Ak muži nechcú ísť do vojny, musia to nahlásiť do 30.1.2015

mojakovaeva
12. jan 2015

Dnes som čítala zaujímavý odkaz na článok "Nepremeškajte 30. január 2015, inak hrozí, že budete musieť ísť zabíjať do vojny". Na www.panobcan.sk. Tu je link: http://panobcan.sk/nepremeskajte-30-1-2015-inak...

Nás žien sa to samozrejme netýka, ale nie je mi všetko jedno, ak by mal ísť do vojny nejaký môj príbuzný, manžel, brat, alebo otec. No tento článok obsahuje informácie a dá sa tam stiahnuť aj tlačivo, ktoré stačí poslať poštou na Okresný úrad do 30. januára 2015.
Potom v prípade odvodu, ak by naozaj vypukla vojna, o ktorej niektorí predpokladajú, budú muži týmto vopred podpísaným dokumentom ochránení od brannej povinosti. Muži tým vyjadria svoj postoj nezúčastniť sa vo vojne z dôvodu svedomia, alebo náboženského presvedčenia. Ak tak neurobia do konca januára, ďaľšie odvolanie, alebo odmietnutie už nebude akceptované. Teda dá sa tak urobiť len do konca januára, každého roku. Teda, ak by vypukla vojna v roku 2015, a muž sa nechce zúčastniť vo vojne mal by informovať o svojom postoji úrad len do konca januára 2015 a to v období bezpečia. Bližšie informácie sú uvedené na stránke, ktorej link som uviedla v tomto príspevku.
Keďže som sa chcela podeliť s touto informáciou medzi Vami, preto ju pridávam. No nie som kompetentná podávať o tom nejaké hlbšie informácie, lebo sama viem len to, čo som si prečítala. Tak Vám viac ani nebudem vedieť povedať, len toľkoto, možno sa niekto z vás zapojí, a povie niečo viac k tomu a podrobnejšie. No upozorňujem, aby sa diskusia nezvrhla na komunikáciu o dianí vo svete, o politike, prípadne na miesto, kde budú diskriminovaní ľudia s náboženským presvedčením. Ďakujem. 😉

gumimaci
12. jan 2015

"panobcan" asi potrebuje zbierat osobne udaje ludi, ktory si to tlacivo stiahnu 😝
staci si precitat onen zakon a ja ako lajk to chape, ze v case vojny je to vyhlasenie na 2 veci ...
§ 4
Odopretie výkonu mimoriadnej služby

(1) Občan môže v stave bezpečnosti(9) odoprieť výkon mimoriadnej služby2) vyhlásením

a) v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť, alebo

b) v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti podľa osobitného predpisu.10)

(2) Na vyhlásenie podané po lehote uvedenej v odseku 1 a na vyhlásenie podané v období krízovej situácie10a) sa neprihliada.

V 1 odseku sa hovori o bezpecnosti: Bezpečnosť je stav, v ktorom je zachovávaný mier a bezpečnosť štátu, jeho demokratický poriadok a zvrchovanosť, územná celistvosť a nedotknuteľnosť hraníc štátu, základné práva a slobody a v ktorom sú chránené životy a zdravie osôb, majetok a životné prostredie.
V druhom o krizovom stave: Krízová situácia je obdobie, počas ktorého je bezprostredne ohrozená alebo narušená bezpečnosť štátu a ústavné orgány môžu po splnení podmienok ustanovených v tomto ústavnom zákone na jej riešenie vypovedať vojnu, vyhlásiť vojnový stav alebo výnimočný stav, alebo núdzový stav.

gumimaci
12. jan 2015

Zakon je sice jedna vec, ale v case vojny asi druha.. kto moze povedat, ze to bude platit...

jabadaba
12. jan 2015

@gumimaci nic podla mna dotycny obcan nezbiera, ma stranku, kde sa venuje situacii, ktorej sme zial svedkami. A na svojej stranke ma odkazy na linky oficialnych uradov, kde sa pripadne zasiela vyjadrenie o odopreti vykonu mim. sluzby. Predpoklada vsak, ze vojna vypukne uz coskoro. Co je trosku predcasne ,aj ked .....no, radsej nechcem nic domyslat. Kazdopadne je to asi info zatial unahlena. I ked, moze nastat situacia, ze potom aj bude neskoro.....Tazko posudit. 😝

meluela
12. jan 2015

@mojakovaeva mal by sa pan obcan, ktory sebavedomo tvrdi ze na 70% bude konflikt vazne zamysliet aj nad tymto paragrafom:

