Mám 21 rokov, študujem a chcem dieťa

akvelka
14. jún 2011

Mám 21 rokov a už túžim po dieťatku.Stále študujem na VŠ, ale som presvedčená, že by som to zvládla. Myslíte si, že na dnešnú dobu je to "vymoženosť" mať dieťatko keď sú mladí rodičia?

monuska342
14. jún 2011

@akvelka ja si nemyslim ze je to vymozenost mi sme tiez mlady a zvladame vsetko v pohode a byvame sami ale ked chodis na vs tak to bude tazsie starat sa o dietatko je dost narocne 😉

akvelka
autor
14. jún 2011

viem si to predstavit...mam kamosky, dokonca aj spoluziacky co to zvladaju..moje studiu nie je az take narocne a stresujuce...kedze mam posledny rok k dokonceniu pred sebou...viac ako polovicu z neho by som bola tehotna (samozrejme ak by sa podarilo). S priatelom sme spolu uz vyse 4 rokov, a aj on je nachylny na to, aby sme mali babo. Moja tuzba je coraz vacsia. Zacali tykat :D
monuska342 ty si v kolkych rokoch mala malicke?

akvelka
autor
14. jún 2011

@monuska342 viem si to predstavit...mam kamosky, dokonca aj spoluziacky co to zvladaju..moje studiu nie je az take narocne a stresujuce...kedze mam posledny rok k dokonceniu pred sebou...viac ako polovicu z neho by som bola tehotna (samozrejme ak by sa podarilo). S priatelom sme spolu uz vyse 4 rokov, a aj on je nachylny na to, aby sme mali babo. Moja tuzba je coraz vacsia. Zacali tykat :D
monuska342 ty si v kolkych rokoch mala malicke?

bosoriak
14. jún 2011

@akvelka Este by som na tvojom mieste pockala, nemas sa kam ponahlat. Radsej dokonci skolu a potom sa budes moct dietatu venovat na 100%. Osobne si neviem predstavit po porode riesit nejake skusky a pod. Viem, ze to ide, obdivujem kazdu, ktora to zvladne. Ale podla mna kym to nemusis riesit, tak pockaj.
S vekom ani s vymozenostou to nema nic spolocne, proste len cisto racionalne rozmyslanie. Co ak budes na rizikovom, ak budes mat uplakane dieta, co ak budete mat nejake komplikacie pri porode a budes musiet ostat v porodnici dlho... nehovoriac o tych prebdetych nociach, unave, vycerpaniu. V tomto stave sa ucit, dakujem pekne.

Drzim palce k spravnemu rozhodnutiu. 🙂

monuska342
14. jún 2011

@akvelka maly sa narodil ked som mala 19 chvalabohu som uz mala po skole 😉neviem si predstavit ze by som sa musela ucit do skoly s malinkym babenkom niekedy nespis aj celu noc a cez den sa mu musis tiez stale venovat a je dost tazke sustredit sa na ucenie...ale poznam to to tykanie hodin 😉aj mne tykali a este skor a svojho krpca hrozne lubim a za nic by som ho nevymenila ale prve mesiace boli o krk ale ak mas niekoho kto ty ho postrazi tak to mas super 😉musis sa rozhodnut...uz si niekedy strazila sama male babo? 🙂

akvelka
autor
14. jún 2011

strazila...zboznujem male deti a uz dlhe roky ich strazim, mala som na starost aj maleho 4mesacneho krpca na 4 dni...takze sa postarat urcite viem....mne hraju hlavne rolu financie :(

mishel33
14. jún 2011

@akvelka ahoj, ja mam tiez 21, teda za tyzden a s priatelom pracujeme v zahranici. sme spolu vyse dvoch rokov ale tiez uz tuzime po babatku, resp. sa nato citime. A ak sa nato vy citite, to je najdolezitejsie lebo vtedy je vlastne rodic pripraveny ak sa nato citi. My si pockame este dva mesiace alebo tri, zarobit este nejake peniazkya potom sa nato pustime. Takze sa nepozeraj na svoj vek ale ked citis,ze ti tykaju hodiny, vtedy je ten spravny cas 🙂

akvelka
autor
14. jún 2011

@bosoriak dakujem za nazor..urcite mas pravdu a plne si to uvedomujem 😉 ...nie je to ze ked si dievca zmysli kupit babiku, tak si ju kupi a ked ju omrzi tak ju odlozi...neviem co sa to so mnou v poslednej dobe deje, ale ta tuzba zacala byt riadne silna 😔 ...male deticky mam rada odjakziva, ale az posledne obdobie si uvedomujem ze chcem vlastne.

