Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

bodka13
13. feb 2009

😲 a to si jej tú plienku celý rok vždy dala keď sa pýtala kakať?
...nedať jej plienku...nemáte! 😉 ...skúsiť ju zabaviť na wc /ja by som už aj nočník odložila-veď je to veľká slečna ,čo bude o chvíľu veľká segra 🙂 s knižkou,rozprávaním

jarak
13. feb 2009

janajanajana, to isté máme aj my. Aj moja dcéra kaká po stojačky,(bude mat 3 v apríli.)na nočník si sadne až keď to má v nohavičkách. To isté aj na záchode s cikaním problém nemáme. Zo začiatku sa aj schovávala do skrine, za kvetinu, keď sme ju vyrušili prestala a kakala až na druhý deň. Tak som si to najprv nevšímala, skúšali sme všeličo, ale zatiaľ sa nič neosvedčilo. Je dosť vytrvalá a neviem aký tam je blok.Cez leto som nemá problém si vonku čupnúť a vykakať sa na zem.(muž sa nato hnevá- že jea ako bobino) ale čo už.Aj sa poutierala s jahodovým listom 🙂 Takže nie si sama.ale poradiť neviem pa

kyska
13. feb 2009

skus ju dat na wc-ako velka, vsak aj vy velky chodit tam 😉 a zabav ju na zachode, my citame malovanu abecedu, precitame par basniciek a pokracujeme az ked potlaci brusko a ked spravi hovienko clup tak sa vytesujem ako deculo a mala sa tesi ze sa tesim. Potom zavolame tatinka, nech ju aj ten pochvli kolko sa vykakala. Dostane odmenu /lentilky/ a ficime dalej.

janajanajana
autor
13. feb 2009

Bodka13, no uz viem, ze to bola chyba, ja som to s nou ale skusala uz davno, no a stale to skoncilo tak, ze som jej nakoniec tu plienku dala 😖 , dost som sa spoliehala na to, ze ked nastupi do skolky ze bude vidiet ine deti a ze ucitelky ju to uz nejak naucia, no moja ako zacala chodit do skolky, tak si kakanie upravila tak, ze kaka len doma, bud rano alebo vecer, v skolke nikdy 😒 , takze s tym to nevyslo.
Kyska, ona na zachod chodi bezne cikat, nocnik pouziva uz len malokedy, obycajne len ked sa jej uz nechce stverat na zachod, tak sa posadi na nocnik, a uz som to skusala aj s rozpravkami aj s podplacanim, ze jej kupim, co chce, ked sa vykaka, no ja mam ale pocit ze ona to posediacky prosto nevie, skusali sme to aj s plienkom sedit na WC, ale neslo jej to, len v stoji. Plienku som jej opat nedala s tym, ze v obchode ich nemaju, ze bude musiet kakat bez plienky , no a dnes je 4.den, co nekakala, a to sa pytam, ci ju neboli brusko, ci nechce kakat, ale ona je uplne v pohode, vraj jej vobec netreba, nechapem, ci to dokaze tak zastavit, a to uz 3.den jej pridavam do stravy lanove semienka ☹

kyska
13. feb 2009

mno nasa mala nemohla kakat resp. mala obrovske problemy aj sa chcela vyprazdnit ale potom sa zatala nervozne pobehovala po byte ale na zachod nie a nie.
Nakoniec vysvytlo ze ma mensi zvierac ako je bezne a kazde vyprazdnovanie ju vlastne boli a vytvorila si blok. V chir.poradni nam predpisali cipky ktore sme jej kazdy den davali. Samozrejme uprava stravy. Cipky jej zmekcili stolicu a trosku ju aj prehnali, proste to nedokazala v sebe potlacit. Tak to sme ficali 10 dni, potom isli cipky obden a nakoniec sme ju len zvalili na postel akoze jej idem dat cipok a isli sme na zachod a tam uz rozpravky a basnicky....
Pokial sa nevykakala, neustupit. Proste nie a pokial sa nevypradzni nepohne sa z wc a nedostane nic, nech sa deje co sa deje. Skusala to na mna, na tata ale ked vydela ze svoje nedosiahne tak sa po 3 tyzdnoch podvolila. Drasticke ale ucinne. Lekar nas upozornoval ze deti vo veku 2-3 roky povazuju vyprazdnovanie za podradne a nepodstatne a vtedy sa vytvaraju defekty v ich kolobehu. Teraz mala ide sama na zachod a len zavola kakala som 😀 cikanie uz ani nekomentuje
Prajem vela zdaru a pevne nervi

deninko
13. feb 2009

ahojte kocky, som rada, ze som narazila na tuto temu, lebo my s kakanim bojujeme uz pol roka. maly ma 2,5 roka a nechce kakat, ma s tym psychicky problem, raz mal zapchu a odvtedy sa to taha. pcham do neho vlocky, ovocie, slivky, ale nic, aj mu treba, nervozne pobehuje, ale staca to. nekakaval aj 5 dni, a potom s cipkom a velkym placom, takze teraz mu vzdy na 3. den davam kusok mydielka, aby sa vykakal. podla doktorky je to normalne, ani nas nikam neposlala. dufam, ze to prejde casom🙂

janajanajana
autor
13. feb 2009

No, ja uz neustupim urcite, plienky su uz pre nas minulostou, aj cipky mam kupene 😒 , skor to neslo riesit, kedze som pracovala, mala bola v skolke, nechcela som, aby v skolke mala stresy z toho, ze to cely den zadrziava, no teraz, co som nastupila na matersku, malu som nechala doma a budeme trenovat, tak drzte palce, dufam, ze kym sa narodi druha, tak sa na tom podari. Len neviem ci jej dat uz ten cipok, je to 4.den bez kakania, ale ona vobec nevyzera zeby zadrziavala, je v uplnej pohode, ani neprotestuje, ze jej nechcem dat plienku, tak neviem, kedy je uz cas na cipok ☹

kyska
13. feb 2009

v tej chirurg. ambulanci nam hovoril ujo doktor ze clovek sa ma vyprazdnovat kazdy den najlepsie v tu istu hodinu, ze sa to da nomalne naucit telo na to. To je extrem ale na malej to funguje kazdy vecer medzi 18-19,00 zasadne na tron a potom hlasi.... 😀 ale to je extrem a je na nej vydno ze ked sa nevykaka jeden den z niejakeho dovodu tak na druhy den bezpodmienecne musi... Podla mna je normal 2-3 dni. Teraz to dcerke moze pripadat normalne ze aj 4 dni nic ale uvidis ked sa naucite na cyklus aka bude kusok ina. Drzim Vam palceky, a fakt vydrz zaciatky su o hubu ale stoji to za to 😎

maca793
13. feb 2009

našťastie problém s kakaním nemáme, 😀 ale nevieme sa naučiť chodiť na záchod, bojí sa. kúpila som aj novú vložku do záchodu a nič. neviem, či sa naučí za 3 mesiace, kedy pôjde do škôlky.

renca3
14. feb 2009

nas tiez len postojacky a do plienky. ked nema plienku ani ho nenapadne pytat sa. nedavno mal zapchu, tak sa aj bojim, aby sa to nezopakovalo a preto plienku neriesim teraz.

janajanajana
autor
14. feb 2009

No, my mame prvy uspech za sebou 🙂 , aj ked mi jej az bolo luto, ta sa tak snazila vykakat posediacky, vobec nevie tlacit v sede ☹ , pokusila som sa dat aj cipok, ale ta z toho bola tak vystresovana, ze povedala, ze bude tlacit, len aby som jej ten cipok nedala, no a po niekolkych umornych snazeniach to vyslo aj bez cipku. 😝
Renca 3, neviem, kolko ma tvoj maly, ale urcite ho uc cim skor kakat posediacky, hoc nech ma tu plienku, ale nech to robi v sede, lebo moze dopadnut ako moja, ta sa to normalne v sede musi ucit, ona pocituje tu potrebu, len kym stoji, ako si sadne, tak uz akoby necitila "ten tlak" a nemoze to vobec vytlacit. Ja si teraz vycitam, ze som ju nechala tak dlho kakat v stoji, teraz to mame tazke. ☹

bodka13
14. feb 2009

🙂 jani super,mala si ju vychváliť až do neba
...my sme sa pri tlačení niekedy dobre zabavili 😀 ...spievali sme si pesničku "potlač boby poriadne,nech to z teba vypadne..."s výrazom že aj ja musím kakať 😀 😀 😀 ...ale pomáhalo to 😉

lenaka
14. feb 2009

janajanajana, nic si z toho nerob aj nasa mala to robila a ked som jej plienku nedala drzala stolicu aj 2 dni. Tak som jej ju radsej vzdy dala, aby nemala zdr. problemy. prislo to samo, pribehla s nocnikom ze ide kakat a aj sa vykakala. 😅 Potom uz kakavala na WC, lebo jej to v nocniku zapachalo. 😝

janajanajana
autor
15. feb 2009

Lenaka, uz mame najhorsie za sebou, neviem, ci by bolo vhodne este pockat, ved mala 3 v jeseni a pri babatku uz by nebolo ani tolko casu sa jej venovat. Moja mala kvoli tomu tak stale vyvadzala, no a stacilo raz postrasit cipkom, a dnes to bolo uz uplne bez problemov, uz len kricala z WC, ze uuuz mami, ze mi nedas cipok?? 😀 😀 😀

lenaka
16. feb 2009

Takze kakate uz na WC, gratulujem! 😀 a drzim palce.

renca3
16. feb 2009

janajanajana... super, takze pises, ze staci postrasit cipkom? nas maly uz vie, co je to cipok, tak vyskusame. 😉

digysa
17. feb 2009

Ja pridam akurat moju diskusiu, ktora je o tom istom a vsetky rady dievcat som vyuzila, alebo aspon skusila. My uz kakame tam, kde sa patri. A ak by som mala radit, tak sa tu nedopisem.....

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tatolu
2. mar 2009

Digy, ahoj.
Iba som zablúdila do týchto tém, lebo som chcela vedieť ako sta na tom.
Ste teda frajeri.
Gratulujem.

ani3012
4. mar 2009

ja som tiež krpca strašila čipkou, ale on mal aj ten problém, že mal tuhú stolicu. Ale naozaj to pomohlo, lebo než som tu čipku (glycerínovú ) priniesla, tak väčšinou sa vykakal , alebo to rýchlo spravil , keď vedel, že nežartujem . Viete koľko som ich musela pootvárať, aby to vyzeralo vierohodne? 😀

januarova
18. máj 2009

mirka5, ja som mala podobny problem ale maly sa mi tak zablokoval s kakanim, ze potom nechcel kakat vobec a raz dokonca vydrzal 12 dni nekakat. takze nenut ho, nerozpravaj mu o tom, proste akokeby si to nevsimaj a raz ta prekvapi. lebo ver, ze ked sa zasekne nonstop, tak to je este len kriz. lebo clovek sa uz potom boji aby sa im nieco nestalo. nam poradila doktorka takuto ignoraciu kakania a pomohlo to. a samozrejme prisposobit stravu. drzim palce 🙂

princeznajasnenka
18. máj 2009

ahojte mamicky, my máme u nás jedneho doktora, ktory ma podla mna super rady pre rodicov. Ci sa to tyka kakania, alebo aj mnohých iných vecí, radi: nezasahujte do 6 rokov veku dietata do chodu jeho organizmu. telo sa nastavuje a hlada si rovnováhu. ked ho v detstve nastavite na lieky (napr lieky na upravu hladiny cholesterolu, zeleza, pouzivate kortikoidne spreje...), bude na ne odkazane na cely zivot a tak je to aj s kakanim, ked ho teraz naucite na prehanadlo, bude na neho odkazane cely zivot. Je to tazke, ale treba sa s tym zmierit, nech si kaka kedy telo chce ako chce (napr do plienky, do nohavic...) nerozpravat o tom, neupriamovat pozornost na kakanie, treba iba vydrzat. Pocula som o dietati, ktoré ešte celú predskolu kakalo iba do nohavic, ale ked malo 6 rokov, svihom prutika sa to zmenilo a dietatku funguje organizmus ako ma.

Dobra rada, ako naucit deti na zeleninu, moje deti ju miluju. Kupte kukuricu, najlepsie bonduelle, ta je super sladka a postupne ku nej pridavajte inu zeleninu, az po urcitom case bude kukurica na tanieri v mensine oproti ostatnej zelenine. Este robime detom zalievky z jogurtu z bielej sladkej aktivie (mozete byt sladkokysly nalev). K tomu ta sladka kukurica... mnam, a je to. Hned po veceri utekaju na zachod.

vroni
19. máj 2009

Princezna, presne to iste hovori aj nas doktor, plienky do 4 rokov sa povazuju za uplne normalne a v pohode (na noc aj do 6 rokov) a este ti zduplikuju, ze dieta treba nechat ist svojim prirodzenym tempom a nie drezirovat, lebo skody mozu byt nedozerne a dlhodobe.... Ale na Slovensku su tieto nazory zatial v mensine (osobne si myslim, ze na skodu deti).

yanikovamamina
31. máj 2009

Ahojte! my sme sa snazili mat trpezlivost a dnes nam akosi dosla. Hlavne teda mojmu manzelovi. Tak maly sedel na nocniku- co absolutne odmieta cele doobedie. Po asi tak 3 hodinach sa troska vycikal. Bol cas ist spinkat, dala som mu plienku a o 10min mal uz kaka tam. Tiez sme skusali vselico, on vravi, ze kakat boli, ked sedi.Tiez vam to vraveli? Ale niekedy s plienkou cupi, tak to by nemal byt taky velky rozdiel.

renca3
31. máj 2009

nas maly kakal donedavna len do plienky. ked chcel kakat, jednoducho si ju vypytal. prestala som mu ju davat a on to zadrziaval. ale kedze ju ma este na noc, vykakal sa vecer tesne pred spanim alebo hned po zobudeni. uz boli aj nejake male pokusy do zachoda. ale dnes si sam dal dolu plienku a sam isiel na zachod. snad to uz bude v pohode. ale musim sa priznat, do 6 rokov by ma to urcite nebavilo.

digysa
31. máj 2009

tatolu: oneskorene ale vdaka .

ynikvamamina: my sme boli tiez s nervami v kybli...ale mozem sa priznat, ze doteraz neviem, ci vsetky tie pokusy a triky a terepetie posobili na maleho, alebo jednoduch sa rozhodol sam, ze bude pouzivat zachod...

Nemozem potvrdit ani jedno z tych dvoch na 100%. Nemozem poradit, aby ste ho nechali tak a nemozem vas uistit, ze skusat to na deti trikmi a roznymi formami pomoze k nauceniu na zachod....

Jedno si ale pamatam, ze ked sa nam narodila dcera, tak sa to zlepsilo....stale sme mu prizvukovali- babatka kakaju do plienok a velki chlapci na zachod...este doteraz, ked prebalujem, tak mi syn vzdy povie:

"Mami, Gabika kaka do plienok, ale ja kakam na zachod, lebo ja som velky chlapec". A hovori to tak hrdo 😵

ani3012: to budes mat pre syna dobre story...ked bude velky a budes mu hovorit, ako si ho ucila na zachod 😀

jacka
1. jún 2009

som rada že som našla tuto temičku....tiež si myslím že ked bude jeho čas tak si sám saden do nočníka alebo na záchodík..len mi de na nervy okolie....hlavne rodina..už ma z nich bolia uši

ved čo má prist to príde....a hlavne netreba nutit 🙂

yanikovamamina
3. jún 2009

No, ja ani neviem, ci mi to velmi ide na nervy, alebo nie. Mojmu muzovi ale poriadne. Ja si myslim, ze maly skratka potrebuje cas a zvladne to sam. Ale sme velmi hrdi, lebo vcera na nocniku prdol. Ja by som asi tiez padla zo stolicky, keby som to tu od inej maminy citala, ale mali ste vidiet jeho tvaricku, cely hrdy mi povedal, mami, uz to ide! Nakoniec to neslo, ale ja sa velmi tesim, ze si uz obcas sadne.

Inak, to s velkym chlapcom, ten moj zahlasi, ze on chce zostat babo a ze chce plienky zo zabkou a hotovo.

matap
5. jún 2009

Môj malý má tri roky a stále plienky - na cikanie aj kakanie. Hnevá ma to ale do ničoho ho nenútim. Prízvukujem mu každú chvíľu, kam treba cikať, občas súhlasí a ide do šerblíka, ale väčšinou všetko skončí v plienke tiež so slovami, že on chce byť malý, nie veľký a donesie si plienku aby som ho prebalila. Najhoršie na tom je, že má štvormesačného brata a on "veľký" sa mu chce podobať - piť z fľaše, plienky, hračky atď. Tak neviem, dokedy nám to bude takto trvať - kým ten "malý" nezačne používať záchod?

yanikovamamina
5. jún 2009

to ozaj netusim, my nemame doma babatko. Teraz som malemu kupila tie plienky, co su ako gate a nelepia sa, ako sa to vola?? No nic, a maly ich neznasa. Tak som mu dala vybrat, bud plienky pre velkych alebo naozajstne nohavice, a tak je radsej bez plienok, co neznamena, ze cika do nocnika. Uvidime, ako dalej, este som sa nerozhodla. Mam pocit, ze je to prenho akasi ulava, rozhodnut takto, hoci sa stale chce prezliekat na stole pre babatka.

edurko
5. jún 2009

Dcerka mala v maji 2 roky,s plienkami skoncila sama od seba,s cikanim nie je problem,no s kakanim dost velky.Je zlata,lebo vzdy zahlasi ze robila ee,ale mna to tak vytoci,ze ponej vrieskam ako nepricetna.Potom ma to strasne mrzi.Mam sa chut dat liecit.Neviem preco ma to tak nahneva,ved pracka to sama vyperie a teplakov mame habadej.Tlak okolia vsak hovori,ze je hamba mat plienku v dvoch rokoch a mamicky na okoli sutazia,ze ktora ma dokonalejsie dieta. 😕