Ako naučiť ročné dieťa piť iné mlieko ako materské?

katkapal86
13. máj 2013

Ahojte mamičky, hľadám pomoc pri zavedení iného mliečka ako materského pre môjho ročného synčeka. Snažím sa ho pomaly odstaviť, ale problém je v tom, že odmieta akékoľvek UM aj kravské mlieko. Odstaviť ho chcem kvôli tomu, že v blízkej budúcnosti potrebujem začať brať lieky, nakoľko ma malý dosť " vyciciava" , až tak že som omdlela a ešte k tomu aj 5 krát v noci sa budíme a je to neúnosné. Malý aj ja sme unavený. Inak tuhú stravu zje bez problémov, ale nechcem ho odstaviť skôr, ako začne piť iné mlieko. Prosím poraďte, pretože iné mliečko nechce prijať ani od manžela v hrnčeku, fľaške ani z netečúceho hrnčeka. Vopred ďakujem. Katka

kaja73
13. máj 2013

Moj prvy syn po ukonceni kojenia uz nikdy viac mlieko nepil-ziadne.
On ani mliecne vyrobky nejedol do cca 3,5 roka a nic mu nechybalo. 😉
Ak musus prestat s kojenim a maly ma uz plnohodnotnu, pestru stravu,tak to s mliekom vobec nesil.
A ak ti spapa napr 1 jogurt ,ci kusok syra za den-tak urcite nepotrebuje mlieko aj pit.
Inak je to kontroverzna potravina- najdes si dost informacii o skodlivosti kravskeho mliekea,ale aj jeho prospesnosti-co je pravda nik netusi-takze ak ho pit nechce,tak mu ho proste nedavaj.
Moj starsi syn ma dnes pomaly 15 rokov a je zdravy,vapnika mal vzdy dost-ten sa da doplnat aj inak ako z mlieka-vygoogli si potraviny,ktore ho maju dostatok a mas po probleme. 😉

katy1979
13. máj 2013

Kati ja ti velmi neporadim len skusat a skusat. Niekto daval troska kakaa a postupne z neho uberal az pili ciste mlieko. Moj mladsi sa nechytil na nic. Ale my sme mali dva roky a odvtedy mlieko nepije ziadne. Musis kompenzovat stravou. Ono zasa mlieko nie je nejako dolezite pre vyvin a zivot. Varit mu strukoviny zeleninku ovocie piect s makom a mletymi orechami a bude mat dostatok vsetkeho. Ak ti papa kyslomliecne vyrobky davaj tie namiesto mlieka.

maragn
13. máj 2013

U nas hned po odstaveni nemalo uspech ziadne mlieko, len jogutiky a syry, mliecne polievky. Starsi lekari vravia, ze dieta ani mlieko nepotrebuje...

megba
13. máj 2013

Netrap sa s mliekom....moja dcera ma teraz 14 mesiacov, este dojcim ale tiez uz v priebehu mesiaca ju planujem odstavit a mlieko jej nebudem davat... jogurty mi zje (niektore vybrane druhy 🙂 a tiez syr a vecer jej varim kasu s normalnym kravskym mliekom, tu mi v pohode zje. Okrem toho jej mlieko nemienim davat. Tak mozno skus aspon tu kasu ak chces aby mal trochu mlieka alebo kremove polievky, kde sa pridava mlieko a inak nahradzaj stravou, ako ti baby poradili... Ja by som uz na tvojom mieste s umelym mliekom ani nezacinala, ale to uz je na tebe ako chces a co povazujes za lepsie.

unavenasom
13. máj 2013

@katkapal86 skus sa poradit na www.mamila.sk ...mozno lieky co mas brst mozes aj pri dojceni

katkapal86
autor
13. máj 2013

Ďakujem baby za rady. Ja by som malého aj naďalej dojčila, ale musíte uznať, že v noci byť 5 krát hore pri roku už nie je normálne, ešte 1 krát by som akceptovala. A mliečne kaše vôbec nechce. Tak skúsime gooogliť potraviny 🙂

vonicka
13. máj 2013

@katkapal86 - bohuzial normalne to je, pretoze kazde dieta ma ine potreby. Len podla tabuliek to normalne nie je. A ak to nie je tajomnstvo - pises, ze ides brat lieky, lebo ta maly vycical - ake lieky ides brat? S tym nocnym kojenim to nebude tak navzdy, coskoro ti svita na lepsie casy, uvidis.

katkapal86
autor
13. máj 2013

@vonicka neviem presne ako sa tie lieky volajú, ale mám problém so stredným uchom a aj krčná povedala že by bolo lepšie keby som prestala kojiť.

vonicka
13. máj 2013

@katkapal86 -to je tak, ze nasi lekari sa pozeraju na kojenie ako na nevyhnutne pocas prvych 6 mesiacov, potom by uz kazdu matku nahovorili odstavovat (cest vynimkam). Ak chces, tak jej skus povedat, ze kojit neprestanes a necj ti najde nahradu.Ale ak nechces, tak proste prestanes kojit (nejako🙂 a to mlieko mu podla mna chybat nebude. Moj 15. m. syn by tiez nevypil ine mlieko ako moje. Teraz prvykrat zjedol cely jogurt a okrem toho ma rad aj tvaroh a parmezan. To je tak vzsetko 🙂

kaja73
13. máj 2013

@katkapal86 5 krat v noci v roku-to je celkom OK.
Moj bol od 6m do roka hore aj 15-20 krat 😝 .
A do 3 rokov bud 2-3 krat,alebo len raz ale na skoro 3h.
A to nebol kojeny od 7m. Teraz ma 3,4 roka a stale sa zobudi aspon raz.
Nie vzdy je za castym budenim kojenie.
Mozno prestatnes kojit a spanok sa nenapravi,alebo len klesne na 4 budenia-a mimco pride o materske mlieko.
Starsi syn sa mi budil do skoro 5 rokov aspon 2 krat-tiez uz davno vtedy kojeny nebol.
Kazde dieta je ine a je kopec kojenych deti co spia aj tak dobre a naopak-nekojene a spia velmi zle.

patkobo
13. máj 2013

ja poviem len sama za seba..mna moja mamka dojcila do 2,5 roka..dnes mam 29 a odvtedy ako ma odstavila som ziadne ine mlieko nemala v ustach 🙂

bambibam
13. máj 2013

Ahoj môj do minulého týždňa vstával cca 7-8 krát cez noc ,myslela som ,že je to tým že je cecíkoví a iné mlieko tiež nechce, ale jeden večer som ho dala vyrevaného hladného spať a spal ,zobudil sa až okolo 3 ráno ,odvtedy mu na noc nedávam moc jesť ,čo všeko poje do 19 hodiny stým ide okolo 20 30 spať a je pokoj, vstávam už len 2-3x ,proste môjmu drobcovi vyhovuje prázdne brucho.

reanda
13. máj 2013

@katkapal86 to, ze ta maly vyciciava, asi tak nebude, tvoje problemy zdravotne maju urcite inu pricinu, aj vacsina liekov sa normalne moze brat popri dojceni, takze ak by si chcela dojcit dalej, myslim, ze kludne mozes.. ine je, samo, ak nechces, ak ta to uz unavuje a obtazuje (aj ked 5 dojceni za noc v roku nie je vobec nenormalne, skor bezne, ja dojcim rokapol staru dceru aj castejsie) .. ale teda ak chces odstavit, myslim, ze rocne dieta nemusi pit ziadne "nahradne" mlieko, ak ma pestru stravu a dobre papa

matozazzo
13. máj 2013

Ahoj, v roku je ok raz, ako pises, skor je asi nervozne babo a nemoze zaspat, preto si ziada mliecko... Nejde o mlieko, ale o ukludnenie, ma cumlik? Ako ti zaspava? Same alebo pri kojeni? co ti pije pocas dna k tuhej strave? A z coho? My sme mali taku flasu s cocacikom, ale nie klasicky cumel, ale vyzeralo to ako cocacik ale bol to cumel, z toho sa najprv naucila pit vodu a potom som jej skusila dat k jedlu z toho aj mliecko, ale nie ako nahradu kojenia, proste namiesto vody mliecko. Prva sa chytila a potom raz namiesto vecerneho kojenia som dala flasu, pofnukala, porevala, dala som si ju k sebe ako na kojenie a vysvetlila, ze mamka ma au a ze nemoze dat mliecko no a vzala flasu a vypila, asi este 2x to zopakovala a potom uz prijala flasu.. Lenze to som kojila uz len vecer...
pri druhej sme odmala pouzivali klasicku kojenecku plastovu flasu s obycajnym cumlom, dnes ma 20m, uz 3 cumel, lebo vzdy vykuse dieru, ale pije z nej mliecko. Uz pocas kojenia som jej z tej flase davala cajik alebo vodu, naucila sa, teraz pije vodu z pohara, ale mlieko z flase.
Nauc najprv na flasu, nech ti z nej vypije hocico a potom musis byt pevne odhodlana, ze prestanes kojit, ty, nie niekto iny. Inak neprestanes a budete sa obaja len trapit. Najprv stopni nocne kojenie, mne pije mlieko vzdy nadranom okolo 3, ide spat pred 7, to viem, ze je hladna. Ale ak sa preberie o 12, dam cumel, ked nezaberie, dam napit vodicky, pocuca trochu a spi dalej. Ak toto zvladnete, nastav kojenie napr. len na rano, vecer + 1x v noci, potom vynechaj ranne alebo nocne a daj namiesto toho mlieko, ak zaberie, super. Vecer si este nechaj, nech sa pomojkate, uspi sa...
Na flasi este pozor na to, aka je dierka, niektore deti ked musia velmi tahat, odmietaju pit z flase, inym ked tecie prirychlo... To musis vypozorovat. Mne stiahne 250ml mlieka ani nie za minutu, doslova jej to tecie, ale ked som dala novy cumel s mensim otvorom, odmietla flasu, tak sme doslova vystrihli dierku 😀 a pila zas pekne 🙂

katkapal86
autor
13. máj 2013

@matozazzo no ja už tiež dojčím len keď ide spať a v noci, cumlík nemá od narodenia lebo ho hneď odmietal, fľašu ani vidieť, vodu pije z netečúceho hrnčeka, dávala som mu tam aj mlieko, ale len čo ho zacíti, tak nechce. V noci spustí taký neskutočný plač keď mu ponúknem vodu, čo až svokrovci sa prídu pozrieť, že čo sa deje. Je to už strašne vyčerpávajúce v noci, ale azda aj to budem mať raz koniec. Kým som ho dojčila aj cez deň tak sme boli aj 8 - 10 krát v noci hore, teraz čo už len večer, tak sa to zminimalizovalo, asi mal absťáky 🙂

mirkita
13. máj 2013

@katkapal86 ja suhlasim s nazorom ze ak chces ukoncit kojenie tak nemusis silou-mocou hladat nahradne mlieko pre syna...nas okolo roku este ziadne nechcel, resp. kravske nechcel a UM som neskusala....v 15.mes. si vsak vypytal mlieko ked som si isla dat do kavy a odvtedy ho pije, ale len ked si vypyta, ja mu ho sama dam len obcas...mliecne vyrobky mi zje, maso nechce takmer vobec, ale jedava dost zeleniny aj inych veci, tak to neriesim, ja si nemyslim ze deti po 1 roku musia vyrastat na mlieku...nas maly zacal aj viac pit ked som prestala kojit (v 17.mes) a odkedy raz v noci nedostal MM ked vstal tak od druhej noci sa nebudi a spi cele noci
ak vsak chces prenho mlieko ako nahradu za materske, tak skus mu varit krupicovu kasu, len trosick prisladenu alebo mu dat slabsie granko, nech si zvykne na chut mlieka, mozno to zaberie 🙂

mirkita
13. máj 2013

@katkapal86 a ja by som namiesto kojenia v noci neponukala nic, myslim ze viac ako rocne dieta uz moze spat celu noc bez toho aby nieco potrebovalo jest/pit...nas tiez nic ine ako MM v noci nechcel, ale od takeho 15.mes som videla ze to je len o zvyku...poznam pripady kedy sa v noci MM nahradilo niecim inym a potom sa dieta budilo kvoli tomu niecomu inemu 😖

katkapal86
autor
13. máj 2013

@mirkita ďakujem, skúsim a následne napíšem ako sme dopadli

tinka323
15. máj 2013

@reanda aj ja si to myslim, to by som ja už musela byt teda riadne na liekoch, kojila som maleho 20 mesiacov a to som už kazdu chvilu mala porodit, v porodnici ma prisiel pozriet a kojila som aj jeho aj malu, a prve tyzdne som kojila naraz oboch a teraz kojim už len malinku, ale neberiem ziadne vitaminy, aj ked tiež som unavena, ale kojenie este nikdy nikomu neuskodilo.

