Čo všetko bude bábo potrebovať?

karpan
29. apr 2015

Ahojte mamičky chcela by som vás poprosiť či náhodou nemáte nejaký zoznam vecí čo všetko bude bábo potrebovať - základná výbavička nemyslím len veci na oblečenie ale aj na hygienu, kŕmenie atď. Som prvorodička momentálne som v 23 tt tak už by som chcela postupne začať s nákupmi. Ďakujem moc za pomoc

ivet1371
29. apr 2015

Body,polodupacky,dupačky,kabatiky,overali na spanie,overal na zimu,plienky,osušky,čiapky,prášok na detske veci,telove mlieko,detsky sprchovy šampon,sudocrem na ritku,vlhcene obrusky,fusak,deky,teplomer,kefka na vlasky,vanicka na kúpanie

nair
29. apr 2015

postieľka + vybavenie, vajíčko do auta, kočík (šatka), prebaľovací pult / prebaľovacie podložky, cumlík, neskôr fľaša na vodu / čajík, malá lyžička..

zdena12345
29. apr 2015

je x zoznamov na nete...ale vybrat si z nich nieco. nie vsetko je az tak potrebné a dá sa aj dokúpiť🙂
na oblečenie v lete hlavne body/košielky, nejaké ponoztičky a pár dupiek, overalov, svetrík. Náš býval zabalený v perinke a tak nosil iba košielky a ponožtičky🙂 ale bolo ich treba vela lebo stále grckal.. zužitkujú sa aj vačšie keď je núdza🙂
ďalej 2 perinky a 3 návlečky som striedala. detské mydielko a nejaký olejček, nechty strihám mojím cvakátkom, prebalovacia podložka je fajn vec keď cestuješ alebo aj doma aby neočúralo...odsávačka, fľaška na mlieko, postielka, monitor dychu, mantinel do postielky, kopu plienok🙂

lucianakoniku
29. apr 2015

@karpan okrem toho co uz bolo napisane:
na krmenie - ak budes dojcit, tak aj plienky na odgrgnutie a vlozky do podprsenky (jednorazove alebo bavlnene), kefka na umyvanie flasiek

na spanie - plachty do postielky a chranic na matrac + perinka/zavinovacka, fajn je aj detska vysielacka ak spi babo v inej izbe

katche
29. apr 2015

Zaklad? Plienky, pyzamka, bodynka, dupacky, latkove plienky- velke su dobre ako osusky po kupani, kremik na ritku- kazdemu babatku vyhovuje ine, mojej malej ospevovany sudocrem robil zle, sampon nepotrebujes, najlepsia je cista voda, max nejake jemne mydlo na okakanu ritku, ia som musela skoro vsetku kozmetiku.detsku zahodit, lebo sa mi mala vyhadzala, vanicka, kocik (ak nebudes nosit), postielka, zavinovacky, ciapocky, rukavicky, a potom podla pocasia...co sa oblecka tyka. Flase, cumle, kefky na flase, ja som nekupovala, bola som rozhodnuta kojit, prvu flasu som kupila az ked mala pol roka, odsavacku na sopliky a na mlieko...tu na mlieko odporucam brat aj do porodnice, ja som o polnoci s prsiami ako kamen bezala na novorodenecke, aby mi pozicali..mali az dve..prsia boleli a doma som schytala zapal, manzel behal po meste, aby mi zohnal..mam obyc manualnu avent..a inak...skor sa riad intuiciou, niektore zoznamy su prehnane

palomka
29. apr 2015

ja by som zacala len oblecenim, kocikom a vanickou s vlozkou. Vsetko ostatne sa da dokupit neskor a co to aj dostanes ako dar. Z kozmetiky krem na zapareniny (napr.sudocrem alebo rybaciu mast), krem na bradavky do porodnice, kefku na vlasy, plienky, bavlnene plienky a koniec. Casom zistis co vam robi dobre alebo zle, co ti treba a co netreba. Kopec veci je uplne zbytocnych 🙂

