Novinky v diéte GCFC

daska58
6. jún 2011

milé maminky, moj syn drží dietu GCFC, o ktorej doktor Urge- inak velmi príjemný človek- tvrdí, že nie je taká náročná. Prosím vás o typy na výrobky, postupy, potraviny či polotovary, lebo my ešte iba začíname a potrebujeme sa zorientovať. Poteším sa aj príspevkom a novým poznatkom a receptom, ako by sme si všetky mohli ulahčiť život a hlavne aby naše deti tu zmenu až tak nevnímali. dakujem 🙂

daska58
autor
14. jún 2011

toto je super vec, doniesla mi ju mamina z Rakúska, je vhodný na 4 sposoby, napr. ako bublanina, albo tortový korpus. Dá sa iba vajko a maslo-tuk. Ja dávam Alsan Bio, je z kokosu a nemá L, ani casein. 🙂 na vrch som dala ešte Oetkerovskú želatinku, tiež je bez zakázaných látok, stužuje riasa agar. chutí super 🙂

daska58
autor
14. jún 2011

tak si prispievam sama... xi . piekla som chlebík... 4ooG muka T, pol litra vody- odobrať trochu na kvások s cukrom, pol kocky droždia ,1 čl soli, 1 Pl octu , dávam aj trochu byliniek, bol suprový, jedli sme aj my

valika_val
14. jún 2011

jeeeeeeej, parada, daska, ocenujem tuto temu!
ja budem tiez skor len ocumovat a necham si poradit.
tesim sa.

dik za foto cukrarenskeho zele, uvitam taketo fotky produktov, lebo pre mna je varenie podla receptov spanielska dedina.

kedze moj syn ma len 13 mesiacov, zatial si vystacime s bezlepkovym chlebikom (piekla moja mamka, tak sa opytam ze z akej muky), zelenina, ovocie, bezlepkove kase, nutrilon soya, sojove mliecko z dm dorgerky a samozrejme ovocie, zelenina a masko. a este bezlepkove piskoty a kukuricne chrumky na dlhu chvilu do kociara. ale cim bude maly starsi, tym viac budem musiet premyslat, ako spestrit jedalnicek.

dufam, ze tu kocky napisu, kludne aj zakladne a pre nich samozrejme veci...

a ozaj, kde kupujes ten kokosovy tuk?
a aky mas nazor na sojove mlieka instantne? mne by viac vyhovovali instantne, lebo krabicove musim davat mrazit, neviem ho tak rychlo po otvoreni spotrebovat...

alami
14. jún 2011

@daska58 k dietke neporadím, ale sme na tom podobne s dietou GER+bezmliečna+bezsójová - poviem len - začiatok je ťažký, kým nájdeš vhodné potraviny a postupy, ale potom sa už dá. držím palce, nech sa čím skôr zabehnete.

chcela som @valika_val pre teba - ak nemusíš, nedávaj to sójové mlieko! my sme si takto kravské nahradili sójovým a vypracovali sme si ťažkú alergiu na sóju! Hlavne u malých detí, ktoré pijú to mlikeo vo väčšom množstve je veľmi pravdepodobné, že budú naň po čase alergické (prišlo to jedného dňa, dovtedy ho pil, aj testy sa mu robili a alergiu na sóju nemal - zrazu ťažký atopický ekzém + výsyp po celom tele)
upozorňujem na to preto, že sója sa nachádza v nespočetne veľa potravinách (porovnateľné s lepkom, s ktorým máte skúsenosť) - v pečive, šunkách, jogurtoch, v bujóne, takmer vo všetkých sladkostiach, dokonca aj v iných náhradách mlieka - pohánkové, ryžové.... Preto veľký pozor, lebo ak by sa vám k GCFC pridružila alergia na sóju, tak by vám už skutočne nemali čo jesť. Ja som veľmi nešťastná, že som si to nevyčítala niekde skôr a že mi dr odporučila práve sójové mlieko ako náhradu.
Poskúšali sme mnohé (takmer všetky) náhrady mlieka, momentálne máme už len jedinú možnosť a to ryžové od asi jediného výrobcu, ktorý do neho nepridáva sóju a je z tých mliek čo sme skúšali aj chuťovo najlepšie, tak ak môžem odporučiť, ja objednávam toto http://www.vemica.sk/ryzovy_napoj.php?sekce=13

ja len aby ste neurobili tú istú chybu čo ja ☹ veľa dobrých nápadov pri varení prajem 😉

daska58
autor
14. jún 2011

@valika_val kokosový a palmový, odfotím, je to zlatý obal, v slničku a v nature foood v Centre. Zatial cez net neobjednávam, kým nemusím 🙂 chlebík pečiem vo faorme, z tesca, za 3,5 - vobec sa nelepí, mastím kačacím tukom, šak nech si užije 😀
mlieko: zarábam zajaca, ale len do varenia, Paťko nemá rád mlieko od 4mesiacov...z neho
varím mliečnu ryžu: ryža , voda, zajac, alsan bio, na koniec žltko... asi 20 min

@alami dakujem, že si sa ozvala--- tak to máte nadelení!!!!!sója je fakt všade. Ja mám celkom dobrú pamať, aj dlhý zoznam tých Ečiek a dextróz a pod si pamatám. A ked aj nie, tak adšej nekupim. Trocha som si už zvykla... najprv som plakala, lebo som bola nešťastná aj z toho, že malého označili za mžného atyp.autistu. Potom som bola u Jánosíkovej a tá ma doslova presviedala, že u nás je to len o porozumení reči a že to može súvisieť s tými zlými výsledkami z moču.nemám dávať celkom do súvisu autizmus a diétu, že to može byť len metabolické, ale že auti URČITE nie je. to ma strašne ukludnilo, aj kd som už bola v štádiu zmierenia. ale akám ako mu to zaberie. Zdá sa mi, že to pomáha , je taký prebudený, rea&guje, opakuje, ožíva a užíva si s nami svet a sranduje nenormálne. 🙂

valika_val
14. jún 2011

@alami
hm... velmi zaujimave a zaroven odstrasujuce. a dietu GER nepoznam, musim si vygooglit 😀

mozem sa s tebou poradit?
maly ma 13m, pije asi 500ml nutrilon soya. na ranajky ma bezlepkovy chlebik s pomazankou, lekvarom, na desiatu ovocie, obed zelenina s masom, olovrant ovocie s piskotami a na veceru ma zvycajne kasu - tu robim bud s vodou, alebo s nutrilonom, alebo so sojovym ci ryzovym mliekom. cistu, s ovocim, s lekvarom, alebo instantnu kasu zamiesam do vyzivy. navrhla by si nieco zmenit?

@daska58 mas nejaky recept (link) na tu mliecnu ryzu? ja som dost neskuseny kuchar, resp. improvizujem, co by asi nebol dobry napad pri synovej financne narocnej diete.
a este sa chcem opytat, kedy ste boli u janosikovej?

ozaj, bolo by treba poprosit admina, nech opravi nazov temy, je tam preklep, ma to byt GFCF 😉

daska58
autor
14. jún 2011

@valika_val boli sm 31.3 a traz 8.6. bola vemi príjemná obidva razy. Super chovanie k dieťatu a napokon aj ku mne zhovievavá. Dala mi silu žiť, lebo som už bola pred zrútením.

Ryža: 200g ryže gulatej, 400ml voda,4 PL mlieko sušené zajac, štipka soli, 4PL cukru, 1PL alsan bio, zakryť pokrievkou a variť 20 min, podla otreby pomiešaj a prilej vodu, ak by sa už vyvarila. Aj ryža je rozna a može vypiť viac vodičky. Na koniec ked už je finito, dám žltok a povarím, nech sa vyzráža. My zalievame ovocným pyré. narobila som mu teraz, ked boli jahody do mrazáku.