monuska342
14. jún 2011

@akvelka a mala si ho aj v noci?ak zvladnes skolu a stres s babetka a porodu tak je to natebe ja by som to asi nezvladla s peniazmi to nieje az take narocne ak nekupujes zbytocnosti 🙂 to viem z vlastnej skusenosti 🙂

akvelka
autor
14. jún 2011

@mishel33 ano...zacali tykat a velmi intenzivne 🙂 ja som studentka VS a uz mam len rok na dokoncenie, priatel pracuje..nebyvame spolu oficialne, ale v podstate sme spolu stale...ved to , ze financie su najvacsi problem :( bojim sa ze by sme dietatku nemohli dat vsetko co by sme chceli

mishel33
14. jún 2011

pokial studujes a otehotnies tak tam nebude ziadny nejak extra problem s peniazkami lebo skola za teba urcite odvadzxa poistenie alebo nejak tak to funguje. je vela mladych dievcat ako sme my, ci uz studuju alebo nie a vyslo im to. Vies ono je podstatne hlavne mysliet nato, aby sa nam podarilo otehotniet a aby to male a zaroven my sme boli zdrave. Ty to mas odomna trochu lepsie kedze si na Svk a platia sa ti tam odvody ale ja ked sa vratim na Slovensko a tehotna, nebudem mat asi na nic narok az po porode a to len ten rodicovsky prispevok ale s priatelom sme sa stym zmierili a pre nas je hlavne, aby nam to vyslo. Uvazovali se s priatelom,ze kedy by ste sa zacali snazit? my asi koncom augusta, kedze mi vtedy vychadza ovulka : )
A prosim ta, ak ta tu budu od toho odhovarat, tak sa nato vykasli, nema vyznam im protirecit, niektori ludia nevedia pochopit co je dobre a co zle. A ja som aj citala co mne osobne pisali, ze tehotenstvo medzi 20 az 25 rokom zivota je urcite zdravsi pre matku aj pre dieta ako neskor po 25 ci 30.
Takze sa tesim, ze sa chcete nato odhodlat a prajem Vam to aj s priatelom.
A nad svatbou ste este nepremyslali? 😝
@akvelka

lenkaa222
14. jún 2011

ahoojte...konečne som našla tému čo som potrebovala.. 🙂 aj do mna sa každý stará a hovorí mi, že som ešte mladá, že sme mali počkať a takto.. občas sa prichytím ako nad tým uvažujem... ale tiež som niekde čítala o tom tehotenstve ako píše aj mishel33

heln
14. jún 2011

@akvelka
@mishel33
písať v dvadsiatich rokoch, že vám tikajú hodinky mi príde srandovné 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja mám 32, mne tikajú hodinky....
ale dospelí sme od osemnástich, takže ste dosť "staré" na deti, aj naši rodičia a prarodičia neboli o veľa starší......
@akvelka reálne si zváž, koľko ešte budeš študovať, píšeš, že rok, zvládneš štátnice? ak budeš tehotná a bude Ti zle alebo budeš mať miminečko a nebude sa Ti chcieť učiť? reálne si zváž čo na to tvoj partner, aký je váš rozpočet, či máte kde bývať, či vám bude mať kto pomôcť......
zdá sa to, že máš dosť času......
ale nemusí to tak byť, ja som sa o dieťa začala snažiť v 27. rokoch a bol problém, pýtala som sa sama seba, že keby som sa snažila skôr, či by som tiež mala problém.....
a dieťa a štúdium - tak Ti poviem, zvládli to mnohé, zvládneš to aj Ty.....
ja študujem popri zamestnaní a teraz čakám bábo...... zvládnem to, jednoducho inú možnosť nepripúšťam......
takže reálne si to všetko zváž, vyriešte bývanie, začnite si šetriť a pripravovať sa na to a potom šup do toho.
😉 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

