Ako naučiť 5 ročné dieťa hovoriť písmeno r?

písmeno R - máte dobrú radu, ako naučiť 5-ročné dieťa hovoriť R, už som vyskúšala asi všetko

svetlo55
5. apr 2013

Švagriná mi poradila aj pre moju dcéru, že nech rozpráva dookola tdtdtdtd... Malá skúšala a sem tam jej šlo na r 🙂 tak skúšajte 😉

katusskaa
5. apr 2013

toto mame aj my skusat - nam to nakzala logopedicka, v slovach kde je kombinacia TR to ma vyslovovat TD akokeby. cize namiesto traktor td-aktor. zozen si nejaky slovnik slovenskeho jazyka a skusajte🙂

minicka
6. apr 2013

Trpaslik trnky trha, vrhanie mu dlho trvá. Trnie picha, picha trnie, trpaslik maj strpenie...... Namiesto TR vyslovovat TD a toto opakovat dookola 🙂

lululilien
6. apr 2013

a čo taká píštala či čo to je, hudobný nástroj indiánov... brat ako malý chodil k logopedičke a toto mi zostalo v pamati. http://hudobnyobchod.sk/pistaly/peruanska-panov...

atrami
6. apr 2013

toto trápi aj nás. Starší chlapci to zvládli za 3 dni, ale najmladší nie a nie. Možno to je tým, že začal rozprávať až v 28. mesiacoch. Rozpráva krásne, plynulo. Je to aj tvrdohlavá nátura. Keď sa mu nechce, mám smolu. Ale vyskúšam aj vaše typy.

minnie55
6. apr 2013

no tak ja mám veľmi zvláštnu skúsenosť - môj syn ráčkoval a to teda poriadne, chodili sme na logopédiu vyše roka - výsledok bol nulový. Tak som si povedala, že kašlem na to....bude ráčkovať, no a čo ? Ani neviem ako - zo dňa na deň sa naučil R. odvtedy nemáme problém, krásne rozpráva. Neviem, či to možno považovať za radu, pravdepodobne každé dieťa je iné a asi aj tých rečových porúch je veľmi veľa druhov, ale u nás to chcelo len čas.
Každopádne by som však zašla za logopédom aspoň sa poradiť a možno bude stačiť pár sedení a krásne sa R naučí. Nespoliehala by som s na to, že sa to upraví samo.

vinifred
6. apr 2013

..rozhýbať jazyk prstom s písmenom r a viackrát za deň cvičiť ..jazyk musí spevnieť..a potom so slovíčkom drn,drn,s prstom opäť..

michaela2410
6. apr 2013

Ja radím logopéda, 5-ročný by už mal ísť. Ja som mala mladšieho syna s podobným problémom, dlho nerozprával vôbec a neskôr nehovoril r a dosť zle l (na čo nás upozornila logopedička, dovtedy som si to vôbec nevšimla). Tak sme k nej začali chodiť, vždy sa mu venovala, niekedy spolupracoval viac, inokedy menej (on je veľmi tvrdohlavý a keď nechce niečo robiť, tak s ním nikto nepohne). Povedala, čo máme doma trénovať, čo sa mu veľmi ani nechcelo, ale musím povedať, že po pár sedeniach to prišlo a naučil sa hovoriť nádherne, ani neráčkuje (poznám deti, čo sa r naučili, ale ho zvýrazňujú, tak to vyzerá ako ráčkovanie, ale všimla som si tiež, že vekom sa to postupne upravuje). To, čo tu radili maminky predo mno sú presne rady a cvičenia, ktoré nám dávala logopedička. Aj nás naučila ako dávať prst (alebo nejakú lyžičku) pod jazyk a tak "donútiť ho zdvihnúť a "zavibrovať" s ním, aby z toho bolo "r".
Tak to, čím by ste mali začať je, naučiť ho dvíhať jazyk (na prvom sedení tuším ani nič nehovoril, ale musel rozcvičovať jazyk 🙂 )

katieg85
6. apr 2013

tddlo,cukriiiiiiik

adulka82
6. apr 2013

nam sa to podarilo naucit za jeden dnik...a islo to naozaj rychlo...opacnym koncom lyzice mu treba ukazat, ako davat jazycek (tak naucili R rodicia mna i brata a ja zasa svojho drobca). U nas to bolo ucinne 😀

sanide
6. apr 2013

Sral,sral,sral,travy sa drzal.Trava sa mu utrhla a on spadol do hovna. Uvidis,ako sa mu bude basnicka pacit. 😉 Bude cvicit r nonstop. 😀

zmurkaz
6. apr 2013

- možno zlá metóda - ale my sme mali problém s vyslovením r aj k ... tak sme mu dali na jazýček lentilku a povedali, aby on povedal "l" - samozrejme sme boli pri ňom ;) ... a ak chcel tú lentilku udržať na jazyku tak jednoducho musel špičku jazyka chvíľu podržať dolu - a teda povedal nefalšované "R" ;) ... hneď na prvý krát ... Priznám, neviem, či by som to opakovala viac - krát - keďže som sa neskutočne bála, aby mu tá lentilka nezabehla :O ;) ...držte sa 🙂

hameeda
6. apr 2013

ja sa vám divím baby že sa zaoberáte takými vecami, ja som sa naučila povedať r asi tak v treťej triede a čo aj keby som sa ho nenaučila, tak to nie je dôležité, načo deťičky trapite s takými somarinami, dôležité je zdravie, láska, aké vštivipe dieťatku hodnoty, a nie či tam vie alebo nevie povedať r

hausknechtova
6. apr 2013

aj my mame tento problem mala bude mat 5 v maji susim to TDN ak sa to nenauci pojdeme od septembra na logopediu

aero
6. apr 2013

určite treba navštíviť logopéda a na písmeno "r" sme my skúšali slová : TDPASLIK, a opakovať hned aspoň 3x za sebou

kovimiko
6. apr 2013

my sme síce chodili na logopédiu,ale sme prestali.Mojim deťom išlo perfektne povedať R keď im vypadli horné zuby,aj niektoré kamošky my potvrdili že keď deckám vypadli tieto zuby išlo to ako po masle .Mala som aj pomôcku : 333 strieborných striekačiek striekalo cez 333 strieborných striech

januli74
6. apr 2013

Ahoj Tamarka, najma sa nenechaj vystresovat, ak dieta nevie "r" v 5 rokoch, ale treba s tym uz nieco robit. Urcite Ta ale chapem, ze sa ti nechce niekde chodit k logopedovi a este aj za to platit nemale peniaze s neistym vysledkom a chces sa o to pokusit sama a my sme to zvladli doma.

Nam velmi pomohli logopedicke cvicenia online, bohuzial teraz stranka nefunguje (http://www.logo.wbl.sk/), ale skus si najst nejake ine. Kazdy den sme cvicili a dcerku to bavilo. Najpr ako Ti radia vyssie, to s tou lyzickou, teda spravna poloha jazycka, kratky trening, ten bol u nas dolezity, take rozcvicenie a potom tam boli jednotlive obrazky, v ktorych bolo r a ja som to ukazovala dcerke a ona vyslovovala. Najma tie obrazky sa jej pacili.

Ak mas cas a chces sa tomu venovat mozes si spravit napriklad 5-8 strankovu prezentaciu s obrazkami, ktoru budete kazdy den opakovat na slova v ktorych je "r". Na kazdej stranke bolo mozno 12 obrazkov, v ktorych slove bolo "r".

Dcere som povedala, ze sa nema snazit o "r", ale o "d" napriklad "trpaslik" bol "tdpaslik" a vlastne vo vsetkych slovach to "r "bolo nahradene "d", asi po mesiaci sa jazycek posmykol a povedala "r". To bolo radosti, potom sme este chvilu cvicili a dnes nema problem.

Neviem, ci som pomohla, ale mozno naberies aspon nejaku inspiraciu.

zuzanale
6. apr 2013

jednoznačne dobrého logopéda my zo staršou chodíme ešte aj teraz raz do mesiaca r a l už dávno ok ale nevieme sa prelúskať cez ľ takže tréning a to už je prváčka ... logoped vám ukáže čo a ako my sme tiež doma nevedeli rady a logopedka lavou zadnou 😉

yukki
6. apr 2013

No, baby....nám to už týždeň ide v tých trpaslíkoch a trnkách a vydržím-nevydržím a držka a ogrcal mi krpce....ale v inom slove ani tomu svatému 😀 😀 😀 😀

kyri1977
6. apr 2013

prvú vec, čo nam radila logopedicka bolo, že sme vzali vrtulku a učili sme syna vysloviť t a d tak, aby sa vrtulka začala točiť. treba na to malilinku vrtulku. lebo bez prúdu vzduchu sa jazyk nerozvibruje a r nepovie. potom išli na rad spominane slová s td a dd . stale ale s tou vrtulkou, aby do toho dostal vzduch. môj syn bol premiant, za rok sa naučil asi dvanásť hlasok - denný nácvik doma cca 15 minút kazdy vecer a potom mu trvalo r asi 5 mesiacov samotné. ale. radím ísť k logopedicke uz len preto, že ak ma s tym problém, tak práve logoped skontroluje, či necvicite zle, či on sám nerobí nieco zle a povie vam, na čo sa sústrediť... držím palce, povzbudzovať do umoru a vela chváliť.

alenahucalova
19. feb 2014

Baby, pomoc neviem ako mam naučiť dcéru povedať r. Chodí do 5.triedy a neviem ju to naučiť. Prosím poradte 🙂

talula
19. feb 2014

mna to naucili takto: Brrrrrrr, je mi zima 🙂

mylove321
17. mar 2014

povedz jej ze ostatnym ludom z jej rackovania moze byt zle a mozno sa zacne snazit

mdsk
30. mar 2014

Ja som ako dieta chodila na logopediu, ucili ma cez basnicky, riekany, lekar ti ich da. To TD sa casto pouziva na ucenie, ako TDpaslik(Trpaslik) atd.. Nakoniec mi aj tak podstrihli jazyk a ako som vysla z ambulancie, zacala som hovorit R. Nechapem preco by si mala za to platit u logopeda, mozno u sukromneho. Skus si najst nejakeho dobreho, kde sa nemusi platit.

alexis617
10. apr 2014

skús pred zrkadlom T-D 5KRáT ,TE-Dí 5KRáT TI-Dý 5KRáT

ivuska6
10. apr 2014

Správna výslovnosť hlásky r - 1 časť- toto si nahod do googla a podla toho treba vsetko prebrat v jeden den a cvicit a cvicit potom je aj druha cast ja som syna naucila takymto sposobom cez internet ale zase on mi pekne sedel a rozpraval opakoval pomne

yanni
10. apr 2014

presne tak. Tie metody sa nemenia. Moj brat bude mat tento rok 30 rokov a tiez chodil k logopedicke ako skolkar. Mal slovnicek plny slov na precvicovanie. Ale musi sa naozaj trenovat kazdy den dookola. Neviem uz presne ake vselijake slova tam mal, ale tych TR bolo neurekom. Trnka vyslovovalo sa to s TD cize tdnka, tdaktor atd.

adriana1712
26. jún 2014

Ahojte, mam podobny problem. Ide do prvej triedy a nevie R. Ako tu citam, deti sa snazia to R nahradit inym pismenkom, napr.d, ale moj syn sa o to ani nepokusa, jednoducho ho vynecha. Napriklad nepovie Teraz, ale Teaz. Uz som z toho zufala, k logo sme chodili vyse roka, no ziadny vysledok. Bojim sa jeho nastupu do skoly ☹

lilibili
10. mar 2015

Aj mi máme problém s písmenkom r takže ideme trénovať ako tu mamky radia 😉

logopedicka
20. júl 2015

tamaratamaratamara - ja by som tiez odporucila logopedicku 🙂

Urcite necvicte ako radia mamicky. Mozete najst dobre navody aj zle! Napriklad "zmurkaz" - cvicenie s lentilkou urcite nie je spravnym sposobom nacviku R. Pri vyslovovani hlasky R ma byt spicka jazyka HORE a nie dolu! Tento navod je nespravny!

Pokial ma dieta spravny recovy vzor a nema ine postihnutia ci jazykove deficity, hlaska R prichadza spontanne okolo 5-6 roka. Ak dieta vynechava R/ zamiena ho za L, U, W do 7 roku sa to este povazuje za fyziologicke, ide o tzv.: "predlzenu dyslaliu". K logopedovi chodte ak:

- hovori R nespravnym sposobom (napr. tzv. francuzke R) v akomkolvek veku!
- ma 7 rokov a R este nepouziva alebo ak ho nevie pred nastupom do skoly
- malo problem aj s inymi hlaskami, rec bola dlho nezrozumitelna, zacinalo velmi neskoro rozpravat, ma jazykovu uzdicku alebo ak ma akoby "nemotorny jazycek", ak pozorujete aj ine problemy v reci
- ak dieta nema spravny recovi vzor (napr. obaja rodicia hovoria R nespravne) mozete prist tiez skor
- AK MATE AKEKOLVEK POCHYBNOSTI - je to vynikajuci a najlepsi dovod navstevy logopeda. Nenechajte sa nikym odradit. Nic tym nemozete pokazit. Ak by aj logopeda "este nepotreboval" - aspon vam to potvrdi odbornik a vyzbroji vas napadmi a technikami ako proces "ucenia sa R" urychlit.

Prajem vela stastia pri nacviku 🙂