Aký má byť jedálniček 6 mesačného bábätka?

janasofi
30. aug 2014

ahoj kočky, len dojčím kedy môžeme začať s mliečnymi výrobkami ako pribináčik a pod. čo podávate na večeru, pretože sa obávam ak podám na večeru ovocie alebo zeleninu bude malú v noci nafukovať?

lienka2407
30. aug 2014

Pokial viem tak mliecne vyrobky su odporucane detom az od roka,mozes zacat davat zeleninku na obed a potom neskor pridat ovocie,nemyslim ze by ju malo z toho nafukovat,su aj mliecne kase ktore zarabas do svojho MM.

seahorse27
30. aug 2014

Ked zatial iba dojcis, mala by si zacat s obednym zeleninovym prikrmom - je toho plny internet. Najskor zacinas s 1 druhom zeleniny, napr. mrkvou a potom pridas zemiak, o par dni vyskusas dalsi druh zeleniny. Po 2-3 tyzdnoch bezproblemovej tolerancie zeleniny mozes pridat k prikrmu aj maso. Az potom, ako dieta v pohode spapa masovo-zeleninovy obedny prikrm, mozes zacat davat ovocie na desiatu. Na veceru az potom staci pridat kasu - v obchodoch je kopec uz hotovych mliecnych kasi alebo mozes kupit aj taku, ktora sa zaraba s materskym mliekom. Podla mna si mala zacat s prikrmami uz skor a v tomto obdobi uz pomaly zacat zavadzat aj lepok (obilninove kase, chlebik, piskoty) - taky je novy trend. Pribinaky a podobne sladke bomby az po 1. roku - ja som davala na olovrant.

pribinak
30. aug 2014

Ak začneš sladkým jedlom a pribinacik sladký je, je vysoko pravdepodobne, ze tvoja mala slečna bude potom odmietať zeleninu a normálne jedlo a bude sa dožadovať dávky sacharidov a prázdnych cukrov
Baby radia dobre, začni zeleninou, potom pridaj ryžu, masko, vaječny žltok a cestoviny, potom ovocie a kyslomliecne výrobky

siska53
30. aug 2014

Zacina sa zasadne zeleninovym prikrmom..vacsinou mrkvou..niektori pediatri odporucaju zacinat psenom.
Na ine mliecne vyrobky ma este cas,staci jej tvoje mlieko.
Pribinak je tvarohovy a do roka sa tvarohove veci nesmu podavat a aj po roku len opatrne kvoli vyvijajucim sa oblickam (do2 rokov).
Jogurty sa zaraduju nejak po 9.m. Syry typu lucina,cottage cheese alebo tvrdy syr az okolo roku.
O presnom postupe ohladom prikrmov ta mala informovat pediatricka .
Plus aj tu je kopec tem ohladom pevych prikrmov,kde mnohe z nas uz x-krar pisali aj presne postupy.
Kase som davala az okolo 8.m.na veceru.

romisami
30. aug 2014

napisem Ti ako zavadzam prikrmy ja teraz pri tretom dietatku🙂
najprv som zacala zeleninkou, ako pisu maminky, ja som zacala mrkvou, po troch dnoch som pridala zemiak, po dalsich troch dnoch cuketu (tekvicu, batat, brokolicu, karfiol...) a nasledne ked mas odskusane reakcie mozes zeleninu lubovolne kombinovat.

pripravujem to tak ze zeleninu uvarim vo vode a rozmixujem, alebo v pare ak mas tu moznost. cim je dietatko vacsie tak tym by malo byt schopne papat aj len roztlacene vidlickou, pokrajane atd

o asi dva tyzdne sme pridali veceru-kasu lebo maly je hlados, zacali sme ryzovou mliecnou kasou
, no a najneskor do ukonceneho 7.meho mesiaca by mal byt zavedeny lepok, takze k obednej zeleninke som mu pridala teraz ovsenu kasu, dalej mam pripravenu spaldovu, psenovu, obilniny treba striedat aj ked uz bude mat ochutnane vsetky, robim mu to tak ze napr uvarim mrkvu vo vacsom mnozstve vody, rozmixujem a do toho mu zarobim instantnu obilovinu. (ale mozes aj len pripravit s vodou alebo k tomu pridat ovocie uz ako vam bude vyhovovat) je dobre zacat najprv bezlepkovou obilovinou napr tou ryzou, psenom a potom s lepkom

asi po mesiaci som k zelenine zacala pridavat aj maso, raz do tyzdna by mal byt vajecny zltok-na ten sa este len chystame

a po zelenine, obilovinach a mase sme zacali papat ovocie, takze u nas to je treti prikrm za den-olovrant alebo desiata
do masozeleninoveho prikrmu je dobre pridavat par kvapiek oleja pre lepsiu vstrebatelnost vitaminov (porad sa s pediatrickou)

fakt je dolezite nezacat sladkym-na sladke si dietatko rychlo zvykne a moze odmietat zeleninu-i ked niekto s tym nema problem ale mne minule vravela jedna maminka ze dietatko chce len ovocie a aj maso zje len ak ho ma pripravene s bananom alebo jablkom a tak no 😒

malemu ponukam aj vodicku z poharika na pitie odkedy papa prikrmy

takze u nas takto, dufam ze som nepisala velmi chaoticky, kludne sa spytaj keby daco, popytaj sa pediatricky nato
a pribinak a podobne az po roku, jogurt-cisty bez prichute budem podavat okolo 8-meho mesiaca

ladynocka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aliza
31. aug 2014

@ladynocka dobre a naozaj osvedcene rady? prisladovat prikrmy 4 mesacnemu dietatu?piskoty od 5.mesiaca? si robis srandu? toto ma daleko od zdraveho zavadzania prikrmov. Ze od 5.mesiaca moze dieta jest vsetko okrem udenin.....takej lekarke by som zobrala diplom. A co sa robi na oddeleniach radsej nekomentujem, rozhodne by som sa tym neriadila, kedze na oddeleniach nemaju cas na babatka, tak ich zasycuju cukrom (glukozou) , aby boli kludne a syte.
A k zakladatelke temy: mas internet, vies citat, tak si veci okolo zavadzania prikrmov nastuduj lebo podla obsahu tvojej otazky o tom nemas ani sajn.

ladynockahusband
31. aug 2014

@aliza je skvele, ze maminy sa tu na mk niekedy napadaju uplne zbytocne na miesto toho aby dali odpoved na polozenu otazku.... pripadne svoje rady a skusenosti.......... kedze sa na otazku da prispiet iba raz.... chcem reagovat a rozviest vyssie napisane.....deticky sa naozaj maju prikrmovat od 4.mesiaca to vam dnes povie kazdy pediater ci uz skusenejsi viac ci menej, nie je to vsak nutnostou.... zacina sa zeleninkou ako bolo vyssie velmi spravne uvedene vo vsetkych pripadoch.... niekedy sa deti prikrmovali od 6.mesiaca, to sa vsak zmenilo kvoli narastu alergiii.... je najlepsie zacat podavat prikrm po 4.mesiaci, bez urazky to vsak mamina 9 a 3 rocneho babatka nemoze vediet.... manzelka pisala rady z oddelenia ako postupuju lekarky nie sestricky....a myslim ze babo od 4. mesiaca min. do 1roka urcite pojde do nemocnice lezat bez maminky... tak neviem preco by na oddeleniach nemali mat cas na babtka.... ved ho tam upokoji jeho maminka... este jedna poznamka.... a priklad z praxe... ak ma babatko hnacky zacinajuce (starsie ako 3,5 mesiaca) co mu da, pripadne poradi dobry lekar??? lieky proti hnacke.... totalne presladene.... alebo mu date ryzovy, resp mrkvovy odvar trosku osladeny glukopurom... co je totalne prirodne???? asi si viete odpovedat samy...... manzelka uviedla tie najlepsie rady ake vedela.... a dostala.... nas syncek krasne papa brokolicu, spenat, zeleninku.... polievocky.... snazime aby mal mnozstvo potrebnych vitaminov.....(prisladili sme mu to len na zaciatku) samozrejme vsetko po porade s pediatrom......cize treba sa urcite obratit i na neho.... prajem vela stastie... nech je vase babo spokojne minimalne tak ako to nase.... nech mu chuti vsetko zdrave...... a urcite je v poriadku ak vase 5. mesacne babatko spapka 2 jablcka + 4 piskotky.... mliecne vyrobky az najskor od 7-8 mesiaca a ako bolo vyssie uvedene ten tvaroh + oblicky to rovnako plati....