Narodenie dieťaťa v UK, slovenský rodný list a príspevky na Slovensku

mrk11
18. jan 2010

Ahojte, viem, ze sa asi toho popisalo dost, ale nikde som nenasla suhrnne info, takze chcem sa s vami podelit o to, co som zhromazdila a co mam uz overene na uradoch. V praxi som to este nevyskusala.

Ak v UK nepracujete a nezijete viac ako 5 rokov, vase dieta nema narok na britske obcianstvo. Upozornujem, ze netusim, co vsetko naviac potrebuju vybavit mamicky, ktore sa rozhodli na Slovensko vratit. Toto je pre ludi, ktori pracuju v UK, maju narok na matersku v UK, maju trvaly pobyt na Slovensku.

Co vsetko potrebujete vybavit?

1. UK Birth Certificate - Register Office, prikladam linku, najdete si podla toho, kde sa dieta narodilo. Vacsinou si viete vygooglit ich vlastnu webstranku. Odporucam, kazdy moze mat trochu ine pravidla na vybavenie. Podla toho, ako vam to ponahla, da sa to vybavit aj cez internet. Pozor, pre pouzitie je potrebny full birth certificate s udajmi rodicov. Odporucam rovno poziadat o kopie, aspon 2.
http://ukbmd.org.uk/genuki/reg/regoff.html

2. Appostille - Foreign and Commonwealth Office - Milton Keynes
http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/se...

velmi dobre vsetko vysvetlene, precitajte si. Appostille je vlastne uradne overena pravost rodneho listu.

3. Child benefit - pridavok na dieta
www.child-benefit.org.uk

4. preklad rodneho listu - overeny - najlepsie je poziadat o overenie na velvyslanectve, tu su kontakty na Velvyslanectvo SR.

http://www.slovakembassy.co.uk/

5. Zapis dietata do osobitnej matriky - slovensky rodny list.
Potrebujete: britsky rodny list, appostillu, tlacivo: Zapis o narodeni dietata, obciansky preukaz (alebo iny doklad o tom, ze ste obcanom SR), sobasny list
ako na to:
a) poziadat cez velvyslanectvo - trva 3-4 mesiace
b) vybavi to za vas splnomocnena osoba - splnomocnenie vam overia na velvyslanectve, splnomocnena osoba poda ziadost na matrike v mieste vasho trvaleho bydliska
c) vycestovat na Slovensko, podat si ziadost na matrike v mieste trvaleho bydliska - POZOR, kym nemate slovensky rodny list, nemozete si dat zapisat dieta do pasu, takze ak s nim vycestujete na jednorazovy cestovny doklad, ktory vam vystavi velvyslanectvo, treba ratat s tym, ze zo Slovenska vas s dietatom nepustia spat, kym ho nevybavite (pocitajte, ze sa na Slovensku zdrzite cca 3-4 mesiace).

6. Prispevok pri narodeni dietata:
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata
potrebujete:
prefoteny OP (cize musite mat trvaly pobyt na uzemi SR)
slovensky rodny list - ak ho este nemate vybaveny a bojite sa, aby ste to vsetko v termine stihli, staci uradny preklad britskeho rodneho listu
potvrdenie o tom, ze vam takyto prispevok nevyplatili v UK (zamietnuty Sure start maternity grant - ziadost si stiahnete zo stranok job centra, da sa ziadat o tento grant uz 11 tyzdnov pred narodenim dietata, vacinou sa poskytuje len osobam v hmotnej nudzi)

7. priplatok k prispevku pri narodeni dietata
uplatnenie naroku do 6 mesiacov od narodenia dietata maximalne do tretieho dietata v poradi, ktore sa dozilo 28 dni.
V ziadosti v casti C vam midwife potvrdi, ze ste sa zucastnovali pravidelnych preventivnych prehliadok a o ktore dieta v poradi ide, kludne si k tomu este napiste list, kde bude toto vsetko spisane a potvrdi vam ho midwife, ale potrebujete este preklad tohto potvrdenia. Dieta sa musi dozit 28 dni a na to je zvlast potvrdenie: Potvrdenie osetrujuceho lekara na ucely naroku na priplatok k prispevku - lekar vam optvrdi, kedy sa dieta dozilo 28 dni.

