Postihnuté deti. Kde mohlo dôjsť k chybe?

nikollette
6. feb 2009

Ahojte maminy..
Zakladam tuto temu, nakolko som vela citala, konstatovala, a premyslala...
Preco sa rodia postihnuté deticky ☹
Maminy, ktore mate skusenosti, vedeli by ste poradit, ako a kde mohol vzniknut problem??? Ci ani same si to neviete vysvetlit??? Co by ste robili inak, pocas tehotenstva, počas samotneho porodu, alebo co myslite, kde to vzniklo???

Nakolko je to asi velmi diskutabilne a ovplyvnuje to mnoho faktorov u kazdeho iny, budem ajtak rada za nazory, a dufam ze sa nam tema rozbehne...

Aj preto som nad tymto premyslala, lebo ked vidim, ako niketo tuzi po babatku, a ked otehotnie, stara sa o seba, nepije, nefajci, berie vitaminy, snazi sa zdravo jest, mama aj otec nemaju ziadnu chorobu, cize nie je preddispozicia k niecomu takemu, testy mate v poriadku, a narodi sa choré babatko, tak je to asi sok...
Ine zase nechcu babatko, nezdrabuju sa zdravo, piju, fajcia, poniektore fetuju, je im vsetko jedno, a maju babtaka zdrave a silne...Nie ze by som im to nepriala, len nechapem.. co to ovplyvnuje potom 😒

Samozrejme mnohe mamicky by zase mohli mat zdrave babatka, a chyba nastane pri porode, pre nedbalost, alebo kvoli komplikaciam, to je zase ine.. Preto som zvedava na typy, a nazor, hlavne mamin, kt maju nejak zdr postihnute deticky, co si oni o tom myslia.. Kde nastala chyba, co robit inak???

Dakujem za odpovede a prajem zdravé a krásne detičky!!!

zuza.m
6. feb 2009

nemam skusenost ale čo som sa dočitala tak vela ovplivnuje aj porod,tažky porod nedostatok kyslikaäkedy sa hlavne poškodzuje mozoček) a podobne.niekedy sa da ovplivnit cisarskym.potom vrodene to asi tažko niekto ovplivni akurat si ho dat zobrat ešte nenarodene.... 😔 .myslim že tí čo droguju a piju že tie detičky až tak velmi zdrave niesu.

nikollette
autor
6. feb 2009

Ved to aj porod vela ovplyvni, a preto sa pytam, a som zvedvaa za rady a nazory, co by maminy pri porode robili inak, same ako by rodili, v com by sa viac snazili, ci kde urobili lekari chybu 😒

Zuzi, no by si sa cudovala, niketo sa fakt snazi, stara sa o seba ako nikdy, a nejake fetacky maju zdrave deti 😖 Tie deticky za to nemozu,koho detmi su, ci ake sa narodia, treba ich lubit take ake su, to je jasne..
Tato temicka je skor o radach a typoch, co robit inak, kde mohli vzniknut problemy, atd, atd 😉

jitrulka
6. feb 2009

nikollette, těžko říct... já bych se právě z tohoto důvodu bála rodit doma. Sice i v nemocnici se může něco pokazit, ale většinou si to lékaři ohlídají. ale i během těhotenství je tolik nezjistitelných věcí...

... být tebou, na tohle bych vůbec nemyslela (vím,lehko se řekne), kor když máš pár dní před porodem... ted už to asi stejně neovlivníš. snad jen...vybrat si porodnici s dobrou pověstí a s řádným vybavením. A vůbec o tom maličkém nepochybuj 😀

bambusko
6. feb 2009

kamoske sa narodila dcerka s vyvojovou vadou, pricina je zrejme v tom, ze v 3.tt mala chripku s komplikaciami a brala atb rulid. vtedy este nevedela, ze je tehu, nebolo toplanovane, bola aj na konzultacii u genetika a nakoniec 😔 ale bolo to riesitelne

spoluziacka z vs ma zase dceru s vaznymi problemami so zazivanim a obrovskym hemangiomom. jej robili uz ked bola par dni tehu rtg vysetrenie priechodnosti vajecnikov kvoli diagnoze sterilita

kubaka
6. feb 2009

nikolette - pojem postižené dítě je absolutně široký. Je několik druhů postižení. Genetické a s tím nic nenaděláš a taky jsou nejčastější : duševní, tělesné. Prostě je vada už v zárodečných chromozomech. Jsou i vývojové a s těmi taky nic moc nenaděláš, protože to se prostě stane - je to náhoda. Příroda se buď takového plodu zbaví nebo ho nechá vyrůst.
Další je postižení vzniklé nehodou.
Když dojde během porodu k omezení přívodu kyslíku a dítě se přidusí se všemy možnými důsledky, je to prostě smůla. Pokud něco zanedbá personál, je to chyba personálu. Ty s tím taky nic moc nenaděláš. Leda když budeš mít pocit, že je něco špatně, hodně nahlas křičet a nenechat se odbýt a dožadovat se pozornosti.- víc asi nic.

Takže můj názor je, že pokud vědomě nehazarduji se životem svým a tudíž dítětem, dodržuji zdravou výživu, pečuji o sebe a jsem zodpovědná, je to tak asi všechno co mohu dělat a je to tak správně. Ostaní je na přírodě a náhodě. A určitě si nemá cenu dělat výčitky. Prostě určité procesy v přírodě se vzpírají našich zásahům a dějí se sami za sebe a plození a rození je toho svrchovaným důkazem. Větru a dešti a vývoji plodu v děloze neporučítme. Netrápila bych se tím, . Karl Jung to napsal už ve 20. letech minulého století pěkně: je moudré nekecat osudu do jeho záměrů. Pokud jste udělali co jste uměli, věci se i tak mohou vyvinout jinak, než jsme plánovali....
Vůbec se netrap a mysli s radostí na mimi 😵

sipcek
6. feb 2009

ahoj,ja mam momentalne tiez plnu hlavu takych otazok.Rozmyslam nad svagrinou.Pri prvom porode skoro prisla o babo,v porodnych cestach sa im otocila a pridusila.Museli ju ozivovat.Ale zvladli to bez problemov.Ma vsak problem s ladvinkami,ako 3 mesacnu ju operovali,no proste uzili si tolko negativu az az.Mala musela vela pit ale ako napotvoru,nechcela co len kvapku vody.Esteze ju kojila rok a pol.Musi kontrolovat jej pitny rezim.Teraz cakaju babo,boli na vselijakych vysetreniach ohladom ladviniek,ci sa plod dobre vyvija a tak,vsetko ok.Len sa strasne po zazitkoch z prveho porodu boji rodit prirodzene.Vybavovala si cisarsky rez,musela mat psychologicky posudok,tolko vybavovaciek,ze mi rozum ostava stat.Termin ma 6.marca,no tyzden uz lezi v nemocnici,zacali jej kontrakcie a dnes nam volali,ze sa uz otvara a vraj nema ani pit ani jest keby nieco.Cim to je?Preco si nemoze uzit tehotenstvo a porod ako si vysniva?je mi jej velmi luto a budem drzat palce,nech aspon tyzden vydrzi a nech je Jakubko zdravy.Kazdy den cakame,cim nas prekvapi. ☹

jaja0110
6. feb 2009

sipcek- tak to svagrine moc drzim palceky nech vsetko dobre dopadne 🙂 aj my sme narodeni 6.3 😉

nikolete- niekedy si proste clovek nevybera, mozes akokolvek planovat, zaplatit si najlepsieho lekara k porodu, ale niekedy sa aj napriek tomu priroda postara o to, aby to bolo vsetko inak...priroda je silnejsia ako ludia 😔 a hlavne by si teraz nad takymi vecami nemala rozmyslat ked mas 2 tyzdne pred terminom, uzivaj si este tehotenstvo, zachvilu budes mat plne ruky prace s krasnym babatkom 😉

