Práca na dohodu a odvody v roku 2013 popri rodičovskej

emajbova
26. okt 2012

Ahojte neviete ako to bude od noveho roka s platenim odovodov ked niekto pracuje na dohodu a pobera rodicovsky prispevok? Ake vysoke odvody bude platit zamestnavatel a ake dohodar? (teda zena dohodarka?), vsade sa pise len o dôchodcoch a studentoch..dakujem🙂

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka neplatia za mna nic, peniaze mi poslu na ucet.

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy ak príjem neprekročí 500 eur tak sa nič nedeje ... toľko môžeš jednorazovo zarobiť za 1 rok bez toho aby si to musela uviesť v DP

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka aha, cize ked neprekrocim 500 eur, tak ani nemusim podavat danove?

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy tak ale jedná sa o jednorazový príjem .. teda nemal by ti ho posielať na 5x ... ale len 1x poslať

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka ani na dvakrat?

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy no ideálne je na 1x ... hádam 2x by ste to obhájili, že oni nemali dostatok prostriedkov, tak ti to nevyplatili tú dohodu na 1x

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka totiz jedna platba uz je na ceste a este mam objednavku na dalsie ciapky

micikatka
5. feb 2014

@zalka ahoj. prosim ta vedela by si aj mne poradit? v r. 2013 som bola len na rodicovskej a dva mesiace som mala dohodu, august a november. v auguste som mala 50 eur v hrubom a v novembri 100, musim podavat danove priznanie?

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy no hádam to bude dobré

zalka
5. feb 2014

@micikatka ak ti stiahli daň z tej dohody tak podaj DP .. dan sa ti vráti

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka dakujem velmi pekne, vemi si mi pomohla. Este by som sa chcela opytat, v zmluve je len ta prva suma, oni chcu na tu druhu cadt asi dalsiu zmluvu, meni sa na tom nieco? Alebo treba prerobit tunprvu zmluvu tak, aby tam bolo uz vsetko? Pripadne ak by boli dve zmluvy problem, mozem tu druhu dat napr. na ocka alebo svokru ako na dochodcu?

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy pozri myslíš že budeš mať viac zákazok od tej firmy, že tvoj príjem bude vyšší ako 500e? skús podebatiť s predstaviteľom tej firmy, že či zvažuje dlhodobú spoluprácu.
Ty si na RD , takže ak by zvažoval dlhodobú spoluprácu, tak by som si na tvojom mieste založila živnosť. Ak si na RD tak odvody do ZP môžeš mať nulové, a ak by si prekročila ten príjem 500 e tak by to bolo výhodnejšie pre teba mať živnosť. Odvody do SP prvý rok neplatíš. Dan ti tiež nevýjde platiť .
Ak by si mala viac dohôd, a príjem by prekročil 1/2 NCZD tak by si musela podať DP ... a z celého toho príjmu by si zaplatila 14% do ZP a 19% daň ... takže viac sa oplatí živnosť.

micikatka
5. feb 2014

@zalka a nevies kolko percent su odvody a dan dokopy? lebo z tej 50 eur som dostala cca 36 a z tej 100 som dostala 72 priblizne

zalka
5. feb 2014

@micikatka ved zamestnávateľ ti musí poslať potvrdenie o zdaniteľnom príjme a tam uvidíš či bola dan stiahnutá alebo nie.

micikatka
5. feb 2014

@zalka ved jasne ze musi podat, len pasky som niekde stratila, tak som sa ta spytala ci nahodou nevies. ale dakujem

zalka
5. feb 2014

@micikatka no neviem ... 🙂

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka ja to praveze chcem nechat tak, aby to neprekrocilo tych 500 eur, aj tak toho viac nestihnem urobit. A tiez nechcem, aby manzel prisiel o danove bonusy na mna.

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy no ono je tak 500e príjem za 1 rok ... takže sa to týka roku 2014 ... no ak tak by to mohlo byť na babku, mamku , dedka .. proste tie zmluvy aj na mng. môže byť ak by si stíhala viac

flowerfairy
5. feb 2014

@zalka perfektne, este raz velmi velmi dakujem, dost mi odlahlo. Mas u mna virtualnu cokoladu 🙂

zalka
5. feb 2014

@flowerfairy rado sa stalo

micikatka
5. feb 2014

@zalka ahoj. tak dnes mi poslali to zučtovanie a mam tam dan cca 25 eur. prosim ta aky typ danoveho mam vyplnat ja? a co mi k nemu treba okrem toho papiera z prace?

zalka
6. feb 2014

@micikatka typ A, a nič iné len ako prílohu ten papier od zamestnávateľa

micikatka
6. feb 2014

@zalka ani to ze som na rodicovskej dovolenke?

zalka
6. feb 2014

@micikatka nie nepotrebuješ

micikatka
6. feb 2014

@zalka dakujem ti velmi pekne si zlata.

zalka
6. feb 2014

@micikatka rado sa stalo

monicka75
6. mar 2014

@zalka prosim Ta, ako to je v pripade, ze budem prekladat jeden text na dohodu? tu ide o cenu za normostranu, nie pocet hodin..tiez sa musim odhlasit z dochodkoveho na SP??? moc tomu nerozumiem..dakujem ti vopred

zalka
6. mar 2014

@monicka75 samozrejme, vždy ak máš dohodu máš aj dôchodkové poistenie ... a ked máš dôchodkové poistenie musíš sa odhlásiť zo SP ...
môžeš to urobiť na živnosť ak príjem prekročí 500e , alebo na mandátnu zmluvu , alebo na zmluvu o dielo ak tvoj príjem neprekročí 500e jednorazovo

monicka75
6. mar 2014

@zalka dakujem za rychlu odpoved 🙂 nebude to viac ako 500 eur, takze zmluva o dielo? a klasicka dohoda o vykonani prace nie je lepsia? len nechapem, na aky cas sa mam odhlasit, musi sa v dohode uviest na ky cas sa uzatvara?

zalka
6. mar 2014

@monicka75 zo zmluvy na dielo sa neplatia odvody , takže všetko čo zarobíš do 500e je tvoj čistý príjem ... ani to v danovom uviesť nemusíš ...