Menšia nosová kostička. Bude v poriadku?

elissa29
2. dec 2010

Ahojte dievčatá.Som v 23.tt a včera som bola na morfologickom ultrazvuku,kde dr.zistil menšiu nosovú kostičku.Všetko ostatné je v úplnom poriadku,len toto je jediný problém,nie je malá,len je menšia - do správy napísal hypoplastická nosová kostička.Výsledky z triple testov som mala hraničné 1:500 - vraj som v takzvanej šedej zóne.Stretla ste sa niektorá s týmto a predsa sa vám narodilo zdravé bábätko? Bola som aj na genetike,tam mi dr.povedala,že to nevyzerá až tak zlé,že to môže byť aj to,že sa len bábätko narodí s menším noštekom.Mám už jednu zdravú dcérku.Ďakujem za všetky odpovede

elissa29
autor
2. dec 2010

nikto s týmto problémom?

pia22
3. dec 2010

Ja by som ten vysledok s nostekom videla skor na maleho nosalika😉 Pri Down. sy. su na UTZ pritomne aj ine zjavne sprievodne znaky a co sa tyka toho pomeru rizika, kt. mas - je kraaasne, ja som mala 1:9:-)

elissa29
autor
3. dec 2010

@pia22 ďakujem ti,si mi dodala zase ďalšiu nádej 😉 veľmi ma tvoja odpoveď potešila ...

paaj
11. dec 2010

@ellisa29 ahoj, my sme mali presne rovnaky problem: na utz v 20tt zistena hypoplazia nosovej kosti - t.j. jej dlzka bola hranicna ale teda kost malo vyvinuta. Krv bola OK, testy v 1.trimestri tiez, napriek tomu sme absolvovali amnio v 20tt. Vysledky su negativne. Ja som chcela len tolko, ze nazory lekarov na amnio pri nasom naleze boli tak 50:50. Polovuca tvrdila, ze to je zbytocne riziko, ze DS ma ine znaky toto je len "soft marker" a druha polovica, ze sice je to soft marker a len jeden, ale ze mozno vyznamnejsi pre detekciu DS ako meranie NT. Takze sme boli strateni, nakoniec sme s nevolou na amnio sli... Ja verim, ze babatko ma maly nostek po mne. Su dievcata na lkoniku, co mali podobny nalez a maju zdrave deticky. Je ich niekolko, takze hlavu hore, statisticky to zatial vychadza v nas prospech 🙂

elissa29
autor
11. dec 2010

@paaj ďakujem ti za povzbudivé slová,dúfam,že sa aj my pridáme k tým,ktorým to nakoniec dobre dopadlo...ja už na to nemyslím tak často ako pred pár týždnami, verím,že môj drobček bude v poriadku a zdravučký 🙂 tebe držím prsty,lebo ako pozerám,tak sa ti to už kráti,prajem ti krásny a rýchly pôrod...uži si to....a veľa zdravíčka tebe aj drobčekovi 🙂 🙂

limetka80
11. dec 2010

@elissa29 ahoj, aj my sme mali v sprave nalez hypoplasticka nosova kost, v 12 tyzdni sme mali ranicnu hodnotu NT,v 19 tyzdni hypo nosovu kost, triple testy boli neg, riziko 1:940 a :5400, nasledne konzultacia s genetikom, amnio, ktora nepotvrdila ziadnu trizomiu a dnes mame krasen zdrave 6 mesacne babetko s malym nostekom 🙂...drzim palce

elissa29
autor
11. dec 2010

@limetka80 to sa strašne krásne číta 🙂 gratulujem k bábätku a ďakujem.....veľmi to poteší,čítať niečo takéto 🙂

vodnicka
5. mar 2011

@elissa29 Ahoj mne tiez ikazal usg morfologia mensiu nosovu kosticku mojej malej a odmietla som aj amnio nakolko hrozi potrat a modlila som sa k Panu bohu a citila som ,ze moje babo bude zdrave ahlavne som pocuvala moj vnutorny hlas a naozaj som robila dobre narodila sa mi pekny a zdrava dcerka a este aj skoro v 36 tt doma v spalni rychlo a lahko mam 38 rok.takze pocuvaj svoj hlas a zachran svoje babo ak to citis ,ze je zdrave. 🙂

elissa29
autor
12. mar 2011

@vodnicka jéééj,tak to gratulujem.... my už máme len 2 týždne do termínu,svojho synčeka milujem a verím,že bude zdravučký a krásnučky 🙂

vodnicka
13. mar 2011

@elissa29 Dakujem a drzim Vam palce velmi zato ja uz neverim lekarom lebo ziaden lekar si chybu neprizna a bohu dakujem ,ze som porodila doma a rychlo a bez nejakych stresov v nemocke 🙂 🙂 🙂

elissa29
autor
14. mar 2011

@vodnicka a to sa ti ako podarilo doma? tak rýchlo a nečakane to na teba prišlo? volala si záchranku,alebo ako? a kolko maličká vážila v 36 tt? kopec otázok,čo? 😀 😀 😀 mne už tri týždne hovoria lekári,že mi čochvíla odtečie plodová voda,ale zatiaľ nič....čakám a čakám a nič ..... 😀 😀 😀

