Aký je dobrý plat?

veronika713
25. aug 2015

Ahojte...Chcem sa opýtať na názor...aký je podľa Vas už dobrý plat?! Samozrejme s ohľadom na to, ze žijeme v SR...jednoducho s čím by ste boli spokojne, 3-4 členna rodina, škôlka, úver...štandardná slovenská rodina 😄 Ďakujem vopred za všetky názory...

moni244
25. aug 2015

@veronika713 to sa neda tak celoplosne povedat, kazdy ma ine vydavky, iny kraj, co inde moze stacit, inde bude malo a podobne

worker_falcon
25. aug 2015

dobrý plat, alebo dobrý príjem rodiny? región?

Neviem, aký máš dôvod pýtať sa. Ono to všetko závisí od náročnosti zasiahnutých subjektov - teda vašej rodiny. Jednej stačí x, niekto potrebuje 2x a ešte plače, že má málo. Nedávno sa to tu riešilo v siahodlhej debate, ktorú zadávateľka uzavrela, lebo "to nešlo správnym smerom". Osobne poznám 5-člennú rodinu, čo žije z jedného platu + prídavky, rodičovský. Spolu cca 700€. Vyžijú bez problémov, predčasne splatia pôžičky, majú fajné auto, atď.

buba1993
25. aug 2015

Pre mňa by bolo dostačujúce kebyže nemám-e úver a zarábame po 1200€ v čistom. Samozrejme, dobré by bolo viac ale držím sa pri zemi. (Žilinský kraj/Žilina) zatiaľ bez dieťaťa. Kebyže mame okolo tých 2500 € viem, že by sme zvládli plnohodnotne žiť aj s dieťaťom.
Nemuseli by sme obracať každé euro a mohli by sme si občas aj niekde vyraziť.

jani_uk
25. aug 2015

@veronika713 Do tohto hra naozaj VELA faktorov.

1. Lokalita - Bratisalava vseobecne ma vyssie platy, ale aj zivot v BA je drahy, paradoxalne su ceny porovnatelne s Viednou.
2. Pozicia - Nie je jedno ci robis predavacku, pravnicku alebo nieco tretie.
3. Nie je jedno ci nemas skusenost, alebo mas trochu, alebo mas vela, a ake este skills mas, cudzie jazyky a ine.

worker_falcon
25. aug 2015

@buba1993 čiže fajn by bol príjem 2400€ pre 2-člennú rodinu? jedna z odpovedí, ktorú som čítal s otvorenou pusou...

moni244
25. aug 2015

@worker_falcon a bez uveru

jani_uk
25. aug 2015

@worker_falcon No, ked pracuju obaja v IT, tak maju dvaja dokopy aj nad 3 tisic.

seahorse27
25. aug 2015

Záleží od regiónu a od nárokov. Keby si sa 100 ľudí toto opýtala z rôznych kútov Slovenska, dostala by si velmi rôznorodé odpovede, co myslím, dostaneš aj tu...len neviem, co s tými informáciami plánuješ urobit😳

worker_falcon
25. aug 2015

@jani_uk OK, nebavíme sa o možnosti dosiahnutia toho príjmu, ale o NÁROKOCH daných jedincov - aby mali 2400€ na pohodlný život (spokojný). Veď by som ani nevedel minúť toľké peniaze...

buba1993
25. aug 2015

@worker_falcon Áno, pretože potrebujem/e odložiť peniaze na vlastné bývanie, chceme žiť bez úveru. To, že máme plat taký aký máme neznamená že ho využívame... ( odkladá sa z neho asi 70% )
Myslím si, že sa dá prežiť aj z 500 eur, dokonca to vedia niektorí aj z menej, no ja by som nerada takto dopadla, snažím sa všetko zariadiť tak, nech sa to nestane.

janickacrazy
25. aug 2015

@veronika713 Pre mna je dobrý plat tak nad 1000 eur pre ženu a okolo 1700 pre muža, ale pre každého je to iné, každý má iné výdavky, niekto stavia dom, niekto býva u svekruše, takže to sa nedá takto porovnávať. Takisto ked je viac detí alebo majú zdravotné problémy, tak náklady sú oveľa vyššie ako pri zdravých deťoch, atd.

dai
25. aug 2015

@veronika713 dobry plat je podla mna taky z ktoreho v pohode zaplatis svoje vsetky vydavky a dost ti zostane aj na uzivanie si zivota - dovolenky, sem tam restauracia, neobracat kazde euro...
Ty vies aku realitu zijes - podla toho lahko prides nato co je pre teba dobry plat

bonaqa2013
25. aug 2015

pre mňa by bol super príjem 1500e. Bola by som spokojná. Ale ja keby som toľko zarábala..... 🙂
Ale realita je iná. máme 4 deti vo veku 5,7,9, a 20 rokov. najml. dcéra má zdr. problémy - som s ňou do 6 rokov doma. Čo bude potom? neviem. Neviem si predstaviť ju dať do ústavu ani intern. školy.
MM v čistom 800e, rod. prídavky a môj rod, príspevok 297e, alimenty na 20r. syna 150e. to je všetko. syn je študent VŠ.
Máme svoj rod. dom - nový, 15 roč.auto Golf - dal mi brat, nepoznáme zahr. dovolenky, len kúpaliská v okruhu 30 km. V zime chodíme lyžovať za MT. Bývame v okrese MT.
Ale aj tak sme šťastní.... 🙂 🙂 🙂

erika04
25. aug 2015

@veronika713
Ja by som na tvojom mieste (teda dve deti) povazovala za dobry plat tak 700 v cistom. Ked obaja pracuju, je to 1400, z toho sa podla mna da zit bez toho, aby si musela pred vyplatou stresovat, ze co do ust.
A aku mate mesacnu splatku hypoteky? Od toho to dost zavisi

piacere
25. aug 2015

Baby, hádžete neskutočné sumy, ktoré priemerná slovenská rodina nemá šancu (a tým nemyslím vzdelanie, že žena predavačka a muž operátor výroby.... ale tak celkovo, aj s vysokoškolským vzdelaním) zarobiť. Pozerám, že autorka témy býva v KE. Tam je na 90% nereálne, aby mala žena príjem 1000€ a muž 1700€ 😅
Viem, bavíme sa o tom, aký je podľa vás ideálny plat, ale skúsme písať v reálnych číslach.... A teda ako bolo spomínané, nie je možné určiť všeobecnú sumu, pretože každý má iné mesačné výdavky.
Tak si sadni, zober papier a píš.... nájom, výška spláky za hypo (ak ju ešte nemáte, tak počítaj od 200-300€ - ale opäť záleží od sumy, ktorú by ste brali atď. atď., tak si skús urobiť na hypo kalkulačke, ktorú má myslím každá banka online aspoň približne prepočet a uvidíš, akú splátku vám cca vyhodí), školné (škôlka), strava v škôlke, mobily, internet, benzín, cestovné, niečo prihoď na nečakané výdavky (lieky), niečo na drogériu, stanov si denný limit na stravu a vynásob aspoň x 25 (berme, že nejdeš každý deň do potravín napr.) a vyjde ti suma, ktorú musíte mať, aby ste žili určitý štandard (počítaj s tým, že tam nemáš sporenie - pre deti, na dovolenku, na mimoriadne výdaje - napr. práčka atď....)

vivusika
25. aug 2015

tak ja pri 1.2 pracovnom úväzku, čo je 9.5 hodín denne okrem víkendov mám v čistom 441€ vrátane daňového bonusu + prídavky na dve deti 12,6 rokov. Som bez pôžičiek, bývame vo vlastnom ale staršom dome, kde platím mesačne plyn,elektrinu,vodu 190€ ... predstavovala by som si aspoň 700-800€ mesačne, ale snívajte s nami, v školstve tabuľky nepustia... /chlap mi dáva mesačne 350€, teraz je bez práce tak 150 😒 /

kralovahola
25. aug 2015

@worker_falcon nechapem, co je na tom take nepochopitelne.... ty si minas kazdy cent z vyplaty?

maslenka47
25. aug 2015

@jani_uk zase si nemysli, je IT a IT. Su ludia, ktori robia v IT v Bratislave a nezarobia ani 1000 v cistom (niektori ani v hrubom). A tych je drviva vacsina. Tych naozaj dobre zarabajucich je pomenej, tak, ako v ktorejkolvek inej oblasti.

@veronika713 dobry plat je vysoko subjektivna zalezitost. Zavisi od tvojich poziadaviek. Pokial nemusite pocitat eura a mozete si obcas dopriat nejaku nepotrebnu blbost, tak asi mate dobry plat. Bohuzial, nie vsetkym sa da ten subjektivny "dobry plat" dosiahnut. A niektori zase uprednostia nizsi plat pred inymi vymozenostami - napriklad pracou v menej narocnom prostredi, na pol uvazku a pod.

filipal
25. aug 2015

Podla mna slusny prijem rodiny od 3000 €.

kralovahola
25. aug 2015

@filipal suhlasim....

bosoriak
25. aug 2015

Na povodnu otazku autorky odpovedam, dobry plat resp. prijem rodiny je pre mna 3500 a viac. Standard zivot - hypoteka, skolky, kruzky, obcas dovolenka, vylety, plus poistky a setrenia. (Vychadzam z nakladov na zivot v BA kraji.)

danavdana
25. aug 2015

.

bea_trix
25. aug 2015

no ja neviem.. vzdy som si hovorila, ze ked budeme s mojim muzom zarabat dokopy ako moji rodicia (spolu do 1200 v cistom, dve deti), tak to bude super.. a stale si to myslim

kikush1811
25. aug 2015

Mne by bohate a nadpriemerne stacilo mat rodinny prijem 2000€ mesacne. Z toho by som si vedela predstavit slusne a dostojne fungovanie 4 clennej rodiny s uverom.

tenerifka
25. aug 2015

@janickacrazy Mohla by si trosku objasnit svoju odpoved, lebo viacere sme to nepochopili. To akoze ak muz aj zena pracuju 8 hodin denne na rovnakej pozicii, maju mat cca platy vo vyske, aku si uviedla? To akoze preto ze muz je kralom tvorstva alebo ako? Alebo sa automaticky pocita, ze muz pracuje v inej, vyssej sfere ako zena?
No amen tma....

lucka1987
25. aug 2015

@kikush1811 poviem ti mame prijem nieco malo vyyssi ako si uviedla ( +- ako ktory mesiac ) , sme trojclenna rodina, staviame dom, mame uver a ideme tak.. akurat... dovolenka, vylety... no uver by sme chceli splacat aj rychlejsie . takze kludne by som brala aj viac 😅

zita19
25. aug 2015

@janickacrazy preco sa ti zda, ze zene staci menej ako muzovi. Podla mna, zena si zasluzi rovnako ako chlap na rovnakej pozicii, s rovnakym vzdelanim, rovnakou praxou.
Ak je rozdiel vo vzdelani alebo narocnosti prace, brala by som to, ale inac mi to pripada scestne.

veronika713
autor
25. aug 2015

Nezachadzajme do extrémov a nerozmienajme úplne na drobne...jasne ze sa nedá BA porovnávať so Svidnikom...reakcie som si predstavovala spôsobom - príklad 700€, alebo 900€...aby som si urobila nazor, s čím dôkaze priemerná Slovenská rodina v pohode prežiť...opakujem priemerná...nezavadzajte do extrémov...

mia18112
25. aug 2015

@veronika713 Su ludia, ktorí zarobia 400 - 500 eur a musia vyžiť. A sú aj takí, ktorí zarobia 2000 a zdá sa im to málo. Je ťažko povedať nejaké číslo - sumu, ktorá je dostačujúca. Niekto je rád, že poplatí základné a nevyhnutné poplatky (hypoteku, najom, skolka, mobily, strava, cestovné) a niekto považuje napr. restiku každy týžden, kino, 2 x mesacne kaderníka alebo gelove nechty za standard.......Takže každý si vyskakuje len do takej výšky, do akej môže. Podľa mňa je smutné, že veľa ľudí, si nemóže dovoliť odkladať žiadne peniaze ako rezervu, že žijú doslovne z výplaty do výplaty. Ja robím v banke a vidím to denne. Sú mnohí ľudia, ktorí sú nútení si dokonca požičať na nečakané výdavky (pokazena práčka, nove dioptrické okuliare, oprava auta, nové zuby.....).

lilimoni
25. aug 2015

Dobry prijem rodiny je, ak po vyplateni "sekov" ostane minimalne 600 na stravu a oblecko 🙂