Príkrmy detí od 5 mesiacov. Čo im dávať?

petrah9
30. sep 2011

Ahojte ,mám dcérku 5 mesačnu a začali sme pred pár dňami prikrmovať. začali sme mrkvou,potom zemiak a dnes sme skusili zemiak so špenátikom, ako pokračovať ? rozmýšlam že zajtra by som jej spravila výživku mrkvička zemiak a trošku petržlenu nech vyskúša opať niečo nové .. ako často prikrmujete ? raz denne výživy a tak ? napíšte rady skusenosti ..

zuuzzz
6. okt 2011

Ahoj,ja moju prikrmukem od 6m lebo este kojim,inak mozes skor len ak je na umelom mlieku.Neviem presne preco,doktorka to vie isto 🙂 .U nas sa najlepsie osvecili polievocky zo zemiaku a mrkvy,vyvarim jej tam aj kusok prsicka.Varime aj ryzu malej chuti tata rozvarena a uz ju nepucim a spapa takze nemame problem ani s nedokonale popucenou mrkvou.Inak ja nemixujem iba pucim,nechcela som dopadnut ako jedna co tu pisala ze jej skoro rocny syn nemoze popucene ze ho napina lebo doteraz mixovala 😒 .Napne-popucim jemnejsie ale nemixujem a tak sme sa to naucili.Moze aj brokolicu,varenu tekvicu,cuketu,karfiol ale len kostovat lebo nafukuje.Uzdibujem jej aj z bieleho hleba a len tak lyznem o prave maslo,to je super a banan je este viac supeeeeer 😀 .Bude mat 7m a kostuje pri ranajkach,napapa sa az pri obede polievocky alebo kase a vecer vyziva tolko prikrmu jej staci,inak ju kojim kedy si zapyta.O mesiac budeme kostovat jogurt. 😀 Snad som kus pomohla.

martinkatinka
6. okt 2011

Ja prikrmujem cca od 5 mesiaca, najnovšie štúdie vraj dokázali, že je lepšie začať skor. Papáme presnídavky, mliečne kašičky a ovocie... zeleninu odmieta, i keď to skúšam stále... akosi mu nechutí... najskor som aj ovocie mixovala, teraz už nie, rozpučím a spapá... naučil sa krásne papať lyžičkou, čo som rada, myslela som, že to bude trvať dlhšie..
Vraj treba pár dní dávať to isté, aby sme zistili, že či to bábu robí dobre na bruško a po 5-6 dňoch skúsiť niečo pridať... možeš už aj brokolicu skúsiť, tekvicu, cuketu....

halime
21. okt 2011

ja prikrmujem od 17teho tyzdna maleho, viem ze vela mojich znamich prikrmovalo uz od zaciatku 4.teho mesiaca ;) 17ty tyzden uvadza WHO ako hranicu kedy sa s tym naozaj moze zacat. ja som zacala hlavne preto lebo maly bol staly hladny a mliecko mu nestacilo (podotykam mlieko sme menili 3 krat od narodenia). od narodenia sme bojovali s refluxom, palenim zahy, naslednou zapchou a nespokojnostou ... zahustovanim mlieka a podobnymi trikmi sa mu len pohorsilo ;((((( a tak som sa po dohode s doktorokou dohodla ze budeme prikrmovat, maly ma teraz 22 tyzdnov, presla som uz mixovanou zeleninkou, ovocim, instatnymi kasickami, zacali sme tento tyzden uz aj s polivockami na baze maska (mixujem vsetko prose v blenderi) a chuti mu .... neriesim ze sladke ci nesladke, lebo vela mojich znamich stresuje ze ho nemam ucit na sladke od zaciatku, ale nas proste zje vsetko a moc mu chuti od brokolice, cez jablcko, banan, zemiacky, karfiol, instantne ryzove kasky, dokonca skusal aj zemlicku celozrnnu s masielkom, kysle uhorky (dobre mu robia na svrbiace dasienka ;)))) a vcera sme skusili aj piskotik s jablckom ..... s kakanim mal problem len na zaciatku ked sme zacali teraz je to uz super, jeme po trosicke a delikatne, nesolime, varime len v pare 🙂)))))) odporucam prikrmovanie hlavne ak mate tazky reflux a dietatko je stale hladne a nespokojne, nebojte sa toho ;)

teraz uz len hladat nove receptiky a potravinky, zeleninku ktoru mozeme skusat, ovicicka a podobne aby sa nam skoro neznudilo. dneska sme mixovali porik, karfiol a zemiacik uvarene v pare s troskou olivoveho oleja, moooc chutil
osporucam a myslim ze na nestle stranke niekde som videla recepty na prikrmy a nakypy od 4 mesiacov, odporucam, ked to najdem vstavim to sem ;)))

althejka
2. apr 2013

My tiez ficime na mrkve, zemiaku, cukete, spenate, brokolici, karfiole,rozne to kombinujem- na obed, to len na pare a pomixujem pridam troska olivaca. Na desiatu ma vzdy ovocie, vzdy tri dni jeden druh a ked treba kakat - spolahlivo to zabezpeci slivkova vyzivka 😀 a vecer ma uz kasu, zatial iba zakladnu bez nejakych prichuti od Hami. to zarabam do flase,lebo on uz je nervozny a hce to mat v brusku hned. inak papa lyzickou nadherne. inak, tiez mu prikmy uplne odburali bolave brusko a problemy s prdikmi

lucia006
3. apr 2013

Ja mam synceka ma 5 mesiace a tyzden prikrmujem od 4 a pol mes.taktiez mrkvicka zemiak kalerab a dnes do toho aj brokolicka zatym karfiol toto mu mixujem a potom chce m uz uvarit vyvar skuracich prs natrham trosku maska a to zmixujem vseko spolu aj zo zeleninkou.a este no tak okolo 9rana mu davam vyzivku jablkovu broskynovu alebo marhulovu. 😉

siposova
3. apr 2013

ahojte mi budeme mať 13.apríla 5 mesiačikov ....maličky je plne kojený ...dneska mi pediatrička kazala že mu možem už od 5 mesiaca davať zeleninové príkrmi ...je tu niektorá taka ktorá dáva už takto prikrmi plne kojenemu babetku ? dakujem

vvia
3. apr 2013

@halime a zahustujes mliecko teda ja mam AR a zacinam prikrmovat. moja tiez este nema ani 4mesiac. teda o 5dni bude mat , ale po dohode s pediatrickou som zacala

halime
3. apr 2013

@vvia Vieš co uz moc nepamätám ci som zahustovala a presne odkedy ale pamätám ze som používala instantnu kasu poľskú co sa dá tu v uk kúpiť. Je ich veľký vyber a zda s mi ze som na začiatku používala len kukuricne alebo nejake bezlepkove. Treba si pozriet. Od roka uz malému robím krupicku večer na pitie. Žiješ v uk VVIA?

vvia
3. apr 2013

@halime nie nie 🙂

novamamima
10. apr 2013

@siposova máš malý má 4 a pol mesiaca a tiež mi pediatrička vravela prikrmovať zeleninou, je plne kojený tak som zvedavá čo to s ním urobí. Chcem sa opýtať v akých intervaloch prikrmujete. Mne pediatrička vravela začať zemiakom + mrkva a to 2 lyžičky, druhý deň 4 lyžičky, tretí deň 6 a na štvrtý mám skúsiť 120-150 ml kašičky zemiak+ mrkva. Ak to zvládne mám mrkvu vymeniť za kareláb, potom cuketu, karfiol, brokolicu. Iba neviem v akých intervaloch aby som zistila či je drobec na niečo alergický, stačí meniť každé 3 dni?

siposova
10. apr 2013

@novamamima fuuuuu no mi sme zeleninku ešte nedávali ...ale chystam sa teraz sobotu .... a to len dve lyžičky mu mam dať ? 🙂))

novamamima
11. apr 2013

no mne tak vravela pediatrička 2 lyžičky a dikojiť ďalší deň + 2 lyžičky aj tretí deň a štvrtý deňskúsiť už len tú zeleninu min 120ml a nekojiť. My tiež začneme teraz v sobotu lebo drobec je po očkovaní proti rotavirusom 🙂

barbi339
13. jan 2014

ahojte babule prikrmujem uz pomaly 2 mesiac zachvilku budeme mat pol roka, no neviem co mozem vsetko davat papat co na olovrant obed desiatu veceru, takk mi spapa vsetko zemiak mrkvu petrzlen kalera vyzivky kuraci vyvyvara take ... poradte mi prosim co kedy dawat a co by setko som mohla vyskusat
dakujem

zuzzzik81
26. jan 2014

ahojte,chcem sa spýtať či môžem dávať malej obyčajnú ryžu alebo musí byť určená pre detičky a tak isto aj cestovinky...malá ma 6 mesiačikov...´dakujem

sense
26. jan 2014

mozes davat obycajnu ryzu....a aj cestoviny, ja davam malej celozrnne...

pannamma
29. nov 2016

@halime ahoj ja mam tiež malu s ťažkým refluxom ar nutrilon dávam a chcem s ta opýtať ci este dávaš mliečko alebo len prkrmi prosím ta porad mi ako začať lebo presne ako ty píšeš nekludna hladná pregrcla cely den tak potom je z toho podráždená mala bude mat ukončený 4 mesiac teraz tak mi kazali dat na obed len zemiačik a dokŕmiť mliečkom a po 3 dnoch postupne pridavat dalsou zeleninu a robiť to mesiac ja som sa tedila ze viac krát môžem dat prikrm a vyhnúť sa tak mliečku lebo nemam pocit že jej robi dobre dakujem za radu