8. Rodicovsky prispevok
V UK poberate matersku, ale ta je spolu len 9 mesiacov. Podla platnej legislativy mate narok az na 52 tyzdnov, ale platenych je len prvych 39 tyzdnov (6 tyzdnov 90 percent z vasej mzdy, 33 tyzdnov 123.06 libier)

Narok za kalendarny mesiac zanika uplynutim 6 mesiacov od posledneho dna v mesiaci, za ktory patril

co potrebujete k vybaveniu prispevku:
a) trvaly pobyt na Slovensku - prefoteny OP
b) doklad o tom, dokedy vam bolo vyplacane materske v zahranici
c) doklad od zamestnavatela, ze ste po ukonceni poberania materskeho prispevku este nenastupili do zamestnania
d) potvrdenie od zamestnavatela, ktorym dnom sa vraciate spat do zamestnania
e) toto je nepotvrdena informacia, ale pokial este nemate slovensky rodny list, tak na matrike je potrebne vyziadat doklad, ze ste podali ziadost o slovensky rodny list a ze dieta bude mat trvaly pobyt na Slovensku

Vsetky prispevky vam mozu byt vyplatene na ucet v banke v SR (staci okopirovat doklad s cislom uctu.

9. trvaly pobyt dietata - v mieste trvaleho pobytu matky, potrebujete na to rodny list a obciansky preukaz.

Dufam, ze som nezabudla na nic, pokial som nieco nespravne uviedla, tak ma, prosim, opravte.

minius
19. jan 2010

no toto je presne to co ja potrebujem 😉 aspon dufam ze nam to usetry kopec casu lebo ja a papierovacky do kopy veru nejdeme 😠
Vyborny napad!

bambalka
9. apr 2010

no tak toto pomoze no a ak by este niekto vedel co mam robit ak ja mam slovenske obcianstvo a partner portugalske s tym ze mala sa narodila v severnom irsku a potrebujem pas na vycestovanie do Portugalska na dovolenku? Dakujem

plasticgirl1
24. apr 2010

potrebujem poradit prosiiiiim....stratila som aj obciansky preukaz aj pas,vlastne nemam ziaden doklad o svojej totoznosti,zijem momentalne v UK a najhorsie na tom je,ze sa mi ma 10.juna narodit dcerka a ja neviem co mam robit.....ako mam vybavit doklady pre malinku,ked nemam svoje vlastne???mozte mi prosim niekto odpovedat,poradit ako postupovat???mozte aj e-mailom moja adresa je plasticgirl1@azet.sk
vopred Dakujem...

akvietok
24. jún 2010

nevie mi niekto poradit? zachvilu rodim a potrebujem vediet ci mam narok vobec na nieco zo slovenska ak mam uk residence documentation ale este nie som obcanom. prosim poradte mi na akvietocek@gmail.com

didka241
19. júl 2010

krasne si to napisala, vsetko co potrebujeme, este chcem vediet kde a ako ziskam preklad papierov? a ci nahodou neviete ako to je ked partner je polskej narodnosti, ja slovenka a mala sa nam narodi v anglicku. dakujem 🙂 🙂

zlatka64
27. júl 2010

ahojky, chcem sa len strucne opytat, ci si tu ziadost o zapisanie do matriky mozem podat aj v UK na Slovenskej Ambasade a potom vycestovat na Slovensko po par mesiacoch a tym padom usetrit nejaky ten cas a dalsia vec, my s partnerom nie sme zosobaseni, co by nebol problem, ale on stratil original svojho rodneho listu, co s tym?
dakujem

zlatka64
27. júl 2010

@mrk11 ahojky, sorry, chcela som sa vlastne teba osobne opytat, ci nevies, ci sa ta ziadost da podat aj priamo v UK na Slovenskej Ambasade a potom o par mesiacov vycestovat, cim vlastne usetrim nejaky ten cas a nemusim zostat na Slovensku tak dlho
dik

zlatka64
27. júl 2010

@mrk11 ahoj este raz, zabudla som este na jednu vec, odkial zozeniem tlacivo zapis o narodeni?
dik

