak jsi psala ty. Maly vypije treba 120ml, pak si vzpomene, ze chce dokrmit a za hodku zase. Takze ja ze zacatku delala podle tabulek 4 odmerky a pak po jedne odmerce pridelavala, az na 200ml, to byla hruza, byla jsem hrozne vynervovana. Ted uz proste udelam vic a pockam, co vypije. Pokud nebude presahovat ty denni davky, tak to asi nebudu resit. Hlavne, ze ji, horsi, kdyby to plival 🙂 I tak se ale tesim, jestli se to nejak upravi...Diky.

lucenek
19. říj 2009

Tož jsem se ptalal kapacit:
kojenec bez příkrmu:120-140ml jedna dávka (počet dávek 7-10x denně)
kojenec s příkrmy: 90-140ml jenda dávka (počet mléčné dávky 3x denně)
batole převážně na tuhé stravě: 60-80ml/kg tělesné váhy (takže čistě jen tekutiny plus polívka a jedna či dvě mléčné dávky)

sunea
19. říj 2009

Achina, dnes sme boli na kontrole u dr. a za posledny mesiac syn pribral len necelych 700 g, takze urcite sa to vyrovna aj vam, neboj. Ja som tiez byvala na nervy, ked som stale dorabala mliecko, ale tie deturence proste vedia, kolko potrebuju (napr. raz, ked sa nechcel prisat, som si odsavala a manzel mu to daval flaskou, vypil 180 ml mojho odsateho, potom sa este musel "dotlacit" 20 ml UM a za hodinu ze: uaaaaa, ja som hladny, mama 😀 ).

berenika39
19. říj 2009

lucenek, dobrá práce, aspoň v tom máme jasno 😉 😉 , dík

dagina
19. říj 2009

Lucenek, a když to nevypije, tak co se stane??? Malá bude 10m, vypije tak 150ml denně, kojím tak 4x, momentálně tedy i častěji, bo mi skrz zuby odmítá jíst tuhou stravu a mléčné výrobky do ní též nedostanu ☹ , ani kaši...

Jedna známá mi zarytě tvrdila, že batole má vypít 150ml na kg své váhy, jsem si hned říkala že to je blbost

lucenek
19. říj 2009

dag, to je přechodné ta nechuť, kvůli zoubků, ono mimčo samo ví kolik a kdy má dost
no na ty kila se to pak nedá brát pak vyjdou hausnumera, ono každý dr. tu hranici má jinde....a spoléhalal bych se na mat. instinkt 😉

adka12
19. říj 2009

moja Alex má vo štvrtok 4 mesiace a za deň vypije cca 800-900ml a váži 6400gr.
na jedno papanie tých 130 vačšinou, ale niekedy je to 100, niekedy aj 150ml, hlavne ráno ked sa zobudí a celú noc nepapá, lebo ona spinkáva tých 10 hodín v kuse

achina
19. říj 2009

Sunea, jak kdybych videla sebe. Posledni vecery travim tak, ze krmime, rihame, kakame, krmime, blinkame, prevlikame 😝 Dnes Danicek vypil po kojeni v 19h 240ml Nutrilonu (!), ve 21 po kojeni 70 ml a stale sermoval rukama a mel hlad. Tak jsem mu jeste 70 ml pridelala a pak se poblinkal. Ted mi tady place, nechce spat, jenze ja uz ho krmit nechci. Je to hrozne a ja se modlim, at se to brzy srovna.
A stejne jako v Tvem pripade, i kdybych mu odsala pul litru MM, tak bude mit za chvili hlad..

Lucenek, takze opravdu neni ten cca litr za den moc? Tak to jsem docela rada, mam strach, abych ho neprecpavala...

cestovatelkaandrea
20. říj 2009

baby ta informacia 130ml-150ml mliecka na kg vahy dietata za den plati len pre cisto kojene alebo krmene UM. ak babatko vypije viac ako liter mliecka a je stale hladne je na case zacat s prikrmom. to byva vacsinou okolo 5-6 mesiaca.
potom ta davka mlieka ide dole ked uz dieta papa prikrm o mnozstvo prikrmu.

dagina, mozno je to len docasne v tvojom pripade, take 10mesacne deti piju okolo 400ml mlieka za den. babatka po roku cca 300ml za den. do toho sa rataju aj mliecne prikrmy. Ak ti tvrdila tvoja znama taku info pri devatmesacnom babatku tak bola trocha mimo. Samozrejme ze s tym mlieckom to moze byt rozne. Niektore deti ho jednoducho nechcu.

