Môže mať dieťa inú krvnú skupinu ako rodičia?

saska303
5. júl 2010

je mozne ze dieta ma inu krvnu skupinu ako jeho rodicia?

iwanna
5. júl 2010

bud ma dieta krvnu skupinu po matke alebo po otcovi, este je mozne ked matka ma napriklad A, otec B, tak dieta bude mat AB

elixia
5. júl 2010

ani,moze,zalezi konkretne aku maju rodicia...ak ma jeden A a druhy B, dieta moze mat aj 0

zuzana76
5. júl 2010

presne tak

nasi maju A, B a ja mam AB, ale aj ak ma rodic A0 a druhy B0, tak dieta moze zdedit aj 0

imarikai
5. júl 2010

😕

kvetinka211
5. júl 2010

Jasne, je to mozne 🙂 V skutocnosti nikdy nema "po" jednom rodicovi, vzdy ma polovicu informacie od matky a polovicu od otca. Rodicia mozu byt bud 00, AB, AA, AO, BB, BO. Ked si tie pismenka rozdelite na polovicu, zistite ake z toho mozu vyjst kombinacie. Napr. Matka ma 0 (00) a otec A (A0). V tomto pripade budu mat deti s 50% pravdepodobnostou 0 a s 50% pravdepodobnostou A (A0). Tie deti, co maju A0, acko v nej maju od otca a 0 od mamy. Nulkove maju jednu 0 od otca a druhu od mamy.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
desszi
5. júl 2010

ano moze, kvetinka to vysvetlila presne - krvne skupiny sa skladaju z dvoch znakov, vzdy jeden znak dedi dieta po otcovi a jeden znak po matke, takze moze vyjst aj ina skupina ako maju rodicia 🙂

zuzanockamt
5. júl 2010

dieta nemusi zdedit krvnu skupinu iba po rodicovi, ale ako uz bolo pisane, aj po starom rodicovi - moji rodicia maju krv. skupiny A a B, ale obaja su nositelmi aj recesivnej 0, lebo obaja stari otcovia mali 0, takze mali 25 % -nu sancu mat dieta s krvnou skupinou 0 a to sa aj stalo, lebo ja mam 0+

takze ta tabulka v uvode nie je az taka presna ... vzdy sme nositelmi dvoch znakov

radlinka
5. júl 2010

@zuzanockamt- uplne presna odpoved, suhlasim 😉

nikollette
5. júl 2010

Áno môže. Aj náš ma iné ako my.

janzurka
5. júl 2010

Ja mam tiez inu krvnu skupinu ako moji rodicia, obaja maju AB, ja mam O po starych rodicoch. Takze ziadne strachy 🙂

ukana
5. júl 2010

janzurka, ak maju tvoji rodicia obaja AB, ty nemozes mat O 😕 🤐 😕 mylim sa?

bluff
5. júl 2010

janzurka 😀 no neviem neviem po kom mas ty tu nulku.... 😲

emjee
5. júl 2010

krvnu skupinu urcuje jeden gen od matky, jeden od otca, kazdy z rodicov moze mat nasledovny genotyp, ktory sa prejavuje ako krvna skupina:
AA sa prejavuje ako A
A0 sa prejavuje ako A
AB sa prejavuje ako AB
BB sa prejavuje ako B
B0 sa prejavuje ako B
00 sa prejavuje ako 0
kazdy rodic teda odovzda dietatu len jedno "pismenko" zo svojej dvojice pismeniek 😀, ostatne je uz len kombinatorika
AA + AA budu mat stopercentne AA dieta
A0 + AA maju 50% sancu mat AA a 50% sancu na A0
AA + AB maju 50% sancu na AA a 50% na AB dieta
atd.
AB+AB nemozu mat 00 dieta, lebo tu 0 v sebe jednoducho nemaju

marcelkatt
5. júl 2010

Ja mám 0 pozitív, manžel A pozitív a malý má po manželovi.

latvia
5. júl 2010

janzurka, ziaden strach, si ich dieta 😉 ked si nastudujes Bombay fenomen, tak zistis ze aj toto je mozne 😉

skoka
14. júl 2010

iwanna ahojcek.. tiež riesim tuto dilemu.. s manzelom mame obaja 0+.... a nasa dcerka ma B+.... nejde mi to do hlavy a neviem ani na koho sa obratit aby mi poradil ci je to normalne?? Teda ci to vobec takto moze byt... nas prvy syn je tiez 0+........

mimkao
14. júl 2010

ani mne sa tabuľka v úvode nepozdáva, kedže ja som A, manžel je AB a jedno s naších deti má 0. A nedávno som zistila, že môj dedo ma ako jediný príbuzný 0, takže to zdedlia až po svojom pradedovi. Teda, ešte aj švagor má 0-ku, ale po ňom to nemá... 😝 😀 😀

lea132
14. júl 2010

ja mam 0 pozitiv, manzel A pozitiv, mala ma po nom a mala kvoli tomu problemy, inkompatibilitu krvnych skupin, nasledkom coho bola silna zltacka, zostala anemicka a museli jej menit krv, ale uz je vsetko v poriadku nastastie 😵

dzou
19. júl 2010

je to mozne ako uz bolo vyssie spomenute ze ak je par A0 a B0 moze vzniknut 00 ... no na skole(PRIF UK) sme sa ucili ze je dokonca mozne vznik z AB a AB ... 00 ale to cca v pripade 1:100000 je to nejaka ''porucha'' uz si nepametam presny nazov.. tam uz zmozu len geneticke testy na zistenie otcovstva ak samozrejme chlap neveri ze dieta je jeho 😉

majkaaa13
17. máj 2012

Ja mám AB a moji rodičia majú obaja nulku...je to vôbec mozne? S maminou sa totiz.podobame...:)

dai
17. máj 2012

Mama je vzdy ista 😉 na zaklade poznatku bombajovho fenomenu moze vlastne 0 vzniknut z akychkolvek krvnych skupin - ale ako to tu uz bolo spomnute - je to velmi neobvykle a aby vzniklo z nuliek ab tak by obaja rodicia museli mat vlastne falosnu nulku co je statisticky skoro nemozne - ale teda len statisticky, nahoda je blbec 🙂

dany1986
17. máj 2012

ja mam krv skup .AB a mm 0 a moje dve kocky maju krv.skup . AB 🙂

gubcikova
18. máj 2012

ja mám A neg. dcéra má Aneg.,muž má B neg.syn má B neg.

tamona
18. máj 2012

Ja mam 0 negativ a manžel B pozitív a naša dcérka má po mne 0 negatív... :D

romea
18. máj 2012

moja mamina ma AB a tati mal B a mam nulku a sestra tak isto zdedili sme ju po babke z otcovej strany a ja som ste aj vyzorovo jej kopia. A urcite sme maminine a tatinovi 🙂

hajajanka
21. máj 2012

Dieta nikdy, ale nikdy, nemoze mat krvnu skupinu inu, ako maju jeho rodicia. To znamena, ze nie je ich 🙂 To, ze dieta rodicov A + B ma krvnu skupinu 0 znamena, ze otec aj matka maju skupinu A0 + B0, takze dieta moze mat 0 - ale na prvy pohlad sa to moze zdat ako ina krvna skupina 🙂 Genetika nepusti!
Po babke sa krvna skupina urcite nededi 🙂 Ak mala romeaina mama AB a tato mal B0, tak tam nieco nie je v poriadku 😉 Bud mala mama A0 alebo B0 a otec B0 a teda z tejto kombinacie by mohla byt ks 0, ale aby mala AB a deti mali 0 je podla mna nemozne! Ci sa mylim???

lenkoponka
21. máj 2012

hajajanka ma svatu pravdu 😉