perelandra
28. júl 2010

@zlatka64 ziadost o zapisanie dietata do osobitnej matriky sa da aj cez ambasadu. musis mat apostilovany rodny list dietata, preklad rodneho listu, ak nie ste s partnerom zosobaseni - tak obaja musite ist na ambasadu aj so svojimi rodnymi listami (ak partner stratil svoj original rodny list, v mieste jeho bydliska moze na matrike poziadat o vyhotovenie kopie, samozrejme za poplatok). vybavenie rodneho listu cez ambasadu trva cca 4mesiace, takze mas moznost bud pockat tu v uk kym ti nepride rodny list dietata a potom si ho na ambasade dat zapisat do pasu a vycestovat, alebo mozes podat ziadost cez ambasadu ale poziadat ich aby osobitna matrika ti rodny list zaslala na slovensko na adresu tvojho trvaleho pobytu a vycestovat povedzme po 2-3mesiacoch od podania ziadosti na jednorazovy cestovny doklad pre dieta. a ked prides domov na svk, tak ta mozno rodny list uz bude cakat.

mrk11
autor
1. aug 2010

@zlatka64 presne ako ti pisala perelandra

ziadost o narodeni dietata bola kedysi na stranke ambasady, ale skus si tam zavolat, urcite ti to povedia.

mrk11
autor
1. aug 2010

@didka241 preklady som si spravila ja sama (list od GP + midwife - ti mi to podpisali v anglictine a ja som si to prelozila do SK), uradny preklad apostilovaneho rodneho listu mi spravila prekladatelka v SR (dala na to uradnu peciatku), ale da sa to aj tu, myslim, ze ambasada ti vie poskytnut zoznam prekladatelov, a vie ti overit preklad za urcity poplatok. Ak to ides vybavovat sama a cez ambasadu, skus im tam zavolat, poradia ti.

zlatka64
21. aug 2010

dakujem za info

dejka77
25. sep 2010

fuuu tak teda je toho strasne vela, no nie som nadsena z tych vybavovaciek, ale dakujem za info

janulka2631
28. sep 2010

@dejka77 tes sa na to . Na ambasade v Londom velmi "mile" osoby a cakanie na blby kusok papiera 3-4 mesiace. My sme ziadost podavali 14.06.2010 ale chybal nam jeden doklad tak sme ho posielali dodatocne postou. Ziadost z ambasady odoslana 1.7.2010 a dnes je 28.9.2010 a rodny list este v nedohladne. Nepomohlo ani pisanie na MV SR. My sme s manzelom (on je poliak) povedali, ze ak bude druhe dieta, kasleme na slovenske doklady a vybavujeme polske. Pas, ktory ma platnost rok, dostaneme do 3 tyzdnov a to postou.

mrk11
autor
6. okt 2010

VSETKYM - Slovaci zijuci v zahranici nemaju narok na rodicovsky rpispevok, od 1.5. musia spadat len pod legislativu jedneho statu a to toho, v ktorom naozaj ziju. Ale urcite si skuste ziadost podat, ved ju len zamietnu alebo mozno budete nejaka vynimka - kazda ziadost sa posudzuje zvlast - mozno vam to nakoniec schvalia.

kacenkalm
12. okt 2010

@mrk11 ja neviem,odkial je tato informacia,ale ja zijem v zahranici a dostavam RP na Slovensku.....lenze musim splnat podmienky:nesmiem dostavat RP tej krajiny,v ktorej zijem,nesmiem pracovat(som nezamestnana),a musim mat trvale bydlisko na Sk,a takisto aj dieta....to vsetko splnam.....dieta ma slovensky aj irsky rodny list aj irsky pas....

mrk11
autor
12. okt 2010

@kacenkalm tuto informaciu mi dali, ked som si sla podat ziadost + mi dali nazov vyhlasky, kde to bolo doplnene, aj som to overovala telefonicky. Ale pozeram, ze ty uz mas babo velke, mne bolo vysvetlene, ze to zalezi aj od toho, ci si poziadala o prispevok pred 1.5. (vtedy nastala ta zmena), ci si poziadala po 1.5., ale podla nasej legislativy si uz par mesiacov mala narok na rodicovsky prispevok, a aj ci si mala trvaly pracovny pomer v UK pred odchodom na matersku... Tiez by mi pomohol prispevok z SK, pretoze zostavam doma cely rok a posledne 3 mesiace nebudem mat zaplatene.

