Po siedmich rokoch do práce

vintage_lady
7. jún 2015

Ahojte ženy 😊 mám menší problém. V auguste mi končí predlzeny rodičovský príspevok. Bola som rok navyše doma, Niko mal zdravotné problémy. A teraz je cas ísť do práce. Vlastne som už sedem rokov doma. Predtym som bola na RD so staršou dcérou. Prácu si už hľadám dlhšie, bývame pri Rakúsku, ale aj tam, keď poviem, že mám dve deti, ako by som mala lepru 😱 som kaderníčka, v obore som nepracovala, po pravde nechcem to robiť. Ako ste to zvládli vy ostatné,? Manžel robí na smeny, svokra tiež pracuje. Takže nejaké 12ky a poobedne nemôžem. A keď dieťa ochorie, dajú mi voľno? Toho sa bojím, že poletim, keď budú chorí. A vôbec, kde sa ja zamestnam? No som z toho na nervy. Ešte k tomu materská demencia 😆😆😆 sa bojím, že to nedám. budem rada, ak mi poviete vaše skúsenosti, alebo dobre rady. Ďakujem 😘

skoupilka1
7. jún 2015

No neboj určite prácu nájdeš, ono je to tak, že najprv dlho nič a potom príde niekoľko ponúk naraz a ty si nebudeš vedieť vybrať. Tak najdôležitejšie je aby si si verila, si mladá a máš už "odrodené" Si šikovná, chceš sa učiť niečo nové, napĺňa ťa keď môžeš pracovať..... takto nejako reaguj na pohovoroch. Musí z teba vyžarovať nadšenie pre prácu. Musíš sa vedieť predať! 🙂 Tak myslím, že dá sa aj dohodnúť na pracovnom čase veď to bude iba dočasne. Keď budú deti choré, tak sa dá s kolegami dohodnúť. Nemusíš spomínať na pohovore, že v prípade choroby nemá s deťmi kto byť. Myslím, že toto sa ťa ani nemôžu pýtať. Nerozmýšlaj čo ak ochorieme, čo keď budú prázdniny. To budeš riešiť keď to príde. To by sme si veru viaceré prácu nenašli. Hlavne mysli pozitívne.

duun
7. jún 2015

Nemozu sa pytat, ci si tehotna, nesmu sa pytat ani na deti (mimochodom, to do profesijneho zivotopisu ani nedavam -ved s mojim vzdelanim to nema nic spolocne, nie? ) Ci mas deti, to zistuju ale niektori aj tak, ze sa spytaju ci chces nejake benefity (napr. skolku) a si jasna.
Inak.. kadernicky maju podla mna teraz celkom ok zamestnanost, co sledujem, k tym lepsim sa vzdy objednava a na dost dopredu. Skus to mozno zvazit, ked nepojde inak.
Drzim palce.

loginexistuje
7. jún 2015

a co by si chcela robit ak nie kadernicku? inak skoda ze si si ako kadernicka nebudovala klientelu vo svojom okoli lebo to je prave zamestnanie co sa da robit aj pocas RD ...

ono mozno vacsi problem ako dve deti ... je to ze nemas velmi co zamestnavatelovi ponuknut .. ak teda nemas prax.. a nejake extra znalosti .. certifikaty a pod...

siska53
7. jún 2015

@vintage_lady no..nie je jednoduche sa vratit do prace,ked mas dve male deti.. Mne sa sice hned podarilo zamestnat,ale je to velmi narocne kvoli zladeniu prace-deti-domacnosti,zvlast,ked som sa este doma ucila a muz chodi neskoro..nie preto,ze by sa mi nechcelo a ziadala ulavy...len je toho zrazu prilis vela,co mam stihnut za omnoho kratsi cas...je to vycerpavajuce..to je fakt,aspon u mna..
Ako jasne,ze mnohym sa nepacia caste vynechavania v praci..nastastie mne sa toto dari zatial riesit -s malou bol v nemocke muz na striedacku s mojou mamou. A syn ide na operaciu,tak tiez s nim tsm bude muz a predtym a potom s nim budu musiet byt stari rodicia. Tiez nechcem prehnane chybat a rovnako sa to riesilo aj za socika,mama tiez dost intenzivne vyuzivala babky..inak to neslo. Jasne,ze bola aj ona ci otec,babky v tol case tiez este robili..