cicimon
14. jún 2011

@mishel33 ak sa nemylim... su tu ine odbornicky na temy odvody a pod @gapa - za studentov stat neplati odovdy ale len zdravotne poistenie, takze ak si studentka neplati DNP a pod, tak nebude mat materske a okrem rodicaku a pridavkov asi ine nedostane ... cize v tomto smere je asi jedno, ci je na SK alebo nie

akvelka
autor
14. jún 2011

no mi sme sa uz v podstate posnazili...bolo to take spontanne...bolo to 30.5., povedali sme si ze to nechame na nahodu....tak menzes mi uz meska, ale mam dost nepravidelny cyklus, takze to ani nepripisujem tomu, ze by som mohla byt z toho jedneho razu...odhovorit sa nenecham, aj ked som uz dostala rozne spravy na tuto temu 🙂 neviem ako si ostane mesiace budem pocitat ovulaciu, kledze cyklus je nepravidelny...asi iba merat teplotu, ci co som to citala....na svadbu mame taky nazor , ze ak sa teraz podari dietatko tak sa vezmeme teraz a len taku malinkatu svadbu a ak sa nepodari tak potom o rok..aspon tak sme sa rozpravali, ale uvidime co nam zivot prinesie...vy ste nad svadbou nerozmyslali?

akvelka
autor
14. jún 2011

@heln dakujem za nazor 🙂 a drzim palce nech je v praci, v studiu aj s babatkom vsetko v poriadku 🙂 ...nevedela som ako to nazvat-biologicke hodiny- ved tuzba po dietatku sa tak nazyva, nie? :D

heln
14. jún 2011

@akvelka ďakujem 🙂
áno, biologické hodiny, ale zvyknú to používať skôr staršie ženy, ktoré už nemajú veľa času na to aby mohli otehotnieť, preto mi to prišlo srandovné..... 😉
ale aj ja som túžila po bábätku už "taká" mladá, len som nemala partnera.....
tak aj ja želám, nech to dobre dopadne 🙂

akvelka
autor
14. jún 2011

@lenkaa222 uz sa snazite? a kolko mas rokov?

akvelka
autor
14. jún 2011

@heln dakujem 🙂

m.i.r.i
14. jún 2011

ahoj..ja som tiez sice ta zo stareho zeleza maminiek ale chapem tvoje pocity ak mas partnera a lubite sa a citis, ze je to pravy tatino pre tvoje dietatko...vtedy nas ovladaju hormony a je to tak asi nastavene, ze to tak ma byt..tak ja by som to tiez asi nenazvala biologickymi hodinami, ale je to prirodzena tuzba nas zien po babatku..ja ked som mala 21-22, bola som rok v Nemecku ako au-pair a starala som sa o 3 deti...2 rocne, 4 rocne a uplne novorodeniatko..malinky sa narodil mesiac po tom co som prisla a starala som sa o neho takmer rok...mamina ho doniesla domov hned v ten den ako rodila a dala mi ho do ruk a ja som nechapala co s tym malym stvorenim budem robit...po tych niekolkych mesiacoch mi tie deti boli ako vlastne a ten najmensi najviac...plakala som neskutocne ked som odchadzala, doteraz mam ten obraz pred ocami ako mi kyvali vsetky deti aj rodicia pri autobuse....postarala som sa o tie deti vyborne..naucila som sa neskutocne vela a lubila som ich skoro ako vlastne...chodila som s tou rodinou aj na dovolenky, tak som si ich ozaj uzila viac nez dost...vtedy som vedela, ze som pripravena na vlastne dieta...ale treba mysliet racionalne...ja som nemala este kde byvat, nemala som dokoncenu skolu, ziadnu prax, zavisla od rodicov, este ani len vodicak som nemala..a par eur zarobenych ako au-pair...z toho by som dietatko asi nevychovala...urcite bolo lepsie sa najprv zabezpecit a potom si naplanovat dietatko...je pravda, ze vsetko sa naplanovat neda a netvrdim, ze treba cakat tak dlho ako som cakala ja, je to kazdeho vec, len si myslim, ze treba trosicku tie hormony potlacit a velmi realne a racionalne sa zamysliet nad tym ci to dietatko privedies do takych podmienok ake chces..je pravda, ze zvladnut sa da vsetko, aj skola..ale nevies nikdy ake dietatko bude, ake budu problemy a spoliehat sa potom len na rodicovsky prispevok a rodicov, ze pomozu niekedy nestaci..aby ste si mladi nedovieli do partnerstva len velky stres a nervozitu a mozno by stacilo len par rockov pockat kym si to date vsetko dokopy 🙂 je to len taka rada od "starsej" maminky....urcite sa ti bude lepsie travit cas na materskej s drobcekom ked uz nebudes musiet studovat a budes mat aj trebars matersku vdaka tomu, ze si nieco aj odrobila a ver mi, tie penieazky sa zidu ako sol...ale samozrejme je to len na tebe ako sa rozhodnes a nik ta nema pravo odhovarat ani ta ponizovat alebo co...drzim palce