nevesta
6. feb 2009

Ahoj, kamoska je uplne zdrava, zdravo sa stravuje, tak isto aj jej manzel, cela rodinka su v pohode, ziju zdravo, nefajcia, sportuju.... Narodil sa im syncek s vrodenou vaznou vadou sdrca... Po 2 operaciach je uz v poriadku, teda v ramci moznosti.... Dozivotne bude sledovany na kardiologi... 😔

zuza.m
7. feb 2009

myslim že tie vyvojove sa neovplivnuju,je to len smutna nahoda že sa narodi u mamičky ktora sa dobre udržiavala.
nikolete ak by si chcela navod na to aby si ty nespravila chybu pri porode tak ti asi sotva nniekto poradi.
snad len najist si najlepšieho doktora a dat mu poriadny finančny dar,a ten nech ta sleduje každu minutu.ale ani to ti nezaruči že miminko bude naozaj zdrave.musiš sa uvolnit a nemysliet na to aj ked hovori sa lahko preto že toho som sa najviac bala aj ja.hlavne musiš počuvat doktorov kedy ti nakažu tlačit kedy nie.zavret oči a pusu a poriadne zatlačit na prikaz.ja som bola do 15min.hotova.a hlavne nemysli na nič zle a nestresuj,
nič to nieje iba poriadne menzesove bolesti a ked sa ti tlači von to už ani necitiš.

berenika39
7. feb 2009

nikollette:netrap se tím, možná právě to, že moc čteš, tě straší, tvoje mímo bude ok, na netu se radí maminy, co mají starosti, ty, co nic neřeší, nepíší, tak to vypadá, že porod je jen samý průšvih! ale ne - naopak, a věř si!
to all: myslím, že nikollett sem napsala, že má obavy, tak by mžná nebylo od věci ji nestrašit ještě víc příběhy z vašeho okolí. já vím, že to k tomu patří, ale ona má před porodem, potřebuje uklidnit....dík i za ní.

mywiel
7. feb 2009

nikolete my sme mali asi stastie, lebo mala je v poriadku rodila som 22 hodin a poslednych 15 min. sestra monitorovala moje srdce miesto srdiecka malej, ani nechcem mysliet co by sa mohla za tych 15 min. stat, lebo stale mi opakovala napriek nepostupujucemu porodu, ze vase babo je ok, az ked prisiel skontrolovat doktor tak ju vyhresil, ze videl na grafe, ze ona monitoruje moje srdce... ☹ Nastastie vsetko dobre dopadlo a rodila som bez CS, mala mala 50cm a 3550g, dnes uz ma 8,5kg. 😀 😵

nikollette
autor
7. feb 2009

ano chcem vediet nazory, aj kvoli tomu, ze ma pred porodom, a viem ze vela chyb a komplikacii nastava v priebehu porodu.. tak v niketorych pripadoch sa tomu da predist.. najhorsie je ked je to vina lekara ☹ nezodpovednost, ci nezaujem voci pacientke.. aj take pripady tu uz boli 😠

nikollette
autor
7. feb 2009

mywiel vidis.. a taketo veci nastavaju presne pri porode, aj u inych, mozu, aj v inom smere, pri monitorovani, vytlacani, samotnom porode atd, atd.. a vtedyto cloveka fakt moze najviac mrziet ked zlyha ludsky faktor, a priroda by to tak nechcela 😠

kubaka
7. feb 2009

Berenika má pravdu - nikolette - fakt jsou to jen ojedinělé přílpady. Já sama měla děti normálně neporoditelné - 4,5 kg - pokaždé přistupovali porodníci zodpovědně, vše dlouho dopředu sledovali, počítali, monitorovali - až se mi to zdálo někdy přehnané 😵 , nakonec se v pravý čas rozhodli ukončit těhu sekcí, vše naprosto perfektně, precizně, profesionálně zvládnuté - jako na drátkách. Hojila jsem se skvěle, mimina obě byla pátý den už plně kojená. Tak to tam fungovalo u všech. Byla jsem v pražském Podolí před 13 lety a před 2 lety.
To, že se něco stane zanedbání je jen výjimka potvrzující pravidlo, že se to v drtivé většině případů nestává. Prostě je to asi půl promile, takže tobě se to stát z drtivé většiny nemůže. Pokud jsi celé těhu OK, mimi akorát, máš téměž 100% šanci naprosto v klidu porodit zdravé dítě. Naprostá a drtivá většina doktorů jsou zodpovědní profíci. Sice na ně nadáváme, ale když o něco jde, vědí co dělat. 🙂 🙂 🙂

mywiel
7. feb 2009

nikolete na tvojom mieste by som sa teraz takymi vecami nezaoberala urcité veci neovplyvnis a zbytocne budes stresovana pri porode lebo budes mysliet ze co ak sa nieco stane, musis predsalen doverovat lekarom nic iné ti neostava a snaz mysliet pozivtivne tato téma ti na klude podla mna neprida. Neboj sa vsetko dobre dopadne, prajem ti bezproblémovy a rychly porod a vela radosti so syncekom. 😵 🙂

sipcek
7. feb 2009

jaja-dakujem,pozdravim a inak aj svagrina je narodena 6.3. 🙂 Dnes sme jej volali,tak sa este drzia,ma lezat a nestresovat sa.
nikollette-v Bratislave su spickovi lekari,myslim,ze kazda matka mala obavy z porodu a ja som tiez nebola vynimkou.Prenasala som 2 tyzdne,dnes je zo Sasky nezbednik ako sa patri.Oddychni si kym mozes.Lebo potom pridu tie krasne starosti,a neoddychnes mozno 2 roky. 🙂

fifinna
7. feb 2009

nikollete, ja ti napisem o mne , ale je to so stastnym koncom. Jedine co som si počas tehotenstva myslela, bolo to, že ked pride na mna pôrod musim poriadne tlacit, aby bolo babo co najskôr vonku. Asi v 30 tyzdni som bola v nemocnici na sone a tam mi Dr. len tak povedal, ze maly ma hlavicku hore a zadocek dole a nic viac. Ked som prisla k svojmu gynekologovi, tak az tam som sa dozvedela , ze existuje nejaka poloha KP, ze da sa porodit aj prirodzene, ale väcsinou robia cisarsky. Ostala so sklamana, hlavne pre to, ze som si vysnivala prirodzeny pôrod. Všetci ma ukludnovali, ze maly sa este do pôrodu otoci. Ale cim viac sa blizil termin, malemu sa nechcelo otocit. Dokonca som prestala chodit aj na cvicenie pre tehotne, vsak na co , ked budem mat cisarsky, som si hovorila. Tyzden pred pôrodom mi spravili interne vysetrenia a den po termine som nastupila do pôrodnice. Dr. ma vysetril a vysvetlil mi , ze pre dieta je bezpecnejsi cisarsky, kedze bolo KP. Za tri hod. si ma zavolal na vysetrenie primar, pri prezerani mi povedal, ze som otvorena na 5 cm, prepichol mi plodovu vodu a poslal ma na salu, ze budem rodit prirodzene, ze to zvladnem. Zrazu som ostala v soku. Este medzi kontrakciami som kricala, ze chcem cisarsky, ale uz bolo rozhodnute. Ked prislo na mna tlacenie, tak som tlacila tak silno, ze maly bol hadam na treti krat vonku , zdravy a v poriadku. Tak som si splnila svoj sen, ze budem poriadne tlacit a rodit prirodzene. Tak ja len, ze neda sa popredu urcit, co vznikne pred pôrodom, alebo pocas pôrodu, len si musis verit, ze to zvladnes a zvladnes to. 😉

mywiel
7. feb 2009

Presne ako pise fifinna so mnou uz tiez nevedeli co robit po tolkych hodinach, mala nie a nie ist von, ja som bola uz unavena a na CS bolo uz neskoro lebo bola uz dost nizko v porodnych cestach...nakoniec prisiel jeden mlady gynekolog pozrej na mna a hovori len este pockajte ona to zvladne. A mozem povedat, ze tie slova ma nabili takou energiou a tak ma povzdbudili, ze som to zvladla bez akychkolvek inych instrumentov a CS. Takze si treba verit to je prva zasada a ked ta este povzbudi okolie tak je to super. A ten pocit potom ked to babo mas na hrudi je neopisatelny.... 😵 😵 😵

ewuli
7. feb 2009

Přesně tuhle otázku jsem si mockrát položila,, kde vznikl problém,, proč se nám narodil chlapeček s vrozenou vadou?! Nekouřím, nepiju,žiju zdravě a v době těhotenství jsem na to obzvláště dbala. Jedla jsem kyselinu listovou,jako prevenci na vrozené vady, vitamíny pro těhotné a v rodině nenáme žádnou genetickou zátěž. A stejně! Říkám si, jestli ještě někdy budu těhotná a to doufám,že ano, tak co budu dělat jinak? Vůbec nevím,myslím,že jsem všechno dělala správně a tak mám docela strach...

zuza.m
7. feb 2009

ewuli je to proste nahoda ,vrodene vadi sa ovplivnit nedaju.a myslim že nemožeš mat dve detičky s vrodenymi vadam.tak že už jedno maš druhe bude zdrave uvidiš.kto nema dieta s vrodenou vadou alebo inak chore dietatko ma problemi zase ine.tak že tažko hovorit prečo zrovna ja.

nikollette
autor
7. feb 2009

Ewuli, a co je miškovi???
vyzera uplne krasny, zdravy chlapcek 🙂
Nadherne chlapciatko 😉

junovka
7. feb 2009

moja odpoved na danu otazku je-v podstate nemozno to nijakym sposobom ovplyvnit. 😒

Kedze aj ja samotna som sa narodila so srd.vadou, moji rodicia boli zdravi, ani v nasej rodine sme nemali a dufam, ze ani nikdy mat nebudeme tuto vadu, tak predsa.....a co je najdolezitejsie, ani moje deticky nemaju tuto vadu, aj ked ma uistovali mnoho kardeologov,pred porodom, ze moje deti budu mat urcite postihnutie na 20-30%, takeho to razu ako som ja mala.Zial, aj oni sa mozu mylit.Nakoniec som sa dopatrala k tomu, ze asi ako je to mozne....bolo mi vysvetlene, takto, ze....nase telo sa sklada z miliardov malych buniek.Zoberme si mna, kedze som sa narodila s vadou....moji rodicia boli zdravi...ked sa mi zacalo vyvijat srdce, nastal zlom, bunka z ktorej sa vyvijalo moje srdce sa nastiepila a urobila "defekt" na mojom srdci...
-dalej: kedze som sa uz narodila s defektom/vadou/ na srdci, tak v mojej bunke to bolo uz "ulozene".Ked sme sa chystali splodit nase deti s manzelom, tak pri vyvoji mojho dietata, co bolo stastie, vyhrala /asi/ manzelova bunka, pretoze prekryla moju uz "nastiepenu "bunku, ktora bola urcena na vytvorenie srdca.Keby ze prekryla moja nastiepena bunka manzelovu bunku, tak by tam uz bol /mozno/ predpoklad, zeby sa zacalo vyvijat aj srdce mojho dietata chybne.
Preco pisem do zatvoriek "asi"," mozno"? Pretoze, druhu alternativu som uz opisala vyssie-vid moju vadu.

