Krásne a zaujímavé slovenské knihy pre dieťatko

evinkaaa
17. aug 2014

Ahojte mamicky.
Na uvod kratke vysvetlenie - zijeme v zahranici (Nemecku), ja som Slovenka, moj manzel Nemec a naseho drobca budeme vychovavat dvojjazycne. Ja hovorim s nim vylucne iba slovensky a manzel nemecky.
Maly bude mat o skoro dva mesiace rok a pomaly zhanam pre neho krasne slovenske knihy (kedze ja mu budem citat vylucne slovenske knihy a manzel nemecke). Kludne knihy uz od roka, ale mozu byt aj potom na neskor - 2, 3, 4 rok atd. Vedeli by ste mi poradit nejake zaujimave knihy?
Dakujem za kazdy podnet a radu. 😉

vefi89
17. aug 2014

@evinkaaa pre mňa top knihy Ján Andel- Klásky.. nádherné básničky 😉 a klasika dobšinský- slovenské rozprávky. ale to je tak, aby si ty čítala, nie dieťa 😅

evinkaaa
autor
17. aug 2014

@vefi89 - dakujem. No ved to je jedno. Hocijake knizky su dobre. Ci uz si bude on sam "citat" a pozerat alebo mu budem ja.

karolinka21
17. aug 2014

@evinkaaa Ja som milovala "O štoplíkovi" , to bola super knižka 😀
A ešte "O psíčkovi a mačičke", to bola klasika 🙂

vevesh
17. aug 2014

@evinkaaa ja odporucam :
Moja prva knizka - od 1r. Na rozvoj reci a slovnej zasoby..
detske riekanky napr. Cimcarara,cim - moje deti ich "zeru " - tie su cca. Od 1,5 r...
Od 3r. Je dobry napr. Hovornicek od heviera - cvici sa typicka vyslovnost pismen..
...a co maju deti rady Su rozne "rozpravkove kufriky "- jedna knizka, jeden pribeh, male do ruky a super na cesty.. 😀

libka1
17. aug 2014

Malovana abeceda u nas teraz fici. Syn bude mat tri roky. Su tam kratke basnicky a krasne ilustracie...

esterba
17. aug 2014

@evinkaaa u nas fici smely zajko a smely zajko v afrike a bavim sa na tom aj ja 😀 no a samozrejme čin-čin (v povodnej verzii), pik pak pok, moj macik (bez ohladu na povod 😉 ) a basnicka ti pomoze od Heviera.

vroni
17. aug 2014

@evinkaaa, mame identicku situaciu 😉 U nas frcala Bendova - Rozpovie ti tato knizka, koho zjedla mikimyska, Jozko Pletko, riekanky, basnicky, neskor aj Danka a Janka a Opice z nasej police. Hronsky je priserne archaicky, ja som ho milovala, mojej dcere liezol na nervy a nerozumela mu. Cincin bol ok aj ked Podjavorinsku moc nemusim. Vynikajuci na citanie bol Macko Pu, s tym sme vydrzali hadam aj do styroch rokov...

evinkaaa
autor
17. aug 2014

Dakujem vam, dievcata, za vsetky napady. Velmi ste ma potesili. 😵
Nadalej budem zbierat napady a knihy budem postupne kupovat.

zita19
17. aug 2014

Kubka a Matko jednoznacne

1177
17. aug 2014

Najlepsi je jozko pletko a potom cokolvek od janovica, heviera..

roamers
17. aug 2014

Ahoj, my sme tiez dvojjaycna rodina a zijeme cast roka v zahranici, takze tiez prevazam hordy knih za cean 😀. Mne maly fici na zatulane husa, zabiatko, hojda hojda hojda, a potom take knizky z basnickami aj pesnicami ako kukulienka, tap, tap tapusky,...zacal javit zaujem o krtka, a este som kupila taku knizka, ktora sa vola rozpravky, bola som z nej najprv na prasky, su v nej klasicke rozpravky, ale otesane tak na jednu stranu, nakoniec vsak fajn, citam ju malemu pred spanim a on ju miluje 😁.

