Migréna a jej prípadná liečba?

katmi
9. aug 2007

ahojte..
kedze som sa stretla s viacerymi kockami,ktore trpia touto neprijemnou bolestou hlavy a takato tema tu este nieje zalozena (alebo zase nefunguje vyhladavac 😀 ), bola by som rada,keby ste sa so mnou podelili o vase skusenosti a rady,ako sa tejto hnusoby raz a navzdy zbavit.. 😉

silvikaa
9. aug 2007

katmi - neviem, ci sa da migreny zbavit uplne , ale predsa....bolo to cca pred 2 rokmi, ked ma uz migreny trapili uplne neznesitelne. Z 30 dni v mesiaci ma 20 bolela hlava. Bolo to priserne. Vyskusala som vsetko, aj u neurologa som bola. 3 mesiace som od neho rala lieky a nakoniec mi pomohlo nieco uplne ine - vysadila som antikoncepciu. Brala som ju cca 5 rokov, ale migreny ma trapili najma posledny rok. Po vysadeni to akosi same preslo.Sem tam este migrenu dostanem, ale nie je to casto, a nie je taka dlha a strasna ako predtym.

mikca
9. aug 2007

ahoj katmi, nevim jestli se té hnusoby zbavíš, spíš jí můžeš nějakým způsobem utlumit, mé ségře se zmírnila,když vysadila kafe a vše co obsahuje kofein, ale stejně občas mívá takové stavy, že sa musí zalézt do tmy a kolem musí být naprostý klid.

bubca
9. aug 2007

ahoj katmi,z vlastnej skúsenosti viem,že zbaviť sa tejto hnusoby nie je ľahké,vracia sa rada...taký migrénový záchvat je fakt sila,ja už som kvôli rozbehnutému záchvatu strávila aj celý víkend na pohotovosti na infúzkách 😝 takže akonáhle cítim,že sa blíži,alebo ma začne pobolievať hlava,dám si tabletku,ktorú mi predpísala neurologička...kedysi som bolesti hlavy považovala za úbohú výhovorku,ale po prvom záchvate som sa v duchu všetkým tým odsudzovaným ospravedlnila...

dolinka
9. aug 2007

ahoj katmi,
aj ja mam migrenu.odkedy poznam svojho muza-..presli sme si tolkymi stresmi, ze je to ich nasledok.. asi 5 rokov to mam a stale horsie a castejsie
neurolozka mi dala frovamen stoji asi 64 sk doplatok 4 tablety-t.j. na styri migrenove dni... niekdy zaberie, niekedy nie.
kamoska ma vybornu skusenost s Ergotaminovymi cipkami-su na predpis, zaberu vraj rychlo a zarucene.

bubca
9. aug 2007

ešte dodám,že sa treba vyhýbať korenistým jedlám,alkoholu a káve...a keď príde záchvat,mne najviac pomôže zaliezť do zatemnenej miestnosti,ktorá je dobre vyvetraná a tichá...t.j.bez prítomnosti mojich dvoch pokladov 😉

katmi
autor
9. aug 2007

silvikaa - ja som tiez mavala take stavy ako opisujes ty,aj po lekaroch som behala,co si mysleli,ze mi je uz asi aj daco ine ako migrena,ked ma tak casto a tak velmi bolievala hlava,ale nezistili nic.. bolesti boli stale..ak bolo zamaracene,tak sa to nedalo zniest..kym nesprchlo..niekedy dokonca s migrenou idem spat a s migrenou aj vstavam.. 😒 jedine,co mi pomohlo,bol taky rozpis,ze co mozem jest a ake potraviny by som nemala jest,kd mam krvnu skupinu B..neverila som tomu najskor,ale ked som sa podla toho riadila,tak mi to trochu preslo.. nemam aspon tak casto bolesti,ale su..
no a HAK som vysadila pred 3mesiacmi..migrenu som mala vcera naposledy,tak uvidim..

mikca - kavu nepijem, tiez colu nie a caj vacsinou len bylinkovy.. 😉 a tiez mavam take stavy ako pises.. ale nastastie uz len obcas.

dolinka
9. aug 2007

a tiez mi doporucili ako prevencia proti vzniku migreny pit veeeela tekutin, najlepsie magneziovych mineralok, resp. brat magnezium. celkom mi to zabera, aj ked ma zachvat zacne chytat dat si tabletku anopyrinu a pit vela vody, nenabehne to potom v takej sile ..