vodnicka
14. mar 2011

@elissa29 no cau ja som bola u gynek.11.1 a povedala mi ,ze mam zmeknuty krcok na 2 cm ale este mam cas ved termin som mala 3.3 podla PM no a ja som bola naposledy u svojej porodnicky na vysetreni 27.1 okolo 16 tej a bysetrenie aj Usg a ostatne potvrdilo ,ze mam este cas a kontrakcie sa nepotvrdili ale zacali vecer po 20 tej ale len take slabe myslela som,ze su to poslickovia,vsak uz mam za sebou jeden porod pred 16 rokmi tak som nevolala sanitku lebo bolesti som mala 2 krat po pol hod.kratke potom hodinu nic a zas to iste ale neskracovalo sa to na kratsie intervali tak som chodila vysavala po byte lezala,predychavala a po 01.dnej to prichadzalo postupne,takze som nepanikarila a nechala to na osud ale po 01.40 prisli silnejsie bolesti ale snazila som sa to predychat a mat pokoj a prechadzat sa po byte.no a po 10 min.to prislo dostala som taky stah,ze vysla plod.voda aj mala na dvakrat potlacenie a mala som to za sebou a predtym volal priatel sanitku a vsetko nam hovorili po telef.zachranari,priatel prestrihol pupoc.snuru ale predtym jak mi mala vypadla na postel jak som lezala v spalni ,priatel mi ju dal na brusko a dala som jej z krku dole pupoc.snuru a hned vzapeti plakala aj dychala apghart skore alebo jak sa to presne vola mala Nasa mala 10-10 ,Mala vazila 2270 g a meriala 43 cm.Tak ti drzim palce moja 🙂 🙂 🙂

elissa29
autor
16. mar 2011

@vodnicka waw,tak to teda musel byť úžasný zážitok....nádherné....ale hlavne,že ste obe v poriadku 🙂 🙂 ja sa už neviem dočkať nášho drobčeka,len nejako mu je v tom brušku asi dobre 😀

vodnicka
16. mar 2011

neboj pride jeho cas a budes stastna 🙂 🙂 🙂

elissa29
autor
5. apr 2011

Kočky,tak už to máme konečne za sebou,malinkého už máme doma v postieľke a je zdravý a kráááásny 🙂 🙂 🙂 🙂

vodnicka
7. apr 2011

@elissa29 Ahoj no ako ste dopadli s porodom a ake je babo vsak ,zdrave a ma pekny nostek?. 😉

danieli
10. feb 2012

Aj my sme mali v 20 tt kratsiu nosovu kost, hranicnu hodnotu, nesla som na amniocentezu, stresy som mala dokonca nenormalne, ale drobec sa narodil zdravy, akurat cely bol malicky len 2 kg a 42 cm v 37 tt

svistik
10. jún 2012

Mamicky, prosim vas napiste mi ak mate skusenosti s absenciou nosovej kosticky v 11tt. V 13tt sa sice uz objavila, ale iba zarodok (velmi malicky). Doktor povedal, ze i napriek tomu nam nevychadza vysoke riziko Downa, ale ze ak nam vyjdu zle vysledky z krvi tak mi odporucia amnio.... Bojim sa... dufam, ze malicke bude ok, ale pomohlo by mi ak mate niekto podobnu skusenost a vsetko nakoniec dopadlo dobre...
Dakujem...

anjelicek26
10. jún 2012

@svistik - nosova kosticka ma byt pritomna AZ v tom 13. tyzdni... v 11. je priskoro. Takze upllny klud 😵

svistik
10. jún 2012

ale aj vtedy mi povedali, z e je strasne malicka, ze by uz mala byt vacsia... no...cakam na tie vysledky z krvi a dufam... ale pri prvej dcerke mi vysli velmi zle tak sa toho bojim... uz sme sa to raz prezili a 2 mesiace sme sa trapili... dufala som, ze 2. tehotenstvo si uz uzijem a zasa nic...
dakujem krasne za odpoved.... budeme dufat a verit 🙂

evinka400
10. jún 2012

@svistik mne vysli zle krvne testy, ale sono sa javilo v poriadku... ak si to uz raz zazila tak vies, ze ta mozno poslu aj na vysetrenie srdiecka maleho, pokial bude dobry vysledok, tak je velka pravdepodobnost, ze bude mat len mensi nostek 🙂 ja som amnio odmietla a maly je zdravy aj ked testy mi vysli zle opakovane...sice kosticku mal, ale sprievodnych javov sa musi potvrdit viac nie iba jeden...a porodnicka mi povedala ze amnio bolo zbytocne riziko, ked srdiecko je zdrave, a ze som urobila dobre, ze som nesla... to iste mi aj kardiolog odporucal, zbytocne sa netrapit a cakat 🙂 Je to tazke ja viem, ale treba verit a dufat...vela stastia vam prajem, nech to dobre dopadne 🙂

svistik
10. jún 2012

my mame ookrem toho nosteka vsetky vysledky perfektne... NT 1,7... ssrdiecko perfektne, prietoky super, uz len na tie krvne testy cakame
mala by som mat zajtra alebo v utorok vysledky
Keby mi vysli zle len testy tak sa nebojim, kedze som si tym uz presla, ale teraz ma vydesili tou nosovou kostickou. Jednoducho tomu sonu verim viac ako krvnym testom, kedze tie maju vysoku falosnu pozitivitu... a vychadzaju zle skoro kazdej 2hej zene...
Dokonca jednej znamej vyslo naopak vsetko v poriadku a nakoniec sa jej narodilo chore babatko a ked mu brali krv uz iba na potvrdenie Downa, tak este aj vtedy im vysiel negativny vysledok.... To uz som fakt nechapala a len ma utvrdili v tom ake nepresne su tie testy...
Ja som pri malej tiez amnio odmietla... zdalo sa mi to zbytocne riziko...
Dakujem krasne za povzbudive slova 🙂

evinka400
15. jún 2012

@svistik Presne viem, ako sa citíš.Aj mojej známej sa stalo to isté...výsledky v poriadku a dieťatko choré. Ale práve preto treba dúfať, že ty budeš ten opačný prípad 🙂 hlavne keď si mala problémy aj pri prvom bábe a dopadlo to dobre. Len malá kostička nič neznamená. Mne doktor robil sono v 28. týž. a nameral zväčšenú dolnú mozgovú komoru...doteraz neviem čo to bolo, ani mi nechcel povedať, len strašne vyvádzal, že meškám na poradňu dva týž. a že potrat už nestihnem. Taký cirkus pre jeden milimeter. Nakoniec mi spravil kontrolné sono iný doktor a povedal, že malé je úplne v poriadku. A si predstav, že jak sme sa vyplašili. Pre jeden milimeter by nám zobrali zdravé dieťa...nedá sa veriť ani sonu. Dúfam, že testy dopadli dobre 🙂 určite daj vedieť 🙂

svistik
13. júl 2012

@evinka400
Ahoj, tak testy nam nakoniec dopadli dobre a boli sme na sone a lekar teraz v 20tom tyzdni povedal, ze keby nevedel, ze ta nosova kosticka tam nebola v tom 11tt tak by povedal, ze je vsetko v poriadku, ale neodpustil si dodatok, ze z nejakeho dovodu mu musela chybat.... tak neviem.... a presne to co pises o tej mozgovej komore, tak mali sme to tak tesne pod hranicou.... Ale inak vsetko mame v poriadku tak dufam, ze to bude naozaj OK...
Dakujem krasne za moralnu podporu 🙂

evinka400
14. júl 2012

@svistik Velmi sa tesim, ze to dobre dopadlo, ono ani to "sono nie je oko vsevediace" tak mi to povedal moj doktor, ale treba verit a nepocuvat negativne veci, lebo ziadnej maminke to nepadne dobre. Som rada ze malicke je zdravucke a prajem vam nech vam prinesie do zivota vela radosti 🙂

katulinka85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sunhine33
12. apr 2013

Nevie mi niekto povedať, koľko by mala merať nosová kostička v 18tt? Ja som mala 4,5mm a je to ževraj málo...Ďakujem...

majusss
15. mar 2014

ahojte dievcata, vcera po morfo UTZ nam povedali zlu spravu...
odporucanie na amniocentezu kvoli malej nosovej kosticke, v 20t 5d merala len 4,76mm, co je velmi malo,inac vsetky vysledky dopadli super, NT v 12 tyzdni 1,8, triple test: riziko Down 1 z 100000, riziko NTD 1 z 6900, skrining negativny a teraz podozrenie na DOWN kvoli tej nosovej kosticke...amnio sa velmi bojim, asi nepojdem, osobne poznam zenu, ktora po amnio potratila, otrava krvi a bojovala so zivotom..nakoniec je uz ok, ale aj tak...velmi sa toho bojim, poradte baby so teraz?

domenique
15. mar 2014

@majusss Nechala by si si babatko aj keby sa z amnio potvrdil Downov syndrom? Ak ano, tak tam nechod..........mojej znamej vychadzali zle vsetky testy, doktori vraveli ze bude postihnute mentalne, fyzicky, ze bude zdeformovane.....nechala to tak, na amnio nesla, lebo aj tak by nesla na potrat, kedze je silno veriaca.....nakoniec sa jej narodilo zdrave a bystre dietatko. Drzim palce

majusss
15. mar 2014

@domenique urcite by som na potrat nesla, ani manzel to nepripusta, ale tu amnio odporuca doktorka, kvoli tomu,aby sme vedeli na com sme, vraj podla nej je babetko zdrave a patri k tym 4% deti, ktore maju mensi nostek, ale zarucit mi to nemoze, pretoze videla aj pripady, kedy boli vsetky testy ukazkove a dieta s DS...takze ma odporuca na amnio, aby sme sa netrapili cele tehotenstvo, len ja sa velmi bojim tych rizik...neviem co robit..ale verim, ze nas chlapcek je zdravy..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre