Ako sa dedí farba očí?

freya
30. apr 2006

Caute kocky!
Je tu nejaky expert kto mi vie presne prezradit moznosti zdedenia farbi oci? aj z generacie starych rodicov..

dorotka
30. apr 2006

jasne ze sa to da ja uz si toho velmi nepametam ale na gympli som sa tym velmi zaoberala a uz by som nevedel presne vypocitat ako je to mozne ale viem ze mozes zdedin modre oci aj blond vlasy pri urcitej konstelacii aj po starych rodicoch napriek tomu ze tieto farby su submisivne a nie dominantne
u tmavych oci a tmavych vlasoch ani nehovorim
a nepocula si o tom pripade ze sa dvom bielym rodicom narodil cernosko a zacal chlapec obvinovat dievca a nokoniec sa babka priznala ze ona mala dceru s cernochom 😉

freya
autor
30. apr 2006

dorotka, to viem aj ja.. uz si nepamatam presne z gympla.
verim tomu ze, n iekto tu ma tu rovnicu.

dorotka
30. apr 2006

tak mi je luto ale ja si velmi rovnicu nepametam viem ze sme to riesili cez tabulky kde sa pisali malym submisivne vlastnosti a velkym dominantne 😉

ikke
30. apr 2006

ja si pamatam, ze modre oci a blond vlasy su submisivne. mozno aj zelene oci. to znamena, ze ked ja aj moj manzel sme modrooki blondavi (no dobre, oci mame obaja take modro-zeleno-sedavo akesi 😉 ), nase deti budu tiez blondave (s mozno trochu narysavelym podtonom po tatkovi) a modro-zeleno okate.
pri hnedovlasych a hnedookych je tazko predpovedat, ake budu deti, lebo mozte mat obaja kombinaciu genov AA (dva dominantne u kazdeho), alebo Aa (dominantny so submisivnym, prejavil sa dominantny tmavy). potom vase deti mozu mat kombinaciu AA , Aa, Aa, alebo aa. aa kombinacia je subnisivna, no a to sme my, blondavi.
cize taketo nieco:
AA+AA = 100% AA (vsetko tmave deti)
AA+Aa = 50% AA a 50% Aa (vsetko tmave deti)
Aa+Aa = 25% AA, 50% Aa a 25% aa (teda 75% tmave a 25% blondave deti)
Aa+aa = 50% Aa a 50% aa (teda 50% tmave a 50% blondave deti)
aa+aa = 100% aa (vsetko blondave)
toto ako nas ucila stredoskolska biologia, by malo platit pri vlasoch a ociach, ale treba vzdy brat osobitne do uvahy vlasy a zvlast oci.
s krvnymi skupinami je to trochu ine, dominantne su A a B geny, recesivny gen 0.
ako je to s farbou koze nas stredoskolska slovenska biologia zaciatku 90. rokov neucila.
😎 😀
ps: vdaka mne moji tmavovlasi rodicia vedia, ze maju obaja geny Aa 😉

ikke
30. apr 2006

jo, a AA+aa = 100% Aa, cize tmavooke, tmavovlase.

freya
autor
30. apr 2006

takze aku farbu oci mozu mat nase deti na percenta?

Ja: hnedozelene
Drahy: sedo-zeleno akesi

Moja strana: mama: tmavohnede
otec: modre
Jeho strana: mama: ako drahy
otec modre

martina646
30. apr 2006

Tiez si to z gymla pamatam nejako tak, ako pise ikke. Len sme robili priklady iba s modrymi a hnedymi ocami. To tvoje je akesi komplikovane, najlepsie bude asi to vyskusat 😀 😀 😀 a uvidite 😀

ikke
30. apr 2006

freya, hehe, to je otazka na nejakeho genetika 😅
podla mna to ma najblizsie k tomuto:
Aa+aa = 50% Aa a 50% aa (teda 50% hnede a 50% zelene/modre)

freya
autor
30. apr 2006

Hehe! Tak a vedela som,ze to tak asi bude... drahy mi tvrdil nieco ine. 😀 tak mu idem ukazat.

zuz11
30. apr 2006

my sme aa + aa 😀 takze deti budu modrooky blondacikovia s tmavou pokozkou 😀

emjee
30. apr 2006

freya modre oci su vzdy aa, to znamena, ze nezavisle od toho, ci ma tvoja mama Aa alebo AA a tvoja svokra detto, ty aj drahy mate po otcovi a po svokrovi urcite po jednom a (po mame a posvokre urcite A, kedze vy nemate modre oci)
tzn bude to kmbinacia Aa + Aa
t.j. 25% AA tmave oci (tazko povedat aka "hatlanina" sede, zelene, hnede 😀)
50% Aa tmave oci
25% aa modre oci

katrin
30. apr 2006

baby, ja tomuto nerozumiem 😀 teória AA a aa sú na mňa až moc.... 😀 ja budem rada, ak sa naše dieťa narodí zdravé, a je jedno, či bude nosaté alebo čiernooké 😉

emjee
30. apr 2006

inac toto (genetika) bolo jedine co ma na biologii bavilo 😀 (teda okrem rozmnozovania cloveka 😀 )

madeleine
30. apr 2006

j averím, že napriek tomu že som modrooká blonďatá a partner hnedooký tmavovlasý bude aspoň jedno dieťatko po mne... 😔 😀

freya
autor
30. apr 2006

Emjeee.. aha. Tak mal pravdu drahy. Hehe..
Krvne skupiny sme obidvaja A r postiv, takze.. niet pochyb.

calistka
30. apr 2006

no ak mate obaja krvnu skupinu A, vase deti mozu mat A alebo O ;)

calistka
30. apr 2006

ak teda aspon jeden z vas ma kombinaciu alel: A0 samozrejme

emjee
30. apr 2006

madeleine 1 zo stvorkajaku moze byt po tebe modrooky blondak 😉 (ak ma drahy v genetickej vybave aspon 1 a na modre oci aj a 1 a na blond vlasy 😉 )

freya je niekolko moznosti: A je dominantne, B je dominantne, 0 je nedominantna; takze ak ste obaja Ackovi, znamena to, ze bud ste AA alebo A0; potom kombinacie su:
AA + AA - vsetky deti budu AA
AA + A0 - vsetky deti budu Ackove, ale ich deti (pri kombinacii s vhodnym partnerom) uz mozu byt nulkove
A0 + A0 - 25% sanca, ze deti budu nulky 00 😀

my to mame doma pestre: otec je A, mama B, ja 0 a bracho AB 😀 (z toho sa da lahko zistit, ze otec je A0, mama B0, kombinaciou sme vznikli ja 00 a bracho AB 😀 )

genetika je sranda 😉

dorotka
30. apr 2006

my sme obaja byvali blondaci teraz uz stmaveny s meniacimi sa ocami medzi modrou sedou a zelenou velka pravdepodobnost ze to zdedia aj nase deti 😉

ikke
30. apr 2006

haha, freya, s tou krvnou skupinou mate iba jasne, ze vase dieta nebude B ani AB 😉 moji rodicia su tiez obaja A+, no a sestra O- a nie je od suseda, ani od postara 😀

emjee, zelene oci sa pocitaju za tmave, teda dominantne? patrala som trochu na nete, ale vsade uvadzaju iba hnede a modre. zelenooki, sedooki a ciernooki su asi nejaki mutanti 😅
tiez ma genetika bavila, ale na rozdiel od emjee ma NIC ine z cloveka ani zvierat nebavilo. sama teoria, prax je lepsia. zato sutre a rastlinky som poznala vzdy najlepsie 🙂

emjee
30. apr 2006

ikke neviem presne povedat, ale myslim ze len modre su nedominantne, ale neviem to stopro 😉

nevesta
30. apr 2006

Hnede oci su dominantne nad vsetkymi ostatnymi farbami. Ja a cela moja rodinka mame hnede, tak som draheho hned zrusila, ked sa zacal tesit na modrooke blondave babo 😀 Teda ked sme sa ropravali o nasich buducich potomkoch 😉

Emjee a ako to bude s nami? Ja som A a drahy je B 😕

emjee
30. apr 2006

nevesta a tvoji rodicia a svokrovci? ak das tuto info, bude to presnejsie, inac je vela moznosti 😀

emjee
30. apr 2006
nevesta
30. apr 2006

Zistim, ale az zajtra. Keby som im teraz zavoalal, tak ma asi zastrelia 😀

emjee
30. apr 2006

kuk toto, su tam aj zelene oci http://www.ideum.com/genetics-eyecalculator.html 😀 fakt dobre, online vypocet co budu mat vase deti za farbu oci 😀

emjee
30. apr 2006

nevesta skusim to teda aj takto:
ty si A, cize si bud AA alebo A0
drahy je B, cize bud BB alebo B0

ak AA+BB - vsetky deti budu AB
ak A0+BB - 50% sanca, ze deti budu AB, 50% ze budu B0 (cize B)
ak AA+B0 - 50% sanca, ze deti budu AB, 50% ze budu A0 (cize A)
ak A0+B0 - 25% AB, 25% A0, 25% B0, 25% 00 (alias loteria 😀 )

suma sumarum z tychto udajov mi vychadza, ze s pravdepodobnostou 56,25 % (9/16) budu AB, na 18,75 % (3/16) budu A0, na 18,75% (3/16) budu B0, na 6,25 % (1/16) budu 00 🙂

emjee
30. apr 2006

nieco o zelenych ociach:

- hneda je dominantni a modra recesivni, tj. dva modrooci rodice maji vzdy modrooke dite.
Podle soucasnych znalosti by to tak melo byt. Barvu oka totiz koduje hned nekolik genu a ty jsou navic umisteny na odlisnych chromozomech, spoustu z techto genu ani nebylo identifikovano, ci se teprv zkoumaji. Zatim jsou stopro zname dva geny: gen bey2 - ten ma dve alely hnedou a modrou gen gey - 2 alely zelenou a modrou; mezi alelami panuje hierarchie modra je recesivni, zelena je nadrazena nad modrou a hneda dominantni nad obemi. Takze v principu plati, ze pokud ma nekdo modre oci ma genotyp pro obe geny
blue-blue. A pak taky potomkovi muze predat pouze blue alely od obou genu. Nutno jeste dodat ze obe alely lezi na jinych chromozomech a tudiz geny nejsou ve vazbe a nededi se spolecne stejne alely od obou genu. V principu ale plati ze modrooci rodice mohou mit pouze modrooke dite.
Jenze pozor na genotyp blue-blue green-blue u jednoho z rodicu, jeho barva oci je temer modra a pritom nese alelu pro zelene oci, jeho oci mohou mit takovou tu sedomodrou barvu tezko odlisitelne od ciste modre. Nebo taky vlivem prostredi (ci dalsich genu jejich ucinek jeste presne nezname!) se tato nasedla muze jevit jako modra.
Coz je asi pripad vetsiny modrookych v nasi populaci.....

nevesta
1. máj 2006

Emjee,
dakujem. ize najviac pravdepodobne AB 🙂 Dnes pozistujem svokrovcov a doplnim info 😉

deina
1. máj 2006

Pekny vypocet, emjee. 🙂 Len musim zistit, ci ma svokra naozaj hnede oci, moj drahy ma tiez hnede a jeho otec tiez, kym u mna su vsetci modrooki (aj ja, hoci nie uplne - take sedo-modre oci mam ja aj otec), potom by boli vraj vsetky nase deti hnedooke (ale aspon jedno by mohlo byt po mne...).