katmi
autor
9. aug 2007

bubca - koreniste jedla tie nejem,kavu tiez nepijem ako som pisala a alkohol uz vobec nie.. 😉

dolinka - ja som mala od neurologicky Migearapid, lieky urcene vyslovene na migrenu a mohla som zjest cele plato a nic mi nepomohlo.. ja mam osvedceny NalgesinS..ten mi vzdy zarucene pomoze..

katmi
autor
9. aug 2007

krista - dakujem velmi pekne..ale ja som uz normalnu bolest hlavy nemala ani nepamatam.. 😒

silvikaa
9. aug 2007

katmi - podla mna ti vysadenie HAK pomoze - ono to nie je hned, lebo predsa v tele to este nejaky cas posobi, ale po pol roku snad povies, ze je to lepsie. Mne tie migreny tiez mezmizli uplne, ale mam ich o moooooc menej a su znesitelnejsie. A co sa tyka jedla, ked to zacina nemala by sa jest cokolada, tazke jedla, pit kafe a sladke napoje.....no to co pisali aj ostatne dievcata. Drzim ti strasne palce, aby ti to preslo. Migrena je strasna, kto nezazil, nevie, ze?

bubca
9. aug 2007

katmi:verím ti,ani ja nie a napriek tomu sa tá potvora ozýva dosť často...naposledy včera ☹ moja neurologička mi predpisuje tabletky,ktoré jej špeciálne miešajú v lekárni na vajnorskej...tie zaberajú,ale priznám sa,snažím sa ich brať minimálne a len vtedy,keď pracujem,keď som doma,radšej si uvarím čaj a rýchlo zapadnem do postele...ja mávam pri záchvatoch aj závraty a dosť často sa mi chce aj zvracať 😝

katmi
autor
9. aug 2007

silvikaa - no snad ano.. ked som sa rozhodovala,ze ci vysadit HAK a rozpravala som sa o vplyve HAK na tie moje migreny, povedala mi len,ze moze byt anemusi.. ale ked som po ostatnych vysetreniach v poriadku,tak snad mi to vysadenie pomoze.. a dobre si povedala.. kto nemal v zivote migrenu,tak ten nevie,co to je..nikomu to neprajem zazit..

bubca - no ja nastastie zavraty a vracanie nie,ale neznesiem akekolvek svetlo a hluk..to by som vedela vtedy vrazdit,ked da drahy omylom hlasnejsie telku napr..krsna napriklad chuda mava take zachvaty,ze vie preblvat cely den..tak to by som ozaj nechcela..

dolinka
9. aug 2007

katmi..nalgesins je na volny predaj ?
ja som HAK nebrala a predsa mam migreny..takze nie vzdy to musi suvisiet..aj kde je to zname len u zien..a co poznam starsiu pani tvrdi ze po prechode sa jej to definnitivne stratilo a predtym si musela brat z parec koli migrene aj dovolenku

lucinkaaa
9. aug 2007

migrena je des 😖, fuj, nechcem na to ani mysliet. Ale prave som nasla takuto informaciu na nete:

Rizikové užívanie liekov
Nové štúdie nezriedka spochybňujú aj to, čo sa dlho považovalo za neotrasiteľnú pravdu. Platí to rovnako o užívaní liekov v tehotenstve. Paracetamol, čo je účinná látka obsiahnutá napríklad v Paralene, bol až doteraz považovaný za neškodný. Výskum anglických odborníkov však dokázal, že jeho užívanie medzi 20. a 32. týždňom tehotenstva o 22% zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude trpieť astmou.

katmi
autor
9. aug 2007

lucinkaa - ani nehovor.. ved my sa tu snazime o mimi a cpeme sa liekmi proti bolesti.. ale ako mam inak tu migrenu zvladnut?? 😢

dolinka - ano, NalgesinS je na volny predaj.. stoji od 110,- do 140,-sk.. zalezi, v ktorej lekarni ho kupis..

lucinkaaa
9. aug 2007

katmi kym nie si tehotna, tak by to malo byt ok. a ked budes, vsetko sa moze zmenit, aj ked sa hovori ze v tehotenstve su migreny este horsie, ale nikdy nevies ako tvoje telo bude tehotenstvo akceptovat, mozes sa citit uplne super. Mne sa velmi vela veci zlepsilo, co ma aj strasili, ze bude zle no opak je pravdou. Co sa tyka bolesti hlavy, tak ked som zacitila, ze len trosicku to na mna ide, okamzite som si sla lahnut. Na krk, na spanky, na celo... som si natierala taky krem Kur-a-san a este som si vzdy lahla na ten pichlavy kobercek - jezka. A uz len klud, ticho a tmu. Ak sa mi podarilo zaspat tak to pomaly preslo. No musim povedat, ze som to uspesne zvladala. Iba raz som mala taku hnusnu migrenu, asi pred tyzdnom, ze nic nezaberalo a to som uz fakt po dvoch hodinach skusania vsetkeho mozneho zobrala Panadol a "modlila" som sa nech uz to prejde. A zrazu som sa zobudila az rano, takze nastastie nakoniec prislo vykupenie.

ale dievcata, budte rady, ze mozete zobrat liek, nie ako my tehotne.

katmi
autor
9. aug 2007

luci jedna holka nam tu poslala jeden link a tam bolo dokonca napisane,ze ak sa snazime otehotniet,tak by sme nemali brat tiez ziadne lieky od bolesti,hlavne v case ovulacie..ked sme plodne..normalne zacinam mat z toho paranoje.. 😅

lucinkaaa
9. aug 2007

to fakt? no ale to je zas riadna dilema ked zena trpi migrenou.. to bud si vezmes liek, migrena ti prejde, mozno otehotnies, ale riskujes vsetky tie rizika, alebo si liek nevezmes a to chcem potom vidiet, ktora zena v takom stave este dokaze aj otehotniet 😒

katmi
autor
9. aug 2007

hej.. pockaj,skusim to skopcit..

katmi
autor
9. aug 2007
lucinkaaa
9. aug 2007

fiha to je ale dobra stranka! tam sa podozvedam kadeco! dakujem ti za nu, hned si ju davam do zaloziek!

no ale vazne, ja si neviem predstavit, ze si zena nemoze zobrat v case ovulacie ziadny liek ked ma migrenu, ty ano? lebo v tehotenstve si to teda s migrenou musis odtrpiet, aj ked uz som pocula, ze lepsie pre miminko ako sa trapit je dat si radsej tabletku, aj ked len vynimocne a staci aj polovica.

Povedala by som, ze treba najskor vyskusat vsetky neskodne alternativy, ale ked to nejde, tak jednoducho si tu tabletku dat, lebo to migrenove vycerpanie to je aj stres pre zenu - a aj pre jej parntera, takze ani babatku sa v takom strese nebude chciet prist...

katmi
autor
9. aug 2007

ved ano.. ja som to zacala len citat, a uz mi bolo spatne..
no ja si zatial ani nemeriam BT,takze ani moc neviem,kedy mam ovu alebo nemam..ale tie bolesti su tak neznesitelne,ze ja si neviem predstavit,zeby som si tu tabletku uz potom nedala.. sak to by bola hruuza 😖

katmi
autor
9. aug 2007

a ty si ostala tehu normalne alebo vam museli pomahat?

lucinkaaa
9. aug 2007

Normalne, nepomahali nam, ale tiez sme sa snazili 8 mesiacov a vobec to nebolo lahke a mala som kadejake problemy, takze viem jedno iste, ze zena otehotnie ked je v uplnej pohode, ci psychicky, ci zdravotne. A migrena urcite nie je pohodou.

lyzenka
9. aug 2007

Caute baby,

tak ja som mala migrenu z pondelka na utorok (pondelok od rana ako som vstala, cely den, potom v noci az do 5 rana) - je to fakt des, nikomu to neprajem....mavam to raz za mesiac. Mavala som to pravidelne dva dni pred ocakavanou menstruaciou....a teraz ked som tehu, tak raz za mesiac (mozno tiez v tom case ako ked by som mala ocakavat MS).....
Tabletky mi nezaberali nikdy ani ked som nebola tehu.....ale je pravda, ze som neskusala nejake ine silnejsie.... Potrebujem v ten den lezat, jedenkrat sa vyvracat, a lezat a lezat a nic nejest.....rano potom vstanem o kilo lahsia, a hladnaaaaaaa, a davam si na ranajky take suche roztecky....a potom uz mozem jest a normalne fungovat.....ale fakt ten jeden den a noc si pretrpim v posteli.

katmi
autor
9. aug 2007

aj ja som prekonala vselijake problemy..nedavno mam jeden za sebou a dufam,ze sa mi to uz nevrati..

lucinkaaa
9. aug 2007

katmi, ja ti zo srdca drzim palce, aby sa ti podarilo pekne otehotniet a aby si uz nemala tie hnusne migreny!

lyzenka
9. aug 2007

Jednej mojej kamaratky syn (5 rokov) mava tiez migreny - a ona si to odsledovala, ze vzdy ked je spln....a predtym nema velmi jest sladke, vyprazane..proste vyhybat sa nejakym jedlam. Ale si predstavte ze to mava vase dietatko.....hmmm 😖

lucinkaaa
9. aug 2007

lyzenka, take ani nahlas nevyslovuj! chudatko male!