Ročné dieťa nelozí ani nechodí pri nabýtku. Čo robiť?

monikapalo
12. jan 2011

Ahojte mamicky, urcite niektore mate skusenosti s tym, ze babo nechce lozit...Aj u nas je to tak, nelozi, nechodi okolo nabytku, nevie sa pri nabytku sam postavit. Mame rok, chodime zatial iba za ruky. No lekarka mi povedala, ze sme vyvinom 3 mesiace pozadu a treba s tym nieco robit, ak sa to nezmeni, posle nas na rehabilitacie. Vraj ho v ziadnom pripade za ruky vodit nemame, choditko takisto vylucila. Viete mi poradit ako s nim doma cvicit, resp. ho motivovat, aby tieto ukony aspon ako tak ovladal ?

alca85
12. jan 2011

no ja sa do toho moc nevyznám, ale na rehabilitácie vás mala podľa mňa poslať už dávno. Tu vám odporučia zrejme jedine cvičenia podľa vojtovej metódy.

maryanna
12. jan 2011

ja by som šla za rehabilitačnou nech mi poradí odborníčka, a v žiadnom prípade nevodiť za ruky, ja som to nerobila a to už chodíme, to že chodíte za ruky sa chodením nenazýva, a vlastne keď dieťa je vodené za ruky nemá vlastnú motiváciu chodiť loziť lebo vlastne vie že ho niekto bude vodiť a ono sa nemusí snažiť,,,,preto prestať vodiť, motivovať hračkami, a nechať dieťa nech sa vyvíja samo, bez chodákov a podobne , teda zdravo.....a zájsť za rehabilitačnou sestrou....
u nás na lozenie zabrala lopta ktorú si kotúľal dopredu a to ho nútilo loziť, prípadne inými hračkami....

babulina
12. jan 2011

v ziadnom pripade necakaj a zacni vybavovat rehabilitacie, netreba panikarit ale ani zaspat na vavrinoch

gumimaci
12. jan 2011

Motivovat ho oblobenou hrackou, alebo dudlom. Pokladat ich na take miesta, ktore nutia lozit, ci sa dvihat.

jankaku
12. jan 2011

tak tak toto vyzera na vojtovu metodu...skus urychlene ziadat vysetrenia, aby sa nieco nezanedbalo...a skus si tiez najst temu o hypotonickych detoch tu na koniku alebo tiez temu cvicenia vojtovou metodou...tu si vies u mamin overit ake symptomy mali ich deticky a ci sa to podoba na vase...nemusis sa bat vsetko sa pekne zrovna len to treba urychlene riesit

bosoriak
12. jan 2011

My sme pouzivali zmotanu plienku, ktoru mala dcera popod pazuchy, aby nespadla. Naucila sa potom sama chodit asi za dva tyzdne bez akychkolvek zlozvykov.
Mozno skocte k rehabilitacnej, aby si mala tipy na dobre cviky. Ale nejaku tazku hlavu z toho nemaj, mozno sa mu len nechce a pride to o par tyzdnov neskor.
Drzim palce.

anitab
12. jan 2011

ked ste 3m pozadu podla lekarky, preco vas uz neodporucila na rehabilitaciu?? na co caka? ....moja neter zacala chodit az v 15-16m, ale predtym lozila, stala sama, len sa bala sama chodit...ono dieta ma do tych 16m cas zacat chodit sam, ale postavit sa a stat okolo nabytku uz davno musi...a neplazi sa maly? zacina to plazenim, potom sa podoprie na laktoch a zohne v kolienkach, to je lozenie a potom sa taha do stoja okolo nabytku zvacsa, a potom zacina prve kroky...mimochodom, kedy sa zacal pretacat sam na brusko? ono to celkovo ide ruka v ruke.. rovnako odporucam nedrzat za ruky, ale nechat ho na brusku, nech sa plazi, lakat ho hrackami, tieskanim, spevom a tak...drzim palce!

henikav
12. jan 2011

Moj syncek nikdy nelozil stvornozky, ani nechodil okolo nabytku, obcas sa trosicku posunul na zadocku posediacky za hrackou, ale nikdy nie daleko, jednoducho bol trosku baculkatejsi a lenivejsi ako ine deti. No a ked mal 14 mesiacov, my sme sedeli pri stole a on vedla nas na koberceku sa hral, zrazu sa postavil a zacal behat. Nezabudnem na ten moment prekvapenia. Mozno tvoje babatko je ten isty pripad, takze sa zbytocne netrap. Pocuvaj lekarku, ak ona rozhodne, chod na cvicenia a rehabilitacie, ale nestresuj. Malo je takych malych lenivcov, ale su aj take babatka. Moj syncek uz ma 10 rokov a v nicom nezaostava za ostatnymi, len v tomto bol iny.