tinka323
15. máj 2013

@tinka323 a ako pisu maminy, nemusi pit ziadne, ani nas nepije ziadne mlieko, a je teda velky chlapec a silny, ale papa vsetko, tak si myslim, že ani nemusi, ono detom nechuti po materskom mliecku ine. On aj teraz sem tam pride a cucne si a ten blazeny pohlad a jeho vykrik. MŇAMOOOO ,svedci o tom, že to materske mlieko je asi naozaj pre nich najchutnejsie.

lori1987
28. máj 2014

@katkapal86 toto presne čo popisuješ je úplne totožné s nami... úúúplne vo všetkom.... moja malá má 17 mesiacov, stále ju ešte kojím len s tým rozdielom že ona doteraz dostala mliečko vždykeď si pýtala tzn,. že aj cez deň.... o zaspávaní ani nehovorím, inak mi ani nezaspí bude revať ako najatá..... tiež som totálne vycicaná, vyčerpaná a unavená a tak som tento týždeň nastolila odvykačku..... skúšam prevarené plnotučné mlieko ale nič moc.... už som dnes skúšala jej sparviť aj kakao ale tiež nezabralo...umelé mlieko neznesie, to sme skúšali.... tak tiež riešim že čo ďalej...... a presne ked som jej chcela v noci namiesto mlieka dať vodu tak rev neskutočný na celý dom...... cumlík nemá od narodenia takže sa tým asi ukĺudňuje..... ale napr. som si všimla že keď ma nevidí tak si na mlieko nespomenie cez deň vôbec .......

katkapal86
autor
28. máj 2014

@lori1987 ja to uz mam nastastie za sebou, od 14 mesiacov ho nekojim a teraz co uz ma 2 roky tak nepije mlieko ( kravske) ani v noci, lebo po odstaveni pil aj 3 krat v noci to kravske a potom uz nechcel ranajky, nam mrncal tak 2 noci a potom sa nejako s tou situaciou zmieril, nemal na vyber, trpela som pri jeho placi, ale som si povedala ze raz to musi skoncit. Teraz dostane mlieko zahustene instantnou kasou pred spanim a mam pokoj, samozrejme sa este normalne naveceria a cez den tiez nemame problem s jedenim. Moja skusenost - stat si za svojim a nepovolit. Tak prajem pevne nervy ak sa rozhodnete pre radikalne riesenie. PS: nech malej ponukne mlieko z flasky niekto iny, nie vy, u nas pomohlo, ze malemu ponukla kakao moja mama a potom ako mu to zachutilo, tak sa uz na mna nedriapal.

edie63
28. máj 2014

Ak mu to nebude chutit, tak skusit mozes do nekonecna. Ja som moju dceru nenaucila na ziadne mlieko, do roka mala materske a odvtedy nic. Ked mala rok a pol, skusala som kravske, par lyiziciek stacilo a potom uz ani to nechcela. A mlieko do dnes nepije. Obcas si da kako (raz za dva mesiace, aj to max pol deci) alebo nejake ochutene mlieko alebo si da z mojho sojoveho ochuteneho mlieka, ale to je asi tak vsetko. Ked to zratam, tak to je asi 1 dl mlieka mesacne (ale vacsinou blizsie k nule). 😀

tetableta
31. aug 2014

Ja davam mojej dcerke ryzove mlieko z DM-ka a je spokojna. Materske jej uz vobec nechyba..

fosilka
4. feb 2015

ahojte, aj ja by som pomaly chcela ukoncit kojenie, mala bude mat o par dni rok. Viete mi poradit aku flasu resp. cumel mam kupit? A este sa chcem opytat, ci dava niekto namiesto UM nejake ine mlieko, napr. ryzove, mandlove, sojove (nemyslim kravske). Su tieto ine mlieka dostatocne na vyzivu pre rocne dieta?
dakujem

fronculka
9. feb 2015

@katkapal86 ahoj mam ten isty problem ako ste dopadli vy? a predpokladam ze ti zaspaval na prsniku ako si to s jeho uspavanim zvladla po ukonceni? dakujem

katkapal86
autor
9. feb 2015

@fronculka no my uz to mame nastastie za sebou, ma skoro 3 roky a uz zaspava sam, jedneho krasneho dna prijal flasku s kravskym mliekom a odvtedy na mna ani nepomyslel ( aspon co sa ťyka mlieka), najprv som lezala vedla neho kym nezaspal a kedze uz mam 2 dieta, tak za 3 dni v porodnici sa naucila sam zaspavat a spat vo vlastnej posteli. Ano zaspaval na prsniku, neskor to uz bolo otravne, lebo aj v noci kazdu polhodinku na mne visel, ale uz ked pred spanim vypil kravske mlieko, tak bol sytejsi a lepsie spal a ked sa v noci zobudil, nechala som ho plakat (srdce mi trhalo) ale trvalo to len cca tyzden a zvykol si na novy rezim. Teraz odspi celu noc bez zobudenia a jedla, chce to len svoj cas. Prajem pevne nervy a vydrz pri zavadzani rezimu.

alen1977
25. jan 2016

Ahojte ,môj syn sa mi odstavil od kojenia mal 22 mesiacov,raz večer ma odmietol,a ráno a obed išlo postupne.A trápim sa ,že nechce večer mlieko plnotučné s fľaše,musíme sa hrať aby aspoň deci vypil.No v noci nepýta nič,spí.Poraďte prosím

maary11
25. jan 2016

@katkapal86 Ahoj ja som v 13m odstavila dceru a presla na UM. V prvom rade musis odstavit nocne kojenie, skus si precitat knihu Kazde dieta sa vie naucit spat (mala by byt na uloz to, alebo ti ju mozem poslat v pdf), nam to velmi pomohlo, v jej 9.mesiacoch sme sa dostali v priebehu troch dni z 8kojeni na 1 skoro ranne (o stvrtej - piatej), a do dvoch tyzdnov bez kojenia. To dost pomohlo, lebo sa mi zacalo tvorit ovela menej mlieka, zrusila som ranne kojenie, to uz som potom nemala skoro nic, a nakoniec aj vecerne. Zacali sme na 10ml co dcera vecer vypila 🙂 Do tyzdna, ale dala 100ml. Nakoniec uplne bezbolestne a bez placu to bolo 🙂
Skusala som odstavit este predtym v dcerinych 11mesiacoch, ale to neslo, absolutne odmietala flasu, este som ocividne mala dost mlieka. Takze moja rada znie, obmedzit kojenie, aby sa ti prestalo tvorit mlieko, a to bude mat aj tvoj syn motivaciu, ked mu uz nic nepotecie 🙂 My sme zacinali na Sunari, bananovom alebo vanilkovom, je sladsi a potom sme presli na neochutene.
Ale tiez poznam vela deti, ktore uz na umele resp. kravske mlieko z flase nepresli a je to v pohode. Drzim palce! 🙂

maary11
25. jan 2016

@alen1977 Ahoj, nechapem v com chces poradit? Ved uz ma skoro dva roky, takze z flase pit mlieko uz nutne nepotrebuje. Jogurt, krupica, vlocky s mliekom na veceru by uz takemu dietatu mali uplne stacit. A ak uz, tak skus radsej z hrnceka, lebo z flase ked bol doteraz kojeni sa asi tazko nauci pit. Svagrina odtavila teraz svoju 26m dceru a dava jej mlieko v hrnceku. A ako pisali aj baby, tak fakt by som sa nestresovala, ked nechce ciste mlieko, tak proste davat ine potraviny s obsahom mlieka. Ja napr. nevypijem pohar mlieka, normalne na napina na zvracanie, ale mliecne vyrobky zboznujem 🙂