Prvé príkrmy. Kedy, čo a aké boli reakcie?

usiko
15. dec 2010

Ahojte, viem ze tema prve prikrmy uz bola, ale chcela by som odpovede na konkretne otazky:

V ktorom ukoncenom mesiaci ste davali prve prikrmy a kolko kil mal vas drobcek?

Co to bolo?

Ake boli reakcie babatka?

Nejake negativne skusenosti alebo co by ste urobili inak /keby ste mali moznost/ a preco?

Dakujem

ela2710
15. dec 2010

@usiko ahoj, kukam, ze mas este male babo 🙂 nase ma dva mesiace, od 1.tyzdna sme davali malemu fenikolvy a haramancekovy cajik.Teraz mu uz davame bylinkovy,lebo ten sa smie od 2.mesiaca. Kupujeme cajiky HIPP.Kedze nemam materske mliecko prikrmujeme Bebou. Od stvrteho mesiaca sa mozu davat aj vyzivy ( na kazdej vyzive je napisane od kolkeho mesiaca ju mozes davat), tych od 4.mesiaca som u nas nasla zo 5 druhov ostatne su az od 6.mesiaca. Moj maly ma okolo 7 kg, ale ani to na nom nevidno, lebo on je aj velmi dlhy, strasne ho vysvihlo 🙂 uz mu ani velkost 62 pomaly neobleciem 🙂 ale aj lekarka povedala, ze on bude velmi vysoky, a tie kila naviac vybeha, ked zacne lozit 🙂 . ak by si sa este na nieco chcela spytat, v klude mi mozes napisat 🙂

beruska.zuzanka
15. dec 2010

@usiko naša malá bola dojčená len 6t, odvtedy kŕmená Nutrilonom, začali sme s príkrmami a privykaním na tuhú stravu koncom jej 5teho mesiaca, začali sme mrkvičkou pár lyžičiek, potom zemiačik, kaleráb, karfiol, brokolicka a to sme tak každé zavádzali tak 3 dni samostatne, samozrejme dokŕmili sme mliečkom, potom som to rôzne miešala a kombinovala, po cca mesiaci sme pridali aj mäsko a po 2 týždňoch od mäska aj ovocíčko a rovnako sme skúšali, jabĺčko, marčhuľu, sluvku, broskyňu, banánik, neskôr hrozno, keďže bolo leto, melónik...
teraz má rok a papá krásne všetko a už dlho dlho nie kaše ale pekne kúsky požuje, samozrejme asi od konca 9mes. biely jogurt sme zaradili, ešte v lete kašičky,... je toho dosť... a na všetko je čas a postupnosť, ja som sa riadila viac menej svojím inštinktom a sem tam nejakou tou radou pediatra, kamarátky, maminy, múdrej knižky, časopisu...
zásadou je min. do roka nesoliť a neponúkať tvaroh, morské ryby a ryby vôbec, citrusy a iné alergény ako jahody, orechy a tak... detičky treba pomaličky privykať na bežnú stravu ale fakt pomaličky 😉 na všetko majú čas a treba mať trpezlivosť a byť kreatívna pri vymýšľaní jedál 😀
zabudla som napísať, že od konca 6 mesiaca sme zaviedli aj lepok pomalinky a teraz už papáme aj chlebík s masielkom občas... a taktiež z vajca sa smie do roka len žltok 🙂 a nesmie sa ani med, to je silný alergén...
napísala som Ti dosť chaoticky 😀 hádam sa z toho vysomáriš, ak niečo, napíš 😉
btw. kupované výživky nie sú podľa mňa na každodenné jedenie, máme aj my doma, ak už fakt nestíham, alebo netuším čo variť, alebo ideme von a nemám pre malú navarené, dáme aj kupované, takže pozná ich a spapká, ale domása strava je domáca strava 😀
a koľko Emka vážila, keď sme začali prikrmovať? fuh... okolo 7 kg 🙂

newyorkgirl
15. dec 2010

my sa kojime a zacali sme v 6mes. prikrmy, mrkvicka, zemiak a ostatne zeleninky plus som k tomu vzdy davala moje mliecko, lebo zo zaciatku mu nechutilo, tak isto som si vsimla, ze mrkvu ma rad a napriklad samotny zemiak nechcel, takze tu mrkvu, som pridavala do vsetkeho aj do karfiolu ci brokolice, lebo same by to nezjedol... potom aj masko postupne a teraz papame uz aj ovocne vyzivy... zltok som mu este nedavala, ale viem, ze pri prvej sme davali... my pijeme vodicku, mame alergie v rodine, takze bylinkove caje nedavam...