li_la
14. jún 2011

Keď som otehotnela, mala som 19. Keď sa mi narodilo bábo, bola som v podstate čerstvá 20-tka. 🙂 Náš ocko mal vtedy 23. Dieťatko sme chceli a plánovali. 🙂 A tiež obaja ešte len študujeme na VŠ. Podarilo sa nám osamostatniť a zatiaľ všetko stíhame a zvládame. 🙂 A za takú vymoženosť to nepovažujem. Podľa mňa vždy lepšie mať bábo skôr, ako neskôr...

nelynka18
14. jún 2011

ahoj,tak ja mam 23 a maly ma 4 roky a nelutujeme,ze ho mame a cakame uz aj druhe 😉 vo veku by ani tak problem nebol....my tiez byvame samy a prerabame si domcek a financne sme tiez zabezpeceny,v tom problem nevidim....skor si to rozmysli kvoli tej skole...nebudes mat cas na male,budes unavena a mozno aj v strese 😒 urcite to vela maminiek zvladne ale neuziju si svoje babetka na 100% ....tak si to rozmysli,pretoze to urcite nebude prechadzka ruzovou zahradou 😉

lenkaa222
14. jún 2011

@akvelka noo už v septembri budeme mať bábo 🙂 aa mám 21

lenkaa222
14. jún 2011

@akvelka aa tiež študujem prvým rokom na vysokej a v pohode sa mi dal ukončiť semester... tehotná som od decembra... občas mi bývalo zle, ale to zvládneš aj v škole, neni to až také hrozne..a na skušky som sa teraz v pohode učila..a v septembri ked sa drobec narodí si dávam individuálne študium..myslím, že sa to na väčšine výšiek da tak robiť...budem chodiť asi iba na skušky, občas do školy.. zatial maleho bud necham pri chlapovi ak nebude v robote..alebo sa nejak dohodnem s maminou..ak ti bude mať kto drobca postrážiť aspon na dve hodinky tak to zvládaš... aa bývame u svokra, býva tam aj jeho druhý syn..ale zatial všetko v pohode...začínam si už zvykať... aj ked sa najviac hambím svokra...aa financie zatial nejak neriešimee..ale hadam nam to bude vychádzať

sante81
14. jún 2011

@akvelka nepochybujem že by si zvládla starostlivosť o dieťa, krmiť, prebalovať, vstavať v noci, vychovu a všetko čo k tomu patrí, ale druhá stránka mince je aj tá, či priatel zabezpečí pre teba a aj dieťa všetko potrebné aby ste sa mali dobre. Ja mám 30 rokov a dieťa som chcela veľmi, ale u mna na prvom mieste bol byt, aby sme mali vlastnu strechu nad hlavou a aby malému nič nechybalo. Pretože z rodičovského prispevku platiť nájom, hypotéku a t d Tak to je silné kaffe. Toto je môj názor, možno nesuhlasiš teraz, ale za 5 - 6 rokov áno.

atreyu
15. jún 2011

@akvelka ja mám 22...pol roka sme svoji...bábo by sme veľmi chceli len to u nás bude trošku zložitejšie ☹ ak sa na to cítitie naozaj OBAJA a máte aké tak predpoklady sa uživiť ja naozaj nevidím problém 🙂 držím pršteky 😝

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre