Syntostigmin pre 2 - ročné dieťa. Dávať ich malej?

ingulik
23. júl 2011

Dobry den,
mam taku dilemu...moja dcerka trpi v poslednej dobe zapchou, Boli sme na dovolenke v Tatrach a tyzden sa nam nevykakala, potom nam pomohli slivky. Ale presiel dalsi tyzden a nic. Uz ani slivky nepomohli, ani cipky, tak nam na gastroenterologii predpisala dr. X-prep (prehanadlo) a nasledne Syntostigmin tabletky. To prehanadlo pomhlo, aj ked s obrovskymi krcmi a strachom. Tie tabletky sme mali dat rano 1/4 a vecer 1/2tbl. Na dasli den sa mala vykakat, ale nic. Moja dilema vsak spociva tom, ze tieto tabletky su az od 3 rokov, mala ma 2 rocky aj mesiac a v pribalovom letaku pisu, ze moze sposobovat problemy s dychanim a ine dost vazne neziaduce ucinky....a mala sa nam v noci, potom ako brala tie tabletky, trosku dusila. Dokonca som mala pocit, ze v jeden moment lapala po dychu. Neviem ci jej ich mam davat dalej, bojim sa. Chcem sa preto spytat ci ma niekto z vas skusenosti s tymto liekom.

ingulik
autor
23. júl 2011

A naviac ideme na dalsi tyzden k moru na 12 dni. Co ak sa nam dovtedy ani potom nevykaka???? ☹ ☹ ☹

akramgad
23. júl 2011

ahoj já skúsenosti nemám naša problém nemá dávame jej veľa čistej vody ovocia ale chcela som k tomu že mala vedľajšie účinky z lieku já by som jej ho už nedala a šla by som k doktorovy znova a povedala mu to že sa dusila tak nech vám dá niečo iné . len to som chcela prajem skoré zbavenie sa zápchy

ingulik
autor
23. júl 2011

@akramgad dakujem, no ja som uz tiez presvedcena ze jej ho uz nedam...a vody pije vela, s tym ovocim je to trosku horsie, ale snazime sa....

kaja73
23. júl 2011

@ingulik Skus radsej probiotika infant dophylus PLUS,dalej sirup Duphalac-je aj na dlhodobe uživanie,učinok sa zacne prejavovat po 3-5 dnoch,alebo homeopatiu napr opium ch 30 každe 2h do cistych ust 2-3 guličky.A na cas uplne vynechaj kravske mlieko.Jogurty može.Tu je popis toho duphalacu http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/detail/dup...

vodnarky
23. júl 2011

@ingulik -urcite jej ho uz nedavaj,ked sa prejavili aj vedlajsie ucinky..ako pise @akramgad...chod k lekarovi,nech ti da nieco ine,k jej veku prisposobive...prajem rychle uzdravenie..

ingulik
autor
23. júl 2011

@kaja73 zacala som jej davat probiotika BioGaia, o tych dophilus som tiez pocula ze su fajn...hoci ta dr a gastre mi povedala ze niekoho zapchaju aj probiotika....mlieko mala velmi nepije, len v bielej kave...je este dojcena 🙂

@vodnarky dakujem, no k dr pojdem ale uz asi nie k tej co sme boli, pretoze sa mi jej postup nepozdava....preco predpise taky liek????

vodnarky
23. júl 2011

@ingulik -jasne..treba vyhladat inu dr,ked sa ti jej postup nepozdava..tiez tomu nerozumiem,ze preco jej to predpisala,ked este ani vek na to nema..zelam vela stastia pri vybere.. 🙂

edita84
23. júl 2011

@ingulik Ahoj skús jej kúpiť džúsik Toma s vlákninou nám pomáhalo ale nech ho pije každý deň aspoň za pohárik. aj my sme mali takýto problém ked mala Bejka asi 2,5 roka a džúsik nám pomáhal 🙂

ingulik
autor
23. júl 2011

@vodnarky dakujem 🙂

@edita84 dakujem za tip, skusime...ublizit nemoze 🙂

...teraz mi este svagrina dala duphalac, ze mam skusit ten, jej mala to brala 2 roky... ale zase nechcem a nemozem do malej pchat vsetko, co mi kto poradi...

edita84
23. júl 2011

@ingulik rada pomôžem, len dávaj pozor lebo ak dobre viem tak Duphalac je návikový mali sme ho aj my z neho sa iste vykaká 🙂

kaja73
23. júl 2011

@edita84
@ingulik Duphalac nie je navykovy 🙂 http://www.vitalia.cz/tiskove-zpravy/zacpa-a-je... je to vlastne len prebiotikum-ciže potrava pre probiotika.

edita84
23. júl 2011

@kaja73 no mne to vtedy povedala dokina tak som jej to dávala len občas 🙂 dobre vedieť 🙂

martinka05
20. feb 2012

@ingulik ahoj, my máme presne taký istý problém, dcérku bolí bruško už dva mesiace, v piatok sme boli na gastro, zobrali jej krv - výsledky až o 4 týždne ☹ , ona má problém so zápchou a dali nám na to presne to isté x-prep mala brať dva dni a teraz má brať syntostigmin 1/2 tabletky ráno a večer. Chcela som sa ťa opýtať, ako ste vlastne dopadli, či to tvojej malej pomohlo? Moja má síce 6 rokov, ale má len 17,5 kg. Nechodíš náhodou k MUDr. Majlingovej?

ingulik
autor
20. feb 2012

@martinka05 ahoj, no uhadla si, presne dr Majlingova nam dala syntostigmin....v zivote by som to svojmu dietatu nedala, keby som vedela ake to ma vedlajsie ucinky...od epilepsie az po udusenie sa...a moja sa dusila, tak som tie lieky po prvom dni vyhodila do kosa, dala som predpisat Duphalac a ten nam pomaha do teraz, naviac sa snazime o zmenu zivotospravy, kedze mne mala nechce papat ziadne ovocie ani zeleninu v ziadnej forme...znie to hrozne, ale ona je taky zavislak na mlieku a jogurtoch, s velkou biedou jablcko spapa...tak sa snazime davat len celozrne pecivo, vela pit...ale i tak mame raz do mesiaca problem so zachou a stolicu ma tvrdu stale...
...ten Xprep je klasicke prehanadlo na baze senny, cize je navykove...tiez som ho dala len 1x, mala sa sice vykakala po nom, ale tie bolesti co mala... :(
...naviac mam pocit, ze vela robia zmeny v zivote deti, choroba a potom uz aj psychicky blok a strach z kakania, kedze im to nejde lahko a bezbolestne...
...tak drzim palce, ja by som syntostigmin nedavala, radsej skusit ryzovy a mrkvovy odvar, slivky susene vyvarene s trochou citronovej stavy alebo aj cerstve slivky pripadne stava z nich...

martinka05
20. feb 2012

@ingulik nám Duphalac vôbec nezaberá, dcéra nemá strach z kakania, ona kaká každý deň (len tá stolica je taká bobkovitá). My sme od mala boli sledovaní na gastre v PO, ale teraz má už dva mesiace bolesti bruška, tak sme sa rozhodli zmeniť lekárku, lebo v PO jej ani krv nezobrali na testy. Vybavili sme si u Dr. Majorovej, ale momentálne je na PN, tak nás zobrala Majlingová. Ja som jej zatiaľ dala ráno 1/2 tabletky tak uvidíme čo bude.

ingulik
autor
20. feb 2012

@martinka05 tak hlavne ju sleduj v noci, mne sa mala dusila v spanku...bobkovita stolica je aj u nas po kazdy krat...skus teda pockat na tie testy ci sa nepotvrdi nejaka metabolicka porucha...co dufam ze nie...a podla toho sa zariadis...ja som sa este radila aj s jednou pediatrickou v energy, ponukaju prirodne produkty a ona mi odporucila nejake ich vyrobky, ale zatial som ich malej neskusila davat (vyuzivala som ine - gynex na otehu, audiron na usi a afty)...tak ked nezaberie normalna liecba tak treba skusit alternativnu...

martinka05
20. feb 2012

@ingulik a ako si na to prišla, že sa dusí, si ju potom zobudila?

ingulik
autor
20. feb 2012

@martinka05 ona vynimocne spinkala vo svojej postielke (inokedy spavala so mnou), mali sme ju tesne pri posteli a som sa zobudila na to, ze lapa po dychu, na to sa zobudila aj ona, uplne studena s ladovym potom na cele a nevedela sa nadychnut tak som ju vybrala z postielky a ked som s nou pohybala tak sa nadychla a uz bolo dobre...potom uz spala pri mne v posteli...ale ten strach co ostal....celu noc som len kontrolovala ci dycha

martinka05
20. feb 2012

@ingulik ja som práve volala s gastroenterolom známym, ale pre dospelých, tak mi povedal, že oni už syntostigmin nedávajú, tak som sa rozhodla, že už jej večer ani nedám. Počkám na výsledky a uvidíme. Vám robili nejaké testy kvôli tej zápche? A malá ti pekne papá, lebo naša teraz veľmi nechce papať keď ju bolí bruško, od nového roka mi schudla skoro 1 kg, tak som to už musela začať riešiť .... len tá neistota celé 4 týždne to je na porazenie ☹

ingulik
autor
20. feb 2012

@martinka05 myslim ze si sa rozhodla spravne...nam robili len testy na intoleranciu laktozy, v tom case bola kojena este, ale vyslo negativne...ja som uz potom syntostigmine ani za Majlingovou nesla, nepacil sa mi jej pristup...podla mna vysledky vela neukazu, metabolicke poruchy sa prejavuju vacsinou hnackami nie zapchou...ked ma Nikuska zapchu ze sa nevie vykakat tak nepapa, alebo len velmi malo....inak je dost vyberava, nezje toho vela, najradsej ma cestoviny a ryzu no a teraz mi napadlo, co nam robi najvacsie problemy je cokolada...mala ju zboznuje, ale kedze ma po nej problemy nedavame jej skoro ziadne sladkosti, max jeden kusok cokoladky alebo kinderko na den....

martinka05
20. feb 2012

@ingulik my sme teraz tiež obmedzili sladkosti, a sťažuje sa na bolesti bruška keď sa nemôže vykakať?

ingulik
autor
20. feb 2012

@martinka05 ano, vravi ze boli brusko a chce masirovat a niekedy nam pomoze aj to klasicke cvicenie ako sa cvici s malymi babatkami...tlacim jej kolienka k brusku...aj vcera nam toto pomohlo po troch dnoch plakania ze boli brusko a marnej snahy na wcku sa podarilo

katka040
3. júl 2013

@martinka05
@ingulik
Ahojte , zaujima ma ako ste poriesili vase deti s kakanim a bolestami bruska, upravilo sa to? Ja prezivam s mojou 2rocnou dcerou to iste, ma bolesti bruska, a vyslovene strach z kakania, dnes mi preplakala cele doobeda kym sa vykakala, niekedy su bobky, dnes bola normalna stolice, kaka takmer kazdy den ale s velkym placom a toto sa zacalo odplienkovanim. U pravila som stravu, pije aj 2litre vody, ovsene vlocky, stavu zo sliviek, davam bio gaju kvapk, momentalne aj dufalac, boli sme s nou uz par krat na pohotovosti, aj u pediatricky, robili jej kopec vysetre ni, vsetko je v poriadku, este nam zostava gastro s odbermi na intol.laktozy a celiakiu, ale tiez si myslim ze by mala hnacky pri tychto diagnozach. Som z tohoto stavu uz zufala, trva to uz 3tyzdne, viete mi poradit co by som este mohla vyskusat? Dakujem.

martinka05
3. júl 2013

@katka040 u nás sa to trochu upravilo, my sme pochodili gastro, alergo a všetky výsledky sú negatívne. Nakoniec sa to uzavrelo že je to psychika. Odkedy sú prázdniny tak už nie sú ani bolesti bruška. Moja kaká len bobky, ale neplače pritom ani ju to nebolí a tiež sme už vyskúšali všetko možné. U nás to trvalo celé rok a pol kým sa na niečo prišlo. Inak my sme tiež mali problém s odplienkovaním ona chcela kakať do 3 rokov len do plienky, na malú išla v pohode a keď jej trebalo kakať tak si pýtala plienku. Prajem len veľa trpezlivosti a aby výsledky na gastre boli v poriadku. A ešte ma napadlo mi sme brali dlhodobo probiotiká a z toho môže mať tiež zápchu - to mi povedala aj doktorka na gastre a po vysadení probiotík sa mi zdá, že sa to trošku upravilo.

katka040
3. júl 2013

@martinka05 dakujem za odpovee, mne sa odplienkovala sama od seba, ked sa prvy krat vykakala do serbla a uvidela to zacala velmi plakat a asi dostala skrat,odvtedy mame problemi....slusala som jej dat naspat plienku na kakanie ale nechce ju. Tiez mame vsetky vysledky negat. Takze budem trpezliva, ale ten dennodenny plac je hrozny a pozerat sa ako to nejde a ja jej neviem pomoct. Len dufam ze to nie je niecovaznejsie ale len docasna zapcha.

babulina
3. júl 2013

my sme sa so synom trapili so zapchou skoro 2roky, zil drobcek na duphalacu 3x denne, obcas bolo treba podat cipok, ked duphalac nepomahal, skoncili si aj v nemocnici na sledovani, vysledok ziadny vsetko je ok, fyziologicky dovod na zapchu nie je podla lekarov,tak som to zobrala do vlastnych ruk, zrusila som malemu UM, mliecne vyrobky a maso asi tak na mesiac, potom sme sa postupne snazili vratit spat, odsledovanim sme zistili, ze ak ma prijem masa viac ako 2-3x do tyzdna, tak sa potom nevie vykakat, duphalac sme postupne vysadili - trvalo to dost dlho asi tak 2-3 mesiace, teraz uz polroka klop klop mame pokoj ale stale ma obmedzeny prijem masa, k mliecnym vyrobkom sme sa vratili uplne, mame to pod dohladom pediatra, ktory preventivne robi rozbor krvi kvoli zelezu

martinka05
3. júl 2013

@babulina vidíš to ma nenapadlo, že zápchu môže mať z mäsa, moja papá mäso takmer každý deň, ale zase ona má alergiu na BKM a sóju takže mlieko mala vylúčené úplne, takže som jej nechcela vynechať aj mäso, lebo to by už potom nič nejedla, teraz postupne zavádzame aj mlieko do stravy tak jej skúsim obmedziť trochu to mäso a uvidíme. Ďakujem za tip 🙂

babulina
3. júl 2013

@martinka05 - len este doplnim, ze okrem obmedzenia masa sa snazime aj dodrziavat nadalej zasady, ktore je nutne dodrziavt pri zapche ako vela vody, velky obsah vlakniny, vylucenie bielej muky ...

kadernictvo
28. apr 2016

caute baby moja mala uziva duphalac ale vobec jej to nezabera a v noci mi stale place dnes som jej ho vecer nedala a splala celu noc nemoze mat od toho bolesti brucha?