Môže lekár vypísať OČR žene, ktorá je na rodičovskej?

angie777
21. sep 2010

Dostala sa mi takáto informácia,ale zda sa mi to nelogické.Je taká moznosť,ze ked je zena na MD alebo RP,a ochorie dieťa,lekárka vypise OĆR - ošetrovanie člena rodiny a okrem materskej vyplati soc.poistovna aj tu OČR-ku?

beruska.zuzanka
21. sep 2010

nie

cicimotinka
21. sep 2010

Nemôžeš Ty poberať obe dávky. Ak by si bola chorá (neschopná sa starať o dieťa) OČR si môže na dieťa uplatniť manžel. (Nie je podmienka choré dieťa, ale choroba osoby starajúcej sa o dieťa) My sme to mali tak, keď som skončila s nohou v sadre. Ja som dostávala rodičovský príspevok ( nie je treba ísť na PN - je to platené cca rovnako) a na malého mal očr manžel, nakoľko som sa oňho nemohla dostatočne starať ja. To mu prišlo šekom zo sociálnej poisťovne.

gabika7706
21. sep 2010

ja som na rodicovskej dovolenke s Martinom a na OCR s Katkou, ziaden problem v tom v poistovni nevideli. Ale je rozdiel materska dovolenka a rodicovska dovolenka, pocas materskej nevyplatia dve davky...

modra1
21. sep 2010

Ale môže ju vypísať pre otca dieťaťa.

evkacka
23. sep 2010

ahoj určite ano 🙂 ja som na materskej a šla som na týžden do nemocnice a manžel bol doma s malou a destka lekarka mu vypísala očr, bez toho aby sa pýtala prečo 🙂
takže určite ANO

tintinka
23. sep 2010

angie, ja to takto robim...mas na mysli byt na OCR s dietatom, s ktorym si zaroven aj na RD, vsak?
musis si v tom pripade ale platit do soc. poistovne dobrovolne nemocenske poistenie..vtedy sa to da

gapa
23. sep 2010

súhlasím s tintinka (ak chcem jej pridať hlas, tak nemôžem napísať príspevok, ale berte to ako 1hlas pre nu)
tiež som tak už bola na očr. Na RD so synom a poberala som na neho ošetrovné (v r.2010). Nie je v tom problém. Je to síce čudné, ale je to tak.Tiež som poberala ošetrovné aj na staršiu dceru počas poberania RP na dceru (2009).

ale samozrejme ako píše tintinka, bez trvajúceho nem.poistenia to nejde. A nem.poistenie zamestnanca je počas čerpania RD prerušené=akoby zaniklo.

juliagregor
23. sep 2010

ked som bola v pôrodnici, tak manžel mal na mňa OČR a bol doma so starším synom (obmedzené dňami)

a teraz si po rade kamošky platím dobrovoľné nemocenské poistenie a môžem si uplatniť OČR na dieťa, maximálna dlžka je 10 dní...
nevedela som, že je to možné a tiež som bola prekvapená, musím napísať, že my sme momentálne chorí stále, posúvajú si to medzi sebou a aspoň mi to trošku kompenzuje výdavky v lekárni...
týmto jej veľmi dakujem 🙂

cartridge
23. sep 2010

Áno, je to pravda, ak si na rodičovskej dovolenke, ale samozrejme platíš si dobrovoľné nemocenské poistenie, tak z tohto poistenia si môžeš uplatniť na dieťa OČR, alebo aj na seba PN. OČR je max. 10 kalendárnych dní - na každé dieťa osobitne, PN - prvé tri dni 25 % , ostatné 55 % z VZ. Ale ešte raz - je tam tá podmienka platenia si DNP.

lazika1
1. okt 2010

Baby poradte mi, možu mi potvrdit tlačivo na očr aj na pohotovostnej službe ked budem ošetrená s dietatom? Myslím cez víkend.a pod.dakujem za odpoved.

celestina
1. okt 2010

lazika1@ na pohotovosti ti OČR nemôžu vystaviť, pretože takým tlačivom ani nedisponujú, ale tvoja pediatrička ti môže vystaviť OČR tri dni spätne. To znamená, že ak pôjdeš cez víkend na pohotovosť, oni ti dajú potvrdenie a následne keď v pondelok zájdeš k pediatričke, tak ona ti môže vystaviť OČR odo dňa kedy si bola na pohotovosti.😉

jajka78
3. nov 2010

ahojte baby, moze OCR vystavit aj odborny lekar? tie tlaciva maju lekari u seba?
a potom s nim na Socialnu p.? je aj nejaka minimalna dlzka na OCR?
moze odmietnut doktor vystavit vzhladom k ,,lahsej " diagnoze?
dakujem za odpovede

smartik11
4. nov 2010

🙂 Ahojte mam taky problem od 18.10.som nastupila na OCR s jednou z dvojiciek po 4 dnoch mi ta druha dostala ovcie kiahne a tak som zostala doma s obidvomi,27.10 mi volali z prace ze vraj mi konci OCR-ka zostala som zarazena lebo pokial viem zamestanavatel plati 10 dni a ostatne plati socialka,a tak som bola nutena ukoncit jednu OCR a napisat Druhu na tu dalsiu z dvojiciek kvoli kiahniam ,zrovna zajtra budu 2 tyzdne od kedy mame kiahne a OCR podla zamestnavatela mi konci 7.11. a neviem co mam dalej robit ukoncit OCR-ku a dat uz dieta do kolektivu . Je pravda ze po 10 dnoch OCR mala by som uz nastupit do prace aj ked dieta este nie je zdrave .Alebo mozem pokracovat v OCR-ke s tym ze socialka ma vyplati???
SURNE PROSIM O RADU!!!!
Vopred Dakujem.

sirell
13. nov 2010

Na OCR mozes byt ako dlho potrebujes, lenza platenych je len 10 dni na 1 OCR. OCR plati od 1. dna socialka. Cize ak ostanes doma nadalej, zamestnavatel ta musi z prace ospravedlnit, ale socialka ti posle peniaze len za 10 dni. Preto je vyhodne, ak mas chore 2 deti, mat OCR 1-10 den na 1. dieta a 11-20 den na druhe dieta. Zamestnavatel plati PN 10 dni a potom socialka. PN nie je OCR. 🙂

lenus3
14. nov 2010

Viete mi prosím niekto poradiť. Platila som si dobrovoľné nemocenské poistenie od 01.10.2008 do 31.12.2008 z vymeriavacieho základu 16.000,- Od 01.01.2009 do nástupu na materskú dovolenku teda asi do 08/2009 s minimálneho VZ. Nástupom na rodičovskú dovolenku som sa z dobrovoľného NP odhlásila - 02/2010 nakoľko som nevedela, že sa dá z neho čerpať OČR. Ak by som sa teraz opäť prihlásila, po akej dobe platenia by som mohla čerpať OČR a z akej sumy by bolo výhodné platiť toto poistenie? Avšak rozmýšľam aj nad tretím dieťaťom a otehotnieť by som chcela 10/2011 - ale tiež by som chcela aby mi potom vyšla max. materská. U zamestnávateľa mám plat cca 500 EUR. ĎAKUJEM. Ospravedlňujem sa ak som to nejako zložito napísala.

elise
14. nov 2010

ak si platíš dobrovolne nemocenské tak ano 😉

lucia20
14. nov 2010

ak som to spravne pochopila tak ocr sa neda cerpat popri materskej ale popri rodicovskej sa da? ci sa da aj popri materskej?

jahodkax1
18. nov 2010

žienky moje milé, ja som sa trošku hrabala v zákonoch a tam sa píše že očr, je zárobková činnosť, takže ked máte zárobkovu činnosť nemôžte poberať očr, takže viem mi niekto vysvetliť ako to je? Môže sa isť na očr počas rodičovského? mame na to nárok?

nana11
20. nov 2010

ano ocr je zarobkova cinnost aj Pn, ale pokial nie si na ocr alebo na Pn cely mesiac, tak mas narok na rodicovsky.

svezami
24. nov 2010

jasné, na rodičovský príspevok máš nárok aj keď len jeden deň spĺňaš v mesiaci podmienky na jeho poberanie...teda ak nebudeš PN či OČR celý mesiac...napríklad ja som z RD nastupovala do práce skôr a to asi druhý týždeň v mesiaci, no ale za ten mesiac (prakticky týždeň na RD) som dostala normálne celý rodičovský príspevok...

tomato
24. nov 2010

Neviete, ci musim nahlasit 10 dnovu OCR na UPSVAR, ak poberam RP (zvyseny)?

hajda22
25. nov 2010

pocas MD nemozes mat PN ani OCR...pocas RD mozes mat PN aj OCR, je jedno na ktore dieta, ale musis si platit DNP, je to zvlastne ale je to tak, ja to vyuzivam...je potrebne nemat to cely mesiac, ale aspon jeden den mat narok iba na RD... na UPSVAR som nic nehlasila, neviem o tom, aby to povinnost...OCR je max 10 dni platenych socialnou poistovnou...s dvojickami to pories ukoncenim jednej, myslim, ze hned na druhy den mozes na druhe dieta, aby si to mala platene, inac moze byt dlhsia, ale neplatena

tinax
23. aug 2011

Zacinam v tom mat zmatok. Vie mi niekto napisat ze ci mozem ist na OCR so starsim synom (4r.) ak som zaroven na materskej s mladsim? Ake su podmienky cerpania ak by chcel ist manzel - do Dec2010 SZČO a teraz na urade prace.

baby2
7. nov 2011

zhrnutie - ak poberas matersku - nemas narok z DNPO na OCR alebo PN
- ak poberas rodicovsku - mas narok z DNPO na OCR alebo PN, ale pozor len 10 dni ti ju platia

henky
8. nov 2011

A co ak som teraz na materskej-/pocas nej som si DNP neplatila/....predtym som si platila z maxima./tych 270dni/-a aj materska mi vysla maximalna.......
Buduci mesiac mi materska konci- mam potom narok na OCR ci NP z DNP?

havja
10. nov 2011

Ahojte baby, poradte mi, kto vypíše očr mojmu manželovi, ked som chora a je doma pri dieťaťi, moj lekar alebo pediater???vdaka za rady...

monr
10. nov 2011

havja pediater

soporova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bapi1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
2veronika200
29. nov 2013

Ahojte som na materskej s dcerou a syn si zlomil ruku mozem poberat ocrku. Som platca DNP v soc.poistovni mi povedali ze nie. Poradte prosim