Zajačik. Ako sa o neho starať?

maca793
11. máj 2010

Poprosila by som o radu. Kúpila som deťom zajačika, akú starostlivosť mu dopriať aby sa mal ako v bavlnke? 🙂
Očkovanie, strava....
Má niekto skúsenosti s chovom zajačika?
Ďakujem

riana12
12. máj 2010

Ahoj maca 🙂

co sa ockovania tyka, tak proti kraliciemu moru + myxomatoze sa ockuje 2x za rok (na jar a na jesen); na papanie by mal mat stale k dispozicii seno a cerstvu vodu... mozete mu dat aj nejaku zmesku (zmes z obilovin, travovych peletiek, orieskov, "keksikov" a pod.) na prilepsenie... a kludne kazdy den moze mat kusok mrkvy alebo jablcka 🙂
dobra stranka je http://www.kralici.cz

a chcete ho chovat na volno alebo mate aj klietku?

maca793
autor
12. máj 2010

chováme ho v klietke ale každý deň ho nechávame behať po byte pod našim dozorom 😵
asi hodinu 😉

riana12
13. máj 2010

juuuj, ten je zlatucky 😵 no na prebehnutie mu to zo zaciatku staci 🙂

dzio2
13. máj 2010

zajko miluje pupavove listy 🙂

blovitc120
13. máj 2010

Ahoj maca, moja mama ma zajaca uz 4 roky. Neodporuca sa davat im travu natrhanu von, mozu z nej ochoriet, su tam vykaly. Nas ma najradsej kupovane seno z Kauflandu, potom taku susenu zmes ako pise riana, mrkvu, salatove listy, kapustove listy, ususene supky z jablka (z cerstvych ma hnacku). Nas zajko vobec nechodi von, ked si predstavim, ze to by stale jedol travu a co vsetko na nej je, je mi zle, takze ockovany nie je, resp. bol len raz a odvtedy nie, nema to kde chytit. Ak ho budete bravat von, tak ho dajte zaockovat. Inak existuju take popruhy na zajka, aby neutiekol, ale nas v tom nechcel byt, strasne sa mu to nepacilo. Aha, ak mate toho zakrpateneho a naozaj nechcete, aby vam vyrastol, davajte mu malicko jest, my ho tiez mame, ale moja mamina ho prekrmuje odmalicka a je taky riadny kralik z neho, 30 centimetrovy. Vybeh ma po celom byte, je nauceny na zachod, takze nespini.

riana12
13. máj 2010

maca, len pozor na kapustove a salatove listy... z toho moze len troska... kapusta, salat naduvaju a zajkovi by to mohlo velmi ublizit, ak by toho zjedol vela...
este ma napadlo, dobre by bolo, aby ste zajka "zaockovali" proti kokcidiam... najma, ked ste si ho len teraz priniesli, moze sa stat, ze ma este zo stareho prostredia nejake zarodky kokcidii v sebe... moze, ale nemusi...

od veterinara som pre mojho zajka dostala taku bielu tekutinku, tu som mu len injekcnou striekackou strekla do papulky... hned v den, ked som si ho priniesla domov... najlepsie je sa informovat u vetosa, co by vam na to mal dat... ja som dostala tu tekutinku v striekacke preto, ze nemali presne taky pripravok, aky sa dava zajkom... toto bolo tusim pre prasiatka 😀 ale vetos to najskor skonzultoval s inym vetosom a preratal mi to potom na vahu zaja... ale malemu to neublizilo, celkom sa este aj zalizoval 😀

janocka
13. máj 2010

tema o zajacoch je na streche, tak mozno pomoze http://www.modrastrecha.sk/forum/tema/trpaslici...

maca793
autor
13. máj 2010

dakujem vám poradili ste mi
ako som si všimla najradšej má datelinku trhám mu ju každý deň čerstvú pod mojim oknom nie je zašpinená ocikaná od psíkov. už si aj zvykla na nás začína sa pýtať na ruky ked jej otvoríme klietku a reaguje aj na to ked vyberieme si morčiatko no proste je na spapanie 😀

lili_a_mimi
20. júl 2010

Ahojte! Darujem 3-rocneho zajacika - samicku do dobrych ruk. Nasa dcerka ma na nu totiz alergiu... ☹

lili_a_mimi
10. aug 2010

Uz to nie je aktualne,,, ☹ ☹ ☹

jenn44
23. júl 2011

Ahojte, no ja sa idem zblaznit, manzel dovliekol trpaslicieho kralika... mame skoro 2 rocnu dceru, takto sa budem starat o zajaca aj o malu... 😖 prosim, dajne nejake vyhody, nech ho nevyhodim. A nesmrdi? Kde ho mame mat? Som hotova... ☹

maruschka
24. júl 2011

chováme 🙂 🙂 🙂 Treba ísť k veterinárovi-zistí, či mu niečo nie je a potom máš nárok na vrátenie peňazí tam, kde si ho kupovala a povie, či je to samček alebo samička, samozrejme zaočkuje, vystaví preukaz o očkovaní - všetko stojí 5€.. 😉 😉 Granulky Junior, seno a čistá voda....Zo začiatku treba kúpiť tie také veľké granule z pilín nasypať do celej klietky a všímaj si, kde chodí na záchod, tam treba ten záchod potom zavesiť a tam sa aj naučí chodiť..Náš Teddy má už pol roka iba koberček, domček a záchod s granulami a inde sa nevyšpiní, aj keď behá po byte-skočí naspäť do klietky a ide si sadnúť do záchoda..zajačik je veľmi čistotný 😵 😵 😵 😵 Treba mu kúpiť závesný minerálny kameň na brúsenie zubov, inak by ich musel veterinár po čase zuby lámať s klieštikmi-dá sa normálne zobrať čisté drevo niekde z lesa, záhrady bez plesne, suché a na tom si bude brúsiť zúbky..A ešte, treba ho mať stále pri sebe-ak pozeráte telku-zoberte si ho na ruky, on si zvykne na celú rodinu a nebude sa báť, bude prítulný..Náš Teddyno je spokojný s nami na gauči alebo zalezie za dcérou do postele a tam vydrží aj hodinu 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Zajačik nesmrdí, kúpiť čo najväčšiu klietku-stojí do 50 €, po čase rohový záchod-stojí 7 €, koberček z JYSKU za 2 € a na striedačku dva kusy a normálne prať vo vode so Savom..Decká majú aj zajačie vodítko a chodia s ním normálne na prechádzky aj do hôr. V taške od kočíka ho zoberú hocikde, tam oddychuje a potom si ho dajú na vodítko 😉 😉 😉 Jednoducho zajačik je miláčik pre celú rodinu - a zbožňuje môjho manžela, vždy sa chce dostať za ním na gauč, tam si vedľa neho ľahne a pozerajú telku do noci 😀 😀 😀 😀 😀 Netreba nijakú extra starostlivosť, zajačik je vďačné zvieratko, ak ho naučíte všetko, od chodenia na záchod, pritúliť si ho k sebe...Ešte niečo, ak kúše káble, gauč, ruky- treba ho jemne capnúť po nufáčiku a povedať, že to nesmie on sa to časom odnaučí 😀

maruschka
24. júl 2011
petaboo
25. júl 2011

Ak sa smiem pripojiť, xovali sme doma zajka a jediná vec čo z toho vznikla bola moja alergia a neskôr astma. Ja teda do bytu žiadne zvieratá neodporúčam ak Vám záleží na zdraví Vašom aj celej rodiny.

mimikyky
28. júl 2011

@jenn44 my máme zajačika už 11mesiacov 🙂
dali sme ho do klietky pre morča, ale muž upravil predné mreže, sú stále vyklopené - otvorené smerom hore....
v klietke má vodu v napájačke, misku s jedlom, seno v jasličkách
pred klietkou má také dve veľké puzzle, na nich uteráčik, tam má leháro 🙂

náš zajo chodí do klietky LEN ! jesť a piť 😀 má svoj záchodík 😀 😀 😀 od začiatku ho máme voľne pusteného v byte, naučil sa behom pár dní chodiť na záchodík, ten má v rohu pri balkóne, nikomu nezavadzia 🙂 čistíme každý druhý deň, a nemá chybu, keď si spomenie, a letí cez celý byt sa vykakať 😀 😀 😀
motá sa nám popod nohy, stále je pri nás, pri mne v kuchyni, pri deckách u nich v izbách, pri telke s nami na gauči....na balkóne...venčíme ho na dvore 🙂
chodíme s ním k veterinárovi, na kontrolu aj na očkovanie

už si ani nevieme predstaviť, že by sme ho nemali 🙂

a dcéry sú alergičky, jedna dokonca na srsť mačky, obe majú jemnejšiu formu astmy, ja som mala alergickú reakciu na yorkšíra, a zajo nám nevadí ( ani morča a škrečok 😀) a nič nám nieje 🙂 takže tak...

jenn44
30. júl 2011

@mimikyky ach, velmi pekne dakujem za odpoved, poskytla si mi vsetko co som chcela, no zajacika sme museli dat prec, lebo nasa mala ho skoro zadusila :( ale ked bude vacsia chystam sa jej zajacika kupit, urcite)

aninka30
9. dec 2012

dievcence da sa nejako zistit ci bol kralicek naozaj zaockovany?mam jedneho objednaneho (25e) predavajuca tvrdi ze je zaockovany ale ako som zistila ma ich strasne vela, je to skor taka rozmnozovna ☹ neviem ci jej verit, teraz ma mrzi, ze ju predajom podporim, ale je mi blbe to zrusit...ci?

maca793
autor
9. dec 2012

@aninka30
za zajka je suma 25€ strašne veľa. zajkovia v obchode so zvieratkami stojí 10-12€ a očkovanie u zverolekárky do 4e. a ako zistíš že je očkovaný? nech ti dá očkovací preukaz. ja by som sa nehanbila to zrušiť. môže ti tvrdiť že je všetko ok ale nemusí byť. aj tak budeš musieť navštíviť veterínára, lebo zajkovia sa očkujú 2x do roka a aj sa im dáva pasta na odčervenie. strihajú pazúriky... ja by na tvojom mieste to nebrala

keathli
23. dec 2012

Čaute, aj ja by som chcela zajačika, ale takého, čo fakt nevyrastie. Aby bol maličký a nie že sa z neho časom stane veľký zajo 😀 Viete mi prosím niekto poradiť, na aké plemeno by som sa mala zamerať??? Ďakujem 🙂

tosomja
3. feb 2013

@keathli Ahoj, ak sa nemýlim, tak Teddy zajko je taký mini, do 1,5 kg - viac by určite zdravý Teddy nemal mať. Tiež som chcela zajačika, manžela prehováram.
Len tu u nás v Trebišove, v Košiciach a nablízku nikto nechová zajačikov - aspoň nie tých.
Ak ti môžem poradiť, nekupuj vo Petshopoch - tam "nesedí" vek zajka, predávajú často mladších, bez papierov, nevieš, čo z neho vyrastie, hoci ti povedia, že už nevyrastie...

http://zvierata.bazos.sk/inzerat/21059910/Viano...

katkak23
21. nov 2013

prosim vas to ako ste zajka naucili chodit na zachod...to sa mi paci lebo chceme kupit detom na vianoce 😀 😀 😀 to by urcite bol dovor ZA zaja pre manzela xixi dakujeem

evula11
19. feb 2014

veľa sa dá dočítať aj tu 🙂 http://www.zajky.sk/

kikushka2386
5. máj 2014

Ahojte.vedeli by ste prosim poradit?chovame parik.momentalne su uz oddeleny pretoze uz tri krat po sebe porodila mlade ale neviem preco zomreli.chcela by som aby prezili len neviem ci je mozne ked uz tri vrhy uhynuli.

alca89
6. máj 2014

@katkak23 zajko, sa da jednoducho naucit na zachod len treba vela trpezlivosti 🙂 treba mu ukazovat kde ma kakat ked sa uz vykaka inde 🙂 zo zaciatku je lepsie ked je dlhsie v klietke aby si zvykol hlavne nanu a na zachodik . prosim Vas ak mate male deti nekupujte im zajka , je to zviera ktore potrebuje vela starostlivosti a pozornosti a pre male deti urcite nie je vhodny . sama chovam zajka uz 3 roky a poviem Vam je to ako s malym dietatom 🙂 kupte detom radsej nieco ine 🙂

katkak23
6. máj 2014

@alca89 v pohode uz ho mame od Vianoc a sice zachodik sa ujam len okrajovo akoze vykaka a vycika sa hlavne tam ale aj mimo no nastastie nam nekaka po byte ked je pusteny len v klietke...a deti to ponali zodpovedne a dohliadam takze to tiez v pohode 🙂 dakujem za rady.

alca89
6. máj 2014

@katkak23 tak super 🙂

mirusqa128
6. nov 2014

Ahojte zienky.mam jednu otzocku mam 3mesacneho zajacika teddyho a je doooost hiperaktivny,ma vibech rad pomne skace ked lezim ale hacik je vtom ze vsetko kuse.mna,malu veci kvety proste vsetko je jak z divich vajec.poradte mi co mam robit.ako mne to neprekaza ale neje to prijemne. Vopred dakujem za radu

mirusqa128
6. nov 2014

@mirusqa128. Aj nechce stale kakat v zachodiku tak beham s metlou poradte co rovit

tinuskqa
24. mar 2015

Ahojte viete mi poradit kde sa dá kúpiť zajac mini

flako123
27. máj 2015

Ahojte chcem sa opytat dneska som dostala zajaca...... a citala som ze nieje ich dobre krmit zelenou stravou ako je napr.trava zihlava datelina lebo stoho mozu ochlriet alebo nieco dostat je to pravda?.....a este ze postielka je dobra ked je seno ale nemoze byt zaprasene ale ja byvam v dome a seno mame na povale kde je prach mozem mu to dat aj tak?