Šírenie poplašnej správy
§ 361
(1) Kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto správu alebo iné obdobné konanie uvedené v odseku 1, hoci vie, že sú nepravdivé a môžu vyvolať opatrenie vedúce k nebezpečenstvu vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, oznámi právnickej osobe alebo Policajnému zboru alebo inému štátnemu orgánu alebo hromadnému informačnému prostriedku, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 2
a) a už bol za taký čin odsúdený, alebo
b) a spôsobí ním vážnu poruchu v hospodárskej prevádzke alebo hospodárskej činnosti právnickej osobe alebo v činnosti štátneho orgánu alebo iný obzvlášť závažný následok.

andrejka1974
13. jan 2015

Vsak to by tam asi nikto dobrovoľne nešiel nemyslite,toto tu je už pekná blbosť vsak ak ny sa niečo stalo tak každi muž by do boja musel nastúpiť či by chcel alebo nechcel ináč celá téma je o com celé je to výmysel

terezka1947
13. jan 2015

@andrejka1974 bohuzial,keby sa naozaj nieco stalo,tak ziaden papier nepomoze...a jedniny kto ako tak "dobre"obstoji by boli tak VIP chlapci,synovia,muzi... ☹ moooozno
inak,uz zdravy sedliacky rozum vravi,ze vsetko sa da zmenit-aj zakony pred potencialnou vojnou a co je horsie,ked uz robime bububu,tak kde zeny maju istotu,ze ich sa to netyka...ved sa pozrime okolo,do oblasti,kde vojna je
radsej neriesme vojnu,resp.modlime sa,aby nebola...nie len u nas...ale nikde,lebo iba my, obycajni ludia si to odnesieme najviac ☹
a cez Vianoce som tak uvazovala ako nam je dobre...a co tak asi teraz prezivaju trebars na Ukrajine,ake sviatky?pokoj?

andrejka1974
13. jan 2015

@terezka1947 presne tak,netreba nad tim rozmyslat a treba verit a dufat , ze sa nic take nestane

david93
13. jan 2015

na tých úradoch sa budú tešíť, keď im toľko prehlásení príde 🙂 je to blbosť na n-tú
a šírenie poplašnej správy k tomu

bosoriak
13. jan 2015

@mojakovaeva Toto je velky problem - absolutne ziadne kriticke myslenie, overenie informacie, proste tresnem linku z kadejakej web-stranky a riadim sa tym. Je to podobne ako keby som povedala, ze ludia, ved Zem je predsa plocha a zospodu vsetci popadate, treba sa stahovat do Australie!!! 🙂
Pritom na overenie informacii staci google a trochu rozumu.
Tu na anonymnom fore je mi to jedno, ale ked mi taketo linky posielaju kamarati, aspon viem, kto ma aku uroven intelektu (bez urazky).
Prajem pekny den bez poplasnych sprav.

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

Andrejka1974 všetci dúfame, že sa také niečo nestane a mnoho ľudí sa o to modlia, a vážime si, že žijeme v krajine, kde môžeme žiť v miery. Keď však človek sleduje dianie vo svete a situáciu, ktorá bola u našich zahraničných susedov, môže mať obavy. A je dobré, keď je človek, trochu pripravený najmä, ak sa o tom hovorí verejne v televízii z úst človeka, ktorý patrí k vedeniu nášho štátu. No je to len predpoklad, situácia sa môže vyvinúť inak.
Terezka1947 máš pravdu, každý by sme si mali vážiť to, čo máme u nás a tešiť sa z každého dňa, ktorý žijeme v miery i s našimi príbuznými.
Dôležité je, že tu je taká možnosť odmietnuť povolávací rozkaz ešte v predstihu. A ak by sa splnili obavy, ktoré spomenula Gumimaci potom je to už na svedomí každého človeka. Ťahať nasilu ho tam predsa nebudú, opakovala by sa znovu minulosť? Išli by do väzenia za odmietnutie? Keby na celom svete každý odmietol vojny by nikdy neboli! 😉

terezka1947
13. jan 2015

@mojakovaeva v podstate mas pravdu...nasilu tahat nebudu...ale aj budu 😒 ...ono sposob sa vzdy najde...bohuzial 😒keby sa to tykalo priamo nasej krajiny,urcite by sa nieco dialo a dotykalo aj priamo nas,si hypoteticky predstav,ze teraz 70%mamiciek posle svojich chlapov s tym paierom....a nieco sa ozaj stane,budu tych 70%papierov moct akceptovat????ale radsje nepolemizujme,ved kazda chceme a myslime v dobrom vsetky prispevky v tejto diskusii.
vies,terajsie vojny su sofistikovanejsi ako boli tie minule...resp.vlastne nikdy ziadna vojna neskoncila..vzdy je na svete nejaka a v nasom okoli minimalne studena vojna trva ☹
keby tak obycajni ludia rozhodovali o tom ci vojna bude...asi by ich tolko nebolo...lenze rozhoduju ludkovia vysoko nad nami,kt.sa nic nedotkne
a co sa tyka toho zapajania nasich manzelob do vojny(potencialneho)
nie kazdy odvedeny je a v dnesnej dobe potrebny...uz nie je potrebne kopat zakopy...su profesie,kt.su potrebnejsie,su take,bez kt.sa mozno uplne a mozo na cas obidu
a dalsia vec...mozme my si tu pisat cokolvek....aj tak bude vsetko inak ☹
takze sa len modlime,aby sme k ziadnej vojne neprisli,resp.aby sa ja tie,co su cim skor skoncili...sice trosku utopia....ale co ine uz mozme robit 😒

andrejka1974
13. jan 2015

@mojakovaeva presne tak, keby doslo k vojne narukovat musi kazdi od 18 rokov do 50 ja verim, ze nikdy sa to nestane

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

Odpoveď pre david93 a bosoriak:

Ja to neberiem, ako poplach, sú to len predpoklady, ktoré boli vyjadrené verejne. Nikto nám predsa nekáže nakupovať potraviny a skryť sa do bunkrov. To, že niekto niečo predpokladá ešte nie je poplach, zatiaľ nič také nie je a mojim cieľom nebolo tu všetkých vystrašiť, že bude vojna. Mojim cieľom bolo ukázať na tú možnosť uvedenú v zákone, odmietnuť v predstihu povolávací rozkaz, ak človek nechce ísť zabíjať svojho blížneho z dôvodu svedomia a náboženstva. Tým, ktorým to svedomie dovoľuje sa táto téma netýka.
Upozornenie je niečo iné, ako poplašná správa. Tak, ako dostávame upozornenia na dodržanie termínu či už v práci, alebo na úradoch, tak je aj toto upozornením, pre tých, ktorí nechcú ísť do vojny. Dôležité je, že to platí každý rok do konca január v období bezpečia, nie len tento rok. Nikto však s presnosťou nevie, čo bude zajtra tak je to už na rozhodnutí každého.

natuska87
13. jan 2015

@mojakovaeva Poplasnu spravu tu zacal sirit iny " Obcan"...Uz len tym, ze tajuplne vytresol, ze ma informaciu, ze bude konflikt...Som presvedcena, ze sa snazil zakryt vtedy vypadnuvšie kauzy jeho strany! Ten by mal byt brany na zodpovednost!

sorciera24
13. jan 2015

@gumimaci momentalne palti tento zakon.....a ja teda nevidim, ze to vyhlasenie bude nanic....sksute si precitat cele tie zakony 569/2005 a 570/2005 z.z.
Inak tu sa k tomu vyjadruje pravnik a jeho interpretacia: http://www.akhraska.sk/?p=5505
cize Ficove nazory mam hlboko v..... , ale zakon je momentalne paltny a ten ma zaujal viac a co bude o mesiac, rok ci 10....nik nevie....

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

@sorciera24

Ďakujem, veľmi cenná informácia a link, ktorý ste prispeli. 🙂

jabadaba
13. jan 2015

@meluela vies citat? Bez urazky! To netvrdil ten obcan, to tvrdil FICO! Obcan ho spomenul.

david93
13. jan 2015

@mojakovaeva práveže odmietnuť nemôžu, preto píšem, že je to blbosť
ak odmietnu zabíjať z presvedčenia, tak sa im nájde nejaké technické zaradenie, ale povolajú ich a odvedú tak či tak (aj keby 10 žiadostí napísali)

bosoriak
13. jan 2015

@mojakovaeva Reagujem na tvoje tvrdenie, ze treba odovzdat papier, ze odmieta vstupit do vojny. Hned prvy prispevok ti toto tvoje tvrdenie vyvratil. V zmysle uvedeneho zakona je uplne jedno, kolko takych papierov vypise clovek, ak pride k vojne, je povinny nastupit. Nemusi ist strielat, ale odvedu ho. Cize vypisovanie nejakych papierov je absolutne zbytocne. Siris informacie, ktore nie su pravdive. Ide o zakon 569/2005.
(Opat - jednoduche pouzitie googlu, http://jaspi.justice.gov.sk a schopnosti citat.)

andrejka1974
13. jan 2015

V súčasnosti koluje po internete výzva, aby muži, na ktorých sa vzťahuje povolávací rozkaz, urýchlene odopreli mimoriadny výkon služby. Reagujú tak na slová Roberta Fica, že na Ukrajine hrozí na 70 percent veľký vojenský konflikt. Písomne tak majú zaslať do konca januára na Okresný úrad stanovisko, v ktorom sa zo služby odhlásia."Nepremeškajte 30. január 2015, inak hrozí, že budete musieť ísť zabíjať ľudí do vojny," hlásia iniciátori na svojich stránkach. Odopretie je možné len v čase mieru a písomné doručenie musí byť na úrade doručené do konca januára.

Podľa zákona môžete odoprieť mimoriadny výkon vojenskej služby kvôli výhrade vo svedomí alebo z náboženského presvedčenia. Pred vyše mesiacom sa nechal premiér Robert Fico počuť, že nám hrozí veľký konflikt. "Na 70 percent hrozí vojenský konflikt na Ukrajine a nielen tam. Táto infomácia je vážna a mám ju z nemeckých zdrojov," povedal Fico na HNClube.
Ministerstvo tieto informácie odmieta. "Rezort obrany sa ostro ohradzuje voči týmto informáciám. Nejde o žiadnu novinku, ktorá by akokoľvek súvisela so situáciou na Ukrajine, alebo kdekoľvek vo svete. Odopretie mimoriadnej služby v stave bezpečnosti je možné v zmysle platnej legislatívy už od roku 2005," zareagovala pre Topky hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Ako by to bolo v prípade vojny?

Rezort obrany potvrdil, že takýto stav je v platnosti už od roku 2005, ale nevzťahuje sa na obdobie krízovej situácie, napríklad aj vojny.

"V zmysle zákona môže občan, na ktorého sa vzťahuje branná povinnosť odoprieť v stave bezpečnosti výkon mimoriadnej služby, ak je v rozpore s jeho svedomím, alebo náboženským vyznaním. Občan môže takéto vyhlásenie podať v roku, v ktorom mu vznikla branná povinnosť a v januári každého nasledujúceho roka až do zániku brannej povinnosti. Takéto vyhlásenie sa ale nevzťahuje na obdobie krízovej situácie (núdzový stav, výnimočný stav, vojnový stav, vojna)," potvrdila nám informácie hovorkyňa.

andrejka1974
13. jan 2015

takze asi takto

nika83k
13. jan 2015

http://www.topky.sk/cl/10/1449913/Siri-sa-sprav... Takze asi takto,je to blud a apropo,chlap ktory bol na vojne,ma odkrutenu zakladnu vojensku sluzbu,bude do vojny zapojeny aj keby nesuhlasil.V pripade vojny si myslim,ze kazdy chlap bude branit svoju rodinu,majetok..... takze je to zbytocne aby sa niekde registrovali ako nestranny .... 😎

evittam
13. jan 2015

Jéééžiš, tieto bulvárne sračky-prepáčte za výraz. Apropo ak by aj vojna bola,tak sa modlime, nech je to veľmi rýchle, t.j. nech tu radšej niekto "šlahne" niečo čo zrovná všetko so zemou - a tak to aj vyzerá pri dnešnom zbrojnom priemysle, takže nebude mať ani kedy rozzmýšlať nad tým, či naši chlapi niekam pôjdu.....

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

@david93

Mne sa skôr jedná o to, že nebudú zabíjať blížnych hocikde na svete; pomáhať v nemocniciach, alebo civilistom nie je nič v rozpore s Božím zákonom "Nezabiješ." - 2.Mojžišova 20:13 (desať prikázaní)

Keďže som o téme, ktorú som vypísala nevedela podrobnosti, ako som vypísala. Som rada, že mi tu milé mamičky poradili a porozprávali bližšie o tejto problematike, ktorá ma zaujíma. Ďakujem aj Vám, že ste sa zapojili. 😉

gumimaci
13. jan 2015

@sorciera24 ved som si precitala a pise sa tam, ze vyhlasenie v obdobi krizy neplati... 😕

stormie
13. jan 2015

Je to hoax 🙂

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

@andrejka1974

Andrejka to je odkiaľ vypísané prosím link, si to pozriem ďakujem.

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

@nika83k

Nika ďakujem za vložený link, no super, že k tomu napísali viac. To sa teším, že je to konečne vysvetlené a uvedené na pravú mieru, ako je vlastne ten zákon myslený. Ešte, že sa tu o tom bavíme, inak by som bola v tom, čo som si prečítala.

Každopádne veriaci ľudia vtedy budú v silnej skúške buď poslúchnu Boha a Jeho zákony, alebo tie ľudské. Nebolo by super keby nikto nešiel bojovať? Potom by nebola potrebná obrana, láska je riešením všetkých problémov, no pokiaľ sa neriadia Božím zákonom všetci ľudia, nemôžeme si byť istí pokojom a mierom.

Veľmi ďakujem za Vaše príspevky všetkým a za ozrejmenie tejto témy. 😉

mojakovaeva
autor
13. jan 2015

@gumimaci

Aj ja pozerám 😕 🙂

katarinamarkova
13. jan 2015

@mojakovaeva jasneeeee co je na nete je pravda svata.
ty sa raz riadne budes cudovat odkial ma niekto vsetky tvoje osobne udaje, fotky, spravy........ak pojdes dalej stylom - tu pisu ze......a na 70%.....a staci vypisat vyhlasenie....staci kliknut....staci potvrdit.......
v pripade vojny ti bude akykolvek papier na 1 vec - na wc si s nim vytriet....