bielavila
29. apr 2015

@karpan ahoj ked mi poslel mail poslem ti moj, mam ho vo worde, kuovali podla neho vsetky moje kamosky 🙂

decode
29. apr 2015

Základ : kočík, (autosedačku ak máte auto), postieľku s madracom, obliečkami, vaničku na kúpanie, sprchový gél, olejček, tyčinky do ušiek, teplomer, odsávačka na sople, plienky- newborn 2-6kg, zavinovačku, poštolky (nie sú nutnosťou), čiapočky 3-5ks, rukavičky 4ks, aby sa bábo nedoškriabalo, dupačky 3-5ks, bodyčka 5-10ks, deky 2ks (do kočíka, do postieľky), fusak- pokiaľ ti vychádza pôrod na zimné mesiace, kabátiky 2ks, overaly 2ks, ponožky- 3 páry, kremik na riťku-sudocream, bepanthem,, krém na bruško proti kolike- pupik, niečo proti kolike ako prevenciu, 60% lieh spiritus dilitus- na čistenie pupčeka bábätka, cumlík (môže aj nemusí byť), osušku, látkové plienky - 20ks, flašky na pitie, umelé mlieko, cumlíky na fľašky, (ak by sa nepodarilo kojiť),

Veci ktoré netreba, ale ak máš peniaze poslúžia: odsávačka na materské mlieko, monitor dychu, vibračné kresielko, šatka na nosenie, prebalovací pult alebo prebalovacia podložka, ktorú stačí položiť na komodu a netreba ti ani pult, baldachýn a mantinely do postieľky, vysielačky do izieb aby si počula bábätko, keď bude nebude spávať s vami.

Pre teba: do pôrodnice nočnú košeľu - 2-3ks, popôrodné vložky najlepšie aj tri balenia, podprsenka na kojenie (ja som ju nemala a v pohode som bez nej vydržala)

katrinka8
29. apr 2015

@karpan - ahoj, teraz sa Ti tu nakopí veľa príspevkov s tým, čo všetko bábo bude potrebovať, len zas niektoré veci sú veľmi individuálne a časom zistíš, že ich nepotrebuješ alebo zase naopak, že sa zídu 😀
Ja by som to rozdelila na niekoľko kategórií, aby to bolo prehľadné:
Ešte predtým, ako sa vrhneš na výbavičku, ak Ti môžem poradiť, popozeraj sa po internete na informácie o dojčení, v pôrodnici a v prvých týždňoch Ti veľmi pomôže byť pripravená. Tak isto Ti to môže poskytnúť obraz o tom, či máš alebo nemáš kúpiť fľašky či cumlíky. Tiež je dobré si pozrieť témy o bondingu či nosení detí - to Ti môže zase dať prehľad o tom, či sa vyberieš cestou nosenia dieťatka v šatke či ergonosiči - ak áno, akého - tiež určitá investícia.
Takže:

1. oblečenie - pokukaj tuto témy na MK o výbavičke pre bábätko - už je popísané veľa toho, aké a koľko oblečenia (závisí od toho, kedy máš termín)

2. na prebaľovanie - plienky (látkové alebo jednorázové) + určite nejaké množstvo klasických štvorcových plienok potrebuješ na podloženie, proti ogrckaniu a pod. Aspoň 10 ks., Ďalej mastička proti zapareninám (sudocreme, rybilka, bepanthen a pod. ), vlhčené utierky (ale doma máš vodu s mydlom, tak môžeš bábätko aj pod tečúcou vodou umývať, utierky postačia na vonka), nepremokavé podložky, ktoré môžeš dať jednak pod bábätko, ak by si prebaľovala napr. na posteli, alebo aj na spanie pod plachtu do postieľky

3. na kúpanie - zo začiatku Ti postačí detské mydlo, neskôr môžeš detský sprchový šampón, je to aj na telo aj na vlásky, olivový olej na natieranie alebo telové mlieko pre bábätká (každý čo preferuje), existuje tiež niečo ako olejový kúpeľ, že to dáš do vody na kúpanie rovno a nemusíš už bábätko natierať. Aha, veď som zabudla najdôležitejšie - vanička alebo vedierko na kúpanie 😀 A osuška - na začiatku sa nám osvedčili tetra plienky, také veľké na to určené (tak sa to volá, že tetra plienky), sú jemnejšie ako froté osušky. Plus kefa na vlásky, prípadne teplomer do vody, aby si vedela, akú vodu. Ale na to neskôr aj sama prídeš a nebudeš teplomer potrebovať. Bezpečnostné tyčinky na čistenie uška - také hrubé, bežne majú v drogérii.

4. na vozenie - kočiar alebo na nosenie šatka či iný ergonomický nosič (pozri na www.nosime.sk napr.)

5. na spinkanie - postieľka a matrac, dobré je, keď je v postieľke tzv. hniezdo, plachta, samozrejme. Na začiatok nebudeš potrebovať obliečky na vankúš a perinu, pretože vankúš sa neodporúča do 2 rokov, perina zo začiatku tie nie je dobrá. Ideálne je spanie v spacom vaku, čiže ten, prípadne zakryť dekou. Diek sa Ti zíde viac, do kočiara, na spanie do postele, na podloženie atď. Niekto ešte používa kolotoč nad postieľku, ale nutné to nie je.

6. iné:
prebaľovací pult s komodou - u nás je to uľahčenie, niekomu to zavadzia, treba zvážiť. My máme klasickú komodu (na mieru robenú) na nej položený prebaľovací pult, keď nebudeme potrebovať pultík, le ho dáme preč a komoda nám ostane. Existujú aj špeciálne prebaľovacie komody.

vankúš na dojčenie - niekomu veľmi pomáha pri polohovaní bábätka či seba pri dojčení

zavinovačka pre bábätko - niektoré detičky sa v nej veľmi ukľudnia, lebo im vadia aj vlastné ručičky a budia sa na to, že nimi hýbu, iným zase vadí zavinutie a nemožnosť voľného pohybu - uvidíš, aké bábo sa narodí 🙂 Závisí aj od ročného obdobia, ak budú horúčavy, tak sa tam bábo bude potiť.

cumlík/fľaška a príslušenstvo na prípravu UM - dojčené deti cumlík nepotrebujú a ani sa nedoporučuje (ale môže byť zase pomocníkom pri upokojení bábätka. Niektoré deti sú cumlíkové, iné neznášajú). Ak budeš dojčiť, fľašky a príslušenstvo nebudeš potrebovať. Rozhodne nekupuj do zásoby, obchody v dnešnej dobe sú otvorené nonstop, v prípade núdze kedykoľvek zoženieš.

Odsávačka na mlieko - tiež v prípade núdze kúpiš. Akurát si vopred popozeraj, aká by Ti vyhovovala, aby si prípadne mohla manžela poslať do obchodu s konkrétnou značkou.

Odsávačka hlienov na vysávač - neskôr ju určite využiješ - skvelý pomocník (kúpiš v lekárni alebo v obchodoch s detskými vecami)

Kôš na použité plienky - existujú aj špeciálne koše, niekto má obyčajné, niekto chodí s plienkami každý deň... My máme obyčajný uzatvárateľný kôš na balkóne, čiže nám nič nesmrdí.

Vysielačka - ak bývate v dome či väčšom byte a bábo spí v inej izbe, Vy ste na opačnom konci bytu či domu za zavretými dverami a potrebujete ho počuť.

Autosedačka - vajíčko. Je povinná, takže to musíš mať, aj keď len na cestu z pôrodnice (ak nemáte auto, tak požičať).

Fusak na zimu, prípadne ešte jesenný (jarný) fusak. Ja som pri dcérke jesenný neuvažovala, nejak nebolo treba, ale pri synčekovi som ho ocenila, keďže počasie bolo také, že na zimný už bolo teplo, ale len na samotnú deku zima a nechcelo sa mi vkuse vláčiť hrubú a tenkú deku. Ešte ho využíame a asi aj budeme ešte jednu sezónu používať. Ale to tiež vyzistíš podľa situácie a dokúpiš podľa potreby.

Nám sa ešte pri oboch deťoch osvedčilo nočné svetielko - premietačka, či ako to nazvať: http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=13156412 Pre dcérku sme dostali a pre synčeka dokúpili druhé (dcérka takmer do 4 rokov pri ňom zaspávala) v Dráčiku. Používali sme to najmä na začiatku, keď boli malilinkí a bolo treba prebaľovať aj v noci, vydáva to oveľa jemnejšie svetlo ako klasická nočná lampa, a pritom dobre vidíš všetko, čo potrebuješ tak, že nerušíš veľmi bábo. Doteraz používame, keď potrebujeme v tme nejaké úkony robiť, či už choré dieťa kontrolovať, teplotu merať, lieky dávať a nechceme svietiť v noci, alebo keď už večer deti spia a potrebujeme ešte v izbe čosi hľadať a nedá sa svietiť. Staršia má 5 rokov a má to ako nočnú lampu pri posteli. Pri hudbe z neho zaspávala ešte v lete 😉

Neskôr budeš ešte potrebovať stoličku na kŕmenie, hraciu deku s hrazdičkou (to tiež nie je nutné, ale je to pomocník), možno vibračné lehátko, cestovnú postieľku ... ale to až neskôr.

Už mi nič také nenapadá, ale veľa vecí je zbytočné kupovať dopredu, dá sa priebežne dokúpiť.

pe
29. apr 2015

Nejaké veci treba mať nachystané už do pôrodnice, to už si aj v najbližších dňoch pochystaj - pre seba košeľu, šľapky, župan a bežnú kozmetiku, pre bábatko: najmenšie plienočky, bavlnené zavinovacie košieľky (podľa mňa lepšie ako body), nejaké dupačky alebo overalíky (také pohodlné "pyžamká") - hlavne nech netlačia na bruško, ponožtičky, čiapočka, látkové plienky - zo 10 ks zatiaľ a uvidíš, dobre sa nakupuje aj v niektorých známych obchodných reťazcoch - sú tam dobré kvalitné veci a kúpiš to ozaj kedykoľvek (doslova aj o polnoci) a sú vždy ochotní vymeniť tovar, z kozmetiky mi napadá len krém proti zapareninám, treba už ako prevenciu - výborný je Bepanthen, vhodný je už pre bábatká, lebo má jemné zloženie a jeho výhodou je, že je vhodný aj na bradavky, ktoré sú namáhané, prípadne poškodené kojením, možno ešte nejaký olejček na telíčko, napr. aviril, ostatné ti dajú v nemocnici (napr. lieh) a ja som asi ani žiadnu ďalšiu kozmetiku nepoužívala, doteraz mám najradšej čistú vodu na umytie, len na vlásky šampónik

karpan
autor
30. apr 2015

Ďakujem vám moc baby za vaše rady. Kočík postieľku, vaničku na kúpanie a pár vecí na oblečenie už mám kúpených tak už budem postupne dopĺňať podľa vašich rád. Ešte raz ďakujem moc ste mi pomohli 🙂

karpan
autor
1. máj 2015

@bielavila môžem ťa poprosiť o ten zoznam? tu je moj email : lucindda191@centrum.sk ďakujem moc

modrofuzik11
1. máj 2015

ahoj, super, ze si takto dopredu vsetko pripravujes. o to menej starosti budes mat, ked babatko pride 🙂 dolezite su plienky- priedusne, nas celkom vyhovuju zelene pampersky, vlhcene utierky -tiez pampers, krem na zapareniny-odporucam bepanthen, aj preventivne na ritku, je super, podbradniky, olivovy olej na telicko, teplomer na meranie teploty vody pri kupani /aspon zo zaciatku/, body, pancusky, perinku, vysielacky, baby vak. drzim palce.

luciacv
1. máj 2015

Bepanthen je fajn na ritku aj na mamkine bradavky. Kúpať môžeš aj v umývadle spočiatku, my máme hladký sifón, takže dietku nevadí štoplík. Teplotu vody kontrolujem zápästím, ak je ok, ani horúca, ani studená, tak bude fajn aj pre baby.

bielavila
3. máj 2015

@karpan jasne poslem hned

milota164
18. aug 2015

Co sa tyka kozmetiky, ja som pouzivala mandlovy olej, mydlo bupi, vlasky som umyvala len vodou nesamponovala som, dolezita je masticka na zadocek, vyskusaj Extra mast od Bepanthenu,je vhodna najma pre deticku do jedneho roka ktore este nemaju uplne vyvinute vsetky vrstvy pokozky a preto je nachylna na podrazdenie stolicou a mocom.Obsahuje vitamin B3 ktory chrani a olivovy olej hydratuje.

paula_1
18. aug 2015

Ahoj, my sme pre syna kúpili vajíčko do auta, šatku na nosenie, plienky, a oblečenie. Nič viac a ani mi nič nechýbalo 🙂 Držím palce.

s0nicka
24. aug 2015

@bielavila prosím pošli aj mne sonny1@centrum.sk

babyshopbratislava
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monika420
26. dec 2015

@bielavila Aj mne prosím pošli ten zoznam vecí pre bábätko 420mima@azet.sk

didushik
28. dec 2015

@bielavila prosím mohla by si mi zaslať ten zoznam... veľmi by mi to pomohlo 😉 🙂 didushik@gmail.com

muska_miruska
28. dec 2015
Používateľ muska_miruska je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od muska_miruska.

babatko potrebuje toho vela 🙂

lavinis
28. dec 2015

@milota164 prsne aj ja, mandlovy olej je vraj lepsi na telo ako ten olivovy a bepanthen na zadocek je hotovy zazrak

argyro
28. dec 2015

@karpan mamu a mamine prsníky. všetko ostatné stačí kúpiť až ked sa naskytne potreba - ak vobec.

monika420
28. dec 2015

@muska_miruska čo to slovíčko veľa obnáša

ivanka_kralikova
28. dec 2015
Používateľ ivanka_kralikova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivanka_kralikova.

@karpan ahoj. babatko potrebuje milion veci 🙂 odporucam sa zastavit bud v nejakom detskom obchode alebo pozriet na nete ze detska vybavicka a budes mat tie zakladne veci ktore treba.. plus potom sa popytat takto na dalsie veci ktore este mamicky odporucaju. napr. ja by som rozhodne nezabudala na monitor dychu... to bola popravde prva vec ktoru som dostala ked som cakala synceka.. velmi som sa bala syndromu nahleho umrtia dietatka, nakolko v rodine sa nam to uz stalo...takze monitor dychu.. dalej urcite dolezita vec je kozmetika pre mamicku- nech nemas strie- rozne kremiky, poporodny pas a pod. rada poradim ak budes potrebovat

monika420
30. dec 2015

Chcem sa opýtať ohľadom oblečenia mám zatiaľ toto: 3 čiapočky veľkosť 0-3 mesiace a 1 veľkosť 3-6 mesiacov, rukavičky prosti škriabaniu 2 ks, ponožky mám zatiaľ 1 pár, capačky 1 ks, body s dlh. rukávom 4ks veľ. 56-62 a 3 ks veľ. 68, body s krát. rukávom 3 ks veľ. 62 a 3 ks veľ. 68, polodupačky 1 ks 56-62 a 1 ks 62-68 dupačky 5 ks veľ. 56, 1 svetrik 56. Plánujem ešte dokúpiť 1 svetrik veľ. 62, dupačky veľ. 62, ponožky. Ćo ešte z oblečenia budem potrebovať?

zoy3
23. jan 2016

@bielavila ahoj prosim ta mohla by si moslat ten zoznam ak ho este mas?🙂dakujem

bielavila
25. jan 2016

@zoy3 mam a poslem len mi musis poslat mail😊

zoy3
26. jan 2016