Umelé oplodnenie na Slovensku nebude preplácané. Nesúhlasím

kveta
8. júl 2010

Budúci minister zdravotníctva chce presadiť ukončenie preplácania umelých oplodnení. Tento návrh údajne súvisí s filozofiou, že za neplodnosť si neplodné páry môžu sami a preto si majú liečbu aj sami zaplatiť.

Ukončenie preplácania umelých oplodnení znamená, že veľmi veľa párov si nebude môcť dovoliť umelé oplodnenia a sú odsúdení na beznádej bezdetnosti.

S navrhovaným ukončením pomoci párom, ktoré svojou neplodnosťou trpia spoločensky, biologicky, intímne a psychicky nesúhlasím.

Odôvodnenie:

Existujú diagnózy neplodnosti s neznámou príčinou vzniku alebo vznikli vďaka vrodeným poruchám, úrazom alebo infekčným ochoreniam v detskom veku. V týchto prípadoch je cynické tvrdiť, že si za neplodnosť môžu páry sami.

Neplodnosť je podľa WHO choroba. Ľudia trpiaci neplodnosťou majú mať rovnaké právo na liečbu ako iní pacienti. Nik nemá právo stigmatizovať ľudí trpiacich neplodnosťou tvrdením, že si za neplodnosť môžu sami. Len malá časť z nich si neplodnosť spôsobila sama... Veľká časť z nich sú ľudia dlhodobo žijúci zdravým životným štýlom, starajúci sa aj preventívne o svoj zdravotný stav...

Ekonomické odôvodnenie: jedno umelé oplodnenie môže stáť od pár stoviek EUR až po 3 300 EUR. Pravdepodobnosť úspešnosti je síce menej ako 50 percent. Ale ak sa zadarí, prinesie nový, takto vzniknutý daňovník štátu na daniach niekoľko miliónov. Takže z dlhodobého hľadiska je pre štát finančne výhodné prispievať na reprodukciu nových daňovníkov a platiteľov do dôchodkového systému aj keby bolo úspešné len každé 25.umelé oplodnenie /Za predpokladu, že daňovník za svoj život vyprodukuje na daniach a pridanej hodnote viac ako 83 000 EUR/.

Navrhujem začať šetriť napríklad nepreplácaním liečby pridružených ochorení u ťažkých fajčiarov a alkoholikov pri zachovaní ich práva na liečbu závislosti, ktorí si svoje ochorenia naozaj zapríčinili svojím nezdravým životným štýlom v dospelosti.

afrika
8. júl 2010

kveta to vážne???????veď to je otras. s tím posledným odstavcom máš úplnú pravdu.

latvia
8. júl 2010

ako je to v inych krajinach? 😕

beruska2x
8. júl 2010

tak to je mazec 😲 v CR ZATIM plati 3 pokusy z VZP a pak uz 70.000,- za zakrok 😅

latvia
8. júl 2010

pokial sa to preplaca aj v inych statoch EU tak tento zakon ci nariadenie ci co to bude urcite neprejde....

kveta
autor
8. júl 2010

Napadlo ma: tehotenstvo a pôrod nie je choroba a žena /až na extrémne prípady/ si za tehotenstvo môže sama... Prečo ho vlastne máme preplácať?? 😀

beruska2x
8. júl 2010

jako ja s prispivanim ve zdravotnictvi souhlasim, taky chapu ze tech umelych. oplodneni muzou hradit par a ne donekonecne... to by sel nekdo treba 20x a proste byto neutahl ten system financne ale tohle uz je moc 😖 😠

to je fakt sprostota jako by kardiak nemel narok na transplantaci srce pac si ho opotreboval sam 😅 to uz je skoro hyenismus a myslim ze to nema sanci projit, je to nemoralni a u EU soudu by to urco neproslo a soudy a odskodneni by pak Sk prisli jeste draz...

afrika
8. júl 2010

tri pokusy sú málo. malo by ich byť aspoň 5 a do veku cca 42 rokov. tri je proste málo. ale aspoň niečo 😵

kvakuska
8. júl 2010

to je teda síla, jestli tohle projde, tak lituju všechny slovenské páry, které jsou odkázané na umělko 😒
... já se na celou věc dívám zase ještě úplně jinak, štve mě, že tři pokusy umělka jsou počítané na ženu, i když třeba problém není v ní, ale v jejím muži ... myslím, že muži by měli mít své hrazené pokusy, prostě rovnoprávnost ... dnes je dokázané, že u neplodných párů 40% je vina ženy, 40 % muže, ne jako dříve, když se automaticky bralo, že neplodná je žena ... když to vezmu do extrému, tak takový muž se špatným spermio může vyzkoušet tři placené pokusy s jednou partnerkou a když to nepůjde tak může jít o dům dál a dát si další tři pokusy třeba s druhou a třeba i se třetí, a to se mi fakt nelíbí 😖

afrika
8. júl 2010

kvakuska 🙂

maahuliena
8. júl 2010

No tak to by bola fakt sila, keby to spravili!!! Je to fakt úbohé... že si môžme za to sami...... jaj, toto ma tak vytáča!! Mali by vedieť, že my všetky ženy, či páry, ktoré máme s týmto problém.. sa snažíme predtým než ideme na IVF sa aj liečiť....! Vidno že oni nevedia o čom to celé je... a aj to, že 3 preplacané IVF su malo... Je to na zaplakanie... ja verím, že k tomu nedôjde... 😉

nikush
8. júl 2010

no tak toto je vrchol!!!!!!!!!!!!! ta na vsetky hovadiny maju a preplacaju a dotuju a ja neviem co vsetko, ale tot nie? a kto si zato moze sam? to je ale blb 😠

mircalla
8. júl 2010

dufam, ze to je len daka kacica
tvrdit, ze si za to mozu pary sami, moze len uplny medicinsky dilentant....ale si moze clovek sam ze endometriozu, hormonalne problemy, zly spermigram ci napriklad aj nepriechodnost vajcovodov? (v mojom pripade vznikol problem po jednej gynekologickej operacii vrodenej dermoidnej cysty, nakolko vznikli zrasty, nechytila som chlamydie ani nic podobne, a keby aj, tak urcite sa tym nik nenakazi vedome a ani kondom na ne nepomaha).
z 5 pokusov som si 4 podctivo zacvakala v cechach, hoci som mala narok na 3 (treba zdoraznit ciastocne) preplacane poistovnou, ale s tymto sa neda suhlasit.
suhlasim s poslednym odstavcom....ustevne liecenie drogovo zavisleho ci alkoholika trva minimalne 10 tyzdnov a stoji tisice euro, urcite viac ako IVF.....ti si za to nemozu sami? nehovoriac o som, ze su tam casto ani nie dobrovolne, po navrate opat zacnu slopat a drogovat a maju x recidiv....cest vynimkam

mircalla
8. júl 2010

aha...prave pozeram, ze novym ministrom ma byt typek z KDH.....takze sa niet comu divit, kedze KDH je tvrdo proti IVF...akurat ze tie dovody maju pomylene a nechcu to kvoli dacomu uplne inemu ako tvrdia

boise
8. júl 2010

...pokial si neprecitam vyjadrenie samotneho ministra, neverim tejto kacici...nikde na nete som take vyjadrenie nenasla...povedal to pri pive niekomu? 🙄 🙄 🙄 naco je dobre taketo sirenie pravdepodobne poplasnej spravy? 🙄

boise
8. júl 2010

a keby to hned bola pravda, nema sancu s tym uspiet v parlamente....

bbtina
8. júl 2010

Tak ho odvolajme, vzbúrme sa 🙂 Veď už čože je to za blbosť, to už by chceli hádam človeku naordinovať, aby mal chrípku dva krát do roka, angínu raz, lyžovať tiež nechodte, elbo nohu si môžete zlomiť len 1xza ddva roky. Sú trápni. Veď už teraz je to dosť obmedzené a paltíme si za to sami nemalé peniažky. No, môj otec by zhodnotil, starý dobrý komunizmus, keď bolo všetko hradené štátom....Rozhodne som proti tomu, aby sa zakázalo preplácať umelé oplodnenie

tanitta
8. júl 2010

ahojky.. 😕
podla mna toto nemoze prejst...uz to tu raz bolo...velke halo okolo toho...inde vo svete dokoca preplacaju 5x takze je mozne ze sa to bude uberat este lespim smerom 😉 ..... to ze to niekto chce neznamena ze to prejde... 😉 ...

latvia
8. júl 2010

zaujimave je vyhlasenie:

Zdravotné poisťovne tieto kroky vítajú: „Ide o osvedčený systém zdravotného poistenia, ktorý sa uplatňuje aj v iných európskych krajinách," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová.

tak som zvedava, podla ktorych europskych krajin sa ideme opicit 😕
vie niekto kde si taketo ukony preplacaju ludia na vlastne naklady? 😅

boise
8. júl 2010

jedna sa o tuto vetu?: Uhliarik hovorí, že ak si človek svojím správaním spôsobí ochorenie, mal by si za to zaplatiť navyše. U žien môže ísť o mikrochirurgické zákroky pri zápaloch vajcovodov, ale aj o umelé oplodnenie, ktoré dnes poisťovňa hradí...

Ak si clovek svojim spravanim sposobi ochorenie....Toto mu nikdy neprejde, lebo neplodnost sa neda oznacit za nieco co si clovek sposobil sam...Ovsem pokial sa nejedna o niekoho kto spava pod mostom a dlhodobo ignoruje zapaly a preventivne prehliadky...Pokial niekto nechodi na preventivky a ignoruje svoj zdravotny stav, tak by sa s tym dalo suhlasit...

mircalla
8. júl 2010

po interupcii to predsa poistovna nepreplaca ani teraz.
a ako chcu prist na pricinu, ze preco su napriklad vacovody neprichodne?ci sedenie na schodoch alebo daco ine? to je okrem toho len jedna z pricin
neviem, ten clanok sa mi zda inak dost vseobecny a hlavne totolne diletantsky, zatial by som z toho paniku nerobila

boise
8. júl 2010

suhlasim s mircallou...clanok je len vycucom viet a je velmi vseobecny, nie je to navrh zakona....

amandamath
8. júl 2010

@mircalla ak by bol zaznam ze sa predtym dlhodobo uzivala antikoncepcia?

mircalla
8. júl 2010

tak co? antikoncepcia ma sposobovat neplodnost? moze sposobit zlenivenie vajecnikov, to je fakt. na to akosi vsak farmaceuticke firmy zabudaju upozornovat, tiez lekari, pretoze to je pre stat dobry biznis. ale je na kazdej zene, kedy sa rozhodne mat dieta a vysadit ju.
ta chceme zeny trestat za uzivanie antikoncepcie? osobne som ju uzivala pol roka.
z toho clanku sa toho neda moc vyvodzovat, jeho autor je zjavne pomyleny, niektore veci su tam totalne nepresne...poistovne neuhradzali 2 pokusy ale 3 (ciastocne), interupcia bola uz predtym vylucena (vtedy si za to zena moze sama) a ten nadpis so sedenim na studenych schodoch a tangacmi svedci o tom, ze o z medicinskeho hladiska nema autor o neplodnosti ani sajnu

priciny neplodnosti su opisane tu

http://www.spln.eu/neplodnost_vyskyt.php

skus sa zamysliet, ze za kolko z nich si moze par ako taky. bohuzial to moze byt dokonca j obycajny slepak

afrika
8. júl 2010

@amandamath ja som musela brať antiku 5 rokov zo zdrav. dôvodov, lebo si lekárka myslela, že je to správne. bohužiaľ iba ona si to myslela. ostatní lekári nie

nemko
8. júl 2010

pan minister asi nevie o com je zivot, az budeme mat vsetci jeho plat tak potom sa IVF nemusi preplacat !!! bohuzial vsetci nie sme na tom ako jeho kolega plodic Boris Kolar 😠

mircalla
8. júl 2010

@amandamath zena neberie antikoncepciu z dovodu, ze nechce byt nikdy tehotna, ale ze nechce momentalne byt tehotna
hadam predsa nemozeme zeny trestat ze branie antikoncepcie. ono ak narazas na vek, tak toto je v doterajsom zakone osetrene, preplaca sa to do urciteho veku. nemusime polemizovat o tom, ze nezijeme v najbohatsom state, mnohi musia s dietatom pockat, kym mu nevytvoria ake take podmienky (je to podla mna zodpovednejsie ako robenie deti jedno za druhym a potom sa o ne nestaraju), tento stat absolutne financne nepodporuje rodiny ci matky, ako by si zasluzili atd atd
a je uplne bez debaty, ze tych pricin je x a casto to aj dost trva, kym sa pricina odhali.

amandamath
8. júl 2010

@mircalla to bola otazka z pohladu diablovho advokata. Nepolodnost sposobena zivotnym stylom, cize ak branim otehotneniu napr 20 rokov antikoncepciu a potom chcem, aby sa mi v 35+ preplacalo IVF xkrat, to sa mi nezda v poriadku. Samozrejme vrodene problemy resp vzniknute po prekonani inych ochoreni su samostatna kapitola.

afrika
8. júl 2010

@amandamath ty asi s mužom nemáš zdravotné problémy brániace otehotneniu keď máš takéto názory, že? 😕

afrika
8. júl 2010

veľa žien pred užívaním antikoncepcie nemá ani tušenia, že raz keď bude pripravená mať dieťa bude mať zdravotné problémy ona alebo jej manžel. s tím neráta nikto. ani mne to nikto nepovedal. povedali, že to bude dlhšie trvať ale to bolo všetko.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre