Kreatívne rozvíjame 3-4 ročné deti

ivush
10. okt 2010

Milé maminky, iste mi dáte za pravdu, že naše decká v tomto období vyžadujú denno-denne veľa kreatívnych aktivít, ktoré podporujú ich rozvoj...Každej z nás občas dochádza fantázia alebo je jednoducho málo času na vymýšľanie nových, zmysluplných aktivít...Bola by som rada, aby sa tu vytvorila príjemná diskusia, do ktorej budeme prispievať rôznymi tematickými tipmi, ako a čo naše detičky zábavnou formou rozvíjať a učiť....
My so synom v posledných týždňoch veľa času trávime s lepidlom a nožničkami v ruke...vystrihujeme rôzne objekty a následne ich lepíme...Dnes chcel lepiť les - tak máme huby, strom...
Taktiež a mi osvedčilo spoločné čítanie maľovaných kníh - to sú tie, kde je vrámci rozprávky (textu) cca každé piate slovo nahradené obrázkom a tak moje čítanie on dopĺňa. Jednak sa mu to veľmi páči a aj si myslím, že je to skvelá vec, pretože získava akoby základy čítania, sleduje, že istú časť textu ja čítam a istú vlastne číta on.
Fajn, pre túto chvíľu nejdem pokračovať ďalej, myslím, že na úvod som napísala celkom dosť a teším sa na vaše príspevky...🙂

zuza7952
11. okt 2010

@ivush Krásnu tému si založila ako stvorenú pre mňa, keďže škôlka nám tento rok nevyšla malá tam bola 5 dní a doteraz ju dávam zdravotne dokopy, takže som ju pre istotu odhlásila pretože som sa bála čo bude ďalej. U nás momentálne fičí maľovanie vodovými farbami štetcom a taktiež mám takú špeciálnu knihu pre škôlkarov kde sa učíme farby, počty a všeličo zaujímavé. Taktiež ju plánujem prihlásiť na pohybovú prípravku pre 3-4 ročné deti raz týždenne na hodinku aby sme jej ten čas nejako vyplnili. Budem i ja rada všetkým novým nápadom.

zlatusik28
11. okt 2010

Ahojte, no, ak môžem poradiť, ja som svojmu malému zbojníkovi pred časom objednala z internet.obchodu také knižočky na počty, na farby, sú tam rôzne logické hry, kreslenie. Sú super a vôbec neboli drahé. Má ich doma 5 či 6, tak si ich spoločne prechádzame, maľujeme.

ivush
autor
11. okt 2010

@zuza7952 Náš malý chodí do škôlky len na doobedie, vyhovuje mi, že príde domov naobedovaný, ide spinkaŤ (myslím, že sa vyspí lepšie než v škôlke) a vlastne potom poobede sa mu môžem cielene venovať. Farby si tiež opakujeme zaujímavým spôsobom a to nielen pri čítaní knižiek, ale napríklad keď sa hráme s legom a postavíme cestu pre autá, tak ako autom prechádza po jednotlivých kockách, komentujeme, že ide po červenej, po modrej, po zelenej,....
Nedávno som začala aj s učením dopravných prostriedkov, ktoré sú hromadné, ktoré osobné a ktoré nákladné. Ako chlapca ho téma dopravy veeeľmi zaujala.
A tiež prebráme aj štuktúry - muchotrávka je bodkovaná, na obrázku je balón kockovaný, tričko je pásikové, ... 😵

titkovamiriam
11. okt 2010

ozaj super tema,marek sice do skolky chodi no napriklad teraz sme doma-tak sme si v parku nazbierali listy,nafarbime ich vodovkami a budeme otlacat.lep noznice,vodovky -to je jeho.Kreslit s farbickami moc nechce.vyrabali sme doma gastanove figurky,ozbobne tekvice,dobre uz pracuje s plastelinou tak vytvarame rozne postavicky,ovocie....

zuza7952
11. okt 2010

@ivush Aj ja som tú škôlku potom chcela dať iba na doobedie ale oni si tam hneď na začiatku niečo rozniesli a ja ju do dnešného dňa neviem zbaviť kašla a to už dobrala ATB nasadené podla výsledkov z výteru a nič a to mi začal kašlať aj 4-mesačný tak to som si povedala že asi nie, aj keď je mi to ľúto pretože školka by jej určite niečo dala, ale hádam sa nič nestane keď pôjde až ako 4-ročná

petronela777
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivush
autor
12. okt 2010

@petronela777 máš pravdu, Logico primo je super systém, my ho nemáme, je to od 4rokov vyššie..viem, že majú pre menšie deti len asi jeden materiál...preto som sa rozhodla, že tu plast. konštrukciu kúpim až budúci rok a postupne budeme dokupovať tie karty... 🙂
Tú škôlku nepoznám, ale web som na rýchlo kuk, no som zvedavá, že čo je to ten detský klub v poobednajších hodinách...nejaká, voľne prísutpná herňa ? Napíš keď budeš vedieŤ viac 🙂

petronela777
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
myskaivka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
libka1
13. okt 2010

ja som milovala ako dieta hru, ked otec schoval niekde v miestnosti nejaku hracku a potom som ju hladala a on mi hovoril podla toho ako som bola blizko ciela zima, teplo, teplejsie, este teplejsie, prihorieva, horí (ked som nasla hracku). To som zboznovala a este som mala velmi rada ked mi hral babkove divadlo 😉 to som mohla pozerat od rana do vecera 😀

libka1
13. okt 2010

a este som mala rada ked mi rozpraval rozpravky o ludoch co som poznala (napr. susedia a tak), teraz to naucil moju malu ked jej rozpraval o ich macke Cilke a ona to po mne chce kazdy vecer aby som si nejaku story vymyslela o Cilke... mala je na tom normalne zavisla (aj ja som bola 😅 )

ivush
autor
13. okt 2010

hehe, no verím tomu, že také realistickejšie rozprávky o konkr. ľuďoch a v predmetoch majú svoje čaro, len dospelák si musí dať riadny pozor na jazyk, aby potom drobec pri stretnutí nespôsobil trapaaas 🙂

simalex
14. okt 2010

Ahojte,
můj syn má rád Barevné hrátky se samolepkami. Teď nevím vydavatele, ale můžu se doma mrknout. Je to několik dílů - V lese, Na statku, Doma, Ve školce,.. Jsou tam barevné čtverečky a malý je dolepuje do prázdných míst. Jsou dostatečně velké, tak nejsou potřeba nějaké super schopnosti. Obrázky jsou taky pěkné a dá se o nich vykládat.
Taky není špatná kniha Počítání soba Boba (je i v SK) - rozvíjení malý, velký, porovnávání užší, vyšší, tlustší apod. Knihou provází medídek, který dává dětem úkoly.

O schopnostech dětí 3-4 roky ale jaksi nemám dostatečný nadhled, protože malý má dysfázii a opožděný vývoj řeči s výraznými problémy ve vyjadřování a složce porozumnění, tak tyhle schopnosti a knihy možná vaše děti už mají za sebou 😀 😀 😀 😀 .

Jo, a momentálně u nás letí "obchůdek" - pořád musím něco nakupovat a malý to tipuje na dětské pokladně 😀 😀 😀.

Je to ale super téma a ráda si přečtu další tipy. Jen prosím pište názvy knih, her nebo pracovních sešitů, případně vydavatele nebo výrobce. Protože není nad dobrý tip - trh je tímhle přehlcený a často marně pátrám, jak to vlastně autor myslel a co s tím vlastně mámě dělat 😀 😀 😀 😀

monkula
14. okt 2010

Pekná téma 🙂
Ja som dcérke objednala takéto omaľovanky:
http://www.fragment.sk/nabidka/popularno-naucna...
a ešte aj tie druhé, čo sú v ponuke, som zvedavá, čo na ne povie...
A pozerám, že je tam kopa zaujímavách a kreatívnych kníh 😉

simalex
14. okt 2010

@monkula
tak to vypadá dobře - zkusím sehnat, líbí se mi i ty bludiště - to malý fakt může, jen samozejmě nemůžou být moc těžká.

simalex
14. okt 2010
argousek
14. okt 2010

monkula stejné omalovánky máme a malému se moc líbí 😉

@simalex Já mám kloučk s podobným problémem a jak jste k tomu přišli? Adámek byl nedonošenej, tak myslím, že to souvisí s tím. Já se teď nemohu rozhodnout, jestli ho dát do logopedické třídy nebo do normální třídy s asistentem 😒 Jinak já jsem teď koupila pracovní sešit Mezi námi pastelkami http://obchod.postizenedeti.cz/katalog/mezi-nam... a http://obchod.postizenedeti.cz/katalog/hry-cinn...

ivush
autor
14. okt 2010

@simalex No inak my sme teraz na 3. narodeniny drobcovi kúpili pokladňu - je to dobrá hračka pri ktorej sa dá využiť dosť široká slovná zásoba...

Neviem či ste si všimli, že vo vývojových prehľadoch sa všade uvádza čo všetko by mali zvládnuť troj až štvorročné deti...no myslím si, že je stále veľký rozdiel či má dieťa 3roky a 1mesiac alebo 3 roky a 7mesiacov...a pritom v tých prehľadoch sú v jednej "kategórii"...tak len pozor na to, lebo občas to nás mamky vie dosť popliesť a znepokojiť 🙂

simalex
14. okt 2010

@ivush
vím, vím - my jen tu diagnózu fakt máme a malý chodí i do speciální školky pro tyto děti. Koupila jsem si Diagnostiku dítěte předškolního věku a podle té jsme kromě řeči jakž takž v normě. Ale ta řečová stránka je fakt problém, to si člověk uvědomí, až když to dítě třeba do 4 skoro nemluví a hlavně evidentně ani moc nerozumí. Takže jsme kolem 4. roku teprve nastartovali to, co běžné děti kolem 2. roku. Snad to ale zvládneme a dotáhneme.

Jinak to lepení, jak jsi psala, je taky super. Kolikrát ty děti víc baví takové ty aktivitity, kdy všechno nemají nalajnované, jako třeba v těch sešitech, kdy jedou stranu po straně a za hodinu to mají hotové. Neteře, když si hrají na maminky, tak raději pracně dohledají něco, co se aspoň vzdáleně podobá nádobí, než aby použily to od Mattela .
😀

😀 Klasika. Nebo, když stavíme třeba cestu pro auta, kostky a různé části z několika her jsou víc v kurzu, než kompletní garáž s cestou.

argousek
14. okt 2010

@simalex máš ode mně ip 😉

ivush
autor
14. okt 2010

@simalex ja ti úúúúplne rozumiem, môj drobec má ovr, ale teraz tesne pred 3. narodeninami nastala veľká akcelerácia v aktívnej slovnej zásobe, tak verím, že expres. formu dysfázie tým možno vylúčiť...aspoň tak to uvádzajú všetky popredné odborné štúdie...ale donedávna som žila v neuveriteľnom napätí a neistote... 😒

ivush
autor
14. okt 2010

Ešte viete čo sa mi celkom osvedčilo ? na obrázkoch určovať, ktoré dva objekty spolu súvisia...napr. krava a mlieko, ľadovec a tučniak...to ho celkom baví 😵 A postupne by som sa chcela prepracovať k tomu, že by ich aj graficky pospájal čiarou...ale na to ešte zrejme má čas....

saskarisko
14. okt 2010

Ahojte,
tak u nas ficia ulohy z Macka Pusika (uz sme skusali aj detske sudoku z casopisu), potom je vyborny pracovny zosit Matematika vo hviezdach (ta je uz od 3 rokov), pracovne zosity Bibi. Drobca zacalo bavit spajanie podla bodiek, takze nam pribudne dalsi pracovny zosit. Co sa tyka skolky (farby, tvary, porovnania), tak vyborna je knizka Obrazky do skolky.
http://www.martinus.sk/?uItem=34935.
Kreativne cinnosti - natrhat farebny papier, na papier urobit nejaky tvar a dieta lepi farebny papier do daneho tvaru, a potom pripadne dokresluje ceruzkou. peciatky zo zemiakov, malovanie na sadrove formicky (teda formicky, ktore sa pouzivaju na medvedie labky), a v podstate hocico, co ma v tom momente napadne.

@ivush, @simalex - nam pomohli bibi zosity. a momentalne pocas jazdy v aute hrame hru na slova. ja poviem slovo a drobec opakuje, potom vymysla on. hladam slova s hlaskami, pri ktorych ma problem vo vyslovnosti. potom este rozpravanie podla obrazkov, vytvaranie pribehov (rozne knihy - detske encyklopedie, rozpravky - Rozpravaj mi rozpravku, Rozpravky o zvieratkach od Sutejeva)

zitaje
14. okt 2010

Moja mala ma sice len 2 a pol, ale myslim ze tam je dost velky rozptyl.
My sme robili take, ze som nakreslila vela balonikov na hornej strane lezatej A4, na spodok rovnaky pocet deticiek (no, niektori boli to len palickovi panaci, lebo by som to robila hodinu 😝 ) a mala daval tie snurky od balonov k detickam, cize ich spajala. Treba ale zapojit dieta aj do kreslenia samotnej ulohy, lebo inak mamina dlho vyraba a dieta to ma za pol minuty hotove 😀 Samozrejme vsetko komentujeme, farbu balonu, oblecenia, kto ma ake vlasy, atd.
Pre vacsie deti, ktore uz normalne kreslia, je dobre nakreslit tvaricky, alebo aj panacikov, ale nie uplnych, napr. tvar len s ocami, panak bez noh a len s jednou rukou, a treba dokreslit.
Potom pre malych je fajn peciatkovanie zemiakovou peciatkou - prerezat zemiak napoly, vyrezat jednoduchy tvar, napr. hviezda sa dobre robi, a potom do misiek vytlacit temperky alebo prstove farby a otlacat na papier, spociatku staci novinovy 🙂
Dalej je super navliekanie cestovin, starsia dcera si robila nahrdelniky, tusim penne sa volaju. Vacsie deti si ich mozu aj zafarbit fixkami ci temperkami. 🙂

simalex
15. okt 2010

@zitaje
@saskarisko
@ivush
díky za super tipy - s tou kreativitou jsem na štíru (nemám moc fantazie), tak si to rychle napíšu a půjdeme na to.
Dobré je ještě vybrat z řady co do tématu nepatří.

titkovamiriam
15. okt 2010

ja mam napriklad na jednej stene natiahnuty baliaci papier a marek kresli ako na platno 😀
navliekanie gombikov,cestovin je uzasna zabava 😀 😀 😀

blumka
15. okt 2010

ahojte, pridam sa k vam...terezka bude mat 3 vo februari ale u nas teraz ficia noznice a ma maniu v obkreslovani kruhu na papier...vsetko co ma okruly spodok si da na papier a snazi sa to obkreslit..potom hlada najvacsi, najmensi, a potom ja kruhy povystrihujem, ona prelozi na polovice a zas na polovice a snazi sa vystrihovat si vlocky...samozrejme ze asistujem, lebo uz stihla postrihat aj jedno tricko 😀
koralky tiez navlieka, ale na to musi mat naladu, a velmi rada lepi, ci uz nalepky do nejakeho tematickeho zosita alebo farebne papiere na nejaky tvar, napr. vcera sme lepili domcek..modre do okna, dvere su ruzove a strecha farebna 😉

blumka
15. okt 2010

a este mi napadlo..strasne rada sklada plienky..teda ak sa to da nazvat skladanim..no uci sa...pekne na polovice a znova na polovice...to ju dost dlho zabavi...ale to je skor motoricke rozvijanie ako kreativne

samsa
15. okt 2010

Ahoj, díky za bezva téma. Taky někdy bojuju, co dělat, mám 3,5 letou dceru. Já si koupila knížku Hry pro maminky s dětmi (Jana Hanšpachová), jsou v ní i hry pro miminka,ale i pro větší děti, opravdu doporučuju, prima knížka.
Přidám pár tipů, co děláme co má dcera ráda. Navlékání těstovin na drátek, navlékáme kolínka, udělá se z toho had a pak mu dcera fixem domaluje na záda "vzorek" jako zmiji, když to maluje černou barvou, tak si hádka vezme do vany a ta fixa se vymyje na červenou. No a u toho sí povídáme o hadech, že někteří jsou jedovatí a co dělat, kdyby ji had kousl...
Pak děláme hrad s bubáky, na papír nakreslíme hrad s okny, okna prostřihneme a na papírky namalujeme, čeho se bojí, třeba ježibaby, ducha, nalepíme zezadu do okna a pak je otvíráme, to se jí strašně líbí.
Objevila jsem před nedávnem super stránky http://www.vytvarka.eu/, tam hodně čerpám nápady na kreslení
Pak si taky skládáme papír do vějíře, vystřihnu postavy, když se papír rozevře, tak se postavy jakoby drží za ruce dcera jim domalovává obličeje, šaty. Takhle jsme vyráběly třeba i dýně z krepového papíru.
Nebo vystřihnout třeba kytku z kartonu, potřít lepidlem Herkules a může na ten "květináč " lepit čočku, fazoli, hrách, mák, takhle se dají třeba zdobit i vajíčka na Velikonoce.
Nebo tady jsou nějaké nápady na tvoření
http://boowakwala.uptoten.com/kids/boowakwala-g...

ivush
autor
15. okt 2010

@samsa Ďakujem za pochvalu témy a za skvelé tipy...Ten hrad s okienkami je úplne úžasný nápad, trošku to obmením a možno si takto urobíme budovu s ľuďmi rôznych povolaní alebo čosi podobné...(jediná moja nevýhoda je tá, že ja tak zúfalo kreslím, že tie obrázky budem musieť odniekiaľ buď vystrihnúŤ alebo vytlačiť) 😀 😀 Ešte keď bol menší, mali sme takú knižku, kde sa na každej strane niečo otváralo a mal to celkom rád... 🙂