Je ťažké naučiť sa účtovníctvo?

lubikan
18. feb 2013

Pytam sa zien,ktore ho aktivne vedia,maju kurz....
ako dlho vam trvalo,kym ste sa do toho dostali?

Dakujem

hajajanka
18. feb 2013

Ja by som povedala, ze kurz uctovnictva na dobru znalost uctovnictva nestaci. Ja som mala ucto na nadstavbovej skole, na vyske, robim ho v praci, robila som pre dalsiu sukromnu firmu a stale som sa mala co ucit.

Kurz podla mna staci na to, aby clovek pochopil principy uctovnictva (myslim teraz podvojne). Ale ze by som si trufla ist rovno z kurzu uctovat do nejakej firmy, tak to teda nie. Dobry uctovnik ma za sebou potrebne vzdelanie (podotykam vzdelanie, nie kurz) a par rokov praxe. Nesmie sklznut do stereotypu, je ochotny sa neustale vzdelavat a sledovat mnozstvo novych veci, ktorych je vela.

Takze moj nazor - ano, je tazke naucit sa dobre uctovat.

silviavivien
18. feb 2013

aj ja som mala uctovnictvo 3 roky a neviem z neho nic🙂

sissy27
18. feb 2013

presne ako píše @hajajanka - pochopiť princíp účtovania nie je ťažké, ale ak to chceš robiť ako profesiu, tak jeden kurz nestačí... stále treba sledovať zmeny zákonov, novinky atď. a keď vidím naše účtovníčky teraz pred daňami, tak asi nie je dosť peňazí na svete, aby som to išla robiť...

lucka1987
18. feb 2013

4 roky som sa v skole drvila uctovnictvo. Dokonca som z neho maturovala, ak by sm ho chela profesne robit, stale som si nebola mnohymi vecami ista a tak by sa uz vtedy po skole hodil nejaky kurz. No urcite samotny kurz nestaci, v uctovnictve su veci, ktore sa menia kazdy rok a su ta veci, ktore su fixne. Princip jednoducheho ci podvojneho uctovnictva sa mozes naucit za pol roka, ale ako uctovnicka vo firme, by si mala mat viac znalsti , tento kurz by ti mohol stacit akurat na to, robit manzelovi zivnostnikovi v malej prevadzke dane ( ak si sikovna ) 😉

simca06022011
18. feb 2013

Kurz nestaci vobec, ani na pochopenie niekedy nie... treba kopec praxe a uctovnicku co bude mat nervy a cas a vsetko ukaze a vysvetli + zaklady sa treba naucit z kurzov/skoly a pod... a kopec casu a nalady na studovanie zakonov 🙂)) uctovnictvo na zivnost obsahuje velakrat aj rozne poradenstvo, uctovnicka zamestnana v jednej firme tiez musi robit kadeco co na kurze podvojneho/jednoducheho u. nenaucia 🙂 U nas to na pohovoroch vyzeralo katastrofalne, "uctovnicky" nevedeli pomaly ani ako vyzera faktura, co s nou a kam ju dat ked pride.. postupy archivovania, ukladania dokladov a i... to na kurze nenaucia 🙂 ukazu cloveku ako uctovat z uctov, podla akeho paragrafu a ako potom uzavriet ucty. Praca je to v pohode, problem je, ze to casto robia aj nekompetentni (napr. kurzove zeny, resp. doma podnikatelia sami) a potom su nervy a stresy a zeny co sa biju o kazdeho klienta a kazdy cent od nich a neuvedomuju si svoju hodnotu, zoberzu 70 firiem po 100EUR a potom stresuju a nestihaju a ledva zarobia 🙂

finecon
28. mar 2013

U nás vo firme robí kočka, ktorá síce účtovníctvo neštudovala, ale začala sa mu dávnejšie sama venovať ako zárobok popri hlavnej práci a keď mala rozbehnutý vlastný eshop. Je vidieť, že na sebe pracuje, vníma zákony a baví ju to. U nás je rok a pol a už sa naplno venuje len účtovaniu, dokonca sa mi zdôverila, že sa v ňom chce profesionálnejšie vzdelávať, takže dá sa to určite. len to chce veľký chtíč alebo až vášeň pre účtovníctvo, sledovať zákony a zmeny.. ;)

mpg
28. mar 2013

Kurz učtovníctva nepostačuje, ani obchodná akadémia bez praxe, to by musel začať pracovať ako pomocná účtovníčka a postupne sa oboznamovať, čo vlastne prax prináša. V malej firme je to jednoduchšie, ale aj tam sa všeličo pritrafí a ak sa nieto s kým poradiť, tak to má za následok pokuty, penále atď. Predpisy sa často menia, treba sledovať predpisy, nové tlačivá, termíny. Napr. aj mzdové a daňové predpisy sú tak široká kapitola, predpisov a zákonov, zákonník práce atď. Na to treba mať dobrú výdrž, lebo je účtovných firiem dosť veľa a firiem, živnostníkov čím ďalej menej.

duracelko
28. mar 2013

no ja mám podobný problém. pred materskou 10 ročná prax samostatnej účtovníčky vo firmy, a teraz po 5 rokoch si to už neviem ani predstaviť ako by som to zvládla, a všetko dobehla. ja som bola velmi dávno na rekvalifikačnom kurze a poviem ti ze len polovica ludi tam mala bunky na logické myslanie, matematiku, učto 🙂

andreah25
28. mar 2013

Nič na svete nie je ťažké sa naučiť, treba iba chcieť....

eminka7
5. jún 2013

ahojte, uz rok pracujem popri studiu ako pomocna uctovnicka, zatial mi je 99% veci nejasnych,tazkych a pod.,kedze som nikdy pred tym ucto nemala. o rok koncim vysku, rozmyslam co dalej ci pokracovat druhy stupen VŠ ci sa tam zamestnat a robit uctovnicku...je to tazke rozhodnutie,pretoze teraz mi pride ucto strasne zlozite...myslite,ze po par rokoch praxe vo firme mi bdu veci jasnejsie,hlavne ak uz nebudem denne v skole a trapit sa so skuskami? praca je fajn, mam pocit,ze by ma bavila, ale nebudem mat k nej ziadny diplom. z vysky ho dostanem (ale nvm ci je to to,co chcem-studujem ucitelstvo, neviem ci sa chcem nadrapovat s detmi, neviem, aky je nastupny plat ucitela,ale niekedy mam pocit,ze praca ucitela by tiez nebola zla)...som v akomsi zacarovanom kruhu ☹

bounties
16. okt 2013

potrebujem sa naucit podvojne uctovnictvo do tyzdna. surne kvoli praci, neviete mi pomoct? nieco malo uz viem,nejaky chanell na youtube,alebo nieco podobne, neviete, prosim? mozte mi pisat do IP, dik 🙂 🙂 🙂 🙂

siska_ben
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majli90
28. apr 2015

Ahoj, pekne prosim nema mi niekto poskytnúť súvisly priklad z učtovnictva? potrebujem to na zápočet ku skúške. ďakujem pekne

sis789
27. nov 2015
Používateľ sis789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sis789.

Ahojte, ja som mala takisto účtovníctvo aj na škole, aj som si potom robila kurz, ale stále mi bolo veľa veci nejasných a trápila som sa len nadtým. Potom nám náš zamestnávateľ poskytol v rámci rozvoja svojich zamestnancov e-learning, resp. online vzdelávanie a musím povedať, že to pomohlo nie len mne, ale aj ostatným kolegom. Som rada, že pracujem práve vo firme, kde sa o nás starajú a poskytujú nám aj takéto služby. Skúste to možno aj vy navrhnúť svojmu šéfovi, hehe 🙂 my sme využili služby spoločnosti Implemento. http://implemento.sk/o-e-learningu/