V Tadžikistane chcú vychovať supermanželky

dulius
29. júl 2010

V bývalej sovietskej republike otvorili školu na vytvorenie supernevesty. Ženy sa tam učia byť ideálnymi manželkami.

Východné ženy sú údajne oveľa lepšie, vernejšie, tolerantnejšie a vďačnejšie manželky než preemancipované euroatlantické feministky.

Tadžickým mužom sa však zrejme zachcelo ešte dokonalejších manželiek, dokonca najdokonalejších v celom Oriente. Preto sa v krajine objavila „továreň na nevesty“.
Továreň na nevesty

Oficiálne ide o centrum výchovy k partnerskému vzťahu, ktoré sa volá „Superkelinčak“ – v preklade z perzštiny „supernevesta“.

Podľa riaditeľky školy Zulajcho Egamovej je jej hlavným cieľom obnoviť úctu k rodine. I v tejto tradičnej rodovej spoločnosti je totiž rozvodov viac než svadieb.

Dievčatá majú niekoľko predmetov a o ich výchovu sa okrem iného starajú profesionálni psychológovia, kuchári, ale i dohadzovačky, čo je v Strednej Ázii celkom legálna a žiadaná profesia.

Dohodnuté sobáše sú totiž stále bežné a dohodou, ktorá má za úlohu okrem iného určiť i výšku vena, prípadne poplatku či hmotnej odmeny za nevestu ich rodičom, sa zaoberajú fundovaní majstri tohto remesla.
Modelka a supermanželka

„Vo východnej rodine dievča na vydávanie musí vedieť všetko. Učí ju to matka. Lenže dnes viacerí rodičia nemajú čas,“ tvrdí riaditeľka Egamová.

Pod jej vedením sa dievčatá naučia slušne správať, byť spoločenské, vkusne sa obliekať, dobre variť, viesť domácnosť, naniesť si mejkap za čo najkratší čas, prijímať hostí, poskytovať prvú pomoc a pripravovať darčeky členom rodiny.

Absolventka školy totiž musí vyzerať ako modelka, a pritom zvládnuť všetky domáce práce. Pokiaľ chce ešte chodiť do zamestnania, je to možné, ale náročné.

„Potom je potrebné vstávať veľmi skoro, do východu slnka, pripraviť jedlo na celý deň, vyprať a s úsmevom privítať prebúdzajúceho sa manžela,“ vysvetľuje Azizza Egamová, učiteľka stravovania.

Aktivistky ženských hnutí centrum kritizujú. Je podľa nich prospešné naučiť sa domáce práce, ale ešte prospešnejšie by bolo odnaučiť tadžické ženy správať sa ako slúžky. Po svadbe sa totiž stávajú de facto majetkom rodiny muža.

🙂 🙂 🙂

henikav
29. júl 2010

no mne to prave pripada ako tovaren na superotrokov a nie na supermanzelky.

adriana7
29. júl 2010

@dulius ,
nerovnováha v prírode ani v spoločnosti nie je ničomu prospešná, tak by snáď bolo vhodné mať školu aj pre supermanželov 😵
potom by možno tie superžienky a supermuži tvorili tie "ideálne" páry a my, bežný plebs, budeme tvoriť tie ostatné, bežné manželstvá, kde to občas aj zaškrípe, ale v tom je tá "romantika všedného dňa"
ideál je totižto väčšinou jedna otravná nuda 🙂

mimkao
29. júl 2010

akáááááááá véééééééééééééľka škoda, že aj u nás niečo také nebolo predtým, než som sa ja vydala... Môj mangel by bol isto rád... 😀 😀 😀

pifina
29. júl 2010

ani ma neprekvapuje, ze to tu napisal chlap 🙂

maznacik007
29. júl 2010

mna neprekvapuje ze to napisal dulius.. vzhladom na jeho predchadzajuce prispevky.. by som sa necudovala keby jeho manzelka bola takou superzienkou.. a jeho dcerka v buducnosti tiez

anjelicek26
29. júl 2010

juuuj a co tak tovaren na super manzela???

warholette
29. júl 2010

nuz, je to poburujuce a dufam, ze si to sem dulius napisal, aby si to spolu s nami odsudil. ak sa chce zena venovat manzelovi a detom po cely svoj zivot, je to jej volba, ale zakladat tovarne na supermanzelky? to je barbarske, primitivne a spiatocnicke. sme v 21. storoci a zeny maju nastastie viac moznosti ako sa realizovat nez pri domacom krbe.

diddi
29. júl 2010

dulius,ty tu vedies v zakladani najhlupejsich tem!!!

certica
29. júl 2010

diddi 😀

malinkaaninka
29. júl 2010

@dulius 😀DDDD

luy
15. jan 2013

vidím,že je to už stará otázka,či zamyslenie,či........ sama neviem,ale pobavila som sa.Rozmýšlam,že čo si tým chcel povedat a síce po rokoch ,ale môžem sa spýtať čo si vlastne chcel ? potvrdenie,že to chýba aj u nás?alebo si si chcel podiskutovať ,že aká je to prízmenost?alebo nejakú úvaha nad iným krajom - mravom,fakt ma to zaujíma

luy
15. jan 2013

no práve som pozerala,že si už neaktívny,tak nič ,asi sa to nedozviem 😠