Začiatok prikrmovania 5 mesačného dieťaťa

sima9111
30. jan 2014

Mile zienky viete mi poradit moja mala ma 5 mesiacov a tyzden mame trosku problemy s travenim cize este sme nepapali ziadne prikrmy.
Doktorka na gastre nam povedala ze velmi zlahka mozem prikrmovat to znamena ze lem mrkvicku,zemiacik,brokolicu,jablcko,ryzove kasicky.
Dnes som jej prvykrat skusila dat roztlaceny zemiacik s hipp prvou mrkvou. No nedopadlo to najlepsie malu cely cas obtriasalo a napinalo ju z toho.
Viete mi poradit ci sa jej spravanie na prikrmy zmeni a ako by som to mohla kombinovat aby jej to chutilo???

luba28
30. jan 2014

@sima9111 urob jej zemiakovu kasicku s lyzickou masla a mlieka a k tomu rozmixuj mrkvu,ale normalnu,....tie nahrady su blud,vsetko davaj normalne a nie tie umeliny,....staci,ze 3-4 lyzicky zje,nemusi vsetko,.....a tak pomalicky o mesiac das brokolicu ,o dalsi mozes kuracie mäsko,alebo kuraci vyvar so zeleninkou,....rybu na masielku s kasou,atd.....

freyjanr
30. jan 2014

@sima9111 ahoj je normalne ze ju napina ked spoznava chut ktora je uplne ina ako doterajsie mliecko.a skus iba zemiak,mozno to pojde jak s mojim,prvy den som mu dala mrkvu,nechcel ani za lyzicku,druhy den zemiak a ten hltal jak blazonko 🙂 teraz zje aj mrkvu.nedavam ani maslo ani mlieko do zemiaku

sima9111
autor
30. jan 2014

Skusim to aj ja prve dni ze to nebudem miesat cisto len mrkvicku alebo zemiacik a uvidim ako bude reagovat dufam sa to napravi. Lebo nemozme papat ziadne vyzivy a ked toto jej nebude chutit co moze papat tak neviem co vymyslim.

freyjanr
30. jan 2014

@sima9111 preco nemoze vyzivi?moj moze ale absolutne nechce,iba co navarim.ale ved chvalabohu je to lacnejsie a zdravsie 🙂

sima9111
autor
30. jan 2014

Neviem pytala som sa doktorky na gastre a povedala mi ze vyzivy jej nemam davat len tuto zeleninku co som vymenovala. A spominala ryzove kasicky ale to asi skor kupenske mam skusit ze??

brumka
30. jan 2014

Podla mna doktorka mala na mysly nedavat kupovane vyzivy ale varit doma. 4Dni dat mrkvu, 4dni dat zemiak ... Je normalne ze dieta aj mesiac zje mozno lyzicku ale casom sa rozpapkaju. Nam trvalo 1.5mesiaca ky? Sme sa naucili daco spapat. Potom neskor kombinovat 2,3 druhy a tak dalej,potom masko ak zvladne papanie a ovocie az po masku....vyzivy nekupuj,je to hnus a nevies co v tom je.navarit nieje problem,ja si mrazim zeleninu aj masko a vzdy si zo sacku vytiahnem kolko potrebujem 🙂

sima9111
autor
30. jan 2014

Takze je uplne normalne ked mi aj niekolko tyzdnov bude odmietat papkanie? Nemusim sa obavat ze mi uz nebude chciet papkat. Lebo vela mamiciek mi hovorilo ze dali nieco dietatku papkat prvykrat a ze nebol ziadny problem ze to spapkali.

brumka
30. jan 2014

@sima9111 mam 2 deti, prva mi jedla od zaciatku prikrmi druhej to trvalo 1,5mesiaca uz 2dni mi papa, je to normalne len nechucovat solou cukrom, treba babo naucit... vela mamiciek povie sak mu nechuti a kupia v obchode, ja tie kupovane neuznavam a vo vareni nevidim problem 🙂 ved mas este mliecko 🙂 to trva kym si dieta navykne ranajky, obed, vecera 🙂)))

sima9111
autor
30. jan 2014

No uvidim ako bude s mojou malou ze ako dlho nam to bude trvat. Jednoznacne mi aj doktorka povedala ze aj ked bude protestovat treba jej skusat davat ci v takej riedkej forme aby jej to slo cez cumel alebo s lyzickou skusat. 🙂

kikuleenka
30. jan 2014

@sima9111 myslim, ze ju naplo z tej Hipp mrkvy :D Aj moju Hanku z nej naplo, rovnako z tekvice...takze skoncili v kosi, normalnu podusenu a zmixovanu mrkvu ci tekvicu zjedla raz-dva...tiez odporucam varit vlastne domace prikrmy a na tie kupovane sa vytoto. Z kupovanych prikrmov davam iba ovocie, aj to vyberam iba to, kde deklaruju min. 98% ovocia a bez pridaneho cukru. Ale minimalne 1x do dňa davam cerstve ovocie (zacat treba ale s dusenym - jablcko, hruska a pod.). Na zaciatok je aj 1 lyzicka vykon, postupne by sa to malo zlepsovat. Je mozne, ze ako vacsine deti, aj Tvojej bude chutit skor sladsie, takze napr. sladky zemiak vyskusaj a miesaj ostatnu zeleninku ako ju budes postupne zaradovat s mrkvou, sladkym zemiakom a pomaly postupne z nich uberaj, aby zacala prevladat chut ostatnej zeleniny.
Mne este pomohlo, kedze nechcela moc zeleninu jest, zacat "prekladat" ovocnym prikrmom - cize lyzicku zeleniny, za tym dve s ovocim, zase zelenina...po par dnoch uz ovocie nebolo treba - toto vsak neodporucam robit automaticky, lebo moze to skoncit aj opacne, ze uz vobec by tu zeleninu nechcela. Ja som to riskla a vyslo to 🙂

brumka
30. jan 2014

@sima9111 lyzickou, nacoucit na flasu 🙂 mne mensiu 2t nadrapovalo a uz papa a to som este nedala ovocie len tocim spominane potraviny taku dobu, len jablcko nie. dobre 4dni ponukat to iste koli alergiam

sima9111
autor
30. jan 2014

Dakujem pekne za radi pomalicky budem skusat par dni cisto len zemiacik, potom len mrkvicku a uvidime ako dlho nam to bude trvat kym si co i len trosku nato zvykneme. Radia mi aj ze ked rozmixujem zemiacik pridat tam z umeleho mliecka aby sa to zriedilo je to tak dobre robit? Alebo to radsej neriedit nicim?

luba28
30. jan 2014

@sima9111 poried,lebo tazko pojde,..ved sama vyskusaj zjest suchy zemiak,ze ako to je,...aj preto ju moze napoinat,lebo to nevie prehltnut,...

bucunko
30. jan 2014

ahoj.Je to normalne ze jej to nechuti ale zacne. musi sa nauci na tu chut. je pravda ze jej to lahsie pojde ked to bude mat vyzivkovu hustotu. ale nenut ked zje iba dve,tri lizicky aj tak je to super. vydrzkaj je pravda ze je lepsie davat doma varene prikrmy.

ituska
30. jan 2014

mojej malej trvalo asi mesiac kym sa vobec naucila jest zeleninku, uvar a rozmixuj a nemiesalaby som od zaciatku hned mrkvu so zemiakom, zacala by som skor mrkvou ,ked nechce skus jej to robit viacej tekutejsie ako polievka(pridaj viac vody),lepsie to bude posuvat jazykom dole ,mozno ju napina aj z toho ze je to moc huste.
JA som niekedy pridala trosku mliecka, lebo tu chut dieta pozna...na zaciatku staci ak vobec zje 2-3lyzice -to je uspech , kedze malej to tiez veelmi dlho neslo,ja som si navarila napr.mrkvu rozmixovala a nadavkovala do zasobnika na lad a zamrazila, a potom som vzdy n ao bed iba rozmrazila a prevarila vzdy 1 kocku , ked jej to islo lespie, 2 kocky atď..
a vela trpezlivosti!

polenta6
9. feb 2014

ahojte mam 5.mesacnu dcerku mohla by som jej dat uz tekvicu? skusal niekto ?dakujem 😉

sense
9. feb 2014

@polenta6 ahoj, mozes jej dat tekvicu bez problemov, moja mala mala problemy so zapekanima ako prvy prikrm sme nezacali mrkvou ale tekvicou nakolko mrkva zapeka a tekvica stolicu zmakcuje....teraz ma uz skoro 10mesiacov a tekvicu ma velmi rada, mrkvu jedla asi 5x za tu celu dobu

iwet7
9. feb 2014

Ahoj, malicka si mus8 zvyknut na nove chute, takze jej reakcia je uplne normalna. Niektore jedlo musis dat viac krat, kym mu babo pride na chut, u nas to tak bolo napr s ovocim, tiez maleho napinalo a teraz uz ok. Inak je tu aj skupinka "zaciname papat prve prikrmy" pridaj sa tam, najdes tam vela uzitocnych info a hlavne kombinacii potravin, ked ti uz dochadza fantazia 😝 tak vela zdaru s prikrmovanim

ivinka77
9. feb 2014

@sima9111 skus jej to mixovat s odstriekanym materskym mlieckom ( alebo UM ) na zaciatok, malo by to pomoct , kedze na chut mliecka je zvyknuta...

amisa
9. feb 2014

obe deti som zacala prikrmovat v 5a pol mesiaci.. davala som zo zaciatku do odstriekaneho mliecka ryzovu kasicku .. urobila som uplne riedku..nic huste, pappali to z flasticky ..malej chutilo hned a malemu sme pomalilinky zacinali..odmieta flasticku tak sme davali lyzicky. neboj zaciatky su tazke..ale ani jedno dieta neje materske mlieko do puberty 😀

polenta6
9. feb 2014

Sense dakujem 😵

polenta6
9. feb 2014

@sense dakujem tak zajtra skusim tu tekvicu ;) 😵

stacinka69
16. mar 2014

Ja dávam ryzu len ked sa nevieme vykadiskat🙂 a dojcensku vodu by som vobec nedavala.Prvej to nebolo a sme tu.Pijem zdravu vodu s vodovodu😀 vsetka voda s flase je reklama!

lyzzy
16. mar 2014

ze vykadiskat.....boze 🙄