Zlé výsledky screeningu v 16. týždni tehotenstva

saxana123
9. nov 2011

Na konci 16tt som bola na triple testoch a screeningu a dnes mi volal doktor že mám tie výsledky pozitívne na nejaký syndróm, no nie downov. Som z toho dosť zmätená, nechcel mi do telefonu povedať o aký syndróm ide, vraj zajtra osobne. Ešte spomenul že nás musí poslať na nejaké ďalšie testy do Ba (pravdepodobne asi amnio) a že nemám podliehať panike lebo že často bývajú falošne pozitívne tieto testy, tak ja skutočne neviem. Viete ma potešiť že asi v akej miere to býva skreslené a naše malinké je v poriadku?

anjelicek26
9. nov 2011

@saxana123 - toto ti nikto zodpovedne nepovie, su to isteze len statistiky, odhady, rizika, casto sa mylia, ale niekedy aj nie, chod k lekarovi, vypocuj si, co ti chce povedat, chod na dalsie testy, pokial je to nutne. Tu ta mozeme len ukludnovat a podporovat moralne - istotu ti nikto neda.

kisasonka83
9. nov 2011

ahoj to ze tieto testy byvaju falosne pozitivne ma doktor pravdu,triple testy nie su vobec presne a adost casto potom zeny podstupuju amniocentezu,dalsie vysetrenia a su zbytocne stresovane a nestastne.Prave preto sa poslednu dobu dava do popredia screning v prvom trimesty ktory je omnoho presnejsi a ked je tam nejake poskodenia tak sa da postupit anterupcia skor do toho cca 12tt,co je urcite lepsie pre zenu a aj plod podla mna.Ja som musela dlho presvedcovat doktora aby mi vybavil vysetrenie v prvom trimestry a tiez sa mu velmi do toho nechcelo.,V Prahe je to uz bezne a tripltesty a scrining v druhom trimestry sa uz skoro vobec uz nerobi.Neviem ako to je u teba ale velmi velmi ti drzim palce aby bolo vsetko v poriadku a narodila sa ti krasne a hlavne zdravucke dietatko.

traktor
9. nov 2011

tiez som si tym presla..a ano , tieto testy nie su presne, zbytocne len stresuju..drzim prsty, nech aj u teba to tak bude..a tu je tema..kuk https://www.modrykonik.sk/forum/o-tehotenstve/triple-testy-afp-testy-pozitivny-nalez-downov-syndrom-narodilo-sa-vam-zdrave-dietatko/

anjelicek26
9. nov 2011

@kisasonka83 - ja som si rovnako priplatila za rozsirene testy v tom 10. a 13.tyzdni a kedze vysli skvele, nosnu kosticku aj siju mal skvelu, na tie v 16.tyzdni sme sa vykaslali, moja doky vravela, ze tam vidi zdrave babo, testy to potvrdzuju, ze ten stres nikomu netreba.

alenka600
9. nov 2011

@saxana123 Tie testy maju taku slabu vypovedaciu hodnotu, ze ja som sa na nich vyflakla. Osobne poznam dve mamicky, co im vysiel D. syndrom a dieta bolo zdrave a na MK najdes milion takych pripadov. Takze niekedy tie tesy sedia, niekedy nie. A presne preto, ze som sa nechcela stresovat dalsich iks mesiacov, tak som si ich nedala robit. Drzim Ti palce a dufam, ze zajtra budes mat dobre spravy.

graceful9
9. nov 2011

@saxana123 moja známa mala tiež zlé výsledky a šla na amnio a tam jej vyšli dobré a bábo má zdravé,,,ono sa tie hodnoty aj od veku mamičky odrážajú,,,

jania023
9. nov 2011

Ahoj na tvojom mieste by som sa velmi nad tym nezatazovala...na UTZ vsetko vidno a ked bolo do teraz vsetko ok tak to tak bude aj nadalej...mne vysli triple testy zle az velmi vraj mala ma dawnov syndrom a tahali ma po doktorch a vraj mam ist na interupciu do 20tt ..bola som akurat asi v 17tt..lekara som poslala do kelu a hned mi bolo lepsie a nakoniec malej nic nieje..vraj tie testy su casto pozitivne lebo staci ked mas neskoru ovu ako na 14den a uz to tehotenstvo nesedi na tt a kedze je mensie ako by malo na ten vek tak uz su tie testy zle

saxana123
autor
9. nov 2011

@graceful9 tak ja mám 31, to hádam nie je až tak veľa. Malého som rodila pred 2 rokmi a všetko bolo v ok, že by som o 2 roky toľko zostárla? Je pravda, že malý ma stojí dosť nervov 😀

saxana123
autor
9. nov 2011

@jania023 No ja som opačný prípad - mne keď som bola v 12tt povedal že podľa utzv som 11+4 ale bábo je veľké na 11+6 čiže staršie ako ukazuje posl.menzes. tAk neviem

graceful9
9. nov 2011

@saxana123 ale myslím že nad 30 sa pridávajú percentá, lebo je vyššia pravdepodobnosť ochorenia, ale to len pre istotu, to neznamená, že je dieťa choré,,,

monuska342
9. nov 2011

@saxana123 never tym testom mne tiez vysli zle dr ma stresoval ze maly moze byt poskodeny stale mi brali krv a posielali na vselijake testy a malemu nic nieje pri druhom sa uz nenecham stresovat a mojej kamoske sa stalo to iste nechapem naco tie testy vobec robia...ja som potom isla na 4D ultrazvuk a tam mi vsetko dr ukazal a bola som spokojna 🙂

anjelicek26
9. nov 2011

@monuska342 - to je sice pravda, ale niekedy su tie testy spravne, zasa netreba zatvarat oci, babatko moze byt bohuzial aj poskodene, mam znamu, co mala riziko 1 ku 350 na down, nesla na ziadne dalsie testy a to dietatko sa skutocne narodilo postihnute. Nie vzdy to "vypali" dobre, preto treba urcite diagnosticky ultrazvuk a dalsie testy, nech sa to vyluci, nech je to cokolvek. Bat sa cele tehu asi tiez nie je dobre 😖

monuska342
9. nov 2011

@anjelicek26 ja viem ze to moze byt aj pravdive...ale ja osobne by som bola najradsej keby sa tie testy nerobili pre mna je to zbytocny stres urcite aj teraz mi bude vyskakovat vysoka hodnota rubeoly a dokazali mi to ze to mam z ockovania ked som bola babo...no potom ze neboj sa ockovania...inak down nie je najhorsi pripad s tym sa da zit...dufam ze tento krat sa u mna zas nebude opakovat ten kolotoc stresu ☹

saxana123
autor
10. nov 2011

Zachvílu vyrážam k doktorovi a bojím sa čím ďalej tým viac že čo mi povie, čo je malinkému ☹

@monuska342 a nebola si na amnio?

stvura
10. nov 2011

@saxana123 rodila som pred troma rokmi synceka, vysli mi 2x opakovane testy s podozrenim na postihnutie synceka. Este v case ked som rodila ja sa robil len jeden test - teraz sa robia dva, no na moju vlastnu ziadost mi spravili druhy. Kedze vsak ten opakovany som mala rovnako ako ty, v 16tt uz nebola moznost morfologickeho utrazvuku a tak len amnio....alex ma momentalne 3r a 3m a je to nadpriemerne nadane dieta, velmi cule, aktivne. Takze...nestresuj. Moja otazka inac, ak ti uz prvy test vysiel zle, co bolo v 12-14tt, preco ta hned neposlali na morfologicky? Ci prvy ti vysiel dobre, len druhy zle?

saxana123
autor
10. nov 2011

@stvura prvý vyšiel v pohode len teraz vyšli zlé výsledky a je to Smith-Lemli-Optizov syndróm - vraj genetické metabolické ochorenie kedy telo nepremieňa fotosyntézou cholesterol - môže mať nekonečne veľa foriem - od ľahkých s ktorými sa dá žiť až po fest ťažké deformity lebky a celého tela 😔 A nemám ani skúšať googliť o tom čo to je a pozerať obrázky, až pokým nebudeme vedieť čo a jako. Pravdepodobnosť je 1:13 čo je dosť vysoké riziko 😢 V útorok o 11 idem na amnio , ktorá všetko potvrdí alebo naopak vyvráti...a za 80€ môžem mať výsledky do 2 dní. Takže asi už bud. piatok budeme vedieť na čom sme. Ale som si istá že keď sa to potvrdí tak sa asi zosypem

stvura
10. nov 2011

@saxana123 amnio je okej, to sa nestresuj, to je to najmenej. Ak vyvratia, tak super, to by bolo naj...ak sa potvrdi tak budes guglit a uvazovat ci si schopna sa takym dietatkom zit a ak nie, tak nie. Ja som bola tiez presvedcena, kedze som robila s mentalne postihnutymi detmi nejaky cas, ze nie, to by som nezvladla...telesny postih by bol narocny, no nevadil by mi, ale mentalny, nie, s tym by som nevedela zit. Takze Fish si ides dat spravit, teraz tolko stoji? Ja som ju mala robenu v Iscare a bola som velmi spokojna, za ten klud duse tie peniaze stoja. Drzim vsetky palce co mam (aj tie dva mini v brusku) nech je tvoj drobcek v brusku zdravucky. 😔

saxana123
autor
10. nov 2011

@stvura ďakujem ti.čo je Fish?
A amnia sa nebojím, to vôbec, skôr ma desia výsledky z neho

stvura
10. nov 2011

@saxana123 no Fish metoda je zrychlena metoda amniocentezy kde mas tie vysledky na druhy den, zavolaju ti to telefonicky a potom o tie 3t ti pride i pisomne vyjadrenie s hodnotami...hej, verim ti, prezivala som podobne pred tri a pol rokom 😔

saxana123
autor
10. nov 2011

@stvura no ja si vraj pre ne potom prídem. a mali by byť do 2 dní- stoja 80€

edita84
10. nov 2011

@saxana123 Ahoj aj my sme mali zlé tieto výsledky rozhodli sme sa ísť na amnio ale pýtali sme si zrýchlené výsledky a našťastie bolo aj je všetko v poriadku 🙂 podla mňa neriskovať a ísť na amnio

saxana123
autor
10. nov 2011

@edita84 určite pôjdem na to nech vieme na čom sme

gabinkaa
10. nov 2011

@saxana123 ja tiež patrím medzi tie, ktorým vyšli výsledky prvé aj druhé pozitívne na DS, ES a ešte jeden, ale to už ani nviem čo, stres veľmi veľký a veľmi veľké tlačenie na amnio, ale patrím medzi tie, ktoré amnio odmietli, už aj z toho dôvodu, že v mojom okolí žena potratila zdravé dieťatko z dôvodu amnia, ale tým Ťa nechcem strašiť, záleží ako s Tebou hovoril aj Tvoj doktor, budem Ti držať palce, aby všetko dobre dopadlo

saxana123
autor
10. nov 2011

@gabinkaa prepáč, tak na toto by som ja nemala nervy, aby som čakala do konca tehotenstva či moja intuícia bola správna. A tiež určite zohráva rolu aj to, že ja sa naozaj necítim na to aby som uniesla vychovávať hendikepované dieťa 😔 klobúk dole takým ako si ty, no ja potrebujem mať istotu

stvura
10. nov 2011

@saxana123 suhlasim, odmietnut amnio sa da ak je hodnota na hranici, nie taky pomer aky si uviedla ty (ja som mala 1:112)...to s tym umrtim amnia tiez zalezi kde si ho das robit. V minulosti sa najpr sonom pozrelo babatko, potom sa pichalo, takze mohlo sa dieta pohnut. Teraz je neustale dietatko monitorovane. V Iscare, kde som bola ja robia len umele oplodnenia a amnia, co si vyzaduje obrovsku citlivost a preto su tam len odbornici 😉

gabinkaa
10. nov 2011

@saxana123 vychovávať choré dieťa je naozaj veľmi veľmi náročné a ja by som to tiež nechcela, možno preto som pokojnejšia a odmietla som amnio, lebo pri každom výsledku bolo napísané vzhľadom na vek matky a že som po IVF, čo sú veľmi priťažujúce okolnosti, ale utešilo ma, že v 12. tt bola nosová kostička ukážková a samozrejme som sa bola poradiť s nezávislým lekárom, bolo to v 17 tt, bolo to po známosti s odborníkom čo mi doporučuje, urobil mi utz a vravel, že podľa utz je všetko v poriadku a mi amnio nedoporučuje, teraz sme absolvovali 3D/4D utz, kde dieťatko riadne vyšetril, zatiaľ sa všetko vyvíja tak ako má tak preto som kľudnejšia a neriešim to, ale Ty sa musíš rozhodnúť tak ako to cítiš

saxana123
autor
10. nov 2011

@gabinkaa no u mňa myslím nie je nad čím rozmýšlať, jednoznačne tam pôjdem lebo iba amnio mi môže potvrdiť alebo vyvrátiť výsledky. Pýtala som sa aj na ultrazvuk 3D/4D ale doktor povedal že v tomto prípade je to dosť bezpredmetné čo ukáže ultrazvuk, ešte tak ten morfologický v 20tt ale takto určite nie. že nad tým nemám ani uvažovať, u nás jedine amnio pripadá do úvahy a podľa toho sa uvidí. 😢 Ja nechcem mať choré dieťa 😢 😢 😢

kris557
10. nov 2011

@saxana123 neviem, či si veriaca, ale Boh pomáha aj tým, čo v neho neveria. Pošlem Ti IP. 😉

saxana123
autor
10. nov 2011

@kris557 no v tomto prípade nemám mysel na Boha ani nijaké podobné veci, nie som veriaca ale verím v to, že v konečnom dôsledku by mal zničený život náš prvorodený lebo jemu by súrodenec ostal na krku keď tu už my nebudeme aby sme sa postarali.

monuska342
10. nov 2011

@saxana123 nie nebola take riziko by som nepodstupila

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre