Práca na hlavný pracovný pomer plus práca na dohodu

dievcatko_123
15. jún 2013

Zdravím, vedel by mi niekto poradiť ako je to s odvodmi v takomto prípade?? Pracujem na hlavný pracovný pomer, na dobu neurčitú a zarobím 430 € v hrubom, z toho idú riadne dole odvody do soc. zdrav. poisťovne (jednoducho všetky zákonné). Ako by sa to potom riešilo, keby že si k tejto práci nájdem druhú prácu na dohodu, kde by som zarobila cca 150€ mesačne??

liz_lemon
15. jún 2013

@dievcatko_123 aj z dohody budes platit odvody

dievcatko_123
autor
15. jún 2013

a odvody je mozne platit len mesacne alebo aj inak, napr. stvrtrocne alebo rocne???

usacek79
15. jún 2013

@dievcatko_123 ja tak pracujem tiez a samozrejme z akehokolvek prijmu sa platia odvody, no ak mas prijem na dohodu nizky, tak odvody na socialku a zdravotku z tvojho trvaleho prijmu casto dokazu "znegovat" povinnost odvodov z vedlajsieho prijmu (teda to je moj pripad - mam na dohodu take smiesne peniaze, ze moj relativne vysoky prijem ako zamestnanca staci na povinne stanovene zdravotne a socialne)
a samozrejme, z tej prace na dohodu budes platit dane v ramci danoveho priznania - budes ho musiet podavat tak ako vsetci do 31.marca, to ti potom uctovnicka vypocita, ci vobec mas nejake dane platit, mozno to tiez vyjde tak, ze dane zaplatene zo zamestnaneckeho prijmu to pokryju - ja som ten pripad, mne kazdy rok este stat vracia danovy preplatok...
nie som uctovnicka, mozno pisem nezrozumitelne, ale teda takto to uz roky funguje u mna..

dievcatko_123
autor
15. jún 2013

@usacek79 no ja mam hruby prijem z hlavneho pomeru 430 eur a z dohody by som mala cca 70 eur.. nevies ako by to vyslo v takomto pripade??

usacek79
15. jún 2013

@dievcatko_123 absolutne netusim, nie som uctovnik - mne to robi uctovnicka... ale je to naozaj malinka suma na dohodu, to by podla mna nevyslo ani na zdratoku, socialku ani dane navyse 😉 v kazdom pripade tak ci tak MUSIS podavat danove priznanie vzdy v marci, ci uz z toho vyplynu odvody alebo nie..

dievcatko_123
autor
15. jún 2013

@usacek79 jasne to danove mi je jasne len o tie odvody sa mi jednalo.. ale aj tak dakujem za odpoved..

usacek79
15. jún 2013

@dievcatko_123 no odvody vyplynu na zaklade danoveho... ale teda ja neplatim nic navyse - odvody su plne pokryte tym, co plati moj zamestnavatel, socialka odo mna viac nechce a zdravotka pri rocnom zuctovani iba nejaku smiesnu sumu... ja mam teda ale hruby prijem takmer 5x taky ako ty, takze tie odvody su obrovske a na dohodu mam len zlomok toho, ale mozno v tom vzajomnom pomere to vychadza zhruba tak, ako tebe 🙂

angua27
15. jún 2013

@dievcako_123, ahoj, z dohody Ti budú strhávané odvody vo výške 13,4% + daň 19%, tak ako z príjmov z pracovného pomeru. predpokladám, že nezdaniteľnú čiastku na daňovníka si uplatňuješ v hlavnom pracovnom pomere, takže pri dohode na toto už nárok nemáš. keď budeš podávať daňové priznanie budúci rok za rok 2013, tak je možné, že sa Ti zo zaplatených daní niečo vráti.

@usacek79, nechcem Ťa strašiť, ale od januára tohto roka sa platia všetky odvody už aj z dohôd. to čo píšeš Ty mi príde, že pracuješ cez živnosť a nie cez zamestnanecké pomery. a tam sú dosť veľké rozdiely. 😉

usacek79
15. jún 2013

@angua27 ja som normalny zamestnanec + zivnostnik (takze vlastne ano, nepracujem na dohodu v ziadnom pomere...)
myslela som, ze odvody z dohod a zivnosti su rovnake, ak su popri zamestnani na TPP, ale samozrejme, kedze nie som uctovnik, tak som sa mozno mylila... 😅

ela2710
15. jún 2013

@usacek79 ahoj, viem, ze taka otazka od veci, ale ako si robis danove priznanie? ja mam zaujem o istu pracu - brigadu na zivnost, ale po materskej sa chcem zamestnat aj na TPP, chcem sa len spytat, ci si danove teda budem musiet robit potom sama? viem, ze pri dohodach, staci doniest zamestnavatelovi (u ktoreho sa robi na TPP) potvrdenia z firiem, kde robim na dohodu, a on spravi take to ,,hromadne" danove, ale ako je to keby som robila aj na zivnost? ďakujem 🙂

usacek79
15. jún 2013

@ela2710 ano, ak si zaroven zamestnanec aj SZCO, tak si robis danove sama... Teda podavas ho sama, urobit ti ho moze hocijaka uctovnicka 😀 😉

biba04
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bibi23
19. dec 2013

@usacek79 mohla by som ta poprosit, o odpoved, lebo asi je to aj tvoj prípad. manžel má TPP cca 1000e v hrubom za mesiac a normálka platia za neho odvody. nejak legálne by som rada predala svoje výrobky - bižu a niečo ušité, čo by bolo možno maximálne cca 100-300e ročne, lebo je to velmi nepravidelný príjem, ale nerada by som na čierno. na seba si szčo zakladat nechcem, lebo som nezamestnaná a to by som musela platit všetky odvody. ved im to vlastne môže byt jedno, ked povie, že to robí on, tak hádam mu nebudú kázat na úradoch im to ukázat a samozrejme by som vystavovala faktúry pod jeho menom.
a teraz otázka - samozrejme by si danové podával sám a tam by teda uviedol aj príjem zo szčo /to by išlo predaj-náklady?? /
a na základe toho by odviedol dan. ako je to so zdarvotnou a sociálnou poistovnou prosím ta, ked to za neho platí zamestnávatel, tak potrebuje do sociálnej pri takom smiešnom szčo príjme aj niečo odvádzat navyše? do zdravotnej by asi ročné zúčtovanie prišlo zaplatit rozdiel, ak sa nemýlim.
prosím ta pochopila som to správne a bolo by lepšie to takto riešit cez manžela? ak som niekde napísla blbost, tak ma prosím oprav. čo ešte je potrebné platit okrem ročnej dani a ročného zúčtovania do zdravotky? jasné poplatky za zriadenie živnost, ale tie pravidelné odvody som zvedavá, že aby to nebolo viac platit ako zarobím na tom - teda on, kedže by to bolo na jeho meno. dík za odpoved

usacek79
19. dec 2013

@bibi23 nuz nie som uctovnicka, ale ano, je to tak nejak, ako pises - pri takom nizkom prijme by mu zrejme nevznikla povinnost platit socialku, len tu zdravotku by asi par eur doplacal pri rocnom zuctovani. A podaval by danove priznanie samozrejme, a mozno by mu aj nejaku dan vratili 😉 mne vracajukazdy rok 😉

bibi23
19. dec 2013

@usacek79 dík za odpoved. a ty platíš ešte aj sociálke niečo mimo toho, čo ti platí zamestnávatel?

usacek79
19. dec 2013

@bibi23 ja neplatim nic ako SZCO, socialka odo mna dostava len to, co jej posiela v odvodoch moj zamestnavatel.. 🙂
ja mam este vyssi plat, ako tvoj manzel a na zivnost priemerne mesacne asi tych 200-300e - takze tak mi to vychadza, ze mi este dane vracaju 😉 a teda socialku neplatim, no platim preddavky na zdravotku 14e mesacne 🙄 to len posledne dva roky, co sa nieco zmenilo, dovtedy som ani to neplatila.. 🙄 su pazravi, nestaci im, ze zamestnavatel za mna odvadza majland, este aj na tu smiesnu zivnost odo mna potrebuju skasnut 😠

bibi23
19. dec 2013

@usacek79 ale ešte aby som si bola na istom, neviem s čím si ty zsčo, ale ja by som vyrábala nejaké bižu blbinky či niečo šila, teda budú s tým aj náklady. to sa potom samozrejme dan i zdravotná odvádza zo zisku??? teda ak môj - manželov zisk bude za celý rok aj nula alebo pro formu 20-30e, tak to len z toho málička by platil tú zdravotku a dan????
samozrejme by som musela poriadne si naštudovat jednoduché účtovníctvo alebo niekomu zaplatit, ved toho nebude vela účtovania. toto už od teba nechcem radit podrobnosti, len ešte pre istotu sa pýtam, to sa všetko platí zo zisku - nie z tržby???

usacek79
19. dec 2013

@bibi23 nie.. ty podavas danove a rozhodujuca je vyska prijmov - na tie si mozes uplatnit bud odratanie nakladov alebo proste zakonom stanoveny pausalny odpocet.
pri takom nizkom prijme, aky predpokladas, ze budes mat - teda do 300e je najjednoduchsi ten pausal a aj tak by nemala tvojmu muzovi vzniknut ziadna danova povinnost (teda platit dan z prijmu zo SZCO)
ja to riesim pausalom, kedysi, ked som mala na zivnost aj 1000e mesacne, som odratavala naklady, ale pri nizkom prijme rozhodne pausal - danove je potom uplne bezpracne 🙂
a ako hovorim - nieze dan z prijmu neplatim, ale mi ju vracaju! lebo dan, ktoru zaplatim ako zamestnanec (teda odvedie ju moj zamestnavatel) je taka vysoka, ze pomer medzi nou a tou zo zivnosti vychadza proste tak, ze mi este vracaju 🙂

takze je proste jedna polozka - PRIJEM a z tej si mozes odratat realne naklady podlozene blockami/fakturami alebo pausal a zdanuje sa to, co ostane po odratani.

a este raz opakujem, ze pri takom nizkom prijme ja dan neplatim a naopak mi ju vracaju! takze toho sa obavat nemusis, ani socialky a zdravotka tak ci tak az po roku sa prejavi, po rocnom zuctovani - a kedze nie som vestec, neviem ti povedat, ci budete mate preplatok, ci nedoplatok alebo ci potom budu chciet nejake mesacne preddavky od teba (co by bolo ale par eur maximalne.. ja platim tych 14e)
pochopitelne ak bude deklarovany zisk v danovom mega nizky az nulovy, tak nebudete platit nic.
ale fakt sa na toto pytaj uctovnicky, ja len hovorim o mojej situacii.

ale naozaj NIE SOM uctovnicka, mne robi ucto kamaratka...

bibi23
19. dec 2013

@usacek79 dík, ja som chcela info od niekoho, kto to takto robí. samozrejme si to ešte preverím a skonzultujem. len som predbežne chcela vediet, či mám vôbec niečo riešit. fakt si mi velmi pomohla. najskôr som rozmýšlala, že by som si ja dala živnost, ale to by asi ani odvody základné nepokrilo, tak som chcela vediet, či by to bolo na manžela výhodnejšie a len si ma utvrdila v tom, čo som si myslela. ešte raz dík a krásne sviatky.

usacek79
19. dec 2013

@bibi23 nie je za co, aj tebe krasne sviatky 😵

dasenka7
20. máj 2016

Ahoj,te
mám trvalý pracovný pomer a ak by som si našla ešte k tomu nejakú prácu na dohodu, musí o tom moj zamestnávateľ vedieť??
ďAKUJEM

12adriana11
2. okt 2016

hladam pracu ako upratovacka humenne a okolie