andreac
12. jan 2011

ak mozem poradit su teraz aj valce motivujuce k lozeniu, ale moze to byt kludne nieco so hra, blika...a velky pozor na to, kedy chodite von, znamej mala spi a potom su vonku, v kociku sa sedi, takze sa pol dna skoro nema kedy pohybovat, ak chapes, co tym myslim...drzim palce 🙂

langkofel
12. jan 2011

Presne ako pisala maminka predomnou...moja dcera nikdy okolo nabytku nechodila, nestvornozkovala...a chodit zacala zrazu sama od seba tyzden pred 18. mesiacom, my zijeme v zahranici a nikto s tym problem nemal, pytala som sa lekarky a ta povedala ze je vsetko poriadku, len nebola motoricky tak zdatna ako deti v jej veku (ja osobne som si tiez myslela ze je v motorike par mesiacov pozadu - no nikto nic take nepovedal), na Slovensku mi tiez Dr. odporucala cvicit Vojtovou metodou, nechala som to tak, dcerka zacala chodit sama od seba aj bez Vojtovky a dnes ma 5 rokov, lyzuje, bicykluje....v nicom nezaostava.
Ak vsak chces pre pokoj duse na rehabilitaci, chod, ukazu ti co a ako a uvidis ci to pomaha....

majka209
12. jan 2011

Ahoj, ja už mám druhé dieťa, a obaja sa mi spustili chodiť bez pomoci presne v 15 mesiacoch a ani jeden mi nelozil štvornožky a ja som ich dávala do beháku.

lucida
12. jan 2011

nasa mala sa dlho plazila,lozit po styroch zacala 10,5mesacna,asi 2dni na to co sme jej kupili koberec 😉

jarunka111
12. jan 2011

troška ma prekvapilo, že vás neposlala na neurolog.vyš. Ale skutočne to nemusí byť žiadny zdravotný problém, ale proste ešte nedozrel ten správny čas. Nič sa nedá urýchliť, na všetko musí prísť ten správny čas. Ak by ste cvičili, nijak mu to určite neuškodí, ale len pomôže. Nás jedna dr. tiež poslala cvičiť, tak sme cvičili. A na poradni u ďalšieho doktora sa čudovali, že načo cvičíme, veď je úplne v poriadku 😉

fide
12. jan 2011

Ak ma lekarka nejake podozrenie, mala vas v prvom rade poslat na neurologicke vysetrenie a podla toho riesit situaciu rehabilitaciou. nasa Eliska mala pol roka ked sa nam prvykrat pretocila z bruska na chrbat a naopak( ine deti uz aj lozili) . Ale uz davno pred tym sme boli na neurologii koli zlozvyku kladenia hlavicky na jednu stranu ...neurologicka povedala ze je vsetko v poriadku ale chodili sme na kontroly tusim raz za 2 mesiace. Eliska mala iba tazsi zadocek a proste nevladala, ale je dobre ked vam to povie odbornik🙂 Lozit zacala ked mala 11 mesiacov a to uz sa vedela sama postavit a prejst okolo nábytku. Teraz ma 13 mes. vyleze vsade a urobi aj sama zopar krôckov, no je velmi opatrna. Ale na zaciatku som si myslela ze bude pozadu.Je vsak velmi rozumna pekne vie pomenovat veci a da sa s nou dohovorit. Sestrin o pol roka starsi chlapcek behal uz ako11 mesacny ale na vsetko aj teraz hovori iba... toto....Kazde dieta ma svoj ritmus vo vývoji. Netreba mat strach ale netreba ani veci podcenit a zanedbat. Nech sa vam dari...

mamutka
13. jan 2011

nie kazde dieta v roku lozi a chodi okolo nabytku.... nas to tiez moc neriesil a ako 13 mes sa zrazu pustil do toho a za par dni robil samostatne krocky.....
kludne si pytaj papier k neurologicke od svojej dr.. A lekari su taki - jedna neurologicka povie na 2 rocne dieta, ze mu treba dat lieky aby sa podporil rozvoj reci a druha len duma, co tym ta prva mohla mysliet.....

pink_lady
13. jan 2011

ahoj, ak posle na rehabku, chod, pred tym vas pozrie neurolog a ten povie co a ako...ver oni uz vedia, aj my sme si tym presli,...tiez sme pozadu, este viac ako vy ale v 14 sa sam rozchodil 🙂))

juriva
13. jan 2011

zmen lekara a je to!Neurologicke vysetrenie treba urobit. To je bezny postup a v zaujme dietata,zmen lekara. Nech experimentuje na svojich detoch.Pa

titkovamiriam
13. jan 2011

v prvom rade neurolog a to si mala ist hned .lekarka ta tam mala poslat.rehabilitacie a cvicenia dostanes od neho.
a v druhom moj marek bol lenivec sice okolo nabytku a stien chodil no sam zacal chodit ako 18m.

benne
13. jan 2011

Neboj sa vyšetrenia na neurologii... ja tam som so synom pravidelný návštevník, a cvičím s ním už od 3.m a som spokojná... videla som pokroky, ked sa mi cvičiť zdalo zbytočné, syn sa vrátil späť, ked som s ním cvičila ako som mala... napredoval...

ivett1
13. jan 2011

ahoj...presne ako ti radili uz mamicky predo mnou...chod na rehabku, pred tym by vas mal vysetrit neurolog...a oni ti povedia, ci ste s "vyvinom" naozaj pozadu ...a pravdaze ide skor o motoricky vyvoj...su deticky, ktore preskocia niektore medzistupne a ...zrazu zacnu chodit 😉...drzime palce

nkaps
13. jan 2011

ahoj aj ja som za, že to chodítko treba vyškrtnúť malý v ňom chodil asi 2 mesiace a teraz sa mi nechce pustiť ruku, keď chce chodiť, musím mu dať aspoň jednu, ale veľmi rád chodí okolo stolíka na televízor, okolo kuch. linky a všetko otvára a aj pršteky si niekedy pricvikne, ked náhodou nestihnem zakročiť.... asi budú dobré tie rehabilitácie a čo robí ked ho položíš na zem?

pia22
13. jan 2011

Ucite odporucam neurolog. vysetrenie, neurolog zhodnoti celkove postupovanie vyvinu, ale urcite sa neplas s rehabilitaciami a neviem cim. Dieta sa na vyvoj neda namotivovat, ale ani ho "pokazit" vodenim za ruku a pod. Chodenie zacina, ked je vyzrete centrum pre chodzu v mozgu, pokial este nie je dostatocne vyzrete, nic dieta neprinuti chodit. Dieta ma orientacny limit na chodzu 18 mesiacov, pokial je celkovy vyvin v poriadku moze to byt aj neskor.

ynez75
13. jan 2011

moja dcera ma 8 mesiacov a nerobi takmer nic,co robia deti v jej veku.akurat sama pekne sedi,aj sa hojda v sede,stabilitu ma,ale musim ju posadit sama.narodila sa malinka,aj teraz ma len6200g.neurologicka nas posielala cvicit vojtovu metodu a nasa detska vravela,ze je presne taka aka ma byt.adekvatna k svojej vahe,ze sa nemam plasinechce byt ani na brusku,to ju chyta velky plac,nasilu ju nechavam,tiez nepodklada este nozky pod seba,nechce liezt.tiez ma chyta obcas depka z toho,ked mi kamaratky hovoria,co ich deti,rovnako stare ako moja,uz dokazu,ale co mam robit?pocitam s tym,ze bude troska oneskorena.ved aj ja vidim kazdym dnom u nej pokroky,aj ked malicke a tesim sa z nich

alexandrah
13. jan 2011

ahoj, ja neviem, ja kludne aj choditko, aj za ruky, nic sa nestane ... a ze je pozadu?? tolko deti dneska je!!! moj syn zacal lozit v 12. mesiacoch, teraz ma 13 .- a este sam nechodi, sice sa postavi, a chodi popri nabytku, ale plazil sa zato jak blesk, uplne v pohode ...

a ynez - zato ked si sama nesadne, nedavaj ju sediet, skodi to chrbtici, az bude lozit, si aj sadne, baby, nestresujte sa, tolko poznam deti sportovcov, co zacali chodit v 15. mesiacoch, hlavne prvorodene, a podobne, a medicinsky boli uplne v poriadku. rehabilitacie su ok, ale napr. nam pomahalo aj obycajne cvicenie s detickami, tam sa namotivoval, ale aj tak, proste si dal na cas, a ked chcel, zacal robit to a ono ... ine veci mal napr. strasne popredu, jemnu motoriku, a podobne ...

indiankaindi
14. jan 2011

Podľa mňa rehabilitacia zbytočne stresuje matku aj dieťa, je to blbosť. Ja by som so svojim dieťaťom na rehabilitaciu nechodila, veď prečo by musela začať chodiť vtedy, keď to hovoria tabulky? Skús malého vodiť za jednu ruku - bude nútený chytať rovnováhu a ak mu to už ide, alebo ak vie stáť sám, tak ho postav, ty choď kuštik od neho - asi na dĺžku tvojich rúk a skús ho volať k sebe. Zrejme sa pár krát posadí a nebude sa mu chcieť, ale ak to spravíš v rámci bláznenia, ani sa nezbadáa rozbehne sa. Tak to bolo aj s našou. Dlho chodila popri nábytku ale sama ani za svet. Tak sme sa rozbláznili, ja som šla kusok od nej, ale len tolko aby som ju zachytila, ak by padala a ani nevedela ako sa rozbehla sama za mnou. Sama z toho bola šokovana, tešila sa a už s tým neprestala 😉
No a kamoška tiež chodila s malým cvičiť, lebo je vraj trošku pozadu. Malý plakal pri cvičení, ona plakala a žiadne zlepšenie. Potom to nechala, nechodila tam a malý postupne začal chodiť sám. Neskôr, ale bez stresov 😖

kaytinka
14. jan 2011

odpovedam ti ako fyzioterapeut,je potrebné vedieť ,či sa dieťa narodlilo predčasne, či boli nejaké komplikácie ,...každé dieťa je iné, niektoré deti vynechávajú fázu lozenia a idú rovno do bipedálnej chôdze,na nohy,neviem ako sa vyvíjala jeho motorika doteraz,určite chodte na rehabilitáciu tam vam povedia bližšie a aj inštruujú s cvičením.

danika1211
14. jan 2011

ahoj...moja dcera mala presne vcera 9 mesiacov..a este stale nelozi..iba sa plazi...jedine co je pozitivne je ze zaujme polohu na styroch..ako keby zacinala lozit a potom si lahne a zacne sa plazit....tiez z toho stresujeme, ale doktorka nam kazala akurat cvicit na fitbalu a to je vsetko..vraj na posilenie noziciek..ziadna rehabilitacia..proste nic..kazdy den sa snazime trosku cvicit aby vedela ako nato..ale malu to len stresuje a konci to placom..tak neviem ci si nemame nejaku rehabilitaciu a cvicenie vyhladat same bez ohladu na doktrorku.. 😒

nany100
14. jan 2011

ahoj, naša dcéra začala chodiť týždeň pred 17 mesiacom, sama sa nevedela postaviť (to sa naučila až nedávno), chodiť popri nábytku a predtým nelozila, neplazila sa a neštvornožkovala...odrazu sa sama pustila a odvtedy behá bez problémov...netreba ich stresovať a nechať detičky nech si rozhodnú kedy sú pripravené...od roka sme chodili tak, že sa držala za jednu ruku a ani za nič sa nechcela pustiť...netlačila som na ňu a ona sa nakoniec sama pustila 🙂

didiana333
14. jan 2011

Moj drobec sa začal pretáčať v 7,5 mesiaci...tiež nás poslala na rehabky,ale tam si to statočne vždy odvrieskal a z cvičenia nebolo nič,len urevané vynervované dieťa.... 😖 Bola som tam asi štyri krát a potom som prestala...
Doma som ho pretáčala,cvičili sme formou hry,že ho to bavilo a neplakal pri tom...aj som ho vyšteklila pri tom a vtedy pritom neplakal.... 😀 no a štvornožkovať začal až ked mal 11mesiacov...teraz bude mať 14 mes a lieta po štyroch ako šarkan... 😀 už aj pri nábytku sa postaví a prejde,sám sa chytá stolíka a ručkuje pri nom...
Možno ti to bude smiešne,ale ja som ho "učila" štvornožkovať.... 😀 😀 😀 😀 lozili sme doma s ním všetci,aby to videl.... 😀 no aj sranda bola pri tom.... 😉

ludka140281
14. jan 2011

moja sa pretacala uz v 2 mesiacoch.do 9 sa len plaziula...a 9 a jeden den sama zacala stvornozky,no ako tu uz baby pisali...tiez som chodila ako psik a ukazovala jej aj starsia dcerka sa tak naucila.....urcite by som ho nestresovala cviceniami u lekara,ale skus aj ty napodobni ta...vela stastia a hlavne nestrachuj sa,on je asi lenivejsi a potrebuje viac casu 😉