sunea
20. říj 2009

Achina, my tak travime vacsinu dni, nielen vecery. Nakojit, chvilu klud, potom nervicky, tak pokracujeme UM, lebo prisat sa uz nechce, ak chce UM, tak je to fajn (niekedy nechce), odgrgnut (niekedy tak tretinu hned "vyhodi"), pokracovat v krmeni, blink, odgrgnut, prezliect, blink, prezliect, blink, kako, prezliect, dokrmit 😀 perpetuum mobile hadr.

monica271
20. říj 2009

Ahoj baby, tak mi odlahlo vidim ze nie som sama zufala z mojho papáča 🙂 moja dcera ma skoro 3 tyzdne a vypije niekedy 60 niekedy 90ml a niekedy aj 120 musim dat na jedno papanie stane sa ze nieco vyjde bokom ale vacsinou nie tiez som bola zufala nechcela som jej dat pretoze sa mi to zda byt vela navyse neni to voooobec podla davok ako to je napisane na Nutrilonu ale ked jej nedam tak nie place ale reve od hladu pcha si pasťa do ust a musim dat inak je koniec sveta ....dufam ze robim dobre a zmeni sa to a ustalime sa na nejakej hodnote inak nevim 😒

babulka123
20. říj 2009

ahojte, my sme na nutrilone a dcera ma 3 mesiace {teda skoro 3.11 bude mat}
ked beriem pocet krmeni aj za den aj za noc je to dohromady 6x, cca okolo 8 ked vstane potom okolo pol11, pol 3, pol 6, pol 8 a okolo 5 rano.

zakazdym jej spravim 120 mil. cize 133 podla tabulky na nutrilone. obcas blaci ze by si este asi dala ale to jej dam dudlik a ona prestane. aj tak prekracuje tabulky 150ml na kg vahy, a nebudem jej viac davat . zatial

ono deticky nemaju vyvinute stop uz mam dost.. takze mozete do nich liat kolko chcete..

katy2
20. říj 2009

babulka, nasa ma stop vyvinute az moc dobre... ked sa zatne a uz nechce, mozeme robit co chcem a viac do nej nedostanem.... my vobec nesplname tu normu 150 na kg vahy.... uz ma vyse 7 kg a vypije priemerne 600-650ml denne....

sunea
20. říj 2009

Monica a ostatne baby, co mate pochybnosti, ci deticky neprekrmujete: raz do tyzdna deticky odvazte vzdy na rovnakej vahe (bud zajdite ku dr. len na vazenie, alebo vaha sa da pozicat aj v roznych pobockach laktacnej ligy) a uvidite, ako vam priberaju. Mozu papat vela a priberu normalne, pretoze maju rastovy spurt, ale mozu papat aj malo (katy2) a staci im to.
S Babulkou123 by som trochu polemizovala - je fakt, ze deti z flasky piju niekedy o nieco viac, ako mozno potrebuju, ale netvrdila by som to pausalne. Z nasich skusenosti - ked nas krpanik uz nechce, tak neotvori zobacik, aj keby som sa na hlavu postavila, cumel na flaske vytlaci jazykom a vyrazne protestuje. Ked niekedy vyvadza po jedle a nie som si ista, ci je to od hladu, skusim mu malickom podrazdit na hornom podnebi saci bod - ak zacne sat, treba mliecka dorobit, ak place dalej, problem je niekde inde (vacsinou unava).

sunea
20. říj 2009

Pri vazeni tiez treba brat do uvahy aj vek maleho (moze ist o rastovy spurt). Ako som uz pisala, nas maly mal v 3. mesiaci prirastok 800 g za dva tyzdne (vtedy som mala pocit, ze cely den travime len kojenim a pripravou Beby, casto bol hladny uz po hodine), za posledny mesiac je to len necelych 700 g. Ja som to papanie strasne riesila (este som sa toho celkom nezbavila, mavam skoro kazdu noc sny, ze niekde musim ist, nestiham sa vratit a ze viem, ze maly uz je urcie hladny 😵 ), a akurat to pridava nam, maminam, stresy. Treba vydrzat a snazit sa to riesit s usmevom.

katy2
20. říj 2009

sunea, moja mala robi presne to. vytlaci flasku jazykom a viac do nej jednoducho nedostanem... 😉