anjelik1212
17. okt 2010

@mrk11 Mam question: prave som preposlala platbu na to apostilovanie a je tam napisane ze "please note that 6 pounds charge is automatically added for registered return post. To znamena ze to zahrna tu seld addressed envelope ci tu este musim okrem toho kupit a poslat? dakujem velmi mi s tym pomozes. zajtra to chcem vsetko sendnut 🙂

mrk11
autor
18. okt 2010

@anjelik1212 ja som im pribalila obalku, vypisala som na nu adresu, poslali mi to v nej domov, tak som ti asi velmi nepomohla, ale pozri si ich stranku, ak mas cas, tam je to vypisane. poslali mi to spat ako registered letter, priniesol mi ho postar, len som to podpisala.

dominikaluis
18. okt 2010

@anjelik1212 nemusis kupovat znamku oni ti ju daju to vsetko je za tych 6 £ 🙂 aj ked ju posles oni ti ju vratia v tej obalke aj nam to tak prislo 😲

anjelik1212
18. okt 2010

@dominikaluis aha takze len poslem normalnu obalku a na nu vypisem moju adresu? jaaaaaj easy 🙂 dakujem vam pekne. velmi ste mi pomohli 😉

dominikaluis
19. okt 2010

o.k nemas zac aj nabuduce 😉

anjelik1212
21. okt 2010

neviete mi poradit? Musim vybavovat ten slovensky rodny list cez ambasadu alebo mozem niekoho splnomocnit na slovensku kto to za mňa vybavi? ak ano, tak je to jednoduchšie a trva to kratšie? ma s tym niekto skusenosti?

anjelik1212
21. okt 2010

jaaaaaaaaaaj ved @ Mrk11 o tom pisala ze sa to da aj cez splnomocnenu osobu vybavit. prepac az teraz pozeram 😀 ale je to rychlejsie ako keby som sla cez ambasadu?

lessana
22. okt 2010

@mrk11 ahoj prosim vas, zrusili niekomu RP na zaklade toho ze odysiel zo slovenska? vzhladom na zmeny od 1.5., ako to prebieha? ja ho stale poberam a som v zahranici, hadam ma nezavru...teraz si chcu urady overit ci na slovensku nepoberam detsky prispevok, bo ho ziadam tu..asi to aj hned zistia, moze mi to ovplivnit vec?

mrk11
autor
22. okt 2010

@anjelik1212 je to rychlejsie, cez ambasadu to trva 3-4 mesiace, priamo cca 2 mesiace

mrk11
autor
22. okt 2010

@lessana ja som len chcela poziadat. Inac, nemyslim si, ze ti ho zrusia, alebo budes mat z toho nejaky problem, pokial ti ho priznali este pred 1.5. Alebo aj po 1.5., ale si zila na Sk. No to je len moj laicky nazor.

mrk11
autor
22. okt 2010

@anjelik1212 a este si skus zistit, ci naozaj potrebujes splnomocnenie,mnohe matriky to nevyzaduju

lessana
22. okt 2010

@mrk11 no tak uz som im napisala, asi si budem trieskat hlavu, kazdy gros potesi, ..ale podla 1.5. zmien mi uz vlastne nepatri..

andrea_11
24. okt 2010

Ahojte, aj ja pridám svoju skúsenosť. Žijem v UK a trvalý pobyt mám v SR. Od júna 2009 som poberala RP a od 1.7. 2010 mi ho odňali. Proste zavolali mojej sestre (tá je splnomocnená vybavovanín soc. dávok), že či so mna Slovensku a tak. Totižto nárok na poberanie soc. dávok sa už nevzťahuje na trvalé bydlisko, ale len na bydlisko (kde žijeme reálne, kde máme stred záujmov, lekára, ...). Je to nariadenie rady EÚ a možem sa aj na hlavu postaviť. Volala som aj na ústredie do BA a tam mi to tiež potvrdili. Je to tak ,že ak o vás nevedia, že žijete mimo SR, tak RP dostávate naďalej, Ja mám asi smolu, nechápem prečo mňa práve kontrolovali, asi mali v systéme neakú poznámku, že som aj predtým bola v zahraničí, alebo čo ja viem. Keby som zrovna vtedy bola na Slovensku a ukázala sa im, že tu žijem tak mi ho asi nezoberú. Neviem, či je neaká nahlasovacia povinnosť k tomuto. veď skoro nik o tom ani nevie.