Koľko príkrmu má spapať 4,5 mesačné dieťa?

evik35
5. feb 2012

Ahojte skusené mamičky,chcela by som sa opýtať koľko by malo 4,5 mesačné bábätko zjesť príkrmu.....moju malú už nekojím a tak ju prikrmujem týžden ,už sa naučila na lzžičku🙂Prvé dni zjedla malinko ,no teraz by spapala aj 200ml...rozhadzuje ručičkami a hádam by zjedla aj viac,no dočitala om sa kade tade že podavať len pár lyžičiek,inde zas davju veľa....raz píšu začinať mrkvou,zemiakom ,brokolicou,petržlenom,potom sa dočitam že brokolicu,petržlen ,karfiol až v 7.mesiaci
Ešte by so rada ,či po zeleninke prejsť na ovocie alebo mäsko,lebo aj tu radí každý inak.Napíšte mi posím nkaký postup milé maminy,na nete sa toho popíše a mám v tom chaos trocha 🙂 Ďakujem

nikush
5. feb 2012

kolko chce, deti maju taky dar, ze vedia kedy dost, nie ako mi dospelaci. zacina sa mrkvou, zemiakom...a postupne pridavat ostatnu zeleninu, kazdy druh s odstupom cca 3dni, pocat toho obdobia by sa prejavila alergia, alebo nejake zvlastnosi ak by boli. ten 7mi mesiac je pravdepodobne mysleny u dojcenych deti, u nedojcenych je to teda 5ty mesiac. mozes neskor pridat maso, 6krat do tyzdna sa odporuca, raz do tyzdna vajecny zltok. ovocie mozes podavat na desiatu, to sa aj dospelakom odporuca jest radsej doobedu, nakolko surove ovocie nafukuje. vsetko chce cas, a sledovanie. tak male babo sa nepreje, a ak by aj, tak sa pozvracia a budes vediet, ze toho bolo asi prilis,a elbo bude za tym nieco ine 😉

mandragora22
5. feb 2012

ja ti tak napisem. my sme zacali po 5.mesiaci, tiez nebola kojena. nasa bola velmi maly papac, na zaciatok z jedla tak 10 malych lyziciek mrkvy, postupne som varievala viac druhov zeleniny, ako pises. 200ml je v takom veku podla vsetkeho uplne v poriadku, akurat pre nas take mnozstvo bolo jednoducho neunosne, kazde dieta je ine, pokial ti z toho mnozstva negrcka, proste ze nie je uplne prejedene, tak nech papa, ved zeleninka je zdrava. ja osobne som potom do zeleninky pridavala rozmixovane maso a az tak ovocie, to az okolo 8. mesiaca. ja som sa nikam nenahlila uz len z dovodu, ze som velakrat varila "zbytocne" proste som nad niecim stala s vrestiacim deckom pri nohach a napokon mi z toho zoblo 10 lyzic a uz dost. a tak je tomu v podstate dodnes (ma 2 roky) 😀 😀 😀 😀 😀 takze ja ani neriesim jedla ako: svieckova, plnene rezne a neviem ake dalsie a vyznamnejsie speciality, lebo u nas to nema vyznam. ci jej tam supnem varenu mrkvu alebo luxusny obed, vzdy mi zje rovnako a uz od obeda uteka - nema cas na jedlo. takze tak, ako ti srdce a rozum hovori a ako zvladne zaludok tvojho dietata, tak ho proste krm a hotovo. a ser (pardon za vyraz) na tabulky. keby som sa ich ja drzala, uz minimalne 1,5 roka sedim niekde na psychoske 😀 😀 😀 😀 😀

stanislavao
6. feb 2012

no 4,5 mesacne dieta by etse nemuselo jest prikrmy, len mliecko pit. zacina sa okol 6 mesiaca. ale ked uz, tak len tolko, kolko samo chce. ved mu to predsa nebudete pchat nasilu. a su velmi dobre take Avent nadobky, co je jedna nadoba = jedna davka. alebo si pozrite, aka je velka flasticka prikrmu v obchode a asi tolko, cca 1,5 dcl podla mna. alebo len 1,25, neviem, kolko maju tie male flasky.
Pardon, vy mate presne opacny problem. tak zasa viac ako 200 ml podla mna nemusi, ale po case, ked uz bude mat pol roka a nebude jej zle, nebude vam z toho grckat, tak nech sa napapa, ale primerane. obzerstvo nieje zdrave. a mliecko nejake umele jej nedavate, ked uz nedojcite? zrejme ano, tak zaklad ma mat este mliecko; potom nejake jablcko na olovrant, mrkvu, banan. a urcite vam aj vasa doktorka povie, ked sa jej opytate. ale tak kazdy vam poradi inak, to musete vyskusat a sama pridete casom na to, co je nalepsie a kedy. vela stastia.

lucka1987
6. feb 2012

no my mame 4 a pol mesiaca a tiez mi spapa niekedy aj 200 ml prikrmu 😅 a niekedy len pal lyziciek.. davam zatial take tekute pyre zemiacik s farfiolom, alebo mrkvicku, alebo bananik a jablko, propadne samostatne... majviac vsak chutoi baban s jablkom.. 😀 ale snazim sa ho davat menej. a viac tu zeleninku a este som kupila aj : moja prva kasa na dobnru noc.. ryzovo bananova... a co sa cudujem nezapekaaa 😉
no a tiez nekojim

feb13
6. feb 2012

Podla mna jej daj tolko kolko chce. Pravdepodobne pridu este dni ked ti cely den nebude chciet nic. Deti maju rozne obdobia. Moj syn nedavno zjedol na obed cele horne stehno kuracie aj s adekvatnym mnozstvom zemiakov ze som len kukala... no ale mam mu zobrat ked si este pyta??? Ked ta znepokojuje ze papa vela, mozes jej dat prikrmy po mliecku alebo medzi mliecnymi davkami nejak tak aby este nebola moc hladna. To ze zacinas prikrmovat este neznamena automaticky ze musis znizit mnozstvo mlieka, alebo aspon nie do 6m.
A tie ovocia a zeleniny neries... jedine podla vlastneho rozumu a materinskeho instinktu... kazda krajina ma svoje oficialne odporucania ktore sa ale v niektorych pripadoch znacne lisia a kto vie ktora z nich ma pravdu asi ani jedna nie uplne. Podla mna dieta musi mat predovsetkym radost z jedla a preto mu treba dat to co akceptuje, hlavne nic nenutit, deti su zvedave takze po nejakom case ich to bude lakat vyskusat aj ine chute ktore predtym odmietli (a inak vsetko si radi davaju do ust). Ale iba v pripade ze predtym mali s jedlom pozitivne skusenosti. To ze ak sa zacina prikrmovat ovocim potom dieta odmietne zeleniny je totalna kravina prave z tohoto dovodu. Maso sa k zelenine pridavat moze, ale kym ju zelenina zasyti a mliecne davky nema nejak extra zredukovane tak podla mna netreba sa s tym ponahlat. (Inak su krajiny kde odporucaju najprv ryby a potom ine maso, u nas opacne - je to asi podla narodnych tradicii...) K tomu karfiou a ostatnym... mna vsetky tieto zeleniny dost nafukuju, takze som ich davala opatrne, aby maleho nebolelo brusko. Ale postupne som zistila ze s vetrami problem nema takze potom som ich uz davala s vacsou doverou. Na toto hovorim, ze vlastny instinkt je najdolezitejsi.

janeznam
12. okt 2012

preco si prestala kojit v 4.mesiaci. si kompletna

moon1979
12. okt 2012

diskusia je síce staršia, ale zareagujem pre ostatné, keby mali náhodou rovnaký problém ...

pravidlo - zelenina, zelenina s masom až nakoniec ovocie ... ked začínam s príkrmami, tak prikrmom nahradzuješ len jeden chod spravidla obed, ostatné chody dostáva dieťa len mliečko ... ked si prestala kojiť predpokladám, že pokračuješ v umelom mlieku ...

viva7
22. nov 2012

ahojte maminy, chcela by som poradiť, malého už približne od tretieho mesiaca musím dokrmovať, začal sa jedovať pri priložení, ale mlieko mám aj keď už menej, takže mu dávam aj moje mlieko, ktoré si odstriekavám a umelé. chcela by som sa spýtať, že môžem ho začať už prikrmovať? včera mal 5 mesiacov.
ďakujem 🙂

zuzuj
22. nov 2012

@viva7 a nechces este vydrzat? neviem ci si mala malo mlieka alebo preco si zacala pridavat UM, ale podla mna este ked pridas prikrmy tak uz uplne budes mat malo mlieka a skoncis na prikrmoch a UM. Neviem ci si skusala zvysit produkciu mliečka, alebo si aj kontaktovala osobne laktačnu, ale ja by som potiahla ešte aspon mesiac potiahla. Neviem ci ma s prve babo, ale ver aspon pre mna je obštrukcia stale každy den sledovat čo dieta spapa....takto som mala pokoj a uživala si, že nemusim riešit všelijake kašicky a pod. aspon tych prvych 6 mes. Bude ti aj luto..za tym...

strihalka
22. nov 2012

tolko kolik ti pila mlicka tolko ji daj prikrmu...🙂 prikrm ti nahrazuje mleko🙂

mirkapo
23. nov 2012

Viva7: Nas drobec bude mat v stredu (28.) 4 mesiace, kojeny bol jeden mesiac, odvtedy len umele :( Vcera sme boli na gastre a doktorka povedala ze od dalsej nedele mozme zacat s prikrmom (najprv mrkva, a vzdy po 3 dnoch pridavat zemiak, a inu zeleninu)

lievocenka
26. nov 2012

Viva7:Ja som tiež začala v 3 mesiaci prikrmovať UM, lebo svoje som začala strácať.A od 4 mesiaca mi kázala doktorka prikrmovať.Najskôr zeleninu,ovocie ,ryžovú kašu a dokonca aj detskú krupicu.

daniela02
29. dec 2012

@strihalka bodujes, konecne dobra rada

emma2014
6. nov 2014

Ahojte mamičk chcem sa spýtať mam štvormesačného chlapca a us mu je malo.moje mlieko zdas a mi aj.ze.us ho.mam malo tak sa pitak ako je najlepsie dokrmit kojene hlavne na noc

qtinka46
6. nov 2014

Na noc mu skus spravit kasu (napr. od hami - prva kasa) je to od 4+ mesiaca.

tana2278
6. nov 2014

Spytaj sa svojho pediatra, kto je kvalifikovanejsi?

bonnie29
19. aug 2016

@strihalka tak ked dieta vypije napr 130ml mlieka tak tolko ma zjest aj prikrmu? Cize kolko by bolo vo flaske mlieka take mnozstvo prikrmu?

fedola3
19. aug 2016

@bonnie29 prikrm je o nieco sytejsi.. kludne mozes dat o nieco menje ako si davala mlieka... 😉

3holcicka
17. dec 2017

@janeznam
To co je za debilny koment- mate vela casu?

vanny12345
17. dec 2017

Ahojte maminky. Prosím Vás. Zbadala som diskusiu tak si hovorím napíšem Vám. Sme na Um. Mame bezlaktozovy nutrilon ale to vlastne nieje podstatne. O 10 dní mame 5 mesiacov. Samozrejme prikrmy sme začali asi 5 dní po ukoncenom 4 mesiaci 🙂 zvyká si a tak otvorí pusku pekne ale. Len raz mi zjedol akože dávku miesto mlieka. Vždy musím dokrmit mliečkom. Nieje to chyba? Ja sa len pýtam, nepadla som ucena z neba a všade je niečo iné. Ďakujem Vam Moc krásne dopredu😘

katka1416
17. dec 2017

@vanny12345 to je ok,detu si na stravu zvykaju postupne,ponukaj lyzicku prikrmu aj viackrat za den... Este potrva kym bude pekne papat,chce to len trpezlivost 😉

vanny12345
17. dec 2017

Takže kľudne môžem aj viackrát za deň ponúkať? A aké máte intervaly medzi papanim? Napríklad. Do 4.mesiaca keď. Len mliečko pil tak každé tri hodiny sme dodržiavali. Tak neviem ci aj teraz treba tak alebo no viete čo myslím. Ale ste zlatá dkazjem a veľmi
🤗

katka1416
17. dec 2017

@vanny12345 ja uz mam taketo za sebou 😉 ale napr ja som davala pred kazdym druhym papanim mliecka par lyziciek zeleniny... Mliecko bude pit stale,len to postupne nebude tak vela,chce to len cas 😉

stanislavicenka
17. dec 2017

Na fb je skupina, co jedia zdrave deti, velmi inspirativne. A ako pokracovat? Prvy mesiac zelenina, druhy obilniny, bezlepkove, treti ovocie. Bud rada, ze papa, aj ked si myslim, ze je to prilis. Nedojcene deti sa zacinaju prikrmovat na konci 4ho mesiaca, dojcene na konci 6ho mesiaca, ale samozrejme su signaly, kedy to dieta naozaj ocení. S jedlom sa netreba ponahlat, aj ked nedojcene deti, by sa UM mali zbavit do 12teho mesiaca, a ine mlieko nepotrebuje. Ci umele, pokračovacie, alebo obycajne kravske. Vacsina ludi zabuda, ze vápnik sa do tela vstreba aj tak len v pritomnosti vitaminu D, a ten niektori rodicia prestavaju davat detom velmi skoro a ublizuju im tym, pretoze od neho zavisi aj imunita.

evkaeast
25. mar 2019

Baby a ako by mal ten deň prebiehať??moja mi vstáva už o 6 a je hladná tak jej dám mliečko potom potom zas o 3hodinky ...cca 10:00 ide spať na daku hoďku a potom keď vstane papame mixovanu zeleninku.potom zase okolo 14:00mliečko a ideme do koča..okolo 17:00 jej dám kašu a po kúpaní cca 19:30 mliečko ..všetko podľa toho ako nám ide deň sem tam niečo vynecháme ale z hruba takto..a do obeda niekedy dáme výživu s piškotkou ...je to v poho???