Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

tomika
3. mar 2011

@chrisantheme ahoj,ja som rodila svoje prvé dieta 3mesiace pred osemnástkou.Mala som ten isty problém ako ty ☹ .U mna sa to zlepšilo ked som po MD nastupila do práce.Tam som konečne bola v kolektive.Ako 26ročná som rodila druhé dieta,a vtedy už všetko bolo iné,bolo to plánované bábätko,aj moje rovesničky približne rodili svoje prvé detičky.Maturitu som nestihla ani doteraz.Ale už je všetko v poriatku.Tak mlado založit si rodinu,potom trvá isty čas kym človek usporiada veci v sebe.

fra
3. mar 2011

podobne ako @zucha mam jednu kamaratku, ktorá mala prvé dieťa v 16 a druhé v 18 ... vdaka podpore blizkeho okolia (samozrejme, niektori profesori a spolužiaci jej to nechali riadne "vyžrať) ani neprerušila školu a zmaturovala, potom sa prihlásila dialkovo na VŠ, v niektorom ročníku sa im narodilo tretie dieťa a ked mala štátnice 4. dieťa... pomedzi to normálne pracovala.... teraz práve dostavávajú dom a sú to jedna z najšťastnejších rodín aké som mala možnosť vidieť... myslím, že je to vdaka ich otimistickému pohladu na svet... a navyše tá kamarátka má síce už skoro 30, ale ešte stále vyzerá tak na 20, prosto ako sestra svojich detí ... jej oblubenym heslom je "kde je vola, tam je cesta" a ona sama je najlepším dokazom tej vety, hoci to určite mala v živote často strašne tažké ... a k ludom, ktorí majú opovrhnutie má tiež svoj prístup- nestará sa o nich a nenecha sa vobec vykolajiť, lebo vie, že božie mlyny melú pomaly, ale isto....
@chrisantheme nestaraj sa vobec o neprajníkov a zavistlivcov (verim, že to je v malom meste tažke) ale hladaj skor kontakty s ludmi ktori voči tebe predsudky nemajú, sú priatelia a tam si buduj svoje zazemie ...držim palce 😵

maranat
4. mar 2011

ahojte 🙂 ja som ostala tehotna ako 18rocna, mala som tiez pred maturitou, este som bola aj na rizikovom ale vsetko som to nejak zvladla, teraz mam 20 a 1,5 rocnu dcerku 😎 aj ked s biologickym otcom sme sa rozisli, mam priatela, planujeme spolocnu domacnost a "byt matkou" by som nemenila za nic na svete 😉

oskar0812
19. okt 2014

ak sa mozem pripojit do debaty ja som mala prvu dceru v 18rokov syna o rok a teraz mam tretiu dceru kadzy vravi ze ked ma zean 18rokov je to dieta ma dieta...pri niektorych situaciach suhlasim ale posudzovat podla veku podla mna nieje spravne..niektore prvorodicky co maju 30rokov nemusia byt skusene...ja som sa hend vydala po dcere a zijeme spolu stastne vo vlastnom byte 🙂