inak aj ja som už minula kvantum prachov, za tie 2t. mm už kuká , čo s tými 50-tkami robím, takmer každý druhý den mi dáva, niekedy aj častejšie, ešte že má zatial 😉

daska58
autor
14. jún 2011

@valika_val múka na chlebík je od NOVALIM-u naj sa mi zdá (z tých 3 čo som piekla-xi) T ako tmavá, do bieleho som dala zemiak z polievky. Fakt to nie je ťažké, krásne vymiešaš mixérom a necháš podkysnúť, ale ani nemusíš. Po upečení potriem vodou a zakryjm spariť na pol hodku. NIKDY SOM NEPIEKLA , neznášam sa s kysnutým cestom, ale toto je malina.
mám aj tú špeciálnu od Sharu, ale nemám zatial skúsenosť.
na obr sú ešte brezle-strúhanka a dobrá čokoláda, tiež zo sparu-rak. obchod, ako tne koláčik
gulky cereálne do jogurtov- tie spapá aj starší syn
robila som palacinky z tmavej múky, ale neboli moc dobré, recept musím opakovať, nchcem všetko zo sačkov, byť odkázaná na obchody 😵

daska58
autor
14. jún 2011

@valika_val a k tomu mlieku- moj syn nepije od 4!!!mes.
to si nevieš asi ani predstaviť, že? tak ked prežil bez, myslím, že aj tvoj drobec by ho nemusel mať. Ak by si sa bála, že tej sóje má vela. ty si to spomínala, že má okolo pusky tie škvrny, že???

alami
14. jún 2011

u nás napríklad sa bez mlieka nedá a to má už 3,5 roka, keby sa dalo, najradšej by som bola, keby bol bez. Aj tak tie rastlinné mlieka nie sú čo kravské. Skúšali sme aj kozie, ale aj na to má alergiu - to je skrížená reakcia s kravským 😖

GER je reflux, syn má najvyšší stupeň refluxu, teda potrava sa mu vracia až do krku, čo mu spôsobovalo neustály kašel - aj 24hodinové záchvaty + astmu. na diete - hoci naraz sme zaviedli aj BKM aj GER dietu, takže neviem presne ktorá pomohla, ale teda pomohla neskutočne. Konečne sa môžeme vyspať bez záchvatov, môže behať a nejde sa pri tom zadusiť... Ja teda nedám na dietu dopustiť a aj ke´d to stojí veľa námahy tak to fakt stojí za to.

GCFC som si aj ja musela vygoogliť a našlo 😅 , je to teda kombinácia bezlaktózy bez lepku, áno?

@daska58 ak ti sranduje, nemyslím si, že môže byť autista. To sú deti, čo ani nenadviažu očný kontakt, človeka neobjímu... U staršieho syna som trochu špekulovala, či nebude autista - mal nejaké také znaky, ako - všetko ukladal do radu, nič sa v izbe nesmelo zmeniť...dosť som vtedy prečítala, ale skončila som na tom očnom kontakte. Teraz má už 8 rokov a samozrejme, že autista nie je, ale psychologička mi vravela, že každý človek má sklon k niečomu v krízovej situácii a on má pravdepodobne k autizmu - možno teda aj tvoj. to teda znamená, že keby sme sa dostali do nejakého krízového stavu - prežitím vážnej udalosti napríklad, tak niekto má sklon k depresii, niekto k schizofrénii a niekto napr k autizmu. môj syn má nadpriemerné IQ, v logike vysoko nadpriemer a u týáchto ľudí je k týmto poruchám asi tiež dosť blízko, sú takí "iní". tak možno to bude aj váš prípad, mysli pozitívne 😉 🙂

alami
14. jún 2011

@valika_val nie som zrovna odborník na výživu, ale myslím si, že ten jedálniček je na ten vek dobrý 🙂

babky vy ste k tej diagnóze ako prišli? a
@daska58 tvoj drobec má koľko rokov? naše obedíky sú vlastne bez múky aj bez mlieka, tak ak bude treba poradím nejaké polievky, všeobecne mäská.
A susedka má syna celiatika, tak ak by ste potrebovali niečo konkrétne, napr ktorý presne výrobok je bez lepku, tak sa vám môžem opýtať, len všeobecne sa moc nedá. Viem, že mi spomínala, že z múky profix UNI sa jej najlepšie pečie chlieb, že ten UNI je lepší než ostatné. a ešte viem, že ho dáva miesto bežnej múky a pečie - varí čokoľvek podľa normálnych receptov, tak asi treba len poskúšať. ono je to všetko pokus - omyl, kým sa naučíme čo čím nahradiť.

daska58
autor
14. jún 2011

@alami no, tak nejak iný... aj dr.mučková to tak vyjadrila. Má v určitých veciach nadpriemerné IQ a v iných mizerné. je stráášne citlivý na seba a nedaj Boh, že sa urobí proti srsti, to vie plakať, až si to vydobije. musím ho aj potuliť. je rafinovaný, vie že urobil zle, a už sa ťahá na ruky- mamin. mladý pán budem mať 3roky v auguste.

alami
14. jún 2011

@daska58 nooo vidíš, tak to je tým, žiadny autizmus to nebude 🙂
inak, dávaš mu nejaký vápnik, keď ti mliečko nepije? my dávame vitacalcin aj vigantol.

držkajte sa teda, nech sa vám deti na dietkach dobre držia 😉

daska58
autor
14. jún 2011

@alami zatial nie, nemáme mať prečo deficit, sme len 2t off. ale mám dojem, že vigantol je stiahnutý z trhu. Nechcem ťa strašiť, skús sa na t opýtať, možno sa mýlim.pa

alami
15. jún 2011

@daska58 bol stiahnutý len pre niečo, čo sa im do toho dostalo, ale už je zas na trhu http://www.rodinka.sk/index.php?id=vigantol-sti...

som myslela preto, že ste mlieko nepili od malička, ako si písala. aj ak mal do teraz v strave, ale to už ho nie je toľko, -aby nemal v dospelosti osteoporózu. dá sa to ísť premerať na denzitometriu, kde ti premerajú aký má stav vápnika v kostiach, alebo aspoň z krvi

valika_val
15. jún 2011

@alami
napis mi prosim ta viac o tom premerani vapnika, dakujem.

vigantol kvoli tomu materialu kvapkadla... sice to neslo do lieku, ale tak pre istotu.
ja som ho davala poctivo, potom ako ho stiahli z trhu a bola pauza, tak som si odvykla a teraz zabudam 😒

a dnes aj mne povedala riaditelka jedneho spec. centra, ze autizmus sice nevylucuje, ale ocny kontakt ma dobry, sali sa, sranduje, dava mi najavo veci a aj rozumie... sice nie ako ostatne deti v jeho veku, ale ze je sikovny. a ze niekedy sa takto prejavuju velmi nadane a vysoko inteligentne deti, silni individualisti... no tak som zvedava 😀

alami
15. jún 2011

@valika_val áno, to som presne písala, sú to naozaj deti s vysokým IQ
denzitometria nielenže zmeria koľko vápnika je v kostiach ale aj ako rýchlo sa z nich odburáva, je to rtg, ale intenzita žiarenia je veľmi slabá

daska58
autor
15. jún 2011

@valika_val vieš čo? vykašli sa na riaditelku. Ja myslím, že každý ma na to názor iný a odmerať a to ztial nedá.ostan to subjektívne tvrdenie. Mne to pomáha sa nezblázniť. Som si ísala s jednou, o tiež mali jej dieťa za aspergera. Napísala, že je v norm.škole a že niekt. veci vyrástol z toho, že nikdy neprijala tú dg. a preto je dieťa ta kde je. Zláštne, že? Tak aj ja zanem dávať vig. aj ked malý mal jogurty a pod. dakujm za typ. M mama už denzidometriu absolvovla,len neviem, čči to hradi poisťovna, takto na vl žiadosť. 🙂 dnes nevarím, mám od včera

daska58
autor
20. jún 2011

@valika_val no ahoj, že sa ozveš, dnes som našla mufinky DM sú bez aj bez. s marhulovou plnkou, 4ks, ale neim kolko stíli- som v situácii, ked na to nemožem pozerať. Malému chutili.
Inak som vyrábala višnové halušky-gulky zo zemiakoého cesta. Trochu to lepilo, ale nejak som to dobojovala a ukončila šulancami.
Svokra robila z UNI múky dolky-lievancee, boli celkom fajn, len si myslím ž mohla dať viac droždia.
Skúšala som SCHAR múku na chleba- nič moc, asi aj preto, že sm zaspala a chleba som piekla 3!!!hodiny.
tá jizerka by mohla byť dobrá, len sú tam stopy mlieka a ja by som rada vedome dodržala dietku. Radšej sa prehrešíme, ak mu to dovolím, na nejakej ovocnej zmrzke.
Inak malý je jedovatý, má asi málo cukru, vačšinou jedáva slané veci...ako vám pomáha?
🙂

valika_val
20. jún 2011

😀 sak ja som tu, ale nemam cim prispievat do tejto temy 🙂
inak tato muka, ano stopy mlieka, ale vies aka je? chlebik je nenormalny! fajny, lepkavy, uzasny. mamka robi z kila do troch misiek a prida len trocha soli, olivovy olej a rascu. mnam.
este by som chcela skusit nejaky tmavy.
a zas maly toho chlebika vela nezje, tak jeden krajcek bez korky denne.

tie muffiny sme vyskusali, ale su straaaaaaasne drobive a maly to vobec nevie jest. ja mu to tiez neviem dat do pusy, takze uz ich nekupim. a okrem toho su take drahe, ze mi je z toho zle.

vies, ja take neriesim, ze halusky, gulky, lievance... maly to nevie jest. my teraz bojujeme len s ryzou, aj ta mu je v puse prilis velka. a najnovsie od vcera nechce obedy 😔

na ranajky ma sunkovu pomazanku, alebo sojovu natierku, alebo maslo a lekvar. este skusam vajickovu, ale nema uspech (kusky bielka). najhorsie su pre mna desiaty a olovranty, pripadne vecere. kazdy den ma banan, ale dalsie jedlo neviem co davat. spapa jablcko, hrusku, tak to mu striedam s vyzivami a zamiesam do toho piskoty, nech je to sytejsie. no a vecere, to je katastrofa, to mi uz dochadzaju napady, takze ma len obycajnu kasu (sinlac, pohankovu, mixnutu s ryzovou) so zvyskom bananu, s lekvarom alebo vyzivou.
je to hrozne, ja fakt neviem, co mu davat...
chybaju mi jogurty, pribinaciky, sladke pecivo s mlieckom, krupica 😒

valika_val
20. jún 2011

jaj a pytala si sa na sladkosti - tak moj maly este nepapa ziadne, ani cukriky, ani cokolady, ani zmrzku. sladke len ovocie, lekvar a hadam uz ani nic.
tak skoro mu nic ani neplanujem dat. nema to podla mna ziadny vyznam. ak by som ho chcela niecomu ucit, cvicit, tak mozno porozmyslam nad nejakymi dobrotami, ale teraz nie. on ma fakt problemy s konzistenciou a tak chcem este pockat.

daska58
autor
21. jún 2011

@valika_val ahojky, al eje atm písané, že obsahuje stopy mlieka... čo zle čítam??? daj recept od maminy na chleba.. ja dávam aj ocot a bylinky, ale už mi to prestalo njako chutiť. Jogurty dávam ALLA YAja, celkom dobre, k tomu chlebík s maslom , ked neviem, naaríme slíže , alebo cestoviny s maskom z obeda strúham mu tam rajčinu, vtedy je to také mokré a dobre to chutí - aj nám.

valika_val
21. jún 2011

@daska58 prosim ta, tie jogurty kde kupujes?
hej, viem, ze su tam stopy mlieka, ale to mi nevadi. aj natierky, co mu davam, mozu obsahovat stopy kadecoho... a tiez aj bezlepkove potraviny sa oznacuju bezlepkovymi, aj ked je tam malilinke mnozstvo lepku. hadam to vyvazujem ostatnou stravou.

recept ti dam, len sa musim opytat. ale myslim, ze nic specialne - ved zamiesit, vykysnut, upiect? ja neviem, ja nie som v tomto doma 😀

daska58
autor
21. jún 2011

@valika_val fakt sa mi páči, že nemáš ani ponatia o kuchárčení... 😀
jogurty kupujem tiž v NItrianskom obchode Slniečko

daska58
autor
21. jún 2011

@valika_val vidla som na str. donaskapotravin.sk joya sojový jogurrt

daska58
autor
22. jún 2011

@valika_val ahojky, ta som našla niečo suprovééé, strašne sa teším, lebo akoby mi odpadlo zo srdca kamenisko. Od fa BERTO možem jesť výrobky, overila som jemné párky , modifikovaný škrob , čo tam dávsajú je kukuričný, tak som z toho na makko, malý sa napchával, zjedol 2 naraz!!!! ani uhorku-najoblubenejšiu nechcel. U nás j dostať v bille, konečne sa blíska na lepšie časy. Ty si kukla tie jogurty?

daska58
autor
6. okt 2011

@valika_val ahjky, ako pokračujete? vidíš nejaké výsledky?? Ja trochu aj ano, ale okolie ma presviedča , že to prislo samo od seba, nie vdaka diete. Už ich mám plné zuby, miesto aby ma podporovali, tak ...
prišla som na to , že múky bezlepkové kadečo obsahujú , po takom čase, a tak sme sa snažili . Fakt by som nečakala v múke srvátku a pod. Zatial sa nedá na nič spolahnúť, len študovať, čo píšu .

valika_val
6. okt 2011

@daska58 mailovka urcite gmail 😉

u nas pokroky su, ale neviem , ci z diety. neriesim. mne je to jedno. zvykli sme si na tento system a aspon donho nikto netlaci mucne veci, sladkosti a ine blbosti. proste mi to tak vyhovuje.
ale musim sa priznat, ze stopy lepku tiez neriesim. stale kupujeme tu istu bezlepkovu zmes a moja mamka z nej pecie chlebik. tie jeho dva krajicky denne su fakt smiesne mnozstvo. okrem toho papa maso, zeleninu, ovocie a kase (kukuricnu a sinlac). obas dostane bezlepkove piskoty, nejaku sladku vodu (cappy, jupik a pod.), chrume kukuricne chrumky a ako odmenu ma cokoladove kukuricno ryzove gulicky.
vynimocne mu dam sojove mlieko z DM, alebo ryzove mliecko a este vynimocnejsie gulickove lizatko 😀
takze on ma uplne iny jedalnicek ako my, varim prenho specialne a neriesim. on je aj tak vyberavy, stale ma len 6 zubov, tak neriesim ostatne jedla - kusky aj tak odmieta. 😀 ä

a vy ste ako na tom?
ak mi pripomenies co bolo, a ake su zmeny oproti tomu, budem rada, lebo si uz nepamatam.
dik!

daska58
autor
6. okt 2011

@valika_val ahojky, teraz som po dlhom čase pokukala na americkej stránke taký test , podla čoho sa určuje autista , ked to kuknem, dam ti link. Podla neho som išla, ako bolo a ako je teraz. Neviem, hadam by som to aj odoslala na tú uni, ale neviem anglicky a ani to stiahnuť ten dotazník, aby to posúdili. U nás sú úspechy, opakuje slová, takmer každé za mnou, aj ked ho potom možn zabudne, ale na 1000x si možno spomnie. Ty ako si zistila , ž je auti??? máte test od urgeho z moču? My sme ho absolvovali a teraz sa mu neviem dovolať, i by to zas neskontroloval. Inak diagnoze sa bránim a neprijímem ju , lebo biomedicínsky nie je nič dokozatelné, možu t byť len tvrdenia, na základe pozorovaní- som mrcha, že? mávate nejaké špc. konroly?