Je obvodná lekárka povinná zobrať tehotnú ženu prednostne?

vejula
25. máj 2014

Ahojte. chcem sa opýtať, či je lekarka povinna zobrať tehotnu ženu prednostne alebo ju môže nechať čakať v čakarni medzi ostatnými chorými. Ďakujem vopred za odpovede.

gagik
25. máj 2014

Nie je povinna. Je povinna prednostne vysetrit len akutneho pacienta, co tehotna zena nie je. To by ktokolvek co pride napr.len pre recept alebo vymenny listok mohol povedat ze musi byt vysetreny prednostne,lebo sak nemoze predsa cakat medzi chorymi pacientmi.

maznacik007
25. máj 2014

nie je. ak sa da tak treba zavolat ci maju vela pacientov v cakarni, alebo neist hned rano ... ale skor pred koncom ordinacnych hodin... pripadne sa s nou dohodnut ... ale povinna nie.

vejula
autor
25. máj 2014

@gagik tu ale nejde len o nejaký vymysel... TEhotná žen by predsa v zaujme svojho nenarodeneho dieťaťa mala eliminovať všetky možnosti nakazenia sa. Ved taký virus chrípky môže mať pre nenarodené dieťa velké nasledky. V zahraničí je uplne bežná prax, že sa tehotná žea berie predostne. a To netreba chodiť daleko. KAmaratka, ktorá býva v PRahe dostala od obvodaka príkazom, že počas tehotnosti musí hned po príchode do čakárne zaklopať, aby ju zobral prednostne a nesmie riskovať zdržiavaním sa v čakarni plnej chorých ludí, že ešte viac ochorie a ohrozí tak svoje nenarodené dieťa. No ale u na Slovensku sme za týmto zmýšlaním ešte velmi daleko

gagik
25. máj 2014

Presne tak tu nie sme v zahranici 🙂 a myslim, ze uz teraz sa da u kazdeho obvodaka objednat za nejaky poplatok na presny cas a mas istotu ze necakas.

edvelyn
25. máj 2014

@vejula nie je povinna..sa objednaj na presnu hodinu a mas...ja som ako tehotna v 7mesiaci cakala 5hodin na vysetrenie stitnej zlazy a z toho som si 4 hodiny odstala.odvtedy sa takmer vsade objednavam

edvelyn
25. máj 2014

@vejula a este poznamka kebyze cakam u lekara a zrazu pride 10tehotnych a lekarka by ich uprednostnila tak by ma to nastvalo..

bubatinko
25. máj 2014

neviem myslím, ze povinna nie je...... mna však moja obvodna teda sestricka /ked videla ze cakam/ volala dnu hned...a aj doktorka mi povedala, ze si mam nabuduce zaklopat aby vedeli ma zobrat hned ....takze zalezi na ludskosti lekara a sestricky si myslím.

maznacik007
25. máj 2014

@vejula vsetko je to len otazka nastavenia administrativy u lekara, ak tehotna nie je akutne chora tak moze prist do ambulancie v case kedy lekar neostruje akutnych pacientov ... bezne to tak maju ze napr. do osmej odbery, do desiatej akutny a potom kontroly a administrativa.

tak isto je nefer voci pacientovi, ktory je v cakarni s 40 teplotami a so zapalom pluc aby tam cakal od rana hodinku dve lebo ta je tehotna, dalsi ide pre recept, ci pre vymenny listok ...

a potom co ak nebude dlho v cakarni ked v ambulancii su aj tak tie bacily ... klasicky je to u doktora tak ako som pisala vyssie to casove delenie a po akutnych robia pauzu vetraju, prip. dezinfikuju...

v zahranici to inak funguje dost inak .. nie ze si dojdes kedykolvek ale zavolas a oni ta naplanuju ... na vysetrenie.... 😉

siska53
25. máj 2014

@vejula nie,nie je,ja som si platila ten poplatok,aby ma zobrali prednostne.

vejula
autor
25. máj 2014

@gagik
@edvelyn nie u každej lekarky sa objednava prednostne... Napríklad u našej nie. edvelyn, je iné čakať na štítnu žlazu, kde nečakaju pacienti, ktorí maju rôzne vírusové choroby. JA skôr hovorím o nebezpečenstve nakazenia tehotnej ženy, čo môže byť nebezpečné. Toto by sa podla mna malo brať jednoznačne do uvahy. Rovnako ako u detskej lekarky sa beru deti do 1 roka prednostne - u každej ktoru poznám, lebo choroba u tak malého dieťaťa by mohla mať omnoho horšie nasledky, tak isto by podla mna malo byť hodnotené riziko nakazenia tehotnej ženy. Neviem, či som len ja divná, že takto uvažujem, ale podla mna to má logiku.

vejula
autor
25. máj 2014

@maznacik007 u každej lekarky je napísane, že akutne stavy beru prednostne. Takže pochybujem, že pacientov s akutnym stavom by nechali čakať 4 hodiny.... Takisto ako deti do jedneho roka u pediatra sa beru prednostne.... To je uplne bežná prax.

katy2
25. máj 2014

@vejula myslim, ze tymto teoretizovanim aj tak nic nevyresis... mas moznost byt vysetrena prednostne... objednaj sa alebo si zaplat priplatok za prednostne vysetrenie... ries to u svojho lekara, alebo ho zmen a chod tam, kde tehotne beru bez cakania....zbytocna tema, podla mna... nikam nevedie, nic nevyriesi....

edvelyn
25. máj 2014

@vejula nuz tak to je chyba lekarky ze neobjednava...treba sa objednat k inej..a ak musis cakat a bojis sa ze daco chytis daj si rusko...keby to takto fungovalo tak my netehulky by sme kolko cakali u lekara kym by vybavil vsetky tehotne?a gynosa kde sme boli vsetky tehotne mal ktoru uprednostnit?a aj tam bolo kopu kaslajucich

gagik
25. máj 2014

@vejula logiku to ma,ale hovorim ze presne to iste by si potom mohlo povedat X dalsich pacientov u ktorych je cakanie medzi chorymi ovela nebezpecnejsie nez pre tehotne, napr. Onkologicki, alebo stari ludia, u ktorych moze chripka skoncit smrtou.

maznacik007
25. máj 2014

@vejula u nasej pediatricky neberu prednostne deti do roka ... ak si chory akutne musis prist do desiatej a ides podla poradia. s babenkami na poradne chodia poobede... k novorodencom moze prist aj domov ... za mierny poplatok 5 eur .. vysetrit ich ..

co si pamatam co brala dopredu sestricka tak to bol chlapcek so zapalom stredneho uska, hrozne plakal horuckovity bol .. tak to je jasne...

pre nasu su rizikove ine deti /nema to ohranicene vekom/ kriteriom je skor napr. onko ochorenie aj prekonane a pod. tie berie dopredu ... a nikto zatial nenamietal ...

adeala
25. máj 2014

@vejula od veci.. nevieš od kamarátky zistiť, ako sa volá ten obvoďák v Prahe? 🙂 By sa celkom hodila zmena..

maznacik007
25. máj 2014

@vejula a kto povie ze je akutny stav ... ja som mala obvodacku uz byvalu a ano cakala som v takom stave takmer dve hodiny v cakarni ... presne pre toto ... ten chcel len to a henten tamto a nebude cakat v cakarni ...
takze to co pises neni realita...
tehotna ma usta a telefon tak nech si zavola a dohodne ... kedy ma prist ale automaticky zneuzivat svoj stav ... prist do cakarne hocikedy a teraz vsetci uhnite idem ja ... tak to mi pride ako min. divny pristup...

ak tvoja lekarka neobjednava na presny cas tak si skus najst inu ... lebo drviva vacsina objednava samozrejme za poplatok...

vejula
autor
25. máj 2014

@katy2 ved sa nemusiš zapajať ked je zbytočná... 😉

@gagik onkologickí pacienti čakaju v poradí??? To sa mi teda vôbec nezdá. U gynekologa je to nezodpovednosť tej chorej, ktorá ide vedome do v takomto stave medzi tehotné ženy

@maznacik007 u našej pediny je na dvera napísané, že akutne stavy a deti do 1 rokaberie prednostne. Asi je to od konkrétneho lekara ako si nastavi podmienky. KAždopadne vdaka za odpoved.
Ja sa nechcem hadať, odpoved som dostala, povinna nieje. A to, že máme my konkrétne na toto iný nazor už asi nezmeníme, musíme sa prisôsobiť podmienkam

@adeala spýtam sa jej, ked s nou budem a pisnem ti IP 😉

vejula
autor
25. máj 2014

@maznacik007 ale ja som to tak myslela, že ak žena zavolá, že je chorá ale je tehotná a bojí sa čakať medzi chorými, či je lekarka povinna zabezpečiť to, aby medzi nimi nečakala. Nie že príde už na hotové.

edvelyn
25. máj 2014

@vejula v takom pripade si zle polozila otazku..mala si sa hned pytat ze ked si zavolas ci ta zoberie prednostne..lebo z tvojho podania to vyzera ako ked len prides a zaklopes si....

gagik
25. máj 2014

@vejula nie je povinna nic zabezpecovat, to by ine nerobila len cely den zabezpecovala, lebo sak tu vyhovorku preco nemoze cakat medzi infekcnymi by si nasiel kazdy. JA zato ze nie som tehotna tam mozem cakat aj v 40 stupnovych teplotach ?a tiez neviem ci je to len chripka, alebo to nie je nieco vazne....takze by som uz teoreticky tiez mala vyhovorku,ze mozno mam zapL mozgovych blan a preto nemozem cakat

vejula
autor
25. máj 2014

@gagik vidno, že si ešte nebola tehotná, tak nemôžeš vedieť, čo je to strach o zdravie svojho dieťaťa. To že to berieš len ako vyhovorku jasne hovorí o tom, že tomuto pocitu ešte nerozumieš. To sa tu zbytočne o tom budeme teraz rozprávať. Pekný den

gagik
25. máj 2014

@vejula dobre, nechajme to tak, chcem povedat, ze kazdy sa boji o svoje zdravie a nikomu nie je prijemne cakat a riskovat ze sa nakazi, aj ked nie je tehotny. Neznamena ze ked nie som tehotna tak by mi nevadilo ze sa nakazim.

zuzana76
25. máj 2014

@vejula nie je povinna zobrat prednostne, ale ak si zavolas a dohodnes sa, mozno ti povie, kedy mas prist, napr. mimo ordinacnych hodin, ked ona riesi administrativu a pod. Zavisi aka je ustretova. Zahranicie sa neda porovnavat, tam si za kazdu navstevu platis a ked je to statny lekar, tak ziadne take ,ze ta vezme hned, aj s bolavym zubom, by ta nechali cakat 3 mesiace, kym pride na teba rad. Takze netreba teoretizovat, ale zavolat priamo lekarke. Aj ja som bola tehotna a bala sa, ale chripku mozes chytit hocikde, nemusi to byt ani u lekara.

vejula
autor
25. máj 2014

@gagik samozrejme nikomu nieje prijemné ked sa nakazí. Rozdiel je v tom, že pri tehotnej žene to okrem toho že je to nepríjemne je aj nebezpečné pre vývoj dieťaťa. PReto by sa podla mna mali brať do uvahy jednotlivé riziká a podla toho vyhodnocovať. Nehovorím, že niesu prípady, ktoré su akutnejšie ako tehotné ženy... V takýchto prípadoch by som bez akejkolvek výhrady prenechala a uprednostnila miesto tomu akutnejšiemu... Napríklad keby som videla že v čakarni je onkopacient, tak by som bez vahania dala prednosť, lebo riziko nakazenia onkopacienta je vyššie ako riziko nakazenia tehotnej ženy. Rovnako v prípade, že niesom tehotná b y mi nerobilo problém dať prednosť tehotnej žene, lebo viem, že nakazenie u nej nesie väčšie riziká ako nakazenia u mna ako netehotnej. Tu ide skôr o tu empatiu medzi ludmi. Nič viac

vejula
autor
25. máj 2014

@zuzana76 ved môžeš, ale riziko v čakarni, kde chodia vyslovene chorí ludia je jednoznačne vyššie. JA nehovorím o USA ale napríklad aj v Čechach. Ale v podstate ja som chcela len odpoved na otazku, ale kedže hned od prvých príspevkov sa to začalo niesť v duchu "čo si tie tehotné myslia" nedalo mi nevyjadriť svoj postoj a to, čo ma k nemu priviedlo.

zuzana76
25. máj 2014

@vejula s tou empatiou mas pravdu, ale nikdy nemozes vediet, kvôli comu tam ludia cakaju a mozno niekto iny sa citi horsie ako ty a potrebuje tu pomoc akutnejsie, ale pride tam tehotna zena, ktora nemoze cakat, lebo je tehotna , pride tam takýchto zien 2-3, tak dotycny s nejakymi bolestami, napr ja som mala raz zapal mechura, take neznesitelne bolesti, rezalo ma, palilo, nic som nepovedala, odcakala som si asi 2 hodiny. Tazko povedat, co je empatickejsie, ci empatia voci tehotnej, ktora moze ohorzit svoje dieta, alebo enchat cakat niekoho, kto ma bolesti, alebo ho trapi nieco ine.

althejka
25. máj 2014

ja som raz cakala v cakarni tak dlho,az mi prislo zle a musela som odist.a to len papier pre poistovnu som potrebovala.

vejula
autor
25. máj 2014

@zuzana76 tak si to mala povedať, nememu dieťaťu ani vlastna mater nerozumie. Ako tie tehotné ženy mohli vedieť, že ti je na umretie??? Ako hovorím, treba porovnavať riziká a akutnosť stavu.

zuzana76
25. máj 2014

@vejula no ja som k obvodnej nechodila casto a to som pacient so 4 diagnózami, vyhybala som sa a snazila sa prist napr predpisat si dat recept az ku koncu pracovnej doby, ked som predpokaladala,ze vsetci ti chori s chripkami tam uz nebudu, lebo ti idu hned rano a budu tam , uz len pacienti ako ja. Navyse obvodna risi kopec iných veci, napr ja tam chodim vacsinou kvôli uplne inym zalezitostiam ako chripke, kvôli tomu, ze riesi ine dalsie 4 nenakazlive diagnozy a takýchto ludi je tam podla mna vacsina, ludia tam cakaju na listok k ortopedovi, gastro, neurologovi atd... ti nie su nakazliví, moja dr. ordinuje do 12.30, tak ja som tam prisla o 12.00 a pozrela aky je stav, ked tam bolo malo ludi, tak som pockala na vysetrenie, resp predpis lieku, ak tam bolo vela ludi odisla som.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre