Ako podporiť rozvoj schopnosti ročného dieťatka?

veselyvlacik
15. aug 2012

Ahojte, vie niekto poradit ako podporit rozvoj inteligencie / schopnosti 1-rocneho dietatka? ...nejake hry, aktivity... Pripadne keby ste vedeli o nejakej knihe ktora sa na toto zameriava. Pregooglila som hodiny jej hladanim a nic...

avuka
15. aug 2012

kukni si na dracik.sk a zadaj hracky pre najmensie deti a inspiruj sa. my sa hrame takto: zvieratkovske puzzle- mame farmu a ZOO, do nej davame zvieratka do domcekov,alebo klasicke puzzle z maleho poctu casti (napr.6), pisanie na magneticku tabulku (ja nakreslim zvieratko a mala povie,aky zvuk to zvieratko vydava, niekedy ju natahujem a ucim cakat na typicky znak zvieratka,lebo hlavu macky a prasiatka zacinam rovnako spicatymi usami a ockami,az nos je iny🙂) alebo nakreslim tvar s chybajucimi ocami a ona ma dokreslit ocka-este trosku pomahame.aj sama rada kresli haky-baky,i starsiu to bavi,ideme kupit novu tabulku,lebo sa nam uz znicila stara.veze z kociek,pohariky roznych velkosti vkladat do seba ako matriosky alebo z nich robit vezu, kocky roznych geom.tvarov vkladat do dier prisluchajuceho tvaru, ucime sa chytat loptu do ruk, gulat po zemi si ju uz vieme navjzajom,aj kopat do nej.vyliezt spravne a bezpecne po schodikoch smykalky,bezpecne si sadnut a smyknut sa (zatial zadrziavame pri smykani,aby rychlo nezletela).nadsena bola,ked sa naucila hadzat kamienky do vody.postupne sa ucime naberat piesok do lopatky a z nej vysypat do vedierka (doma za zleho pocasia ryzu lyzickou do poharika, starsia nam vdaka tomu velmi rychlo a skoro zvladla samokrmenie sa)...a este mame take dvojice obrazkov zvieratiek na kartickach mama a dietatko a treba najst napr.k jahniatku ovecku, kozliatku kozu (zatial to nehrame ako pexeso,ale vidi viac obrazkov a z nich ma vybrat spravnu maminku)...dalsie mi uz nenapada...ale onedlho sa mozes inspirovat aj v tejto teme https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/poradite-nam-aktivity-pre-dvojrocne-dieta/

kvetinka211
15. aug 2012

@veselyvlacik odporucam inteligenciu velmi neriesit, ale asi si to myslela skor ako vseobecny rozvoj dietatka ... skus si nieco pozret aj o montessori hrackach, aktivitach ... je cele take hnutie montessori doma, ludia vyrabaju specialne pomocky a je to hlavne o tom, naucit dieta samostatnosti, ale ma to samozrejme aj ine aspekty. Ja som v 12m bola rada ked som si nasla chvilku na oddych a na nejake rozvojove aktivity mi neostala energia 🙂 Syncek sa myslim rozvijal a rozvija vlastnym programov sam ... co som ale urobila ze som kupila poriadny xylofon ktoremu ladia tony aby nemal len ten elektronicky skriekajuci klavirik, nedavno som kupila aj poriadnu vkladaciu kocku s otvormi na rozne tvary ... dostali sme ich niekolko a vsetky boli nepouzitelne pre dieta. A konecne ho zacali bavit aj vkladacie veze ... a uz mame aj duplo posledne tyzdne sa konecne zaciname naozaj hrat .. asi zacnem tiez riesit nejake aktivity ...

lilke
16. aug 2012

O rozvoji dietata je aj plno knih. Okrem montessori mi doma padli do ruk narychlo knihy Bystre dieta batola od R.C.Woolfsona, Hrajme sa s najmensimi od J.Silberg. Takejto literatury je v knihkupectvach dost, treba si vybrat, co tebe bude vyhovovat. Na uprsane dni ci cestovanie posluzia rozne brozury s nalepkami, napr. Prva univerzita (od dvoch rokov) ci Ulohy pre najmensie deti. Neviem totiz, ci drobca ma 12 alebo pomaly 23 mesiacov. 🙂