A dakujem za inspiracie,, cin-cin a o psickvi a macicke pojdem hned zajtra kupit. 😁

jumama
17. aug 2014

Skus si pohladat knizky Marie Durickovej a Jozefa Paulovica (ten asi skor v antikvariatoch by bol k najdeniu), Natase Tanskej... vsetky su taka slovenska klasika a aj pekne http://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&u...
Plus Dreveny zamocek su klasicke rozpravky pre malakov (o repke, o kozliatkach, o drevenom zamocku, o pampusikovi....): http://www.martinus.sk/?uItem=99151

jumama
17. aug 2014

A este cokolvek od Astrid Lindgrenovej... pre tych, co chcu vychovat malych huncutov 🙂) http://www.martinus.sk/knihy/autor/Astrid-Lindg...

hradnapani
17. aug 2014

@evinkaaa krasna po estetickej vytvarnej stranke je Zlata retaz. (ziskala za to aj ocenenia). Je to subor klasickych rozpravok, porekadiel, slovenskeho folkloru. Len trochu tazka do ruky, ale pekna 🙂

kitty88
17. aug 2014

U nas ficia rozne basnicky, najoblubenejsie dcerkine knizky su Moj macik a Velka kniha riekaniek a este Veseli prvaci, ale odtial len basnicky, citame kazdy den a este ju neomrzeli 😉

mimla
17. aug 2014

Ja som ako decko mala rada Generála Guľôčku od Pavloviča, a jedného som objednala aj synovi z antikvariátu. Malý to miluje, ja mám nostalgiu, ale hlavne som zistila, prečo moja mama preskakovala tú stránku s chorbáčikom. Aj ja ju preskakujem, aspoň na chvíľu, lebo sa mi nechce ešte čítať o chrobáčikovi, ktorému tečie zelená krvička. Zato básnička o haluške má obrovský úspech a bola to druhá básnička, ktorú sa naučil. (Prvá bola "A tie vrabce"). No a "Môj macík" predsa musí byť. Kupovala som ju dvakrát, prvú mi pri "čítaní" malý rozkúsal.

evinkaaa
autor
18. aug 2014

Dakujem vam, dievcata, velmi pekne za vase napady.
Super tipy ste mi dali. Niektore knihy z nich uz mame, niektore kupime zasadne v nemcine (ako napr. vsetky od a. lindgren) a tie ostatne budem postupne kupovat pri dalsej navsteve sk.
Vdaka vam. 😵

adsumus
20. aug 2014

@evinkaaa Jozef Pavlovič Cingi-lingi. Teraz to čítame, neskutočne krásne básničky a ilustrácie.

vroni
20. aug 2014

@evinkaaa, inak my sme niektore knihy kupili celkom umyselne v slovencine i nemcine, ono to pekne pomaha vyrovnat slovnu zasobu v oboch jazykoch ...

katinam
20. aug 2014

@evinkaaa my sme tiez v podobnej situacii, tiez vzdy zo SK odchadzame s novymi knizkami. Oblubene su Moj macik, Kozliatka, O Gulkovi Bombulkovi, Krtko, riekanky, ale treba dobre vybrat, lebo niektore verzie su uplne ine, ako si ich ja pamatam, my mame Varila mysicka kasicku. Potom este bezi Matko a Kubko, Vesela abeceda. A posledne v zbierke pribudol Slabikar od Stefekovej, kedze drobec prave zacal citat, a sme obidvaja nadseni, este musime zohnat 2.cast.

inak my zvykneme prekladat aj inojazycne knizky do nasho jazyka, ja v pohode malemu citam anglicke a portugalske knizky v slovencine, obcas trochu zjednodusim alebo upravim, obcas si vymyslim, ked citam napr. francuzsku a nerozumiem uplne vsetkemu, staci poznat pribeh. A manzel presne to iste, len ten este nezvlada slovenske.

adsumus
20. aug 2014

@evinkaaa Ešte som ti chcela odporučiť toto vydavatelstvo, dcerka má asi tak 15 knižiek a všetky ju bavili už od roka, teraz má tri roky a stále si ich čítame, je tam veľa informácii a sú stavané tak, že dieťa musí reagovať, ukazovať, hladať, porovnávať, pre moju malú boli a sú nesmierne zaujímavé.
http://www.svojtka.sk/obchod/knihy/leporela/P50 osobitne táto seria http://www.svojtka.sk/obchod/knihy/leporela/P50

sisaka
20. aug 2014

@katinam ja som tiez zvykla citat synovi tak, ze som mu prekladala, ako som citala. Islo to len do isteho veku, ked sa stali texty narocnejsimi tak som s tym prestala, mala som pocit,ze syna ochudobnujem o umelecku stranku textu, napriklad ak islo o nejake rymovacky, slovne hracky, prelozene texty mi jednoducho uz nezneli tak zaujimavo ...
Pri dcere som mala doma 3 rozne slabikare, jeden este komunisticky + dva nove (autorov si uz nepamatam) a to bola cista hruza, chcela som ju podla nich naucit citat, ale tie texty a spracovanie bolo take strasne, ze je tu vobec nezaujalo, tak som to nakoniec aj vzdala a naucila ju citat aj bez nich (slovencina ma tu vyhodu, ze je nenormalne jednoducha na citanie, dcere som len vysvetlila, ako sa citaju vsetky pismena a hned sa to naucila, potrebovala na to asi 15 min) bolo to uz ale pred nejakymi 10 rokmi, takze dufam,ze na tych slabikaroch popracovali a spravili ich pre deti putavejsimi, lebo tie texty skor odradzali od citania ako motivovali.