Dufam, ze ste nejako vylustili a pochopili moj "vyklad" 😅 😉

kveta
7. feb 2009

K príbehom, kde pár sa dlho snaží otehotnieť, po dlhom čase otehotnejú a dieťatko sa buď potratí alebo umrie skoro po pôrode a zase sa snažia otehotnieť a zase to bábätko neprežije môžem povedať toto: oligoasthenoteratozoospermia /no dobre, tak to preložím: extrémne zlý spermiogram/ s množstvom spermií s veľkými hlavičkami sa takto prejavuje v praxi. Spermie majú poškodenú DNA a raz za pár rokov /ak vôbec/ sa podarí počatie, ale skončí veľmi často potratom alebo ťažkým genetickým postihnutím dieťaťa. A tam ten pár, ak nechce ísť na umelé oplodnenie, prípadne s darcovskými spermiami, to nijak neovplyvní.

Obaja sme športovci, abstinenti, v živote sme nemali cigaretu v ústach, ja som si odmalička nikdy nesadla na studené, zakrývala som si celý život vaječníky, aby som neprechladla. A obaja nemôžeme mať deti prirodzenou cestou a pri umelom oplodnení je v našom prípade rozumnejšie využiť darcu. No, aj taký je život.

kveta
7. feb 2009

Fifinna, keby si bola v Rakúsku, tak by si mohla určiť čo sa stane počas pôrodu a toho primára, čo Ti bez Tvojho výslovného súhlasu prepichol vodu, by si mohla s úspechom poťahať po súdoch. Mimochodom ak je koncom panvovým chlapček, tak je to indikácia na cisarák pre hrozbu vzniku neplodnosti chlapčeka. Aj to pán primár zisťoval, že aj malý to zvládne??? Overil si, že aj semenníky to zvládli??? O tomto riziku Ťa určite neinformoval... Juj, normálne som sa na jeho prístupe naštvala. Slovenské pôrodníctvo v praxi... 😠

mywiel
8. feb 2009

Moja mama sa nakazila v prvom trimestri chripkou, vtedy sa akurat vyvijali dolezité organy baba ako srdiecko a kedze vtedy este sono neexistovalo tak nemohla tusit, ze moj brat bude mat srdcovu vadu. Narodil sa ako krasne babatko a v 4tom mesiaci bohuzial sa nezobudil zo spanku, zistili ze mal srdcovu vadu predtym to nik netusil v rodine ziadny problém nik nemal. Nik nevedel povedat preco sa to stalo ale moja mama si mysli, ze to bolo kvoli tej chripke kto vie... ☹

berenika39
8. feb 2009

.....holky.nestrašte nikollette.....pls.

mywiel
8. feb 2009

Chripkovy virus je vraj jeden z mala co prechadza placentou a v prvom trimestri moze byt ale ani nemusi byt nebezpecny... 😕

mywiel
8. feb 2009

Kamoska mi vravela, ze porod je ako vylozit rucne lopatou 10 vagonov uhlia, no a ked som rodila tak to podla mna nebol ani jeden vagon, lebo zena ma taky adrenalin a tak sa na babo tesi, ze bolest niekedy ani nevnima, ja napriek 22 hod. porode som na druhy den uz rozmyslala o dalsom babe... 😀 😵 Takze treba sa tesit a vsetko dobre dopadne.

mywiel
8. feb 2009

Uvidis ked uz budes mama tiez sa budes bat o svoje deti, to asi cely zivot sa budeme bat o ne a chranit ich ale to je normalne len ti to nesmie zabranit normalne zit a tesit sa zo zivota, nemozeme zit cely zivot v strachu to by bolo plytvanie casu a tvoj zivot by bol nesmierne smutny, ved zivot je krasny. 😵 😉

kveta
8. feb 2009

Mywiel, bolestivosť pôrodu je aj o psychike, ale, prekvapivo, aj o génoch. Zistilo sa, že vnímanie bolesti/nebolesti je dané geneticky a človek s tým moc nenarobí... Takže možno aj vďaka génom si Ty bola v pohode, kým trebárs vedľajšia rodička šalela od bolesti.