bubelko
15. dec 2010

1. prveho som prikrmovala od ukonceneho 4. mesiaca, mal 7,25kg, druheho od 4,5 mesiaca, mal 6,5kg. oboje po dohode s pediatrom a po poradni.obaja boli kojeni.
2. u oboch som postupovala takmer rovnako - dusena mrkva bud s trochou fenikla alebo jablka, aby ich tak nezapieklo. ked zjedli celu mrkvu som pridala zemiak, potom cukinu, tekvicu, po mesiaci maso a ovocie, o dalsi kasu a lepok. prvemu som akurat nedavala na zapitie vodu, u druheho som spolu s prikrmami zaviedla aj vodu/ovocny caj.
3. reakcie boli dobre, pekne papali, nevypluvali a po tyzdni zjedli cely avent poharik 180ml.
4. u starsieho ani u mladsieho zatial ziadne negativne skusenosti nemam. ak by som sa mala znova rozhodnut, urobila by som to zrovna tak.

titkovamiriam
15. dec 2010

kedže mam medzi detmi velky vekový rozdiel každe inak.Najstarsi mal už od 4m štavu z pomarancov,rozne domace zeleninkové príkrmi,zemiačky,kuracia pečen,piškoty,pribinacikov a pod.kojený 6m,stredný syn rok

pri najmladsom som začinala 8m.mrkva ,jablko,a postupne vsetko.,mliečne vyrobky od roka,kojila som 18m tak som sa nikam neponahlala.

reakcie mali vsetky deti ok ked v jeden den nechceli skusila som znova o den,dva,postupne lyžičku a tak

asi by som nemenila nic,kazda doba ma svoje poznatky a skusenosti.Starsie deti vyrastli vo velkych chlapov,su zdravý ,bez alergii a pod.

kaja73
15. dec 2010

V ukončenom 5m.Bola to mrkva, z ktorej sa vyhadzal.Odvtedy ju nejedol.Pokračovala som cukinou,je super hypoalergenna,dalej špenat,brokolica,patizon,tekvica,zemiak,masko som zaviedla v 6m,najskor kuracie,ale aj s toho sa vyhadzal.Kur.maso može mat skriženu reakciu s vajičkom.Už by som nim nikdy nezačala.lepšia je morka,potom dalšie maso bolo kralik,a hovadzie.Ovocie som začala ked mal 6 a pol m-jablko,potom hruška,slivka,marhula.Všetko miene povarene-ničia sa tak alergenny.Až ked nereagoval na varene,dala som surove.Lepok od ukončeneho 6m-vo forme ovsenych vločiek a neskor spaldy-maju menej agresivny lepok ako psenica.kupujem od Alnatury z DMka.Su čiste,bez pridaneho cukru a bio,pridavala som po jednej pol.lyžičke do obeda. Kaše som davala od 7m-nemliečne bud do vody alebo zeleniny či ovocia-na večeru,ale skoru okolo 18h.Pred spanim okolo 20h len mlieko-my mame specialne pre alergikov.Mliečne kaše nemože , ale aj obsahuju vela cukru,nedavala by som ich ani keby alergik nebol.Kupovane vyživy su pomerne kvalitne ,ale mnohe podla mna obsahuju to čo by este v tom veku babo nemalo-napr .cibulu,zeler,rajčiny,biele korenie atd.Ako dobre sa mi osvedčili od tej ALnatury.Caj davam Robois natur od 7m.ma fantasticke zloženie,je vhodny už pre babetka a je to aj prirodne antihistaminikum.kupujem klasicky sačkovy.Pri začati prikrmov mal 8200g

lucinka02
14. jan 2011

- hned po 4.,nemala som dost mlieka a odporucil mi to aj lekar
- najprv zeleninka, az potom ovocie a ostatne
- znasal to vsetko dobre, az na to, ze mu viac chutilo ovko ako moje domace recepty...
- riadila som sa radami lekara, literaturou a radami ost. mamiciek. Myslim, ze by som uz nic nemenila 🙂

mariannah79
13. okt 2012

Od ukončeného 5.mesiaca.
Najprv mrkva, neskôr zemiak a momentálne som mu k tomu pridala kaleráb.
Mrkvička mu chutila aj zemiačik mu chutil takisto aj kaleráb, len od kedy mu dávam kaleráb tak sa v noci častejšie budi, dnes ho aj bolelo bruško, tak mu ten kaleráb asi vynechám.
Myslím si že lepšie je pre drobca keď dostáva čerstvo uvarenú zeleninku ako keď papá tie výživy z obchodu, bohvie aké všelijaké umeliny tam sú.

tamina969
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kimmm1
26. jún 2016

Od 17 týždňa. Váha bola 9200g

julka22225
6. júl 2016

Ja som zacala nedavno najprv mrkva len z tej ju zapieklo za az plakala ked tlacila. Doktor mi poradil potom od bebe mliecnu kasu pre babetka od styroch mesiacov nuz a z toho som napochybach lebo sa mi vyhadzala aj ked o pardni neskor ako som ju zaviedla a idu jej aj zubky tak teraz neviem co pripisat strave a co zubkom....kedze sa mi v noci budievala ale to preslo a stolicu zacala mat az zelenu tuhu problemi s kakanim az sa nemoze nadychnut chudatko vazne neviem co robit 😑