katinam
20. aug 2014

@sisaka jasne, prekladame hlavne knizky z filmov, tam ta umelecka stranka velmi nie je, viac menej len prerozpravany dej filmu, ale tiez uz na niektore nestacim. Ale na zaciatok pre male deticky je to fajn, dokonca aj sa odporuca pre malinke deticky zjednodusovat text, aby tomu lepsie rozumeli.
Citanie v slovencine je naozaj super jednoduche, som rada, ze maly bude mat este 2 roky pred nastupom do skoly, aby sa postupne naucil citat aj po portugalsky, anglicky a francuzsky, nech v tom nema chaos. A pozerala som vela slabikarov, na novy Hupsov mam len zle recenzie, my sme teraz zacali od Stefekovej a paci sa obidvom, kopu pripravnych cviceni a prijemne jednoduche texty, pripomina mi moj z 1. triedy, len modernejsi a so super cviceniami.

sisaka
20. aug 2014

@katinam tak to bude mat maly co robit, aby vsetky tie jazyky zvladol nielen v nich komunikovat, ale aj citat, pisat.... Moje deti nemaju talent na jazyky, tak si to ani neviem predstavit.... Drzim palce

katinam
21. aug 2014

@sisaka pojdeme na to postupne, ak sa nepodari, nic to. Este nevieme, do akej krajiny nas o rok vietor a ministerstvo zaveje, tak nevieme, ci pojde do anglickeho alebo francuzskeho skolskeho systemu, preto mu nenapadne podsuvame aj anglictinu, okrem francuzstiny zo skolky (ktoru zatial uspesne ignoruje). SK a PT su nutnost, nech sa dokaze dohovorit s obidvoma rodinami. Pravopis a gramatiku nebudeme riesit, dufam, ze bude citat tak rad ako my obidvaja a z knih a filmov sa to na neho nalepi. A neuveritelne pomaha pobyt u starych rodicov, to zakazdym poskoci v slovnej zasobe aj gramatike.

lubina
21. aug 2014

@evinkaaa my mame tiez dvojazycne deti, SK a NL. Ja hovorim iba slovensky a muz iba holandsky, deti to zvladaju super, holandsky hovoria lepsie ako ja 🙂, ale ku kniham, mali sme a mame viacero ale zacinali sme so Slovenskymi riekankami. SU tam nadherne basnicky co sa aj male deticky naucia, ked zacinaju hovorit, take tie klasiky...neskor sme presli na dlhsie rozpavky, Dobsinsky, potom Zlaty fond slovenskych rozpravok...ked mrknes aj na nete, najdes,....prajeme vela uspechov pri dvojazycnej vychove, netreba to vzdavat, aj ked obcas pride "kriza" a deticky odmietaju, o par dni to vzdy preslo ....teraz to uz aj vyuzivaju, ze hovoria super dvoma jazykmi 😉

didi51100
25. sep 2014

@evinkaaa moj synator ma 15 mesiacov a rad si cita pred spanim (vecernym, ale aj obednym), je to pre neho ritual 🙂 najoblubenejsie su pribehy o Krtkovi - leporela s obrazkami a kratuckym pribehom. Krasna je aj slovenska klasika, napr. Utopeny mesiacik, Moj macik, Zatulane husa atd.

alexa321
27. jan 2019

@adsumus dobrý večer čítam staršie príspevky a chcem sa opýtať na názov tých kníh lebo link sa nedá otvoriť

ellieellie
28. jan 2019

Skvelé tipy tu padli. Žiaľ, diskusia je staršia a mnohé tituly už sa nedajú zakúpiť. Mamičky, dajte tipy na aktuálne dostupné knižky, ktoré sa páčia vašim detičkám 🙂 Môj takmer 1,5 ročný syn má veľmi rád knižky Svrček a mravce, Výplata od Podjavorinskej, Hovorníček od Daniela Heviera, knihy Matys z edície Moja prvá knižka, Potulky zimou, Bendová - Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla Mikimyška. Najlepšia mamička na svete, Najlepší ocko na svete. Tieto sú asi najobľúbenejšie a čo vaše?