Ak mas ale chorlavejsie dieta,co tak skusit nieco vlastne doma,co ta bavi a mozno by ta uzivilo..alebo hladat robotu,kde sa da robit aj formou home officu.. Len neviem,co vsetko ovladas...podla toho sa treba nejak nasmerovat...

sardinka333
7. jún 2015

@vintage_lady
prečo nechceš robiť kaderníčku? Nájsť fakt dobru je dnes aj umenie aj ked tých kaderníctiev je dosť. Poznám jednu čo chodí aj domov k ludom strihať, časovo si to zosuladuje podla detí...Podla mna na tých pohovoroch asi hned posobíš ako ,,puťka,, (bez uražky) tvoje nulové sebavedomie kričí cez net.....načo komu vešiaš na nos že máš deti? ak sa ťa vyslovene nepýtaju...
V prvom rade si ujasni čo vlastne chceš robiť, na pohovoroch akého zamerania si bola?

bonaqa2013
7. jún 2015

Tak ja budem ešte asi horšie na tom. Mám byť doma takmer do marca a do práce pôjdem po 10 rokoch. Áno čítate dobre. No a samozrejme zamest. sa tiež nebudem chváliť že máme 4 deti. Ešte mi to zatiaľ nedošlo, ale myslím že okolo nového roka už budem stresovať....

vintage_lady
autor
9. jún 2015

Ahojte baby, vďaka za odpovede 😆 tak už mám 2 malé nádeje na prácu od septembra. dúfam, že niečo z toho bude. Kaderníčku v podstate robím rodine a známim. Jasné, že do CV nenapisem počet detí, ale napr. V Rakúsku v drogérii, to som bola len tak mali vycapeny inzerát. Tam sa ma vedúca pýtala, a keď som povedala, odpoveď bola - ani nemusíte písať žiadosť 😈
@bonaqa2013 tak veľa šťastia. ja stresujem zatiaľ pozvoľna 😆😆😆 no a deti, keď zistili, že idem do roboty, Ivanka zdeseny pohľad - mama veď my sme tvoja robota 😊

le4
9. jún 2015

ak Ti to nie je daleko a vies nieco po nemecky, skus aj Parndorf, tam stale hladaju nejake predavacky do ich outletov, slovencina je plus.

loginexistuje
9. jún 2015

@vintage_lady drzim peste nech sa podari .... ta diskriminacia matiek s detmi je katastrofa.

romanovic
12. jún 2015

Katastrofa - z jedneho uhla. Ale napr. moja mladsia je uz 4. tyzden chora. Keby som nemala tetu opatrovatelku, mozem si rovno napisat vypoved, lebo ma nema kto zastupit a robit treba...
Porozmyslaj nad opatrovatelkou, budes sa citit slobodnejsia, ci uz deti ochoreju, alebo budes musiet ostat dlho v praci.

mircalla
12. jún 2015

@vintage_lady Prepac, ale co cakas, ked si luxusne pobudnes 7 rokov doma? ze na teba budu cakat s otvorenou narucou? toto je uplne typicke - mamicky su x rokov doma a potom su prekvapene, ze ich nikto nechce zamestnanat....navyse si absolutne bez praxe a za co si sa vyucila robit nevies a nechces....ozaj sa este divis? ved si sa mohla aj na rodicaku vzdelavat ci robit si nejaky kurz....
Pravidlo - cim dlhsie doma a cim mensie skusenosti, tych horsie sa zamestnat. Okrem toho uz vopred hladas veci, ktore su prekazkou.Poznam teda kopec bab, ci uz slobodne matky alebo nie co mali aj 2 zamestnania. s tymto pristupom ta ani nik nezamestna...opytaj sa sama seba, co vies pracovneho trhu ponuknut....

mircalla
12. jún 2015

A absolutne nesuhlasim s nejakou diskriminacou - kto vie, a ma co ponuknut, pracu si najde....kto bol roky doma a nic pre seba neurobil, tak ma problem

stangb
12. jún 2015

@mircalla prepáč musím reagovať..tvoj príspevok mi príde normálne útočný...že luxusne pobudneš 7 rokov doma...prečo to niektorí ľudia takto dehonestujú. je žena na materskej menej než žena v zamestnaní?? prečo keď sa chce žena venovať svojmu dieťaťu do troch rokov, tak je braná ako keby bola lemra lemravá. možno len má iné priority ako kariéru. navyše môj osobný názor je taký, že keď je žena na materskej doma dlhšie ako dva roky, nemusí byť hneď neschopná, ako to veľa zamestnávateľov berie, že už vyšla z cviku, a pod. hlavne žena, ktorá je doma pri druhom či treťom dieťati, sa musí riadne obracať. veľa žien na materskej sa vzdelávajú ďalej, nemusia ani zabudnúť cudzí jazyk, či prácu s pc, ako si to mnohí zamestnávatelia myslia, že keď príde z materskej tak je na úrovni dementa (sorry za výraz). normálne ma to uráža. moje znalosti, schopnosti, komunikácia sa nijako nezmenia počas tých pár rokov na materskej. naopak človek sa naučí väčšej trpezlivosti, lepšej komunikácii, o organizačnej schopnosti ani nehovorím.prečo takto škatuľkujeme. ak je niekto lajdák, tak aj keby za celý život nevynechal ani jeden deň v práci. a nechápem ženy, matky, personalistky, ktoré sa namiesto snahy zmeniť vnímanie zamestnávateľov o ženách po materskej, radšej budú hovoriť o tom, prečo neodložila dieťa po roku do jaslí a nešla makať do práce. fakt smutné.

libka1
12. jún 2015

cudujem sa ti ze ked si kadernicka nejdes touto cestou. to mas vynikajucu moznost ako si presne prisposobit cas tak aby ti to vyhovovalo. ziaden zamestnavatel ti nebude trpiet to co si mozes ked budes na vlastnych nohach dovolit... ta predavacka do parndorfu co tu niekto napisal je inac celkom dobry napad, ale tam budes robit vselijak a z tvojho uvodneho prispevku nemam pocit ze si casovo flexibilna...

libka1
12. jún 2015

@stangb sice si to krasne zhrnula ako by to malo byt, ale ako si sama napisala zamestnavatelia to vnimaju inak. a dolezity su oni 😖 clovek sa bud prisposobi alebo ma smolu, taka je momentalna situacia na trhu prace ak niekto nie je naozaj v nejakej oblasti expert. tam uz je to samozrejme ine...

stangb
12. jún 2015

@libka1 áno ale pokiaľ to budeme všetci takto brať, že veď takto to je tak sa musíme prispôsobiť a buďme ticho, tak sa tu fakt nič nezmení.tu aby sa človek pomaly bál priznať, že je vôbec matkou.

libka1
12. jún 2015

@stangb toto sa nezmeni nikdy, to by si musela zmenit cely svet a ten funguje uplne inak ako je to u nas 😉 v zahranici sa sice nikto neboji povedat ze je matka, ale suvisi to s tym ze pekne po 3 alebo 6 mesiacoch naklusu do prace a je to brane ako trochu dlhsia dovolenka.

mircalla
12. jún 2015

@stangb Poznam kopu zien,ktore dokonca pracovali popri detoch pripadne si privyrabali pocas rodicaku....vies preco? pretoze museli...kto musi, tak sa inak obracia. ona zrejme nemusela. ....Zena sa ma venovat detom, ale 3+4 vkuse....potom sa fakt comu divit? 7 rokov ju cisto zivil manzel? ja som bola na RD 2,5 roka, co je teda dost, po 7 rokoch by ma uz NIKTO nezamestnal a ja osobne by som sa vobec nedivila.....ja vychadzam z realneho stavu trhu prace, to su fakty...je uplne jedno, aky mas zo seba pocit, ze co si zabudla a co nie....
zakladatelka ma 28 rokov a vobec ziadnu prax? teda aspon o ziadnej nepise.....

mircalla
12. jún 2015

@stangb Myslim, ze slovensko v porovnani so zahranicim poskytuje velmi dlhu RD.....dokonca by ti mali teda aj drzat miesto (nie kazdy zamestnavatel to vsak dodrzuje).....zase sa nestazujme, aka strasna diskriminacia je tu. Myslis, ze v zahranici su zeny tolko rokov doma? takmer ziadna.....

stangb
12. jún 2015

@libka1 áno ale v zahraničí sú aj iné možnosti, ak sa matka rozhodne ostať doma, tak ju manžel nemá problém uživiť z jedného platu...zamestnávatelia sú oveľa flexibilnejší, nemajú problém prispôsobiť niektoré veci rodičom. mala som kolegyne, ktoré si skrátili uväzok, tak aby sa o dieťa mohol niekto postarať z rodiny a zvyšok týždňa bola pekne mama doma s dieťaťom. v Nemecku mal manžel kolegu, ktorý spolu s manželkou robil v banke, ona robila od skorého rána do obeda (skrátený úväzok), a manžel prišiel pred obedom a bol do večera. ja viem, že tu je to o inom, najmä po finančnej stránke, tam si človek vezme brigádu a zarobí 5 e za hodku v pohode. tu na Slovensku sú platy ke´d žena zvažuje či má nastúpiť za 500 e do práce a dať dieťa do jaslí ktoré ju budú stáť 400 alebo ostať doma s 200 e rodičovského :/ a ja viem, že celý svet nezmením, ale musela som zareagovať na tie slová, keď už ženy takto vnímajú iné matky, tak to je fakt smutné

libka1
12. jún 2015

@stangb maloktoru zenu aspon z mojich kolegyn v zahranici zivi manzel, je to skor vynimka ako pravidlo...
ja chapem co hovoris, aj sa s tym stotoznujem, len to je proste nerealne

stangb
12. jún 2015

@libka1 možno je to výnimka, možno mám len šťastie na takých známych, ale obdivujem ten ich systém, že naozaj sa dá dohodnúť so zamestnávateľom, a nemajú problém sa dohodnúť. tu keď len spomeniem že by som chcela začať o 7:30 a končiť o 16:00 tak sa neda, bez dôvodu, ale neda sa. je to celé choré.

vintage_lady
autor
12. jún 2015

@mircalla pôvodne som na teba reagovať nechcela. Ale to, že som bola luxusne doma, nie je tvoja starosť. Ak zavidis, tvoj problém. Manžel ma "živiť " nemusí. To, ako dlho si ty bola doma je tak isto tvoj bordel, choď si svoje komplexy ventilovat inde. Doma som bola z určitých dôvodov, ako som vyššie písala, syn mal zdravotné problémy.

libka1
12. jún 2015

@stangb v tomto sme 100 rokov za opicami na slovensku... ale ani svet nie je taky ruzovy... mala som predtym rakuskeho manazera, mohla som robit z domu, na polovicny uvazok atd. teraz mam belgickeho a ten o tom nechce ani pocut. dovod: moji slovensky kolegovia sa stazuju ze som zvyhodnena a ze chcu rovnake podmienky 😅 toto je o nas, o ludoch. ten rakusan to ustal a vyargumetoval, tento na to nema gule 😅

mircalla
12. jún 2015

@vintage_lady Ziadne komplexy, mam dost dobre platenu pracu...a nezavidim, 7 rokov ....vobec si to ani nechcem predstavit...len bud realista a necuduj sa....to je cele....je to uplne ocakavana situacia, musela si s tym ratat.

mircalla
12. jún 2015

A prepac - nemozes si diktovat podmienky mozem len vtedy a vtedy - nemozem poobede....holt budes to musiet nejako zrejme zariadit ako my ostatne...alebo potom nic.....resp. sa venovat prace kadernicky, ktora si nevyzaduje snad fixnu pracovnu dobu. ono ak sa niekto uchadza o zamestnanie, tak musi ukazat aj ochotu sa prisposobit...nejdem tam s tym, ze toto a toto mi nevyhovuje....

siska53
12. jún 2015

@stangb veru..smutne..mne sa vlastne momentalne ani neoplati robit..lebo podporu by som mala vyssiu ako plat a nemusela by som platit sukrommu skolku..cize z financneho hladiska to vyzera tak,akoby som bola na rodicaku:(((
A to este neviem,ako poriesime starsie dieta v auguste,ked budu mat zatvorenu skolku... Jedine musime pootravivat starych rodicov a inych pribuznych... Asponze je mala od septembra prijata do statnej skolky... Ta sukromna je fajn,ale..prosto sa to neda platit dlhodobo..

senka111
12. jún 2015

@bonaqa2013 ja tiez po 10 su aj take a tiez neviem co bude a ako lebo s detmi budem len ja.muz zivnostnik robi stale ma 5dni volna v mesiaci.

martina28p
12. jún 2015

@vintage_lady ja ťa plne chápem,u mňa je to to isté,ale ja som ešte aj závislá na autobusoch,ráno nestíham deti vychystať na bus do školy a škôlky,pomaly každá práca je od 6....poobedné tiež nemôžem,treba sa im venovať,starší už má aj krúžok....teraz sme si hovorili s mužom,bud mu zrušíme krúžok a bude chodiť do družiny,alebo sa uskromníme....ja si budem hladať nočné,alebo len nejaké brigády,kým budú chlapci väčší a potom sa to isto rozbehne....skús tiež tak ak by sa ti dalo.....
a nie je to luxus byť doma 7 rokov,ja som sa tešila na deti,chcela som ten čas tráviť s nimi,užiť si ich a určite to nelutujem....návrat do práce bude ťažký,plne si to uvedomujem,aj sa toho bojím,ale sú to len pocity,a ked sa to rozbehne,tak to bude fajn.....držím palce 😉

libka1
12. jún 2015

Luxus to mozno nie je, ale prinasa to so sebou urcitu dan. Pokial je niekto s nasledkami stotozneny tak je to ok, horsie je ked potom niekto place a nadava na cely svet... zacinat po niekolkych rokoch materskej, s malymi detmi v patach a bez praxe je podla mna absolutne to najtazsie co existuje...