Čo by ste robili s "postihnutou" mačkou?

cicimotinka
2. dec 2010

Máme mačku, aby ste to pochopili, tu je jej životopis... 😀
Má 9,5 roka. Keď mala cca 5 mesiacov, dostala porážku (diagnóza veterinára)...Chodili sme s ňou k doktorovi, v podstate to prebiehalo asi tak, že po porážke najskôr oslepla na obe oči, po cca 3 týždňoch začala vidieť (aj keď sme nikdy nezistili, či na to pravé vidí naozaj). Kým bola slepá, v panike sa hádzala a behala od bác stena po bác dvere... Má celý život vylomené oba horné očáky a sploštený ňufák. Ostala v podstate "postihnutá", má dnes iba 2,5 kg. Nechali sme si ju aj tak...Bola to asi chyba...po cca 5 mesiacoch liečby sa z toho ako-tak dostala...ale...nikdy z nej nebol domáci maznáčik...celé roky sme žili iba vedľa seba...od nás chcela len vodu, jedlo a pokoj...hladkanie a škrabkanie sa nekonalo, maznanie...čo to je??? Raz do mesiaca asi z milosti sa pohrala s nejakou hračkou a dovolila mi mávať ☹ ňou...ale aj tak sme si akosi zvykli na seba a spoločný život.
Dnes máme 16-mesačného chlapca (pol roka je u nás), ktorý ju berie ako živého plyšáka, stále do nej zapára a nedá jej pokoj. Mal už aj pár škrabancov na ručičkách, ja rovnako, keď som sa snažila ich od seba dostať...skúsili sme už asi všetky rady. Momentálne je mačka "vo svojej miestnosti" /moja dielňa/ a to je celodenné mňaukanie, ktoré sa nedá počúvať, označkované časti miestnosti a neskutočný neporiadok...Keď malý spí, púšťam ju, ale to má také urazené mňaukoty, že za chvíľu je počuť malého, že je zobudený. Už fakt nemám nervy a ani chuť...trvá to pol roka, čo sa snažím, radím, gúglim a stále je to na figu... proste sa z našej mačky stal asociál, ktorý terorizuje celú rodinu...Je mi ju ľúto vyšupnúť na chatku, celé roky nebola vonku, nevie loviť, nemá zuby... No a mám obavy ponúknuť ju na nejaký inzerát, dnes je kopec ľudí, čo hneď vidia týranie zvieraťa a vedia to "slávnostne objaviť pred médiami". Ja som tiež proti týraniu zvierat, naša mačka nie je týraná, je ako postihnutý človek po porážke...no skúste to dakomu vysvetliť... Nechceme sa dostať do takejto situácie, máme dieťatko z detského domova a nechceme oň prísť kvôli dajakému nedorozumeniu. Tak mi z toho ostalo len utratiť... no neviem...Prvá mačka nám umrela na vianoce, túto druhú sme veľmi chceli a akosi mi je to proti vôli...Čo by ste robili na našom mieste??? ☹

trixi
2. dec 2010

neviem ci Ti poradim, je to tazke, ale viem, ze existuju ludia-odbornici, ktori dokazu pomoct pri nevhodnom spravani sa macky. Cca pred tromi rokmi som este odoberala casopis Nase Kocky, tam byvali clanky ako postupovat v takychto alebo podobnych pripadoch. Neboli to clanky laikov ale odbornikov. Preto by som si vygooglila a oslovila vydavatela casopisu, napisala, pripadne poziadala o kontakt. Mohol by Ti poradit aj veterninar, ak ma s tym skusenosti. Tak by som postupovala ja. Ja som musela svojho kocura dat utratit ked som bola v 6 mesiaci tehotenstva, mal rakovinu okostnice a metastazy po celom tele. Drzim palce.

mamutka
2. dec 2010

asi budem za mrchu,ale ja by som ju dala uspat....ma slusny vek, na to, ze je postihnuta ste pre nu urobili hodne, mohla si dostojne pozit, ked mas take male dietatko, tak by som tie skrabance neriskovala.....moze zasiahnut ocko napr., no hroza pomysliet. Aj keby si nasla odbornika, tak si to iste bude vyzadovat velke usilie, trochu ju spacifikovat, a pri malom na to mozno vobec nebudes mat cas a silu. Este ak drobca zaroven pochyti obdobie vzdoru, tak budes mat v dome dve hodne nekompatibilne selmy 😨
ved ako radi trixi, oslov tych odbornikov, ak by navrhli, ze sa to v tvojej situacii da pomerne rychlo poriesit, skus, ale obavam sa, ze aj oni by ti poradili, ze by potrebovala niekoho, kto sa jej bude venovat naplno a to ty teraz nemozes ☹
osobne by som sa snazila urobit vsetko pre to aby som jej pomohla, ale len kym by mi neohrozovala dieta, ked je taka nevrla (ani sa necudujem, dieta zapara, ale to je zase normalne, aj ked dieta usmernujes, take male deti nevedia posudit co vsetko macku nazlosti, staci sa otocit chrbtom a je to ) tak pri jej problemoch a veku by som ju uz proste asi odprevadila....

molka
2. dec 2010

ja by som jednoznačne dala mačku utratiť. Teraz máš kopec práce s dieťatkom, určite by som viac netrápila ani mačku, ani moje dieťa, ani seba a vyriešila by som to injekciou. Ak navyše dokáže mačka ublížiť dieťatku, tak tam nie je čo riešiť. Dieťa je prvoradé a mačka, ktorá je tak veľmi chorá sa podľa mňa len trápi.

macicka_maznava
18. jan 2011

Mačku určite neutrácať (ak si už tak neurobila). Ponúknuť v inzeráte, osloviť ľudí, ktorí sa mačkami zaoberajú (niekoľko občianskych združení). Nikto ti za to hlavu neutrhne, jednoducho vaše spolužitie nemá budúcnosť, čo každý pochopí.
Navyše mačka môže byť nemaznavá, je ich takých veľa, nemusí to nijako súvisieť s údajnou porážkou.
A ešte k mamutke. Tvoje znalosti o zvieratách nepoznám,ale mačka, dobre živená, sa bežne dožíva 15-20rokov, teda netuším, prečo 9,5 roka je "slušný vek". ty chceš zomrieť v 40tke? 😠 🤐

alukard77
19. jan 2011

ako pise maznava macicka, urcite by som ju neutracala, 9,5 roka nie je ziaden vek (moja ma 22 a je stale medzi nami, aj ked uz nie je najzdravsia a najvitalnejsia), vzdy sa da pri troske usilia najst clovek, ktory bude schopny jej s laskou poskytnut trpezlivost a starostlivost, ktoru potrebuje 😉

nika251
19. jan 2011

Ahojte. Pridavam sa k tym, ktore radia macku utratit. macicka maznava a alukard akosi vynechali fakt. ze ublizuje vasmu synovi. to by som absolutne neakceptovala a nerizkovala ze domaci maznacik, alebo nemaznacik si dovoli ublizit mojim detom. To by som si v zivote neodpustila.

zuzanocka
19. jan 2011

macky su osobnosti, nebudu sa snikym hrat, ked na to ony nemaju naladu.
iste by som ju nikomu nedavala. za tie roky uz mate nejaky rezim, na ktory si mica navykla, cudzi ludia to s nou nebudu "vediet". okrem toho macky su naviazane na dom. pri najblizsej prilezitosti by usla a pokusila sa vratit spat (nasa macka sa pri stahovani vratila 35km!!)
co sa tyka toho "ublizovania" chlapcekovi - ona sa brani... maly povyrastie, pochopi, ze to nie je plysak a macka bude mat svoj klud 😉
ked ste ju vypiplali z najhorsieho, je vasa. ak nieco zachranis, mas za to zodpovednost 😵