Som učiteľka a chcem odísť zo školstva. Dá sa to?

jaja257
20. aug 2011

Ahojte 😀
Prave sa trapim jednou otazkou. Som ucitelka, nemam sice pedagogicku fakultu, ale prirodovedecku v kombinacii s matfyzom. konci mi rodicovska dovolenka a ja si kladiem otazku co dalej. Viem, ze uz sa nechcem vratit do skolstva, ale neviem ci sa to vobec da zmenit. velmi rada by som pocula vase nazory. Da sa to? Prijme ma niekto do zamestnania, aj ked som uz ucila? Za vsetky odpovede a rady budem vdacna.

severaseptima
20. aug 2011

😀 😀 Prijme ma niekto do zamestnania, aj ked som uz ucila? 😀 to znie ako keby ta to nejako vážne poškodilo, alebo znehodnotilo... 😀 ja som tiež učiteľka a robim nieco uplne ine a vyhovuje mi to ovela viac ako sa trápit s drzymi detmi a hrubými rodicmi...mala som dlhu prax v romskej triede a dokonale ma to odradilo, nic proti nikomu, ale pripadala som si skor ako krotitel divej zvere, ako zobrak s nakazlivou chorobou vykrikujuci hnusne veci, ktore nikto nechce pocut a preto ma treba ignorovat. a to som este sekera povaha, co vie narobit poriadky, ale stalo ma to tolko energie, ze o pedagogickej kariere som rozmyslala len v utopiách 😀

Ak sa chces uchytit niekde inde, chod do toho...nenechaj sa znicit v skolstve, neoplati sa to ...aspon podla mna...zamestnaju ta hocikde, ak vies jazyky a pouzivat pocitac...ved aj tak len velmi male percento ludi robi to co ma vystudovane 😉

cuchre
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
severaseptima
20. aug 2011

@jaja257 akurat v tom má @cuchre pravdu, ze ta dovolenka dlha a volne poobedia sú velká výhoda...ale vsetko má svoje pre a proti...a také ze posles 1000 cv a odpovedia ti na 1... s tym v dnesnej dobe nemaju problem len ucitelia, ale uplne vsetci ☹

jaja257
autor
20. aug 2011

No ovladam anglicky jazyk, mam akreditaciu. Posielam zivotopisy ako diva. Uvidim ako to dopadne. Hadam ma niekto bude chciet. Co sa tyka odchodu zo skolstva, uz som ho zvazila a poviem, ze som uz sa nechcem vratit, iba ako posledne vychodisko z nudze. Co sa tyka pohovorov, zatial jeden, na aktuara, teda poistneho matematika, ale mali vhodnejsieho adepta. Ja viem, ze je to tazke, len ja uz nechcem ostat v skolstve. Som z toho nestastna. Co sa tyka chodenia pre malu do skolky, to mam vyriesene babkou a dedkom, len by mi ju museli najskor do tej skolky vziat. A to mi moj vlastny riadiel odmietol, vraj pre nu nema miesto, ale aby som nastupila, lebo nema matamatikara a anglictinara a nema mu kto zastresit informatiku. Tak som si povedala, ze platit sukromnu skolku z ucitelskeho platu jednoducho nejde. Proste som z toho zufala.

jaja257
autor
20. aug 2011

cuchre, potesila si ma tou kamaratkou. mozno sa aj na mna usmeje stastie v nejakej banke, kde budem pracovat s matikou, tu milujem. 🙂

severaseptima
20. aug 2011

@jaja257 ja som tiez poslala cele kopy zivotopisov...raz mi z kauflandu odpisali, ze nasli kvalifikovanejsieho pracovnika 😅 😲 😲 Treba mať len štastie...ale este mas 4 mesiace,taksa hadam zadari 🙂

albireo
21. aug 2011

odist mozes urcite🙂
otazka je ,co vies potencialnemu zamestnavatelovi ponuknut a ako sa budes prezentovat.
nema zmysel bezhlavo posielat X CV- ciek bez toho,aby si vedela,co vlastne chces robit.
HR oddelenia dostavaju desiatky ziadosti a ked pride CV bez sprievodneho motivacneho listu nemaju najmensi dovod stracat s kandidatom cas, kedze si dotycny nedal ani namahu napisat v ca 10-15 vetach , v com je dobry, co vie a PRECO sa zaujima o pracu vo firme.
Spominas,ze ta bavi matematika. Je to velke plus. napis v motivacnom liste, o com si napr. pisala diplomovku, co z matematiky ta specialne bavi, s akymi programami vies pracovat. Kedze si ucila deti, vies si pravdepodobne organizovat pracu a viest ludi:vysvetlovat a pod. to moze tiez pomoct.
Ak sa na danej pozicii vyzaduje AJ, kludne napis CV aj motivacny list aj v cudzom jazyku a priloz ako kopie.
Ak ta pozvu na pohovor, skus si z internetu,od znamych a pod.zistit zakladne informacie o firme aby si sa napr.vedela spytat k veci, ked padne otazka" preco prave nasa firma?" alebo" je nieco,na co by ste sa chceli opytat?
Vela stastia s hladanim prace, ja som bola po promocii 2.5 roka doma a musim povedat,ze na prvy pracovny pohovor som isla s malou dusickou 🙂

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kathynka
21. aug 2011

@jaja257 ja mam tiez prirodovedecku fakultu, kombinaciu matika-geografia...a nikdy som neucila, aj ked prax ma bavila...ale to sa neda porovnat s poziciou ucitelky...zo skoly som vonku 3 roky, najprv som robila na riecnej lodi (ok, tam vysku netreba), ale potom som pracovala ako medicinsky reprezentant pre Zentivu...a riadne som presla pohovorom...viac ich zaujimalo, ze mam matiku a logicke myslenie ako to, ze je to ucitelsky odbor...potom som robila chvilku v sukromnej anglickej skolke, potom este chvilku ako reprezentant pre firmu Hipp a skoncila som ako zivnostnicka a opatrujem deticky priamo v rodinach...takze vidis, kolko sa toho da s "titulom" ucitel 😉 len si najdi, co ta bavi a za tym chod...

katusska1
21. aug 2011

@jaja257 aj moja mama bola učiteľka, odišla asi pred 7 rokmi zo školstva a našla svoje uplatnenie niekde úplne inde. Učitelia sú dnes nedocenení a ja by som na drzáňov nervy nemala, navyše bez akéhokoľvek fin. ohodnotenia ... No mohla by som sa na to vykadiť 😉

lucia31
21. aug 2011

...ja som taktiez po materskej presedlala z ucenia do poradenskeho zariadenia...robim aj nadalej s detmi, lebo to ma bavi,no individualne ...som rada,ze som sa tak,takmer zo dna na den🙂 ,rozhodla.

jaja257
autor
22. aug 2011

@albireo dakujem za rady. Len mne uz sa stalo, ze motivacny list nechceli, zvyknem sa orientovat podla toho, co ziadaju zaslat. Napr. na jednom pohovore by mi asi cv v anglictine nepomohlo, lebo dotycna pani nevedela poanglicky ☹ a co sa tyka matematiky, tazko povedat co ma bavi, ja mam vystudovanu matematiku, tie ktore su z prif uk, vedia,ze matika je na fakulte matematiky, fyziky a informatiky a tam naozaj makas ak chces znamku a dobru znamku. Co by som chcela robit? nieco s matematikou, rozpocty, analýzy , statistiky. Proste vyuzit to, co viem asi najlepsie. Ja mam len jeden problem, neviem az tak dobre ponuknut to co viem, som tremistka a vzdy som bola a potom som az velmi uprimna. Asi budem musiet zacit zahmlievat 🙂

jaja257
autor
22. aug 2011

@albireo dakujem za rady. Len mne uz sa stalo, ze motivacny list nechceli, zvyknem sa orientovat podla toho, co ziadaju zaslat. Napr. na jednom pohovore by mi asi cv v anglictine nepomohlo, lebo dotycna pani nevedela poanglicky ☹ a co sa tyka matematiky, tazko povedat co ma bavi, ja mam vystudovanu matematiku, tie ktore su z prif uk, vedia,ze matika je na fakulte matematiky, fyziky a informatiky a tam naozaj makas ak chces znamku a dobru znamku. Co by som chcela robit? nieco s matematikou, rozpocty, analýzy , statistiky. Proste vyuzit to, co viem asi najlepsie. Ja mam len jeden problem, neviem az tak dobre ponuknut to co viem, som tremistka a vzdy som bola a potom som az velmi uprimna. Asi budem musiet zacit zahmlievat 🙂
@kathynka no prave sa zamyslam, ci ta nahodou aj nepoznam 🙂

kathynka
22. aug 2011

@jaja257 no to ja neviem...ja som koncila 2008...

birvonovad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaja257
autor
29. dec 2011

@birvonovad ,presne si to vystihla. Ale ano som z Blavy a momentalne som musela ostat v skolstve, lebo ak odidem, nezoberu mi dieta do skolky, takze musim zas pockat. A to co si napisala, to ja tvrdim stale, podla inych ludi nevieme nic robit........ale hadam raz sa na mna usmeje stastie 🙂

grettka
29. dec 2011

ak mas predstavu o tom, co by si chcela robit, tak si za tym chod, pre niektorych zamestnavatelov moze byt prave plus tvoje pedagogicke vzdelanie

ale ak mas male dieta, az tak by som to skolstvo nezavrhovala.. dost tazko totiz najdes zamestnavatela, ktory ti da skrateny uvazok.. a budes mat mozno fakt problem stihat skolku a podobne.. skus pockat, aspon kym nebudes mat skolaka.. chapem, ze je to zodpovednost a papierovanie a podobne a naozaj nedostatocne ohodnotene, ale je predpoklad, ze nikto ta nebude nutit zostavat v praci kazdy den aj dlhsie nez do pol piatej a podobne

severaseptima, mozno prave to je problem, ze vela ludi nerobi to, co ma vystudovane a potom aj tak, bohuzial, vyzera... (ale cest vynimkam 😉 )

jajka257
3. jan 2012

grettka, mas uplnu pravdu. Aj ja si pomaly uvedomujem, ze nie je nad to byt panom vlastneho casu, ked mas male dieta. V skolstve sa nikto nepyta, ci opravujem pisomky o polnoci alebo o 16:00, ci chystam pripravy cez vikend alebo pocas pracovnej doby, je im to jedno, hlavne ze to je spravene a asi pekne pockam, kym bude mala skolacka a potom skusim stastie znova 🙂
len jedno ma hneva, ze si vsetci myslia, ze my ucitelia nic nerobime, ale je to naozaj tazka praca, hlavne psychicky vycerpavajuca, ked mas cely den jednu nohu vo vazeni, lebo ak by sa niekomu nieco stalo, nesiem zodpovednost ja ☹

grettka
3. jan 2012

jajka, pracu ucitela poznam... mama ucila 40 rokov, takze uzila som si to od malicka..
je fakt, ze casto robila po vikendoch a ponociach pripravy a podobne, ale zas malo to vyhodu, ak potrebovala, tak si to rozvhla tak, ze nemala pocit, zeby ma zanedbavala...
vies, mohym lezi v zaludku to, ze ucitelia maju prazdniny.. figu borovu prazdniny! poctiva dovolenka to je.. a je pravda, ze vymera dovolenky, vsetky prazdniny za cely skolsky rok skratka nepokryje... takze casto treba nadrabat, aj pocas prazdnin chodit do prace, a netyka sa to len letnych prazdnin.. a taktiez, ze moze byt problem, vziat si dovolenku kedykolvek pocas roka, pretoze za ucitela treba suplovat, a podobne.. je to trosku taky zacarovany kruh a ja to plne chapem, ale myslim, ze po tejto stranke, ked mas male dieta, tak prevazuju vyhody, pretoze chod do nejakej firmy pracovat, kde ti sleduju odpracovane hodiny, a mas co robit, aby si o pol piatej dvihla kotvy z utekala pre dieta do skolky. A co media stale avizuju, ze dalsia kriza a podobne, v skolstve mas sice relativnu, ale predsa len trosku istotu, ze ta nevyhodia preto, lebo neplnis vyrobny plan..ucitelov bude treba vzdy. Takze ak ti aj nevyjde ina praca, do skolstva sa mozes vratit vzdy. Takze este vydrz v tom skolstve, a kym ti pojde mala do skoly aj budes mat cas si premysliet ktorym smerom ist, alebo ti pride nejaka ponuka 🙂

henamichal
30. jan 2015

@severaseptima ovládam 4 jazyky, viem pracovať na počítači, som učiteľka a kde ma vezmú? Nemám žiadnu šancu nikde.

henamichal
30. jan 2015

@piacere To máš šťastie, že máš OA strednú. Ale ja mám gympel. čo s tým? Nikde nemám šancu a ovládam 4 jazyky :(((

musiclover
13. feb 2018

ahojte 🙂 tak by ma zaujímalo, či sa Vám nakoniec podarilo zmeniť prácu... som totiž v podobnom rozpoložení... bohužiaľ... a rada by som vedela, aké máte skúsenosti s pokusmi o zmenu...

owecka
13. feb 2018

a to ešte neviete ako je to vo vysokom školstve ☹ výhodou je len dovolenka...ale je to tam des...☹

musiclover
13. feb 2018

@owecka myslíš študentov, či kolegov a vzťahy medzi nimi, alebo oboje???

loginexistuje
13. feb 2018

@musiclover ja velmi pozitívne ... je to uz zopár rokov (viac ako 10 od zmeny)

musiclover
13. feb 2018

@loginexistuje a čo teraz robíš, ak sa môžem opýtať?

owecka
13. feb 2018

@musiclover bohužiaľ oboje, snažím sa tiež odísť, no nemám kam a popravde už mi z toho dobre hrabe. A to nemáme ani deti :( muž ma sám neuživí, lebo tiež pracuje v školstve ☹ tá frustrácia je hrozná..každý deň ráno mám stiahnutý žalúdok, že čo bude. Čo je najhoršie, prestala som podávať výkony - žiaľ, už nevládzem ☹
držím palce všetkým prítomným kolegyniam, nech si nájdeme niečo, čo nás bude baviť a hlavne za to budeme ohodnotené

zizonka
13. feb 2018

Ahoj, urcite si pracu najdes, nepochybuj o sebe. Mam podobnu skusenost. Ucila som dva roky ked som hladala inu pracu, mala som uz nalepku ze som 'ucitel' a praca v statnej sprave; prekonala som to a nakoniec som spokojna. Zacni skor a nenechaj sa odradit. Drzim palce!

musiclover
13. feb 2018

@owecka tak to ma moc mrzí a posielam aspoň virtuálnu podporu, aj keď viem, že to človeku nepomôže ☹ ja tiež neviem, kam by som išla... príde mi, že požiadavky sú všade strašne vysoké a všade treba známosti... ja by som išla aj do hotela upratovať, alebo do kaviarne... iné ma už akosi nenapadá... ako dlho učíš? ja tiež nemám deti... som single...

musiclover
13. feb 2018

@zizonka a čo teraz robíš? baby, myslela som, že napíšete trochu konkrétnejšie... veď nebuďte také stručné... 🙂