Práca na dohodu a odvody v roku 2013 popri rodičovskej

emajbova
26. okt 2012

Ahojte neviete ako to bude od noveho roka s platenim odovodov ked niekto pracuje na dohodu a pobera rodicovsky prispevok? Ake vysoke odvody bude platit zamestnavatel a ake dohodar? (teda zena dohodarka?), vsade sa pise len o dôchodcoch a studentoch..dakujem🙂

monicka75
6. mar 2014

@zalka fakt? super, diky moc za radu. tak zmluva na dielo bude naj..

zalka
6. mar 2014

@monicka75 ta keby to tak nebolo ta ti o tom nepíšem ... zmluva o dielo podla občianskeho zákonníka ... a pozor na príjem lebo ak bude vyšší ako 500,01 eur .. tak treba uviesť v DP a dan bude z celej sumy 19% a odvody do ZP 14% ... a do 500e to bude nula .

lenkasarahdalibor
25. mar 2014

Ahojte prosim vás poradite mi som na predlž. MD a robim na dohodu par hodín v týždny má moja veduca právo mi strhat na odvody z čisteho prijmu este niečo?alebo by to mala spravit všetko z hrubeho? bola som sa na to pýtat aj na zdravotnej no tam mi moc neporadila. Velmi pekne dakujem za skoru odpoved

zalka
26. mar 2014

@lenkasarahdalibor a výplatnú pásku nedostávaš? .. a odvody sa strhavajú z hrubej mzdy .. ostáva čistá a z tej ti môže tak strhnúť za stravné lístky ak dostávaš .. alebo ak si podpísala nejakú dohodu , napr. v obchode zvyknú mať, že na manko ...ako špecifikuj čo ti strháva.

lenkasarahdalibor
28. mar 2014

Ahoj pásku mám no uz sme to doriešily a doplati mi to co mi zle pocitaly.

petabela
13. máj 2014

@zalka
Pekny vecer, precitala som si Vase prispevky a chcem sa uistit... 🙂 som na RD a znamej synovi som jednorazovo spracovala podklady k uctovnej zavierke a dp za rok 2013 ( ma predlzenie). Ak by sme sa chceli "vyrovnat", tak aby to dostal do nakladov, je mozne pouzit prikaznu zmluvu? Stale plati, ze ak bude odmena do 500 eur, dan aj odvody (soc. aj zdrav.) su nula? Vopred dakujem.

mariapuskasova
13. máj 2014

ja pracujem cez net a je to dobré neverila som tu je pár stránok vyskúšajte www.zumail.sk/somzuu/d5380a034dba370f
to je jedna a pre viac mi pošlite váš email a ja vám zašlem viac takých ponúk

zalka
13. máj 2014

@petabela príkaznú zmluvu nepoznám... zmluva o dielo je možná, a áno príjem do 500e jednorázový jedenkrát ročne ... sa ani nedáva do DP ...
ak prenajímaš nehnuteľnosť, tak môžeš tých 500e použiť len raz, bud na nehnutelnosť na prenájom alebo na tú zmluvu

zuzkazivcak
27. máj 2014

Ahojte. Chcela by som sa opytat. Ak som na neplatenom rodicovskom a chcela by som ist pracovat na dohodu, budem si musiet platit odvody sama alebo za mna bude platit zamestnavatel? Som z toho blba, na nete som toho citala strasne vela, no neviem :/ ďakujem 🙂

zalka
28. máj 2014

@zuzkazivcak je to presne tak ako by si bola v pracovnom pomere ... máš hrubú mzdu ... ale dostaneš čistú .. zamestnávateľ ti odvody stiahne z výplaty.

zuzkazivcak
28. máj 2014

@zalka Dakujem

zalka
28. máj 2014

@zuzkazivcak rado sa stalo

rainee
5. jún 2014

@zalka ahoj, som na predlzenej RD a chcela by som zacat pracovat na par hodin tyzdenne - najskor to bude na dohodu. je to nejak obmedzene poctom hodin alebo max.prijmom? predpokladam ze odvody sa stahuju z hr.mzdy ako pri klasickom prac.pomere. nikdy som na dohodu nepracovala, radsej sa pytam. urcite by asi bolo lepsie aj tak vziat skor skrateny prac.pomer lebo pri dohode tusim nemam narok na dovolenku, OCR, PN atd? na co si mam pri dohode davat pozor?dakujem za info.

rainee
5. jún 2014

@zalka prave som nasla tvoje odpovede: 350 hodín je na dohodu o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti je 10 h týždenne, to mi pride malo. ja by som ale rada pracovala na cca.4h denne a dlhodobo, tym padom by bol asi vhodny len ten skrateny prac.pomer ak by sa mi nieco naskytlo....ale pre istotu aj tak poprosim info aj k tej dohode DAKUJEM.

zalka
6. jún 2014

@rainee dobre si to pochopila. A čo sa týka dohody nie je obmedzená príjmom , pokiaľ nie si evidovaná na UP. Pri evidencii na UP je príjem dôležitý, ináč nie môžeš robiť a zarobiť koľko sa dá.
A áno odvádza sa ako za zamestnanca, a nie je nárok na dovolenku pri dohode. Ale OCR alebo PN je platená ak ide o dohodu s pravidelným príjmom, ak ide o dohodu s nepravidelným príjmom tak vtedy OCR ani PN nie sú platené lebo sa tam neodvádzajú odvody na nemocenské poistenie.

A ak chceš pracovať 4 h denne tak naozaj ten skrátený úväzok je riešením.

rainee
6. jún 2014

@zalka dakujem za info.

betyna125
30. jún 2014

@zalka Ahoj zalka.Prosím Ťa mohla by si poradiť aj mne? Niečo som si už čítala, ale nemám v tom ešte veľmi isto. Som učiteľka ZŠ na RD. Od septembra 2014 by som chcela nastúpiť učiť na dohodu asi tak na 9 vyuč. hodín týždenne popri RD na celý školský rok 2014/2015 ale nie v mojej škole. Dcérka bude mať 25. 3. 2015 tri roky. S mojím pôvodným zamestnávateľom som sa dohodla, že po skončení RD k 26. 3. 2015 nastúpim do práce a ostanem na riadnej dovolenke až do začiatku nového školského roku 2015/2016 ( do septembra). Teda by som mohla celý školský rok učiť na inej škole 9. hod. týždenne.
Moja otázka znie: 1. Môžem pracovať na dohodu ak dôjde k zmene z rodičovskej dovolenky na riadnu dovolenku?
2. Aké sú potom moje povinnosti s nahlasovaním do SP a pod a platením si odvodov?
3. Neprídem takýmto spôsobom o rodičovský príspevok ?

zalka
30. jún 2014

@betyna125
1 áno nemá to vplyv
2 ak začneš učiť na dohodu, tak sa musíš odhlásiť zo SP z dôchodkového poistenia
3 nie

betyna125
30. jún 2014

Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať:
1. Mám uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti, alebo dohodu o vykonaní práce. Ide o jeden školský rok teda asi tak 10 mesiacov.
2. Mám v pláne požiadať o predĺženie rodičovskej dovolenky aspoň na pol roka, zmenilo by sa tým niečo?
3. je nejaká maximálna mzda, ktorú nesmiem prekročiť, aby som neprišla o RD, pretože môj pôvodný zamestnávateľ, u ktorého som chcela nastúpiť na dohodu mi povedal, že nesmiem zarobiť viac ako 136e, lebo by som prišla o RD.

zalka
30. jún 2014

@betyna125
1 bude opakujúca sa činnosť treba DoPČ
2) nie
3) neobmedzený príjem, to čo ti povedal zamestnávateľ platí pre nezamestnaných a ty nie si nezamestnaná

betyna125
30. jún 2014

Veľmi pekne Ti Ďakujem za tvoje odpovede. Veľmi si mi pomohla, dúfam, že sa podmienky od nového roku 2015 nezmenia. Je naozaj dobre, že takto pomáhaš, lebo síce je na internete dosť informácií, ale veľakrát má z nich človek poriadny guláš.
Môj zamestnávateľ ma žiadal o čiastočný úväzok, vraj im chýbam, ale to by som veľa precestovala a nechcem aj tak na dlho odísť od dcérky. Dohodu by som chcela vykonávať v mieste bydliska. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpovede a prajem príjemný deň.

luchajda
20. júl 2014

Ahojte. Potrebovala by som poradiť najlepšie riešenie:
So zamestnávateľom som sa dohodla, že počas rodičovskej dovolenky by som mohla pracovať na cca 4 hodiny denne. Aké je najlepšie riešenie daného úväzku?
1. Môžem s pôvodným zamestnávateľom uzatvoriť nejakú dohodu? Ktorá je najvýhodnejšia?
Nerada by som akokoľvek zasahovala do mojej pôvodnej zmluvy, ktorú mám na dobu neurčitú, nakoľko by som z nej rada dostávala aj prípadnú druhú materskú (pssst 😀 , človek nikdy nevie) resp dávku v nezamestnanosti, ak by ma vyhodili.
2. Ako by sa zmenila situácia, ak by ma dotlačili k úprave pôvodnej zmluvy na dobu neurčitú... (neviem ako to funguje) nejakým dodatkom o skrátení pracovného úväzku na polovicu? prípadná ďalšia materská a dávka v nezamestnanosti by sa mi počítala už z tejto skrátenej sumy? (viem, počíta sa z predchádzajúceho roka, ale berme situáciu, že by som v tom skrátenom pomere naozaj odpracovala celý rok)
3. Je nejaký dôvod, pre ktorý je pre zamestnávateľa výhodnejšia úprava mojej pôvodnej zmluvy? Prečo sa bránia uzatvoreniu dohody? Predpokladám, že za mňa kým som na rodičovskej neodvádzajú z mojej zmluvy na dobu neurčitú ani cent, takže či budú platiť odvody z dohody alebo zo skráteného uväzku pôvodnej zmluvy, im môže byť celkom jedno... Alebo sa mýlim?
Ja to beriem len ako špekuláciu zo strany zamestnávateľa... keď mi upravia pôvodnú zmluvu na skrátený úväzok, tak pri prepustení mi zaplatia nižšie odstupné a podobne, že?

Veľmi pekne ďakujem za rady... nechcem sa nechať zamestnávateľom oklamať....

liz_lemon
21. júl 2014

@luchajda mozes pracovat na dohodu, ale pripadna dalsia MD bude vychadzat aj z toho, co zarobis na dohode, takze materske bude nizsie
ak planujes dalsie dieta, tak bud nepracuj, alebo si musis zabezpecit aspon taky prijem, aby ti vyslo tolko, kolko si mala pri prvom dietati

luchajda
21. júl 2014

@liz_lemon myslela som si, že sa ďalšia materská bude počítať z TPP (z ktorého sa počítala aj prvýkrát nakoľko ten by naďalej trval) a plus aj z dohody. Keby je to len z dohody... tak to ozaj lepšie nepracovať :(

lilianka1199
1. sep 2014

@zalka Mozem ta aj ja poprosit o radu 😵 , Pracovala som pred materskou cca 4r., pocas materskej som dala vypoved, nastupila do inej prace, kde mi zrusili pracovnu zmluvu a pracujem len na dohodu. No firma krachuje, mne konci materska v maji a firma bude zrusena v jan. - februar. Tym padom budem na materskej. Mna len zaujima ci ma mamicka po odprac. rokoch v maji narok ist sa hlasit na urad prace, ci dostanem len socialku a mozno ani to, kedze manzel zaraba? Len neviem, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, alebo to zaniklo, koli materskej? DAKUJEM 😉

zalka
1. sep 2014

@lilianka1199 no napísané chaoticky , takže len všeobecne, nárok na podporu je ak v posledných 3 rokoch bolo 730 dní poistenia ... ak pracuješ na dohodu s pravidelným príjmom tak poistenie v nezamestnanosti je platené tak nárok na podporu by si mala mať ...
a správne dávky v hmotnej núdzi nevýjdu rodinám kde partner zarába ...

lilianka1199
1. sep 2014

@zalka DAKUJEM 🙂