Práca a tehotenstvo

xxixinka
18. apr 2013

žienky poraďte...pomaly sa chystáme na bábo...lenže ja pracujem na zmluvu na dobu neurčitú...môj plat je ešte menší ako 300e a pracujem 5 a pol hodiny denne (pon.-piat.) a je to na RDG-ne...takže ak budem tehotná..ja tu nemôžem ostať lebo je tu žiarenie...čo v takom prípade ak ostanem tehotná? budúci týždeň sa aj vydávam a povedala som to šéfovi...hneď potom už volal kolegyni a sa jej pýtal či som tehotná a či viem, že potom tam nemôžem pracovať...snáď nemám očakávať výpoveď zato, že sa idem vydávať a niekedy (on nevie kedy) môžem otehotnieť...

sissy27
18. apr 2013

@xxixinka ak bude chcieť, tak si nájde dôvod na to, aby ťa prepustil, aj keď samozrejme svadba a prípadné tehotenstvo nie sú dôvodom na výpoveď... neviem, akého máš šéfa, či normálny, či zákerák, možno sa to pýtal len v dobrom, aby vedel, ako sa zariadiť, či za teba hľadať náhradu na čas tehotenstva a materskej, hľadať ti iné - vyhovujúce prac. zaradenie, alebo či to naozaj bral tak, že ťa prepustí a hotovo...

lemac
18. apr 2013

Ak si/budes tehotna, zamestnavatel je povinny preradit ta na ine pracovne miesto, ktore nebude ohrozovat tvoje dieta a ktore bude v podstate za podobnych podmienok (plat...). Najprv mu musis pisomne oznamit ze si tehotna. Vypoved za to, ze sa vydavas nemozes dostat, jedine zeby ste sa napr. dohodli, ze odchadzas alebo si porusila pracovnu disciplinu atd. (musi byt na to dovod, ktory pozna zakonnik prace).

xxixinka
autor
18. apr 2013

@lemac no hej ale mna nemozu nikde inde preradit...my mame ziarenie uplne vsade...aj ked samozrejme rdg sa robi za dverami ..ale aj tak je to rizikove pracovisko..len ci zo zakona mam narok na nieco...ak pracujem len tak malo ....

lemac
18. apr 2013

@xxixinka: Bud ta preradi, upravi pracovne podmienky, moze ta preradit aj na pracu, kde by si zarabala menej a mas narok na dorovnanie platu. Ak nic z tohto sa neda, mas narok na pracovne volno s nahradou mzdy.
Vid relevantne odstavce zo zakona:
Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
Tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám sa zabezpečujú pracovné podmienky, ktoré chránia ich biologický stav v súvislosti s tehotenstvom, narodením dieťaťa, starostlivosťou o dieťa po pôrode a ich osobitný vzťah s dieťaťom po jeho narodení. Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca
na inú prácu, ak tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie. Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa predchadzajuceho odseku preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu,
ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.
§ 162
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na
prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.
(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej
práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa
osobitného predpisu.
(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu,
zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

krasneleto
18. apr 2013

@xxixinka kedze ti zamestnavatel nemoze ponuknut adekvatnu nahradu zamestnania, dostanes vypoved si myslim ked budes tehotna... najlepsie dohodou, kedze nebudes mat za posledne tri roky odpracovane vkuse 2 roky, narok na nic mat nebudes... co by si ale mohla urobit je to, ze ked budes tehotna, das sa vypisat na PN prave z dovodu neprist o zamestnanie a nedostat vypoved a budes dostavat PN , co bude predstavovat asi tak polovicu, ale lepsie ako nic, do porodu

krasneleto
18. apr 2013

@lemac ano ale trosku je to diskutabilne... lebo on jej nemeni pracovne podmienky... ona je ta, kto pracu nemoze vykonavat aj ked z objektivnych dovodov, nema ju kam preradit cize si myslim ze to skonci vypovedou

lemac
18. apr 2013

@krasneleto v zakone sa jasne pise, ze ak je tehotna (a teda to aj pisomne oznamila) a nema pre nu inu pracu tak jej zamestnavatel povinny jej poskytnut pracovne volno s nahradou mzdy. Vid § 162 ods. 4. A ak je tehotna tak vypoved jej dat nemoze.

zellvicka
6. dec 2015

Chcem sa opýtať, som v skúšobnej dobe ak otehotniem napr teraz 🙂 ale ešte nebudem mať tehotenstvo potvrdené a predĺžia mi zmluvu, nebudem mať problém, keď neskôr oznámim, že tehotná som? Lebo veď človek nikdy nevie, kedy sa to pošťastí...možno hneď a možno o rok...